MSH (Microsoft Shell) Rehberi

0
tongucyumruk
Microsoft Windows'un yeni sürümü Vista'da Microsoft özellikle sistem yöneticilerinin uzun süredir beklediği kullanılabilir, işe yarayan, "gerçek" bir komut satırını kullanıcılarına sunuyor. MSH sayesinde sistem yöneticileri uzun zamandır UNIX ortamlarında kullanılan betik yazma, betikler yardımıyla sistem işlerini otomatikleştirme gibi imkanlara kavuşyorlar. MSH hakkında birçok dedikodu ortalıkta dolaşırken, sonunda Ars Technica'da yayınlanan detaylı bir inceleme sayesinde MSH'ın özellikleri gün ışığına çıktı.
MSH'ın ilk farkedilen özelliği bash ile Perl arasında bir sözdizimine sahip olması. Pipe mekanizmasından -lt, -eq gibi test mekanizmalarına kadar ciddi bir bash benzerliği sözkonusu iken $_ değişkenleri, foreach kelimesi gibi yapılar Perl'i hatırlatıyor.

Tabiiki bu kabukta da Microsoft ve .Net'in alamet-i farikası olan XML yapıları her yanı sarmış durumda. Her türlü veri yapısını XML olarak kaydetmek ve XML'den geri yüklemek mümkün. Veri yapılarını kaydedip yükleyebilmenin dışında XML biçimli dosyaları yükleyip DOM yapısının içeriklerine doğrudan nesne.özellik.altözellik gibi bir sözdizimi ile ulaşmak mümkün.

MSH ile Microsoft sonunda ışığı görmüş gibi gözüküyor. MSH'ta fonksiyonlar birinci dereceden yapılar ve anonim fonksiyon yapıları da mevcut. Bu sayede birçok fonksiyonel programlama metodunu kolayca uygulamanız mümkün.

UNIX kabuklarının en büyük avantajlarından biri halihazırda binlerce komutun irili ufaklı programlar şeklinde yazılmış olarak halihazırda elinizin altında bulunmasıdır. Microsoft sadece kabuğun içerisinde sunduğu birkaçyüz komutun yetersiz kalabileceğini tahmin etmiş olmalı ki MSH'ın içerisinde doğrudan .Net ile doğrudan bağlantı seçeneği sunmuş. Bu sayede .Net içerisinde varolan tüm kütüphanelere MSH içerisinden ulaşmak mümkün. Bu sayede MSH betiklerinin içerisinden .Net ile yapılabilecek birçok şeyi gerçekleştirmek mümkün.

Bunların dışında MSH regex destekli switch yapıları gibi bazı yenilikler sunsa da UNIX ortamlarında kabuk programlama ile uğraşmış insanları şaşırtabilecek ciddi bir yenilik içermiyor.

Eğer MSH'ın eksiklerine bir bakmamız gerekirse ilk dikkat çeken özelliği UNIX kabuklarından alışık olduğumuz gelişmiş satır düzenleme özelliklerine sahip olmaması. Bu haliyle günlük kabuk kullanımından çok betikler yazmak için tasarlanmış bir programlama dilini andırıyor. Bunun yanında MSH ciddi bir programlama dili sayılabilmek için de önemli eksikliklere sahip. Örneğin baştan sona nesne yönelimli olduğu iddia edilen kabuk ortamında yeni sınıflar tanımlamak mümkün değil. Elinizdeki sınıflarla idare etmeniz gerekiyor. Son olarak .Net ile iletişim gibi konuların yan etkisi olarak bazı noktalarda bir betik dili için aşırı sayılabilecek derecede karmaşıklaşabildiğini de unutmamak lazım.

İyi ve kötü yönleriyle de olsa sonunda Microsoft'un kullanıcılarına gerçek bir kabuk ve betik dili sunabilmiş olması, özellikle karşısında siyah ekran görmeyince suratı asılan insanlar için, sevindirici. İlerleyen sürümlerde MSH'ın nerelere gideceğini hep beraber göreceğiz.

Görüşler

0
FZ
C:\ GRTLNS.VIS
0
FZ
"Production" ortamında Windows Vista'ya geçmeyi düşünen gözü kara babayiğitler var mı? Ne zaman geçmeyi planlıyorlar? (Tabii Win 2000 sistemlerini Win 2003'e aktardılarsa! ;-)
0
anonim
M$ sistem yöneticilerinin bu ortama ayak uydurabileceğini hiç sanmıyorum (tabi unix deneyeimi olmayanlar). Onlar kayıp X kuşağı bence. Ancak yeni yetişecek nesil bu sistemi bütün avantajlarıyla kulllanabilir ki bu da en azından 4-5 sene demek...
0
tongucyumruk
Eh, zaten Microsoft'un da bu sistemin eksikliklerini tamamlayıp tam anlamıyla kullanılabilir bir kabuk olarak ortaya çıkarması aşağı yukarı o kadar zaman alır (ben en az 3 yıl diyorum).
0
muhasebeci
Bence ms bu işi Linux camiasının ilgisin ve sempatisini çekmek için yapıyor. Gerçekten kullanılabilir bir ürün çıkarmaları zor gibi. Ne de olsa bugüne kadar herşey kullanıcılara tık-tık yapacakları arayüzler ile yaptırılıyordu, parametre ve seçenekler sınırlı idi. Kabuk ortamında bir sürü parametre ile msh nin gerçekten başa çıkabileceğini düşünmek bana komik geliyor. Bu işin sonunun onlar için sevindirici olacağını düşünmüyorum. Birde yeni nesil güvenlik açıkları mı geliyor ne ;)
0
FZ
Pekiyi ya çok sağlam Perl kullanan MS Win. adminlerine ne diyeceğiz o zaman? Öyleleri de var, hem de yıllardır.
0
elrond
Yok canım yoktur öyle adamlar nerden çıkartıyorsun. Gerçi adamlar 1999 yılında beta win 2000 server resource kit e koymuşlar bir sürü sample perl scripti ama ben hiç kullanan olduğunu zannetmiyorum. Ama çok yakın bir arkadaş var 2001 yılında sanırım Nokia 9100 telnet client ile servera bağlanıp perl ile konfig değiştirip apply etmiş ama yalandır herhalde ;-)
0
FZ
Dengesiz bir anlayış oluşabiliyor insanlarda, tek temennim bunun önüne geçebilmek, GNU/Linux ya da UNIX ortamlarından insanlar sanıyorlar ki büyük MS Win ortamlarını yönetenler çok cahil filan. Bu her zaman doğru değil, gayet karmaşık ağ ortamlarını gayet güzel yöneten admin.ler de var.

Öte yandan RFC mi o da ne diyen, network mevzusunu CISCO'dan öğrenen ve ICMP ile ilgili garip şeyler söyleyen insanlar da var.
0
muhasebeci
Adminlere laf eden olmadı, yazıyı tekrar okumanızı salık veririm. Dediğinizde haklısınız. Benim parmak bastığım yeri sanırım parmağımın altında kaldığı için göremediniz. Yazdığım ilk yorumun özünde ms var. ms sitem yöneten adminler değil. Bir admin tabi ki her şekilde sistemini yönetir. Fakat ms ne yapmaya çalışırsa çalışsın, illa bi yerde patlak veriyor. Bugüne kadar hep öyle olmadı mı? sistem güvenliği, browser, mail client vs. vs. vs. Patlamayan ve sonradan yamamadıkları bir şey varmı? Benim söylemek istediğim şey buydu. Diğer taraftan cisco ve network olayının msh ile ne alakası var çözebilmiş değilim. Daha açık konuşursanız belki bu olayı da açıklığa kavuşturabiliriz.
0
elrond
Ben sahsen yazıya yorum yazmadım zaten yoruma yorum yazdım o yüzden yorumun altında gözüküyor yorumum :-) (Fuzuli okusa tüyleri diken diken olur bu cümleyi)
Yazıyada yazayım dersek: 3 aydır MSH Beta tester'ım. Ben shell lerin bu şekilde gelişmesini anlamsız buluyorum. Her ne kadar özellikle VB Scripting bilenler için kolay olsada yeni bir komut işletim metodu bence gereksiz. Öğrenmek lazım uğraşmak lazım. Zaten şu anda herhangi bir shellde perl, vb scripting yada WMI ile yapılamayacak şey yok. MS in 2002 den sonraki ürünlerinin çoğunun da uygulama spesifik ayrıca komut satırı yönetimi mevcut. Bunun shellde olmasını ne avantajı var çok emin değilim. Kimbilir native çalışması performans filan olabilir. Ama MSH aslında bu anlamda tam olarak bir shell değil.Shell olmadığı aslında .NET 2.0 Framework required olmasında belli. Yeri gelmişken MSH .NET e bağlantı sunmaz onun üstüne oturur .NET olmadan MSH olmaz. En azından şu an için. Bence bu tamamen pazarlamaya yönelik bir adım. Mouse kullanmayan adam zaten mouse kullanmıyordu.Bu sayede mouse kullananlarda belki bir farkındalık yaratırlar öyle bir faydası olabilir. Bunun yanın biraz araştırısanız çok fantastik şeyler var gibi görünüyor aslında. MSH ilk başta çok çekici ama bunlar zaten yapılan şeyler. Mesela şunu görener çok heyecanlanmıştı 2 ay önce ama ne gerek var derseniz zaten VB ile yaparım derseniz kimse birşey diyemez o ayrı. Ayrıca VB de çok daha hızlı ;-)MSH in şu hali şu anda çok yavaş.

MSH> get-process | where { $_.virtualmemorysize -gt 150000000} | out-excel

Yani 15 MB dan büyük mem. kullanan processleri al excel' e at. Ne gerek var derseniz bilemem ama var işte. Birde "en sonunda MS kullanıcılara kabuk ve betik dili sunmuş oluyor" demek doğru değil betik dili zaten yıllardır var. Sevgiler
0
zekeriya_akyildiz
Daniel Robbins işini yapmış görünüyor. Sanırım bir sonraki aşama olarak windowsu kurarken stage1,2,3 gibi seçenekler gelecek. belkide komut satırına "(m)emerge" office yazıp ofisi yükleyebileceğiz.
0
robertosmix
Microsoft yarın MsBSD'yi Microsoft Windows 2008 olarak çıkarttığı zaman insanlar garip olmasınlar diye, MSH'ı önden sürdü. Ki ben her halükarda CSH'ı tercih ederim. Yarın da grafik arabiriminde devrim diye nitelendirerek XFree'ye geçerler. Olur biter.
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Microsoft´tan Java´ya karşı yeni ataklar

elrond

Microsoft bu hafta yeni bir araç ile Java Developerları .Net platformuna davet ediyor. Microsoft J++'ın yeni sürümü Visual J#.Net.(Tam anlamıyla bir yükseltme sürümü kabul edemeyiz aslında) J# altında yazılan programlar tahmin edebileceğiniz(!) gibi, bildiğimiz Java VM'ler ile çalışmıyor. J#'ın amacı yeni kod bilgisi gerekmeden bildiğiniz Java kodları ile .Net platformunda çalışacak uygulamalar geliştirmek. Eskiden geliştirdiğiniz Java uygulamaları var ise bunları J# ta derleyip .Net` e taşımak mümkün olacak.

Windows XP`nin yeni marifetleri

larweda

The Wall Street Journal`da çıkan bir habere göre, Windows işletim sisteminin yeni versiyonu olan Windows XP (ki 25 ekim`de piyasaya çıkacağı duyuruldu) ile beraber gelen Internet Explorer`da Smart Tags olarak adlandırılan yeni bir özellik olacakmış. Bu özellik sayesinde nette dolaşirken bir sayfa görüntülendiği zaman sayfa üzerindeki belirli kelimeler, otomatik olarak belirli web sitelerine linklenmiş olacak. Yani web sayfasının editörü ya da tasarımcısı sayfasında mesela Microsoft kelimesini kullanınca bu kelimeye bir link verilmemiş olmasına rağmen otomatik olarak www.microsoft.com`a linklenmiş olarak görünecek. Bunun türkçesi ise, tasarladığınız ya da yarattığınız sayfalara Microsoft tarafından müdahale edilmesi oluyor.

MsFreePc.com

sundance

Suavi'nin şarkısındaki gibi, şimdi California'da olmak vardı anasını satayım, Bill Gates'in hesabından bedava bir PC sahibi olmak...

Nasıl derseniz MsFreePc.com sitesi Micros~1'un kaybettiği 1.1 Milyar dolarlık anti-tekel davasındaki tazminatın, California eyaleti yasalarına dayanarck, kullanıcıların Lindows kurulu PC'leri bedavaya (ve özgürce :) almalarında kullanılmasının yolunu bulmuş

Dahası, alabilecekleriniz bu kadarla da sınırlı değil Tabi eğer California'daki başvuran ilk 10,000 kişiden biriyseniz.

Yeni MS Windows (kod ismi Whistler)

larweda

Microsoft'un yeni nesil Windows'unun (kod ismi Whistler olarak anılıyor) 2267.ci alfa sürümleri az miktarda Microsoft testçisinin elinden geçmiş durumda. İlk beta sürümünün bu hafta çıkması planlanmış olmasına rağmen beta sürümünün dağıtılması Ekim sonuna ertelendi. (Bu, Microsoft için klasik bir hareket, değil mi?)

Kılıçla yaşayan kılıçla ölür: MS'den de eleman çalarlar!

sundance

Büyük bilişim firmalarının, küçük rakip firmaları satın alması, satın almanın sözkonusu olmadığı durumlarda ise, elemanlarını milyon dolarlık transfer ücretleri ile transfer etmesi alışılageldik bir hareket oldu günümüzde.

Braindrain (beyin kurutması) olarak da adlandırılan bu hareket yüzünden 1997 yılında Borland Microsoft'a 30 ay içinde 34 üst düzey danışmanını alıp, Microsoft'da benzer görevlere getirerek haksız bilgi ve işgücü naklinde bulunduğu iddiasıyla dava açmıştı.

Görünen o ki sektörün en büyüğü Microsoft bile yeri geldiğinde bu yöntemden kurtulamıyor: Dün açıklanan bir habere göre, Microsoft'un arama teknolojileri ve Çin'le ilgili planlardan sorumlu yöneticisi Kai-Fu Lee'yi Google transfer etmiş! Ve Çin'de kurmayı düşündüğü yeni arge departmanının başına getirmiş.