AsH

AsH


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Veri Yedeklemenin Önemi: JournalSpace Kapandı ( 6)

Tabi ki bu işin çakma olma ihtimali de var. :)

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=180318319977

Veri Yedeklemenin Önemi: JournalSpace Kapandı ( 6)

Kapanda kalıyor, alan adı e-bay'da satışa çıkmış son 22 saat =)

Mevcut fiyat 2.600$ haha

Verilere yazık olmuş ama. En azından alan adına sahip olanın işine yarıyacak.

Google Android İşletim Sistemi Kullanan Telefon Prototipleri Çıktı ( 8)

Henüz detaylarına bakmadım ancak tahmin ediyorum ki hali hazırda gtalk ile beraber gelecektir :) GPS için de Google Earth entegrasyonu yaparlar herhalde.

Google Android İşletim Sistemi Kullanan Telefon Prototipleri Çıktı ( 8)

Açıkcası elimdeki HP iPaq cihaza kurup kullanmayı isterdim. Kurulabilir uyumlu sürümleri çıkarsa şık olur :)

Fazlamesai'den Bir Serzeniş Aldım ( 22)

Ayrıca belki bana hep bana kapalıyken denk geliyordur ama eğer öyle değilse forum da maşallah aylardır bakımda. :D

Bence forumun aktif kullanıma konulması iyi olur gibi geliyor. Tabi sitenin özünden uzaklaşmasını istemediğiniz için kapalı ise ona bişey diyemem. :)

Fazlamesai'den Bir Serzeniş Aldım ( 22)

Madem unutulanlardan bahsediyoruz, OffTopic olacak ama dokunmadan edemeyeceğim.

Galaksinizdeki bazı otostopçular karadeliğe düşmüş, sanırım bazıları da boşlukta kaybolmuş :) Otostopçuların bir çoğunun kendi bloglarındaki son yazılar neredeyse 2006'dan kalma. Ara sıra kurcalıyorum ama birkaç otostopçu haricinde düzenli olarak pek bir girdi yapan yok gibi.

Yükte Hafif, Depolamada Büyük ( 1)

Depolama ortamları kapasitelerini katlıyor amma ve lakin erişim hızları yerinde sayıyor. Teknolojinin böyle aksak ilerlemesinden hiç hoşlanmıyorum.

Pardus ( 89)

Muhahahahahahahahahaa!!!! (Yanlış olmasın espiriye gülmedim. Arkadşın birisinin yorumları daha eğlenceli geldi de.

(Yau RedOgre sen neden güzel böyle espiriler yapamıyorsun.)

Direct X-10'un Vista'ya has olması... ( 4)

Doğrudan bu şekilde xp'yi kestirip atmaları yanlış bir tutum yine de. Daha önce yaptıkları gibi DirectX 9'a kadar, 98'den desteklerini çekmemişlerdi.

XP ilk çıktığında da insanlar XP'ye geçmek için çok büyük istek duymamışlardı. Çünkü ellerindeki donanım XP'ye geçmelerine pek müsade eder nitelikte değildi. Onu geçtim XP'nin hataları yüzünden çoğu insan 98'e geri dönüş yapmıştı.

Ancak şimdi MS~1 herşeyi bir kenara bırakıp iyice Vista'ya yüklenmeye çalışıyor ki Vista'nın çalışmak için istediği donanım hala büyük çoğunluğun elinde olmayan donanımdır.

Hele ki rahat rahat sistem ile beraber üçüncü parti yazılımların da çalışmasını istiyorsan 2 GB RAM bile yeterli gelmiyor.

Sony Bilgisayarları PlayStation 3 Yongasını Kullanmaya Başlıyor ( 7)

eni fikrime göre, donanımsal olarak bu kadar güçlü bir PC üretip üzerine Linux, Windows ya da başka bir OS kurup son kullanıcıya satmaları demek; PlayStation'ın satışının yavaşlaması ve pazar kaybı demek olur. Bunun önüne geçmelerinin en etkili yolu ise üretecekleri PC'nin fiyatının Playstation satışlarını etkilemeyecek, pazar payını daraltmayacak bir oranda tutmalarından geçer.

Elde var olanı harcamaktansa yeni gelenin kendisine pazar payı edinmesi için çabalamasını düşüneceklerdir.

Bu yüzden bence de fiyatları pek cazip olacakmış gibi durmuyor.

Yeni bir Machintosh almakla eşdeğer olacakmış gibi geliyor bana :D

Nero Linux 3 Çıktı... ( 6)

Gnome için bir yazılım varmı bilmiyorum ama K3B gibi bir yazılım dururken ayrıca Nero kullanmak gereksiz geliyor bana.

Bahsi geçen donanımlar dan henüz BlueRay'i desteklenmiyorsa bile eminim elime geçmeden önce destek görmeye başlayacaktır.

Fm Kare niye gecikti? ( 4)

Sanırım daha çok dinsizin hakkından imansız gelir mesajı verilmeye çalışılmış :)

Şişman kapasitörler ( 54)

Eh sanırım üretildiği yerde tamir edilmesi mümkün olabilir ama zannımca astarı yüzünden pahalıya gelecektir. Keza RAM'in yanlış takılması ya da oturtulamamasından dolayı anakartın yanması sadece iki üç kondansatörün değiştirilmesi ile hallolabilecek türden bir problem olmaktan ötedir.

Sonuçta hatalı RAM takmaktan dolayı yanacak olan kondansatörler değil (Kapasitör ya da Meksefe doğrudur ama dikkat. Türkiye'nin %90'ında ortak kullanımda Kondansatör olarak tanımlanır bunlar :) dokunmadan edemedim.), ram ile bağlantılı bulunan köprü ve işlemci gibi parçalara erişimi sağlayan yolların kavrulmuş olması ihtimali çok daha yüksektir. hatta ve hatta kuzey köprüsünü dahi bozacak kadar yakabilir.

Bu da elimize havya kapıp düzeltebileceğimiz bir işlem değil tahmin edeceğiniz gibi.

Ben de pek çok anakartı havya ve lehim ile bir iki kondansatörü değiştirerek tekrar ayağa kaldırdım. Ama yolları tamir etmek herhangi bir insanın yapabileceği bişey değildir. Sonuçta anakar katmanlardan oluşmakta ve bu katmanlar içinde de bir sürü yol bulunmakta. Kimsenin evinde ya da iş yerinde de anakartın bu katmanlarını ayrıştırıp milimetrik olarak yeni yollar döşemeyi sağlayacak teçhizat olduğunu zannetmiyorum :)

Ayrıca şuna da dokunmak istiyorum; Eğer elinizde kondansatörleri şişmiş bir anakart varsa ve tamir etmek istiyorsanız şu şekilde de bir yöntem izleyebilirsiniz.

Ker kondansatörün iki değeri vardır bunlardan biri voltaj diğeride farat cinsinden ölçü birimidir. Genelde anakartta kullanılan kondansatörlerin farat cinsinden ölçüleri mikrofarattır.

Şişen kondansatörünüzü aynı voltajda ama birkaç birim daha yüksek mikrofaratta kondansatörler ile de değiştirebilirsiniz. Bu şekilde anakartın çalışması daha sıhhatli olur. Deneyimlerle sabittir.

Çok eskiden, hala walkman kullandığım zamanlardan kalma bir bilgi daha ekleyeyim. Sony Walkmanlerdeki bazı kondansatörleri aynı voltaj ve biraz daha yüksek mikrofaratlı kondansatörler ile değiştirdiğinde daha temiz bir bass ses elde edildiğini okumuştum nette bir yerlerde. :)

Amiga için PS/2 Fare Bağdaştırıcı ( 2)

Link hatalı.! http://www.amigadonanim.com/

Spam manyağı oldu ( 1)

Bizde olsa tehdit etmekle kalınmayabilir de. Sonuçta tehdit edilmiş olanlar vardır burada ama hiçbişey olduğunu zannetmiyorum kanunlarımız sayesinde.

Kasparov Yeniden PC´ye Karşı! ( 8)

İkinci maçı x3d fritz, Kasparov'un 39.hamlesindeki yanlış kararı sayesinde almış bulunuyor.

Gelişmiş Klavyeler için GNU/Linux Desteği ( 10)

Belki ben nasıl yapıldığından bi haber olabiliri ama en büyük fantazim klavyedeki extra bir tuşla linux'u hibernate edebilmek.

Gelişmiş Klavyeler için GNU/Linux Desteği ( 10)

Belki ben bilmiyor olabilirim ama en büyük fantazim linux'u hibernate edebilmek.

Fazlamesai.net 2 yolda! ( 30)

Nedir o öyle koca puntolarla yazılmış FAZLAMESAİ.NET başlığı yaw. Geri kalanına bakınca fena değil (şimdiki hali bence gayet iyi) ama o başlık çok itici duruyor. Daha sıcak bişeyler bulun bence.

Naçizane kullanıcı tavisyesi.

VMware Microsoft ile anlaştı ( 8)

Not: Aynı makina da Win98SE, RedHat 6 ve Windows 2000 Server`ı NT Boot Manager ile multi boot çalıştırmayı uzun uğraşlardan sonra başarmıştım. (Çok ta uzun bir uğraş gerektirmiyormuş ama olsun.) Ondan beri Vmware` i unutmuşum.

Bunu biraz açıklayabilir misin? Yanlış anlayaıp anlamadığımı anlamaya çalışıyorum da. VMWare kullanmadan aynı anda 3 işletim sistemini birden kullanıyorusun yani doğru mu anlamışım ?
Eğer öyle ise nasıl olduğunu izah edebilir misin?
Bana da öyle birşey lazım da...

VMware Microsoft ile anlaştı ( 8)

Not: Aynı makina da Win98SE, RedHat 6 ve Windows 2000 Server`ı NT Boot Manager ile multi boot çalıştırmayı uzun uğraşlardan sonra başarmıştım. (Çok ta uzun bir uğraş gerektirmiyormuş ama olsun.) Ondan beri Vmware` i unutmuşum.

Bunu biraz açıklayabilir misin? Yanlış anlayaıp anlamadığımı anlamaya çalışıyorum da. VMWare kullanmadan aynı anda 3 işletim sistemini birden kullanıyorusun yani doğru mu anlamışım ?
Eğer öyle ise nasıl olduğunu izah edebilir misin?
Bana da öyle birşey lazım da...