fsniper

fsniper


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Google 50 yıl içinde kendini yok edecek! ( 26)

Bazen kendimden şüphe ediyorum. Acaba diyorum, ben apayrı bir dünyada mı yaşıyorum? Yoksa o kadar ayaklarım tabana değmiyor da gerçekleri göremiyor muyum?

Yüzlerce yıllık veri katologlama 50 yıl içinde ölüyormuş... Vah vah vah.. Hem de kendi kendini yok edecekmiş? Ne oluyor acaba bu veri kataloglama yazılımlarını A Takımı için mi üretiliyor?

"Bu kayıt kendini 50 yıl içinde imha edecektir."

Uygulama projesi yapan genç, zırvaladığı için MS'in satış departmanında staja başlamış ilginç. :) Ancak MS bu kadar güzel bir mantık zinciri kurabilirdi :)

Ruslara 850.000 € verip İstiklal Caddesinde saniyede 15.000 yüz taramak? ( 22)

Türkiye'de bugün kim kişisel gizlilikten bahsedebiliyor ki? Millet vekillleri (pardon onların hepsi parlamenter oldu yahu)bile dinleniyorum şüphesiyle yaşayıp kılını kıpırdatmıyor.

Dünya genelinde bir " büyük biraderlik " çabası farkında değil miyiz? Ciddi bir yeni dünya düzeni geliyor..

konuya yakın birşeyler ile ilgili son yazıma http://www.yalazi.org/index.php/archives/2009/05/30/gunumuz-fat-boylari/ adresinden ulaşabilirsin. Artık o kadar gönüllüyü kontrol altında tutulabiliyoruz ki, bu şekilde gizli/gönülsüz yapılan kontrollere ses çıkartamıyoruz.

Rezalet Üzerine Rezalet, Hadi Hayırlısı ( 16)

Kusura bakmayın, biraz da TV nin etkisiyle öyle söylemişsiniz gibi geldi. Biraz da sorun işçinin haber vermemesi gibi anlaşılıyor. Tabii ki burada sizi değil saydığım yetkilileri suçluyorum.

Rezalet Üzerine Rezalet, Hadi Hayırlısı ( 16)

Ayrıca yeni mod sistemi sayesinde haberler haber olmaktan çıkıp kendi için yorum haline gelmeye başlıyor. Şimdiden bu konuda bir şeyler yapmak gerekiyor. Yoksa vikipedi savaşlarından sonra fm savaşları mı başlasın??

Rezalet Üzerine Rezalet, Hadi Hayırlısı ( 16)

Günlük olarak, milyonlarca dolarlık işlem yapılan bir borsanın bilgi işleminin, olası ağ sorunlarını düşünmeyerek, tek bir omurga kullanması, yedek ağ bağlantıları kurmamış olması suç değil de "2 kabloyu kestik yarın yaparlar nasılsa" diyen işçilerin yaptıkları aymazlık değil mi :)

Burada tek masum varsa o da kabloları kesen çve haber vermeyen işçilerdir.

Tekel iletişime devam etmekte ısrar eden Hükümetler, Gerekli alt yapı çalışmalarına teşvik sağlamayan bakanlar, kurumlar. Yetersizliklerini kapatmak,i aksaklıkları gidermek yerine, hakkını arayan 3/5 işçi ile uğraşan ve sinekten yağ çıkarmayı düşünen Telekom, hak ararken sabotaj yapmaktan geri kalmayan sendika, iletişim alt yapısına gerekli önemi vermemiş olan IMKB, konudan haberdar olmayan Derneklerimiz suçlu değil de kabloları çalışma esnasında kesen işçiler suçlu...

Pardus gerçekten... ( 91)

Insanlar rahatsiz olduklari seylerden bahsedince Pardus karsiti mi ilan ediliyor
Evet. Kesinlikle öyle. Örneğin ben.

Bu Eserin Asıl Sahibi Kim? Tartışması Bitiyor Mu? ( 8)

Hımm şöyle bir md5 ya da sha1 hesaplayalım, bir de zaman damgası (timestamp) attık mı tamam. Borcunuz 5YTL. Sıradakiii!!

Debian GNU/Linux 4.0 duyuruldu ( 14)

2.Debian sürümünü de devirdik.. Yaşlanıyoruz. yaşlanıyoruz...

Üniversitelerde yeni bir gün doğuyor... ( 6)

Ayıp... Bir yazılımı tanıtmak ile üniversitelere yeni bir gün getirdiğini düşünecek büyük burunluluk gerçekten ayıp...

GNU/Linux Windows'dan pahalı mı? ( 27)

RTFA diye boşuna demiyorlar..

Arkadaştan Linux yüklemek için para istemiyorlar, Hatta 20£ iade ediyorlar. Ancak Arkadai Cambridge de oturduğu için dizüstünü Plymouth daki ACER servisine göderip, geri alması gerek. Sorun da buradaki taşıma ücretinden kaynaklanıyor.

Laptop = £379
Shipping = £50 (or £70)
Refund = +£20
Total = £409 (or £429)

ADSL'de İndirim ( 25)

Evet, bir kaç kuruş daha az ödeyip tekelleşmeye yardımcı olacağız.. Uzun mesafe operatörleri bitirdiler, sırada yerel internet servis sağlayıcılar var.

Telekom'un attığı her adıma, yaptığı her fiyat ayarlamasına şüphe ile bakmak lazım. Bugün ucuzlatıp, tekelini güçlendiren, yarın fiyatı hangi seviyede tutacaktır?

TBD: İnternet Suçun Sebebi Değil Aracıdır ( 30)

Evet başlık ile verilen mesajı büyük bir hata olarak görüyorum. En büyük tepkim başlıkda "internet bir suç aracıdır" denmesi ile büyük bir yönledirme hatası yapılmasınadır. Bu sayede "doğru yoldasınız internet bir suç aracı olarak kontrol altına alınması gereken bir şeydir". Deniyor.

2. olarak da Basın açıklaması içinde
"Görüyoruz ki kısıtlamara yapılacak, ama bunu kişisel özgürlükler çerçevesinde belirsiz aktörlerle yapalım"
denmesi ne kadar bilinçlidir?

TBD: İnternet Suçun Sebebi Değil Aracıdır ( 30)

Daha önce size vermiş olduğum cevabı okursanız daha net anlarsınız:
http://www.fazlamesai.net/?a=article&ctype=single&sid=4377&tid=27996

TBD: İnternet Suçun Sebebi Değil Aracıdır ( 30)

Buna yapabileceğim bişey yok.

Bu metni günlüğümde yayınlamamın sebebi bu habere bir yorum değil, TBD nin basın açıklamasına verdiğim tepki olması ve herhangi bir platform bağımlılığı olmasını istememem. Bu yazıyı sadece burada yorum olarak yapsaydım daha az dikkat çekerdi ve büyük ihtimalle TBD ye ulaşması zorlaşırdı.

Tabii yazının okunmaması veya sadece 2. paragrafa kadar okunması konusunda bişey yapamam. Zorla insanların gözüne sokamam.

Ayrıca yazımın başlığınında doğrudan bir açık mektubun, basın açıklamasının başlığının ne kadar önemli olduğunu gösterebilecek derecede başarılı olduğunu anladım.

TBD: İnternet Suçun Sebebi Değil Aracıdır ( 30)

Sanırım küçük bir hata yapıyorsunuz. Lütfen günlüğümü 3. paragraf da dahil olmak üzere bir daha okuyun.

TBD: İnternet Suçun Sebebi Değil Aracıdır ( 30)

Çünkü yorumum buradaki haberden bağımsız. Ayrıca Linux Gezegeni üzerinde de görünmesini istedim. Bir sorun teşkil eder mi?

TBD: İnternet Suçun Sebebi Değil Aracıdır ( 30)

Bunu anlayabiliyorum. Ancak sorun bir basın açıklamasında ve de basın açıklamasının özünü aktarması gereken başlığında verilen fikir amacından çok sapmış durumda.

TBD: İnternet Suçun Sebebi Değil Aracıdır ( 30)

Tekrar söylüyorum, Bu bir basın açıklaması. Başlığı, vermek istediği düşünceyi özetlemesi gereken bir nokta. Bu en önemli cümle içinde açık ve seçik olarak "İnternet suçun aracıdır" diyerek varmak istedikleri noktadan çok uzaklara gittikleri ortada. Bu hedeften şaşma meselesi tüm amaçlarını gölgeye düşürüyor. Tabii amaçlarının da net olmadığını görmek gerekli. Bu bahsi geçen aktörler, STKlar belirtilmedikçe de netleşmesi zor.

TBD den istediğim şey bahsettiğim noktaların incelenmesi ve daha sonra tekrar yayınlanması. Yani basın açıklamasının amacına henüz bir tepkim yok. Sadece belirginleştirilmesi ve düzeltilmesi gereken noktalar olduğu da ortada.

TBD: İnternet Suçun Sebebi Değil Aracıdır ( 30)

İnternet'e suçun aracıdır demek den ne anlayabilirim başka?

Bu bir yazı değil, basın açıklaması. Yanİ tbd siyasal gidişata ortak olmak ve yapılacak hareketlerde söz sahibi olmaya çalışıyor. Bu kafayla mı söz sahibi olacak? İnternet'in ne olduğunu dahi anlayamamış TBD nin yasamaya etkisinin ne kadar sağlıklı olabileceğini düşünüyorsunuz?

Evet ben anlamaya çalışmamışım. Art niyetsiz ve SAF bir basın açıklaması yapmış TBD. O kadar saf ve temiz ki anlamaya çalışmadan ne demek istedikleri belli olmuyor. Özel çaba sarfedilmezse çok yanlış anlaşılabiliyor.

Bir basın bildirisi bu kadar itinasız yapılabilir. Ve bu olayların gündeme gelmesinden ve yasa tasarısının hazırlanmasının üzerinden 2 ay geçmişken.

TBD bunca zamandır neredeydi? Hangi kişilerin hangi uzmanların imzası var bu bildiride? Hangi basın/yayın uzmanından, halkla ilişkiler uzmanından fikir alınmış basın açıklaması yazılırken?

TBD: İnternet Suçun Sebebi Değil Aracıdır ( 30)

Sert biçimdeki yorumumu TBD den utanmazlık başlığı ile sitemde yazdım.

Mülayim Linux Geliyor ( 8)

"Bizim kuşak jargonu"??
"Sorry istemeden oldu"??

fazlamesai.net'e soralım: Mahremiyetimiz pamuk ipliğine mi polise mi bağlı? ( 36)

http://www.yalazi.org/index.php/archives/2006/11/06/ag-ozgurlugu-ya-da-pedofili/

Mülayim Linux Geliyor ( 8)

Bu dağıtımı görmek için biraz beklemek gerek sanırım. Yoksa Anadolu sırtlanları yüksek yerleri seven burunları yüksek hayvanlar gibi görünüyor.

2007 model beta dağlar çıktı mı?

300 YTL Ödüllü Metin Seslendirme Programı Yarışması ( 30)

Ya ben anlatamıyorum ya da siz anlamamakta ısrar ediyorsunuz. Boşa harcanan bir çabadan bahsediyorum.

Artık art niyet aramak zorunda kalacağım.

Ulvi bir amaca 300YTL yatırmaya çalışıyorsanız aynı amaca daha kısa sürede ve garantili olarak erişebileceğiniz yollar olduğunu göstermeye çalışıyorum. Ancak siz ısrarla bu yolları görmezden geliyorsunuz.

Anlayabileceğiniz bir örnek vermek istiyorum:
Siz diyorsunuz ki; Elimizde bir sözlük ve dil kuralları var; Türkçe Sözlük ve Dil Bilgisi (Programlama dili/sistem kütüphaneleri) ve bundan bir Ansiklopedi hazırlayın. En iyi, en geniş ansiklopediyi hazırlayana 300YTL veriyoruz. Ansiklopediyi de 2 ay sonra ayağıma getirin.

Bu açıdan bakarsanız konuyu daha somut olarak görebilirsiniz.

Şimdi size önerilerimizi somutlaştırmak istiyorum:
Bir Firma var Z diye. Bunlar bir ansiklopedi hazırlamış zaten. Sizin istediğiniz ansiklopediyi ticari amaçlarla kullanmak değil. Belli bir amaç var ansiklopediden bir kaç sayfa lazım ki çorba yapasınız. Çorbayı da açlara vereceksiniz. Bir sorun belki çorba yapabilmeniz için Z yardımcı olur.

Tamam Z dediki ben niye sana çorba yaptırayım verirsin parasını yaparsın. Alır istediğin gibi kullanırsın Ansiklopedimi.

Başka yollara başvuralım. Bazı projeler varmış serbestçe kullanabileceğiniz Ansiklopediler yapmaya kalkmışlar. Çok da güzel olmuş Ama Türkçe değil. Var olanı Türkçeye çevirelim niye en başa dönüyoruz ki? Amaç çorba yapmayı öğrenmek değil mi ansiklopediden?

300 YTL Ödüllü Metin Seslendirme Programı Yarışması ( 30)

Çok güzel bir yorum. en başta söylenmesi gerekenlerden biri aslında. festivalden bahsetmedim ama tam da bu yorumu eklediğin sırada GVZ teknolojilerinden bahsededen farklı bir yorum eklemiştim.

Anladığım kadarıyla bu yarışma fikrini ortaya atan arkadaş (Dr. ... ? / meting) bizim gibi bilişim içinde yoğurulmamış farklı dallarda uzmanlarşmış biri. kendince güzel bir fikirle ortaya çıkmış. Fikri Fazlamesai ye taşımış olması bence bir şans. Bu sayede daha farklı bakış açılarını görmüş olacak. Bence yorumları takip ederse çabası daha sağlıklı bir hal alabilir.