turkix

turkix


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Hakia'dan Sonra Tanbul ( 3)

Teşekkürler bu haber için..

Bu hafta sonu Pardus 1.1 ALFAnın çıkması hedefleniyor ( 24)

teori değil soru.. initng de aynı hedefte ve henüz mainstream kabul edilmemesinin sebebi stabilleşmesinin beklenmesi.. nedir doğrusu, biliyosanız yazsanıza saldıracağınıza...

Bu hafta sonu Pardus 1.1 ALFAnın çıkması hedefleniyor ( 24)

mudur? initng olmasın o? http://www.initng.org/

Internet'in Yeni Arama Motoruna 5.000.000$ Türk Sermayesi ( 6)

hakia ilk duyduğumdan beri 1 aylık sürelerle periyodik olarak sürekli deniyorum.. Daha iyi olduğunu görmek umuduyla.. Ama malesef hala çok kötü, çok alakasız sonuçlar veriyor. Neler anlattılar da $5M yatırım çekebildiler acaba? Keşke Google gibi ellerindeki scientific paper'ların bir kısmını bizle paylaşsalar da anlasak. Sonuçta patent aldıktan sonra sorun çıkmaz. Ama görülen o ki artık yatırım ABD'den gelmiyo; Türkiye'ye yönelmişler...

Ayrıca Google'la yarışmıyor; yarışamaz zaten. hakia satın alınmaya oynuyor bence. Özellikle de Microsoft tarafından.. Yoksa .net üzerine kurulu bir arama motoru bu devirde kim yapar!

Pilli Network: RoR ile Koşuyor ( 20)

PHP iyi bi dil diyemem ama PHP yerleşti bi kere.. Tahtından etmesi kolay olmayacaktır. Artı, Zend Framework var yeni çıkan.. Madem MVC, RoR öğrenene kadar Zend Framework'e yumuşak geçiş yaparsın.

Gael Duval Mandriva'dan kovuldu! ( 3)

Gael Duval'i Steve Jobs'la karşılaştırmak yanlış olur bence. Gael Duval Steve Jobs olsa, Mandriva Mandriva olmazdı..

Pilli Network: RoR ile Koşuyor ( 20)

ee? hiç mi ROR görmedik..

developerWorks: Yüksek performanslı Linux kümeleme - 1: Kümelemenin İlkeleri ( 7)

Teşekkürler ama: fazlamesai şablonu içerisinde bu makaleler okunabilir değil. Bunların print versiyonunu vs de yayınlasanız; PDF falan; veya fazlamesai içinde özel bi bölüm..

Origami Projesi ( 9)

Flash animasyonunun bende uyandırdığı beklenti 9 Mart'ta yaratılışın sırrını öğrenicez; ya da ilk defa uzaylılarla karşılaşıcaz :) keşke...

Türkçe reddit ( 3)

Adamlar uzun zamandır işin yapay zeka temelini oturtmak için kasıyor. Sanmıyorum bir anda bir web sitesi çıkıp, daha kısa zamanda, bu adamların yaptığından daha iyi bi yapay zeka çatısı çıkartsın. Adamlar Lisp'le başladı, Python falan derken şimdi hızdan dolayı Fortan'da tekrardan yazıyolar. Bizimkiler neyle çalışıyor bu arada? Yine de destek olunmasını temenni ederim tr.reddit.com'a

Goobuntu : Google işletim sistemi geliyor! ( 6)

Ayrıca Google'ın Google Pack programlarını Linux'e ayarlaması o kadar kolay değil; kafasında böyle planlar yapsa o programları qt gibi platform bağımsız kütüphanelerle yazardı. Skype bunun mümkün olduğunu götermişken bile..

Goobuntu : Google işletim sistemi geliyor! ( 6)

google olayı dün yalanladı: http://arstechnica.com/news.ars/post/20060131-6087.html adından uydurma olduğu belliydi zaten.

Pixele dayalı reklamcılık yeni bir boyut kazandı. ( 8)

Bu hesaba göre Google bizi fena kazıklıyo!

Bedavacılık, GPL, Efsaneler, Hurafeler ( 41)

Gülüşüp koklaşmaları aynı fikirde oldukları anlamına mı geliyo? Icaza o toplantıyı terketti hatırlarsan.. O çıktıktan biraz sonra ben çıktım ve en az 1 saat konuştum kendisiyle; Greve'miydi neydi o misyonerin yalancı olduğunu kendi söyledi bana. Bilip bilmeden konuşmayalım. Ayrıca konuşmalarda da onu dağıtmak istediği gayet ortadaydı. Zengin olman gerçekleri görmemene sebep olacak diye bişi yok, bunun trajikomik bi yanı yok; Miguel de Icaza kendi diyo; Novell bizi satın almasa Ximian'la aç köpek (bkz: mübalağa) olurduk diye.

Bedavacılık, GPL, Efsaneler, Hurafeler ( 41)

Barış Şimşek, bu ülkedeki en önemli açık kaynak yazarlarından. Açık kaynağa hevesli her gencin, Barış Şimşek'in "kaleme aldığı" bu samimi yazıyı okumadan, hayatıyla ilgili kritik bir karar almaması gerektiği düşüncesindeyim. Çünkü dergi editörleri vs biraz fazla pembe tablolar çiziyor insanların gözünde; ama gerçekte açık kaynak bi fedakarlık işi, ve bu fedakarlık bazen canınızı sıkabilir bu gerçek. Bakın, Miguel de Icaza bile açık kaynak kod yazarak para kazanmanın yollarını anlatmaya çalışan "pis yalancı :P" FSF misyonerini, Bilgi Üniversitesi'nde nasıl dağıtmıştı!

Turkix Datron Özel ( 4)

Evet öntanımlı kullanıcı bu sefer root değil; kontrol sistemimiz öncekiler gibi; kılavuzumuz ise açıkçası çok bilgilendirici değil, çok özet..

Turkix Datron Özel ( 4)

Geliştirme Turkix tarafından üstlenildi. Ancak ortada hiçbirimizi ekstradan sevinderecek bir durum yok; açık kaynak ekonomisinin kuralları her yerde aynı işliyor..

Turkix Datron Özel, diğer Turkix'lere çok benziyor; eklentilerde önümüzdeki Turkix sürümünde yer alacak. Artı, henüz stabilleşmediği için Datron'a eklenmeyen özellikler de kamu sürümümüzde yer alacak. Yalnız, kurulum sihirbazımızı dağıtabileceğimizden emin değilim.

Mandrake, Conectiva'yı Aldı ( 5)

Mandrake'nin Conectiva'dan öğrenmesi gereken ilk şey, KDE paketlemesi olmalı bence.. Conectiva gibi herşeyi en ufak ayrıntılarına kadar parçalayarak sunabilirlerse, iyice özelleştirilebilir olur Mandrake.. Bi de apt-get'i urpmi'a tercih ederim tabi.. Elbette bunları eskiden de yapabilirdi ama bunlar artık Mandrake'nin kendi buluşları oldu.. içi iyice rahat etmeli bunları kullanırken..

Mandrake, Conectiva'yı Aldı ( 5)

Mandrake, Red Hat ve Novell'e ciddi bir rakip olduğunu bir kez daha gösteriyor.. Mandrake, Vivendi Universal'n bir alt markası olduğu ve Fransa-Portekiz'den çok destek gördüğü için zaten çok büyük bir ekonomik güce sahipti.. Bu satın alım çok yerinde olmuş bence.. Bi de bence, önümüzdeki dönemde Progeny'yi de satın alabilirler. Ayrıntılar: http://gezegen.turkix.org/index.php?p=26

Mandrake, Conectiva'yı Aldı ( 5)

2 ay önce Fransa Ordusu'nun verdiği 100.000 €'nun üzerindeki sipariş yeter.. Kaldı ki Mandrake, Vivendi Universal gibi bir dünya devinin alt markası.. Her şirket dönem dönem zarar yaşar, hele böylesi bir yatırımın ilk döneminde benzer zararlar düşünülmüştür diye düşünüyorum..