Uzak Diyarlar, açık kaynak Türkçe MUD

0
anonim
Uzak Diyarlar Mud, ilk Türkçe açık kaynak mud projesi olarak sourceforge üzerindeki yerini aldı. Tamamı Türkçeleştirilmiş (Rom 2.4b6 tabanlı) kodu ve %95 Türkçe bölgeleriyle incelenmeye, indirilmeye ve oynanmaya hazır bekliyor. Umarız yakın zamanda pisi paketini de görürüz.
Sourceforge adresi
Sanal Yöresi

MUD (multi user dungeon): Telnet protokolü üzerinden metin tabanlı olarak oynanan fantezi rol kesme oyunları.

Görüşler

0
ErenTurkay
Buyrun paket şurada hazır :) Kurmak için;

$ sudo pisi bi http://svn.pardus.org.tr/contrib/applications/games/uzakdiyarlar/pspec.xml
$ sudo pisi it uzakdiyarlar*.pisi
0
Satanique
Çok oyunculu rol kesme oyunu

??????????????????
0
Satanique
Bunu verilen linkteki xml dosyasının içinden aldım. Yani program bu şekilde tanımlanmış.

"Çok oyunculu rol kesme oyunu"

Benim bir türlü anlayamadıgım şey neden insanlar herşeyi Türkçe'ye çevirmeye çalısıyorlar?

O kadar komik bir şey ki bu. Tıplı CD Player'a Teker Çalar demek gibi bir saçmalık.

"Çok oyunculu rol kesme oyunu"

Yani Role Playing Game'i bu hale getiren zihniyet bunu ne amaçla yapıyor? Ve insanlar bunu ne amaçla kullanıyor? Kırk yıllık RPG nasıl sana bir anda "Rol Kesme" olabiliyor? Neyin rolünü kesiyor bunlar? Aynı Türkçe Windows gibi. Tıpkı 40 yıllık media player'ın sana "ortam yürütücüsü" olması gibi.
0
Satanique
Asıl Türkçe'yi katleden şeyler bunlar. Türkçe'ye tam olarak karşılığı olmayan bir takım kelimeleri komik çeviriler ile almak Türkçe'yi mahvediyor. Belki Role Playing'in Türkçe anlamı Rol Yapma olabilir. Ama Discman'in çevirisi Teker Çalar'a ne demeli? Tamamen saçmalık. Türkçe'ye tecavüz böyle olur. Bence Türkçe içine eklenen bir takım yabancı kelimelerin aynen kalması gereklidir. Bu Türkçe'yi yabancılaştıracak korkusu yüzünden tuhaf sözcükler ile komik anlamlar Türkçe'yi daha kötü bir hale getiriyor.

Türkçe'yi böyle abuk çeviriler ile kirletmemeliler. Şu anda kullanılan Türkçe'de dahi zilyon tane arapça ve farsça kelime var. Fransızca'dan geçmiş kelimeler de çok fazla. Hepsi de Türkçe'yi zenginleştirmiş. Böyle sapık supuk çevirileri ben kabul etmiyor ve kullanmıyorum. Onun adı RPG'dir. Rol Kesme değil.
0
ErenTurkay
*Size göre* yanlış olan bu çeviriyi buraya yazmak yerine oyun geliştiricilerine bildirseniz daha yararlı bir iş yapmış olacaksınız. Zira eleştirilerin yerinin burası olmadığını düşünüyorum ki o yazı şahsımca çevrilen bir yazı değildir. Üretici kendi sitesinde böyle tanımlamış, benden nasıl farklı bir şey yazmamı bekliyorsunuz anlamıyorum?
0
rcagri
Bence Çevirinin tam anlamıyla çevirilen sözcüğü karşılaması gerekmez.Örneğin "Bilgisayar" sizce Computer sözcüğünün tam karşılığı mı ? Ya da Yazılım sözcüğü Software sözcüğünü karşılıyor mu?
Tabiki karşılamıyor. Karşılamıyor olmasına rağmen ikisi de güzel çeviriler.Ayrıca "feedback" sözcüğünün birebir çevirisi "Geri Besleme" olabilir fakat Türkçe'de anlamlı değil.Sizin mantığınızla düşündüğümüzde "Geri Besleme" doğru bir çeviridir.Fakat "Feedback" yerine "Geri Bildirim" derseniz Türkçe'de de anlaşılabilir bir çeviri yapmış olursunuz.

Varmaya çalıştığım nokta : Çeviri biraz da kabullenmeyle ilgilidir.Zannetmiyorum ki size Pardus Çalışan Cd çıktığında "aa ne bu çalışan cd ,çalışmayan cd mi var ? Neden live cd değil" diyenler olduğunu söylemeliyim.Fakat siz "Live Cd" yerine "Çalışan Cd" demeye başlarsanız sizin için de "Çalışan Cd" teriminin "Live Cd" yi karşıladığını görürsünüz.Kendi açımdan söylemeliyim ki Pardus ile (Pardus ile mi geldi bilmiyorum ? )"Çalışan Cd" terimini duyduğumdan bu yana "Live Cd" yi kullanmıyorum.
0
Satanique
Bence Çevirinin tam anlamıyla çevirilen sözcüğü karşılaması gerekmez.Örneğin "Bilgisayar" sizce Computer sözcüğünün tam karşılığı mı ? Ya da Yazılım sözcüğü Software sözcüğünü karşılıyor mu?

Bu konuya tamamen katılıyorum. Evet tabi ki. Aksi taktirde zaten saçma olurdu. İlgili sözcük Türkçe'de, ilgili durum için kullanılan en uygun kelimeye denk gelmeli. Bende bunu diyorum.

Çalışan Cd olayına gelirsek. Çalışan CD gerçekten olmamış. Çünlü Live hemen hemen tam anlamıyla "Canlı" sözcüğünü karşılıyor. Tam karşılıyor ama bunu kullanmak manada bozulmaya yol açmazdı. Çünkü orada da Live sözcügü mecaz anlamda kullanılıyor. Yani ingilizcede. Onu oldugu gibi Türkçe'ye alırsak yine mecaz kalır ve istenen anlamı verir. Yani "Canlı CD" Bence Çalışan CD'den daha uygun düşer. İşte böyle hatalar yapılıyor. Bunu söylemek istedim.
0
majesty
Çalışan CD de yerinde bir kavramdır. Çalışıyor işte!

Canlı CD tam karşılığıdır fakat Çalışan CD tam anlamıyla ifade etmektedir, bence.
0
Satanique
Buradaki "çalışmak" CD'den çalışmak anlamında düşünülmüş ve o şekilde söyleniyor anlaşılan. Ama bu durumda "Çalışan CD" dendiğinde akla çok genel şeyler gelebilir. Çalışan derken boot eden anlamında ise, CD'den çalışmayan dağıtımlar da, Boot edebiliyor. O zaman onlar da çalışan CD olsun.

CD'den Çalışan Dağıtımı çağrıştırmıyor bu. Ha evet çağrıştırıyor ama Linux ile çok haşır neşir olan birisinin aklına gelebilecek ilk şey ancak o olabilir. Live CD ile Normal Distro farkını ayıramayacak kadar Linux'e yabancı olan birisinin aklına gelebilecek ilk şey "Hö? Nasıl yani?..." olacaktır.

Ama Canlı CD olsa, bu onun için yine bir anlam ifade eder mi? Orası tartışmalı tabi.
0
majesty
İki kavramdan birine evet diğerine hayır dememeliyiz. Eğer anlamayan ve bu tip şeylere karşı da bilgisiz ve tabiriniz ile "Hö? Nasıl yani?" diyecek kişilerde bir zahmetle araştırıp, öğrenebilirler değil mi?
0
yelbuke
Bahsi geçen mud'un geliştiricisiyim. Görüşlerinizi de büyük bir memnuniyetle okudum.

"Çok oyunculu rol kesme oyunu" tanımlaması bana ait. İyi mi kötü mü tartışılır, ama RPG kısaltması ya da Role Playing Game hedeflerimize ters düşüyordu. UD'ye emek verenlerin de ortaklaştığı noktalardan bir tanesi estetik sanatsal olmasına bakılmaksızın öncelikle Türkçe'yi kullanmaya çabalamaktı. Bu işin boyutları "hançer" yerine "kama", "wizard" yerine "kam" demeye kadar gitti. Bu tedirginliğimizin de güzel olduğuna inanıyorum. Neticede "çok oyunculu rol kesme kavramı" size "olmamış" gelse de RPG türüne yeni ısınanlara "olmuş" geliyor. Bu da bizi gülümsetiyor.

Buna rağmen, dil üzerine ciddi eğitimlerimiz olmadığından eksik gedik bırakmış olabiliriz, yanlış yapmış olabiliriz. İsteriz ki aklınızda daha uygun bir karşılık varsa bize iletin, biz de vakit kaybetmeden ona yönelelim. Sanırım açık kaynak'ın yanına "açık fikir" de demek uygun düşer :)

rcagri'nin dediği ve senin de katıldığın gibi "Bence Çevirinin tam anlamıyla çevirilen sözcüğü karşılaması gerekmez". Önemli olan vakit varken yerleştirebilmek ve Türkçe kullanmak.

Rusya'ya gittiğimde (yanlış hatırlamıyorsam) Arjantin'e has bir çay içmiştim. Ve bizimkinin de onlarınkinin de "çay" sözcüğüyle çağrılması çok garip gelmişti. Ama Arjantin çayının bir Arjantinlinin zihninde uyandırdığı elektriksel alanla bizim çayın bizde yarattığı alan birbirine çok benzerdi. O halde, belki de doğruydu, onlarınki de çaydı, bizimki de.

Sevgiler, saygılar

Dipnot: MUD'a da utanmadan Çok Kullanıcılı Zindan dedik mesela. Eminim herkesi "höö?" ediyordur...

Dipnot-2: FM Effect'e maruz kaldık. Oyun da site de fevkalade canlandı. Long live FM. (lahana turşusu oldu...)
0
Satanique
Merhaba,

http://www.google.com.tr/search?hl=tr&q=%22rol+yapma+oyunu%22&meta=

http://www.google.com.tr/search?hl=tr&q=%22rol+kesme+oyunu%22&meta=

Bence "Rol Yapma Oyunu" olsa kulağa daha hoş gelebilirdi ki, yaptıgım google aramasında "Rol yapma oyunu" şeklinde olan çevirinin, bir çok kişi tarafından kullanıldıgını gördüm. Bana 775 sonuç getirdi. Belki de, "Rol Yapma Oyunu" daha sık kullanıldıgından, daha benimsenmiş olabilir ve kulaga daha hoş gelebilir ve tabi insanlara yabancı ve aykırı gelmez. Benim fikrim bu yönde.0
Zebani
"Çok oyunculu rol kesme oyunu" şahsen ben bunu sevdim. Kulağa ilginç geliyor ve insanı gülümsetiyor.
0
yelbuke
Özellikle "rol yapma" yerine "rol kesme" demek bana da hoş geliyor...
0
Zebani
:)
0
setcom_2000
media player=ortam yürütücüsü bence gayet güzel. ingilizce yada latince kelimelere sen karşılık bul onu kullanalım tüm türkler olarak. ama cd player da saçmalamışsın. onlar hikaye kardeşim. hangi tdk sözlüğünde gördün teker çaları? bu otobüse çok oturgaçlı götürgeç demek gibi birşey :) ama tdk bunu hiç bir zaman demedi. demiş gibi davrandı medyanız.
0
Satanique
Güzel nokta! Ben TDK'yı karıştırmadım ki. TDK her konuda otorite değil. Bu saçmalıkları ortaya kim atıyorsa ve yayılmasını + kullanmasını sağlıyorsa sözleirmi direk üzerlerine alınabilirler...
0
Satanique
İngilizce de, Play, yürütmek anlamına gelmiyor ki? Play kelimesi genel olarakbaşlamak anlamına geliyor. Tabi başka anlamları da var ama yürütücü çok saçma. Yürütücü yerine belki Çalıcı olabilirdi. Yani Ortam Çalıcısı. Yürütücü çok komik. Neyi yürütüyorsun? Neymiş o yürüyen?

Ayrıca Windows'un yeni versionların orjinal olarak bırakıldı bu Ortam Yürütme olayı. En azından ben XP'de görmedim. 9X serisinde böyleydi galiba. Yanlışım varsa düzeltin.
0
Satanique
Aslında Begin başlamak ama Play bence o anlamda değil. Play ne bileyim bunun karşılıgı yürütmek olmamalı. Yürütme yerine oynat olabilrdi. Oynatıcı ya da Çalıcı daha uygun gibi. Ama orjinal kalsa daha iyi olurdu.
0
Zebani
"Neyi yürütüyorsunuz?"
"Neyi çalıyorsunuz?" hırsız mısınız?
"Neyi oynatıyorsunuz?" köçek mi, dansöz müsünüz?

böyle düşününce hepsi de mantıksız gelmiyor mu o güzel düşünme organınıza?


0
Satanique
Hayır normalde tam olarak bunu kastetmemiştim. Şimdi şöyle düşünün,

"Ortam çalıcısı"
"Ortam yürütücüsü"

Müzik çalınır.
Müzik yürütülür.

Hangisi daha uygun?
"Müzik çalınır" daha uygun değil mi? Müzik yürütülmez...

Sadece Müzik çalabilen bir program oldugunu farzedelim ilgili programın. Eğer buna Müzik Yürütücüsü denseydi "çalıcısı" varken "yürütücüsü" şeklinde adlandırmak komik olmazmıydı? Peki bahsi geçen program ne yürütüyor? Video ve Müzik. Peki bu durumda o programa Ortam Çalıcısı dense daha uygun düşmezmiydi? Bahsi geçen program sadece müzik çalmıyor farkındayım ama sırf müzik çalabilme yeteneğinden dolayı o programa "çalıcı" ifadesinin daha uygun düştügünü anlatmaya çalıstım.
0
Satanique
Ek olarak Windows çevirilerinde Play tuşuna tıklayın. Küçük bir tooltip, size Yürüt diyecektir. "Çal" olmalı. Uygun düşen tam karşılıgı bu çünkü.
0
majesty
Dilden dile çevirinin anlamı kelimelerin karşılıklı anlamları ile değiştirmek olmasa gerek, çevirilecek olan dilde nasıl en iyi anlaşılır aynı hissi verebilir ise öyle çevrilmeli değil mi?
0
yelbuke
Emeğine sağlık. İmecenin gücü buymuş... Önerilerin yorumların için bizimle irtibat kurabilirsin, hatta bize e-posta adresini ver ki pisi konularında başını ağrıtabilelim...
0
Thiras
Uzak Diyarlar resmi irtibat kanalı açıldı. freenode.net #uzakdiyarlar üzerinden bize ulaşabilirsiniz.
0
darkhunter
Peki Linux altında hangi MUD client'ı tavsiye edersiniz? Özellikle şu MCL dosyasını okuyabilecek bir tane var mı acaba?
0
yelbuke
Forumda bir arkadaş şunu önerdi. Bir başka arkadaş da wine üzerinden mushclient çalıştırmayı...
0
yelbuke
Şu:
http://www.geocities.com/rmc_client/download.html
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Go'yu da mı bilgisayarlara kaybediyoruz?

sundance

Bilgisayarlarla yarışırken önce dama Dünya Şampiyonluğu'nu kaybettik, satrançta bilgisayarlar en büyük ustaları bile yenebiliyor, Dünya Şampiyonluğu'na tahminen birkaç yıl kaldı ama romantik olanlarımız, gizliden gizliye "Go var en azından" diye teselli buluyordu.

Zira bu güne kadar mevcut programlar(neredeyse CPU gücünden bağımsız olarak) ortalama bir amatör oyuncudan daha iyi Go oynayamayor, dahası hangi hamlenin diğerlerinden daha iyi olduğunu bile tam olarak anlayamıyordu.

Görünen o ki Go programları, yeni bir algoritma sayesinde, doğru hamleyi yanlıştan ayırmaya başlıyorlar.

Tenebrae: Doom 3 algoritmaları ile çalışan Quake

conan

Charles Hollemeersch, Quake oyununu, şu anda geliştirilmekte olan Doom3 motorunda kullanılan bazı algoritmalarla yeniden yazmaya ve geliştirmeye koyulmuş. Projeye de Tenebrae adını vermiş. Oyunun sayfasında şu anda çalıştığı iddia edilen bir binary ve kaynak kodu mevcut. PIII600, 64 MB RAM, GeForce 2 MX, Quake1 (Shareware olanını da destekliyor!) ve water vissed maps gerekiyormuş (water vissed maps (wvs) nedir en ufak fikrim yok! Ama eğer wvs yoksa zaten o seçeneği konsolda "gl_watershaders 0" diyerek kapatabiliyormuşsunuz) Sayfada ayrıca oyun görüntüleri ve teknik dökümanlar da mevcut.

Ben ne yazık ki şu anda deneyemedim, çünkü işyeri bilgisayarımda çalışmayacağından eminim :) Eve gider gitmez ilk işim kurmak olacak :) Daha önce deneyenler olursa bir not düşsünler ;)

Eski dostlar Donkey Kong ve Mario Bros!

larweda

Belirli bir yaşın üzerindekiler bilir, eskiden (daha PC`lerden önceki Amiga`dan önceki Commodore 64`,den önceki Spectrum ZX`den önceki Amstrad`dan önceki Atari XL`den de önce) bilgisayar namına görebildiğimiz şeyler Nintendo`nun ve Casio`nun Game&Watch`ları (O zaman Türkiyeye sadece bu markalar geliyomuş demek ki, bi de Tomy vardı ama onu sadece annesi babası yurtdışına gidenlerin olurdu) idi. Bu bahsettiklerim, bugünün palm`ları vs`leri boyutunda sadece oyun için tasarlanmış, LCD ekranlı cebe sığan basit oyun makineleriydi. Bugün oynadığımız birçok Arcade, Shoot-em-up tarzı oyunların tamamının babaları da bu oyunlardı. Şimdi bu aletlerin PC için simülatörleri var, hem de ööle dandik simülasyonlar değil, bire bir aynı görüntüye sahip ufak programcıklar bunlar. Sesleri bile inanılmaz basit olmuş, inanılmaz nostalji oldum, hayatımın birkaç senesi birden buram buram gözümün önüne geldi, eğer neden bahsettiğim hakkında ufak da olsa bir fikriniz varsa, mutlaka ama mutlaka bi göz atın, hatta psikopata bağlayın: madrigal.retrogames.com
Ne günlerdi beee..

Crimson Land (a.k.a psikopatın oyunu)

redogre

10 Tons Entertainment adında ki şirketin sahibi abiler Crimson Land adında bir oyun yapmışlar... Sundance te bu oyunu bulup Redogre ye göndermiş, Redogre de 4 gündür aralıksız oynamış...

Uzun lafın kısası çok basit bir Shoot`em all nasıl bağımlılık yaratan bir oyuna dönüşür? İşte böyle.

Oyunun müziksiz versiyonu 2.5 Mb, müzik isterseniz 9 Mb. Aman dikkat çok işiniz varsa hiç indirip oynamaya başlamayın, benden söylemesi...

Science Museum - Launchpad Online

Tarık

Launchpad Online bu adresten erişebileceğiniz gerçek fizik etkilerine sahip düşündürürken eğlendiren ilgi çekici bir oyun.