Foto2.1

vampir

Türkiye


9 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Özgür Yazılım ve Linux Günleri: Postludium ( 8)

chris hoca'nın konuşmasında orda olmak isterdim, keyifli bir anlatımı var her zamanki gibi..

cumartesi günkü seminerlerden de -özellikle leslie hawthorn'unkini- bekliyoruz..

bi de neden cumartesi pazar yerine cuma cumartesi tercih edildi merak ediyorum, sayın butch bu konuda bir açıklama getirsin (=

Bilginin telifi olmaz - CC tartışılacak ( 1)

temsilciliği bilgi üni yürütüyor ve hatta bundan 2-3 yıl önce lansmanı olacaktı ama... biraz bişiler yapılsa, yapılıyorsa bundan da bahsedilse ya da yapacak insanlara bırakılsa daha leziz olmaz mı?

Nasıl bir Linux şenliği? ( 16)

özgür yazılım günlerine ara verilmesine çok üzüldüğümü belirttikten sonra soruların cevaplarına geleyim kendimce.
öncelikle şehir(ist) dışındaki etkinliklere şimdiye kadar hiç katılmadım, belki gidecek bir grup olsaydı yol gözümde büyümezdi (; bu açıdan belki okullar/kulüpler şenliklere gitmek için ön ayak olabilirler.
şenlik ve x günleri arasında da bence bir içerik farkı var, şenlik bir hafta sürüp içine çeşit çeşit bir sürü şey sokabilir, tuxman'e pasta atmaktan, gnu'nun üzerinde durmacaya kadar (çok abarttım P= )
x günlerinde ise o x her neyse onun içeriğinde bir şeyler beklerim, ancak daha önceki yorumda dendiği gibi sadece saksı gibi oturmaktansa eğitim, atölye gibi şeyler olsa hatta belki eğitime katılanlara uyduruktan da olsa bir belge verilse ilgi çekici olabilir.
bir soru da şu bence: etkinlik tek bir konu üzerine mi yoğunlaşmalı, yoksa bir çok konuda farklı etkinlikler mi düzenlenmeli? mesela özgür yazılım günleri sadece fonksiyonel programlamaya yoğunlaşırsa ve ben bundan hazzetmiyorsam kalkıp da gelmem, ama fonksiyonel programlamanın yanı sıra yeni bir dil tanıtımı, gimp atölyesi, son bir senede özgür yazılım dünyasında olan önemli olaylar gibi bir kaç konu varsa ilgimi çekebilecek konular daha çok görünüyor o zaman gider kafamı içeri uzatabildiğim seminere dalarım (;

bilgi üniversitesinin öğrencilerine değinecek olursam, (türkiye'de pek çok üniversitenin pek çok bölümünde olduğu gibi) "çoğu" sanki sadece okumak için orda, bilgisayar onların ekmeği suyu hayatı değilmişçesine kendilerini okula götürüp getiriyorlar bu da sadece not için bir şeyler yapmaları demek oluyor. seminer dersini kısa yoldan geçmek için turing günlerine gelip not alıp gidiyorlar, çok yazık. arada gerçekten ilgilendiği için orda olanlar var haklarını yemek ayıp olur.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Araştırma Görevlisi Arıyor ( 6)

bir ara bizde de uygulanmıştı, bir kaç hafta sürmedi (;
bölüm politikası hep %100 ingilizceydi ama bu hiçbir zaman uygulanmadı ya da uygulanamadı. hatta "herkesin türk olduğu bir sınıfta neden ingilizce konuşuyoruz ki" sözlerini kendi hocalarımız da dahi pek çok kişi söyledi. sözlerimin altında yatan sebepler sanırım anlaşılıyordur.

bu arada okulun uygulaması %90 ingilizce eğitimdir (en azından ben girdiğimde oyleydi), ikisi birbirinden farklıdır karışmasın.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Araştırma Görevlisi Arıyor ( 6)

> zor konu derken?
bolum ogrencisi olanlar buradaki zor ile ne denmek istedigini daha rahat anlayabilirler. ozellikle 4 senelik mufredati 4 seneden uzun surede tamamlayanlar bu zorlugu sorgulamanizdan hosnut olmayacaklardir.

4 senelik müfredatı 5.5 senede bitiren biri olarak zor konuların pek çok olduğunu biliyorum ama ilan verildiğine göre bir kaç örnek verilse bence hiç fena olmaz. "zor" çok göreceli bir kavram olmuş. ben automata'yı tıkır tıkır yaparken çok zorlanan ve çeşitli kişilerce bir kaç kere anlatılmasına rağmen hala anlamayan öğrencileri de biliyorum. sonuçta ilan öğrencilere değil "mezun"lara verilmiş (;


> İngilizce dilinde eğitim verebilecek seviyede İngilizce bilmek
tum ders ve classlar ingilizce veriliyor, bu yuzden bu sart

dersler tamam da class'lar? "%90 ingilizce eğitim anlayışında olduğumuz için bunu arıyoruz ama çok da zorunlu değil" dense daha bi anlayacağım P=

İstanbul Bilgi Üniversitesi Araştırma Görevlisi Arıyor ( 6)


* Zor bir konuyu öğretme konusunda istekli olmak,
zor konu derken?

* İlgili alanlardan iyi bir lisans derecesi,
bu şartın aranmadığına nerdeyse eminim (=

* İngilizce dilinde eğitim verebilecek seviyede İngilizce bilmek,
bunun da (=

* İlgili bir alanda yüksek öğrenim programına kayıtlı olmak veya bu konuda girişimlerde bulunmuş olmak.
bunun da (=

baş vurup da giren olursa bol şans diliyorum...

Ücretsiz Linux Eğitimleri Başlıyor! ( 34)

chris hoca super bir insandır neden bahsettigini bilmiyorum ama anlattiklarini dinlemeyi her zaman severim. sanirim bugunku dersi veren kisi tugba yildiz (dalyan) ibm'den gelense serkan sahin olmali (=
kahve makinasi en yakin sanirim kopruden salonun oldugu binaya girerken kapinin hemen yaninda var, bir tane diger binanın kantine gecis kapisinin orda kuytuda var. en yakin bunlar uzakca olanlarsa ibm merkezinden yokus asagi inince solda ve mahkeme salonunun oldugu bina kantini (en alt kat)
dünyanın her yerinde oldugu gibi bunlarda da para yutmak, icinde malzeme olmamasina ragmen yok dememek gibi sorunlari var, pek tavsiye edilmez o yuzden (= sikayet edilecek mercii neresidir o da mechul.

Ücretsiz Linux Eğitimleri Başlıyor! ( 34)

cok sevindim guzel gectigine.. ben gelmedim ama arkadasi gonderdim o da memnun kalmis.. ibm merkezinde olacagini zannediyordum ben egitimin, mahkeme salonunda yapilmis.. devami da guzel gelir umarim.. iyi dersler diliyorum (=

Microsoft Bir Türk Yazılım Şirketi Olan devBiz'i Satın Aldı ( 28)

sarımsak yararlıdır bünyeye yahu (=
bence onlar almak istese bile aşar onları. en başta ben pisimi alıp tübitak'ın kapısına yatarım P=

Ücretsiz Linux Eğitimleri Başlıyor! ( 34)

ufak bir sırrım var: öss'de bilgisayar bilimlerini tutturmadan önce, giremesem de dünyanın sonu degil bilge adam'a gidip bir win sertifikası alıveririm yahu diyordum. (=
kötü gözle bakmak ne demek.. onların tökezlediği yerde bizler sağlam yürüyor olacağız (koşmak gerekmiyorsa tabii [= )

Ücretsiz Linux Eğitimleri Başlıyor! ( 34)

ah o mcse'ler.. onlar olmasa halimiz nicedir (=
buyrunuz efenim hoşgeliniz.

Ücretsiz Linux Eğitimleri Başlıyor! ( 34)

80 kişi o küçücük yere sığar mı ya O.o
yeni bir kur daha gelecektir herhalde..

Ücretsiz Linux Eğitimleri Başlıyor! ( 34)

sen ben o, biz siz onlar yani (=
disardan talep cok olur umarim (=

fazlamesai.net'e soralım: Bu hangi sınav? ( 48)

Ama öyle olsa bile yeni klasör sorusu oldukça saçma. Solak da olabilirim...
solak olmamakla beraber uzunca bir süredir fareyi solda kullanıyorum. sanırım insan bir süre sonra alışıyor sağ tuş dendi mi aslında sol denmesi gerektiğini falan (bu arada sağım solumu da karıştırır oldum ya neyse) ve hatta kendi de öyle kullanıyor.
şimdiye kadar solaklara göre bilgisayar dünyasını geçtim, genelde bir kullanım klavuzu görmedim (ki annem solak olduğundan dikkat ettiğim bir şeydir) farelerin bile solaklara göre modellerinin pek az olduğu düşünülürse şaşırmamak lazım.
solaklar ya da çift elliler bayağı azlar herhalde ki sağlaklar dünyasının standartlarında yaşıyoruz her şeyi..

Çocuklara Bilgisayar Projesi Günlüğü ( 1)

güzel bir gelişme olmuş.. gezegen linux'ta rss'e eklenmiş zaten saniyesine alıyorum haberleri..

Çek o CentOS'u web sitemden! ( 7)

mailleri okuyordum da su cumle olayi bitirdi: " I am computer literate! I have 22 years in computer systems engineering and operation." az once bir mail okudum .pdf dosya elde etmek icin .doc uzantilarini .pdf'e ceviren cs-ogrencilerinden bahsediyordu.. vahim..

Çocuklara Bilgisayar Projesi, Hemen Şimdi! ( 19)

benim ilk aradigim sey boyle projelerde butonlar oluyor her yeri onlarla doldurup biraz abartiyorum sanirim ama seviyorum napayim (=

guzel bir slogan, benzerlerinin gelecegine eminim haftasonu gelmeden ayrintilar oturacaktir sanirim.. bir heycan daldim bakalim neler cikacak..

Çocuklara Bilgisayar Projesi, Hemen Şimdi! ( 19)

banner ve buton eksikligini fark ederek az once deviantart sayfamda bir yarisma actim. secici kurul olarak proje paydaslarini (sevgili fz oyle dedi) yazdim. kendim karsiyalacagim ufak bir odul de koydum, deviantartta adettendir.
seciciler katilimlari begenmese de bu odulu ben verecegim ama umid ederim ki guzel bir sonuc elde edilir, daha fazla ayrinti ya da ek bi kategori gerekir mi yazayim mi?

not: umarim bir bilgisayar da bizden diyebilecegim ev ici ar-ge calismalarim basliyor P=

Fazlamesai'nin en genç üyesi! ( 28)

hosgeldin deniz!
miniciksin simdi, goz kapayip acana kadar kocaman olacaksin, sakin acele etme agirdan al tadini cikar, tabii birak anne babada tadini cikarsin bu zamanlarin..
mutlu bir bebek ol! ^^

GreaseMonkey: Maymunun Gözü Açıldı ( 12)

HAHA.. devart'in adinin gecmesine sasirdim ondan olmali..
yavas yavas kesfedilecek ve turk sitelerine de gelecektir ben eminim.. (;

GreaseMonkey: Maymunun Gözü Açıldı ( 12)

deviantart kullanicisi olarak grease monkey'e pek bir asinayim bu yazi super olmus aklimin ucundan gecmezdi arastirmak..
grease monkey gercekten pek bir eglenceli degisik degisik ozellikler eklemek cikarmak ve gercekten burdaki tabirle turlu maymunluklar yapmak hatta mudavimi oldugumuz siteleri maymuna cevirmek mumkun..
ayrica baskalarinin yazdigi programciklara mudahele ederek onlari daha da ozellestirmek grease monkey'i daha da cekici kiliyor benim icin..
bu arada wikipedia icin de varmis scriptler fz bunu nasil atladin bilemiyorum (=

Özgür Yazılım ve Açık Kaynak Günleri 2005 ( 11)

ya nolur birisi su divxler nerdeyse bir link versin simdiye kadar cok sordum cok aradim bir turlu bulamadim
rms'in konusmasini tekrar izlemek cok hos olurdu..

Fonksiyonel Programlamada Tiplerin Rolü ( 7)

coskun hocam harika olur (:
ben de malesef kaciranlardanim semineri.. :

Birileri bir şeyleri yanlış anlıyor... ( 40)

daha once mail adresi iptal etme, uye oldugum sitelerden ayrilma istegi yasamis oldugum icin bu durumu anliyorum.
elbette girmessin olur biter
ama insanin icinde bir sekilde o uyelikle ilgili sorumluluk kaliyor ve kendini kotu hissediyor.. en azindan benim icin boyle..
halbuki uyeligimi iptal edebilme sansim olsaydi daha rahat edecektim..
tabi bir de bos yere yer kaplamama istegi de tasiyor insan ister istemez..
sanirim yazida bahsi gecen kisi(ler) de bu sekil hissetmis olabilir.. (: