muhasebeci

muhasebeci


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

SAP R/3 Uygulamaları Tanıtımı ( 11)

Son 7-8 aydır gündemimde olan konu; ERP. SAP bütün bir çözümdür. 1 milyon dolarlık sistem olarak ta bilinir. Kurumun büyüklüğüne göre maliyetin artması da muhtemeldir tabii ki. Yalnız burada dikkat edilmesi gerektiğini düşündüğüm bir nokta var. SAP ın adı büyüktür, kendisi de büyük olabilir, deneme fırsatım olmadı, yalnız SAP kurucam diye uğraşırken, tüm kaynaklarını buraya akıtan, birde çoğu ERP projesi gibi başarısızlıkla sonuçlanan ve firmanın batmasını sağlayan ERP projeleri de var. ERP projelerinin %85 i başarısızlıkla sonuçlanıyormuş. İşverenlerin personele karşı tutunduğu ortak tavrı görünce bu projelerin de başarısızlıkla sonuçlanması bana hiç garip gelmiyor. SAP seminer/konferans gibi işlerini ücretli katılım yoluyla yapardı(kişi başı 400$ gibi fiyatlar ile). Ne oldu da birdenbire ücretsiz tanıtım seminerleri vermeye başladılar? Yoksa yavaş yavaş birşeylerden taviz mi vermeye başladılar? Önce microsoft, şimdi SAP. Bakalım güzide üniversitelerimizi hangi ticari kurumlar ziyaret edecek :)

PHP ile COM Port Kullanarak Haberleşme ( 4)

valla ben de şaşırdım :) Yakında FZ nin blogunda lisp ile COM programlama ya dair bişe görebilme ihtimalimis oldukça yüksek :)

Quaero, Avrupalı Arama Motoru! ( 11)

Aslında yorum olarak şunu diyebilirim; olay hakkında bilgilendirici bir haber okuduğum için sevindim, teşekkür ederim. Sitem: editörün ilettiği ingilizce yoruma da sitem ediyorum. Konuyu uzatan sebep sitemimdir. Burada 2 şey yapılabilir. Ya bu sitem kaale alınır(ki kimsenin kaale almadığını iyi biliyorum) ve bundan sonra buna izin verilmez, yada kaale alınmaz ve eski tas eski hamam devam eder. Beni sitem ediyorum diye kimse yargılayamaz. Ederim yada etmem, bu benim tercihim. Ama öyle bir tepki geliyor ki insanlara şaşırıyorum. Yahu herkes aynı fikirde olmak zorunda mı? ben bu konuda aynı fikirde değilim, illa %99,99 aynı düşünüyo diye bende mi aynı düşünücem. Güzel bir platform oluşturmak için herkes birbirinin fikrine saygı duymalıdır. Buna da ayrıca sitem ediyorum. Yukarıda yazılanların özünü neden kavrayamadığını merak ediyorum. Birde ingilizce bilmeyenler açısından bakın; ne yazdığını anlamadığınız bir haber yada yorum okuyacaksanız gider ./ ta okursunuz, fmde işimiz ne. Ben fmye bunun için geliyorum, benle aynı dili konuşuyor diye.

Quaero, Avrupalı Arama Motoru! ( 11)

Kızmam mı, yakalamiğim. ehu ehu. bab adam ne güzel altına türkçe özet te geçmiş. Keşke herkes böyle yapsa. Bu arada ulusal işletim sistemi çalışmaları son gaz devam ederken, GNU cuların bi ucu öyle, bi ucu böyle. Biz niye türkçeye, ulusal a gereken önemi veremiyoruz? Lafa gelince herkes "ulusal"cıyız diyor ama üst satırlara bakın da kimin "ulusal" ı ne kadar taktığını görün. Türkçemize sahip çıkalım, koruyalım bu dili, eheh, soyu tükenmez üzere olan bişey gibi oldu bu da ama neyse, idare edin.

Quaero, Avrupalı Arama Motoru! ( 11)

Arkadaşlar ne demek istediğimi anladığınızı heppimiz iyi biliyoruz. Benim ilk yorumumu okursanız sadece habere yönelik bi eleştiri bulamazsınız. haber ve yorumları diye birlikte kullanmış olduğumu görürsünüz. Konuyu uzatmaya gerek yok. Beni ingilizce haber veya yorumlardan sıkılmış biri olarak görün yeter.

Quaero, Avrupalı Arama Motoru! ( 11)

Arkadaşlar sizce bu kadar ingilizceye gerek var mı? Fazlamesai.net türkçe yayın yapan bir site değil mi? ulusal diyoruz, türkçe diyoruz, peki neden ingilizceyi bu kadar sık kullanıyoruz. Bakınız bu sitenin international bölümü de var. İngilizce yorum ve haberleri buraya hiç geçilmese daha iyi olacak gibi. Biraz daha duyarlı olmakta ve 2 kere önizleme yapmakta fayda olacağını düşünüyorum. Not: Bu yazdıklarımın haber, haberci, editör yada site ye yönelik saldırıcı amacı taşıyan bir tarafı yoktur. Bunu bir sitem olarak kaale alabilirsiniz de, almayabilirsiniz de.

Telekom der ki: Firefox 1.5 kullanmayın. ( 33)

Bilinen zihniyet dediniz de, aslında düşüncesizce yönetilen çok miktarda site mevcut. Şekil A da görüleceği üzere bazı sivil siteler üyelik başvurusu için üye adaylarından T.C. kimlik numarası, ev adresi istiyor. Bu vesile ile bende bir kez daha kendilerine "kendinize gelin" mesajı iletmek istiyorum. Bilinen zihniyet sadece kamu kurumlarında yok, bizim aramızda da mevcut.

Object Persistence ve Lisp - Dabble ve Smalltalk ( 11)

ya arkadaşlar, amacım biraz "fazla Lisp" e dikkat çekmekti :) Çok fazla dikkate almayın benim mesajımı :) Bir bakim dedim benle aynı fikirde insanlar var mı diye, varmış demek.

Object Persistence ve Lisp - Dabble ve Smalltalk ( 11)

Sırada ne var? Sanırım site başlığı yakında "Eve gitsem de Lisp ile uğraşsam diyenlerin sitesi olarak değiştirilecek"

MSH (Microsoft Shell) Rehberi ( 12)

Adminlere laf eden olmadı, yazıyı tekrar okumanızı salık veririm. Dediğinizde haklısınız. Benim parmak bastığım yeri sanırım parmağımın altında kaldığı için göremediniz. Yazdığım ilk yorumun özünde ms var. ms sitem yöneten adminler değil. Bir admin tabi ki her şekilde sistemini yönetir. Fakat ms ne yapmaya çalışırsa çalışsın, illa bi yerde patlak veriyor. Bugüne kadar hep öyle olmadı mı? sistem güvenliği, browser, mail client vs. vs. vs. Patlamayan ve sonradan yamamadıkları bir şey varmı? Benim söylemek istediğim şey buydu. Diğer taraftan cisco ve network olayının msh ile ne alakası var çözebilmiş değilim. Daha açık konuşursanız belki bu olayı da açıklığa kavuşturabiliriz.

Resmin Tamamını Görün - ya da yöneticiler, B.B. King ve Metallica üstüne... ( 16)

Valla bu iş daha çok bir soyağacında kullanılabilir. Çok geniş bir soyağacı olması lazım tabi, Örneğin www.pedigreedatabase.com adresinde kullanılması çok hoş olur

MSH (Microsoft Shell) Rehberi ( 12)

Bence ms bu işi Linux camiasının ilgisin ve sempatisini çekmek için yapıyor. Gerçekten kullanılabilir bir ürün çıkarmaları zor gibi. Ne de olsa bugüne kadar herşey kullanıcılara tık-tık yapacakları arayüzler ile yaptırılıyordu, parametre ve seçenekler sınırlı idi. Kabuk ortamında bir sürü parametre ile msh nin gerçekten başa çıkabileceğini düşünmek bana komik geliyor. Bu işin sonunun onlar için sevindirici olacağını düşünmüyorum. Birde yeni nesil güvenlik açıkları mı geliyor ne ;)

Bilgisayar Güvenliğinde Son Nokta: `Firefox ve Netscape Kurmayın !` ( 20)

Ne diyeyim, Allah belalarını versin diyorum(Tüm MS yalaka takımının)

Dünyanın ilk Açık Kodlu Birası! ( 8)

Yaf şu biranın tarifini birileri türkçeye çevirse de hep birlikte geliştirsek ;)

OS/2 Tarih Oluyor ( 3)

Bu haber Yapı Ve Kredi Bankası için kötü bir haber. YKB Şube terminalleri OS/2 kullanıyor. Aylar öncesinden YKB şubelerine 2-3 er adet yeni IBM makinalar gelmeye başladı ama onlarda da findos var. Keşke IBM o banka clientlerini de Linuxa geçirtebilse. Çok güzel olacaktı ama buna ihtimal bile veremiyorum.

Windows İçin Muhasebeci ( 8)

:)

önce şurada anlaşalım, bizim temel amacımız kodları GNOME'dan arındırmaktı, hedefimiz tüm linux dağıtımlarında çalışması idi, fakat kendiliğinden kodlar taşınır hale geldi, ha durum bu hale gelmişken bi exe derliyelim dedik ve bunu duyurduk, olay bundan ibarettir, ilerliyen sürümlerde win versiyonu çıkarmak yada çıkarmamak şimdiden bişeyler söylemek zor. win kullanıcısı öyle alışmış ki; mysql için kullanıcı adı ve şifresini görünce programı paralı sanıyor :) Ne yazık ki win kullanıcısı böyle sorunlu :) Şifre almak için mail atanlar bile var :) eheh, tabi bu insanlara bişeyleri anlatıp ta özgürlük ile tanıştırmak gerek. O yüzden bir süre daha linux+windows versiyonlar çıkacak. Zamanı gelince yine bizim tercihimi sadece Linux'tur. Ama inanılmaz bir potansiyel kullanıcı kitlesi var win tarafında. ve inanın bunların pek çoğu GNU nedir bilmediği için; "exe'nin içinde virüs yoktur işallah" diye de mail atıyor.

Windows İçin Muhasebeci ( 8)

Dediğim gibi gelişim yine açık kaynak kodlu olarak devam edecektir. Zaten şu anda aynı kod hem linux üzerinde hem de windows üzerinde derlenebiliyor, windos için lisansı değiştirmenin açıkçası hiç bir mantığı yok, zaten pek çok yer crack'li program kullanırken neden durduk yere bir başka programa para ödesinler? En iyisi o insanları da özgürlükle tanıştırmak, sonra da komple Linux'a geçirmek.

Windows İçin Muhasebeci ( 8)

Selamlar,

1. Bizim son dönemdeki çalışmamızın kapsamı programın windows sürümünü çıkartmak değildir. Temel amacımız GNOME bağımlılığından kurtulmaktır. Slackware gibi bir dağıtım bile GNOME'dan vazgeçtiğini açıklarsa, ve SUSE gibi dağıtımlarda da siz seçmedikçe GNOME kurulmuyorsa, biz programımızı neden GNOME bağımlı hale getirelim. Bizim temel amacımız GNOME'dan kurtulmaktı. GNOME'dan kurtulmak ile birlikte kaynak kod kendiliğinden taşınabilir hale gelmiştir. Bizim ilaveten windows için yazdığımız tek şey, ön işlemci komutlarından olan #ifdef'i kullanmaktır. Hal bu iken bir windows versiyonu da çıkartmamak habes kaçar diye düşündük. Zaten GNOME'dan arınmış kodları yayınlamakla bu win versiyonunu biz çıkarmasaydık, başkaları çok kolay yapabilirdi.

2. Önemli olan diğer bir konu; şunu da sürekli olarak göz önünde bulundurmakta fayda var. Muhasebeciler pasif kullanıcılar olmalarına rağmen memleketimizde bilgisayar kullanımı konusunda en büyük paya sahip bilgisayar kullanıcı kitlesidir. Bu insanları bir şekilde açık kaynak ile tanıştırmak gerekiyor. Programın şimdi windows versiyonunun yayınlanması sürekli windows versiyonu olacak demek değildir. Açık ve net söylemek gerekirse, bi kaç sene sonra windows sürümleri yayınlanmayacaktır.

3. Herkes platform bağımsız diye tutturmuş giderken, C ile de bu tür şeylerin çok güzel yapılabileceğini göstermek istedik :)

Bill Gates'in günlerdir beklenen konuşması (Tam Metin) ( 48)

Yine merhaba

Demin eklemeyi unuttum, gates konuşması esnasında sanırım 8-9 kere yada daha fazla miktarda afrika'yı telfuz etti, ne afrikası, Acaba bu dingil Türkiyeyi Afrika sınırları içinde mi sanıyor, yada afrikaya gidecekti de yanlışlıkla mı geldi, anlayamıyorum. Bu dingil'in yaptığı konuşmanın başka ülkelerden izlenildiğini farzedin. İzleyen kim olursa olsun Türkiyeyi Afrikada bir ülke sanacak, bilişimden uzak, internetten uzak. Sonuç olarak Türkiye hakkındaki önyargıları bir dingil yüzünden şöyle olacak; Türkiye Afrika Kıtası içerisinde internet ile tanışmamış bir ülke. Bir dingil yüzünden düşeceğimiz hale bakın,

Bill Gates'in günlerdir beklenen konuşması (Tam Metin) ( 48)

Selamlar,

Avrupa birligi konfederasyonunun microsofta yaptıklarını sanırım herkes biliyor. Medai player'in outlook'un vs. nin sistemden çıkartılması gibi isteklerde bulunmuştu, aksi taktirde micropsoft ürünlerini kullanmayacaklarını belirtmişlerdi. Bir süre sonra da aynı kurum MS'e 400 küsür milyon dolar ceza kestikten sonra m$'de temyize başvuracağını falan açıklamıştı. Şimdi, bunu göz önüne alırken Erdoğan'ın da AB'ye girme çalışmaları içerisinde olduğunu biliyoruz. AB'ye uygun bir hareket için ise ms'e karşı tavır koyması gerek. Bana gore Erdoğan bu tavrı koyduğu için Gates bizzat kendisi gelip te ortamı yumuşatmaya çalıştı. Konuşma sırasında Erdoğan aynen "Ne yaptığını bilmediğimiz programlar ve işletim sistemleri Ülke güvenliğini tehdit ediyor" gibi cümleler sarfetti. İzleyenler farketmiştir. Erdoğan konuşurken sürekli sağa-sola bakıyordu, ortaya asla bakmadı, çünkü ortada Gates oturuyordu :). Eğer m$ ile bir anlaşma yapılacak olsaydı bunu m$ türkiye halledemez miydi ? istanbuldaki ofisleri daha önce hiç bir devlet kurumu ihalesine girmemiş mi ? Buradaki m$ elemanları bu ihale konusunda acemi midir ? tabii ki değil, bu durumda Gates'in gelmesini ben daha çok birilerini ikna etme amaçlı bir ziyaret olarak görüyorum. Erdoğan'ın Gates ile ilgili olarak söylediği tek şey de(benim izlediğim aralıkta) Teknoparkları konuşurken Gates'in ilk kiracı olma sözü verdiğini telafuz etti. Başbakanımız kararlıdır, Irak konusunda amerikaya karşı tavrını dikkate alın, güzel bir taktik izledi. Erdoğan'ın geçmişine de baktığımızda Amerikan karşıtı bir partiden geldiğini biliyoruz. Ben Başbakanımızın yüzümüzü kara çıkarmayacağını umuyorum. MS lisanslarinin 2 dolar gibi bir fiyatta olması da ayrıca güzel birşey, pek çoğumuz pc kullanmaya direkt linuxla mı başladık? Herkes er yada geç doğru yolu bulacak nasıl olsa :) iyi geceler

Yüksel ÖZCAN
http://muhasebeci.sf.net [muhasebeci.sf.net]
http://muhasebeci.iqchoice.com/plog [muhasebeci.iqchoice.com]

Muhasebeci 0.5 Kullanıma Hazır ( 4)

Bu thread'i acan arkada$a te$ekkur ederim, ama 0.5 versiyonumuzun duyurusunu zaten burda yapmıştık, eklemek istediğim diğer bir konu ise IBM'in yarışması için sunulan ve duyurusu henüz kendi sitemizde bile yapılmamış olan bir 0.5-5 sürümümüz mevcut, download bölümünden indirilebilir durumda, YTL ve bikaç özelliğin daha eklendiği yeni sürüm ise yakın bir süre içerisinde duyurulacak, Bu arada IBM'in yarışmasında 3. olduk arkadaşlar :)

Yüksel ÖZCAN
http://muhasebeci.sf.net [muhasebeci.sf.net]

muhasebeci 0.5 hazır ( 9)

Tebrikleriniz için ekibim adına teşekkür ederim

Tanıtım işi çok büyütülecek bişey değil aslında, bir gün insanlar Linux'suz olmayacağını anladıklarında zaten önce fazlamesai.net'i sonra da bizi bulurlar :)

Yakına bize katılacak yabancı koderler ile gelişim sürecini hızlandırabileceğimizi umuyoruz.

muhasebeci 0.5 hazır ( 9)

Bir süre önce GreenPace Türkiye Ofisinden bir mail gelmişti, GreenPace olarak GPL bir muhasebe programı arıyorlarmış, bunu aynı zamanda tüm dünyadaki ofislerine önerebileceklerini söylemişlerdi, zaten yabancı dil desteğini de bu talep üzerine projeye dahil ettik. Diğer taraftan sf.net ten 1600 küsür kere download edilmiş, sanırım kullanan başka yerler de vardır.

muhasebeci 0.5 hazır ( 9)

Destek ve servis ağı ile ilgili çalışmalara henüz başlamadık, öncelikli olarak pazarlanabilir bir ürün oluşturmak gerek, bu da 1.0 versiyonuna ulaşmak demek.
Ben aslında buna ürünüm diyemiyorum, ürünümüz demek daha doğru olur, bu GNU tabanlı bir proje, bu herkesin ürünü :) Kısa sürede gerekli tüm dokümantasyonlara da ulaşabilir, kendi ürününüz gibi işlem yapabilirsiniz,
Ciddi anlamda muhasebe bilenlerin en sevdiği oyuncak olacağından emin olabilirsiniz, bunun sebebi de projenin başında geçimini muhasebecilik yaparak sağlayan birisi var, bu kişinin(benim) 9 yıllık tecrübesinden sonuna kadar faydalanılacaktır,

import olayı biraz ilerliyen zamanlarda üzerinde duracağımız bir konu, henüz import özelliği yok, ama olması gereken bir özellik,

Ian Murdock Burada, Richard M. Stallman Burada FM Okurları Nerede? ( 29)

Herkese selam,

Ben de oradaydım. Bir sürü harika insan ile tanışma fırsatı elime geçti. FM standının olmaması beni üzdü. Eğer bir fm standı olsaydı inanın en kalabalık topluluk o standın başında olurdu. istanbulda oturup ta gelmiyenlerin üstüne oturacak arkadaşlardan, biraz sıkışıp bana da yer açmalarını istiyorum. :)