East

East


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Türkiye'deki Bilişim Şirketleri ( 6)

Pardus internet haftası nedeniyle İzmirlilerle buluşacakmış. Güzel !!! Ama bu işte bi gariplik var. Pardusun geliştirildiği tubitak kampüsü nerde bilen var mı???

#fazlamesai IRC semineri: nmap ve hping ile ağ haritacılığı ( 8)

Bu ırc kanalında seminer işi gerçektende iyi fikir.

Linus Torvalds: GPL 3 Geçişi Söz Konusu Değil ( 7)

Ben merak ediyorum.Acaba devletler en azından devletimiz. GPL lisanslı yazılımların kodlarını depoluyormu ve bunları son sürümlere göre güncelliyormu sürekli diye.ya bir gün herşey değişirse ??? Bence stratejik olarak gerekli,gereksiz tüm açık kaynak kodlu yazılımlar depolanmalı. Biraz uçuk ve komplosu bol bir önlem bende farkındayım.

Pardus'un İlk Ayı ( 26)

Ben SuSe 9.1 den beri SATA diskimi rahatça kullanıyorum. Şimdi de SuSe 10.0 var makinemde. Sadece bilgi vermek için yazdım.

Babadan kalma! Google ( 9)

mentat sadce " adece bu türkçe kelime üretimlerine gelen eleştirilerin büyük bir çoğunluğunda, ehe çok komik, çokoturgaçlıgötürgeç, olmaz bea falan gibi kişisel yaklaşımlar var. alışık olmadığınız bir kelimeyi, yeni türetilmiş bir kelimeyi illa ki ilk başta yadırgarsınız, bu kaçınılmaz." kısmıyla ilgili bir iki şey söylemek istiyorum.
bir dile bir kelime ilk olarak iki şekilde girer.
1 ) Direk olarak kelime aynen girer.
2 ) Kelimenin o dilde karşılanabileceği kalıplar vardır. tamlamalar , bileşik kelimeler ya da deyimleştirerek gerekli anlamı yükleme gibi.

geleyim kelime üretmeye. kelime üretme zaten ikinci maddenin uygulanmasıdır amma buradaki en önemli nokta dilin genetiği diyebileceğil alışılagelmiş akıcı şekli uydurulan kelimenin bir zarar vermemesidir. yani otobüs bie şekilde bu dile yerleşmişken ve dilin akıcılığı ve anlamlılığında kendine yer bulmuşken onun yerine uydurulan kelime olan "çokoturgaçlıgötürgeç" resmen dilin katli gibi geliyorsa insanlara bu iş yanlıştır ve dil bilimyle alakasıda yoktur. dilin özelliklerinden olan akıclığa ve insanları rahatsız etmemeye tamamen tersdir.

ilk madde ise zaten bir süreçtir kelime anlamıyla beraber alınır ve zamanla toplumun onu kullanmasıyla değişir değişir değişir ve en son halini illaki alır. en yaygın kelime geçişleride böyle kanaatimce.

mesela itüdeki ( itülü değilim arkadaştan aldığım bilgi bu ) öztürkçeci hocalar derste tablo yerine çizenek kullanıyolarmış. şimdi tablo gibi bir kelime insanların aklında tam bir imaj oluşturuyoken ders gibi onemli bir aktivitede tablo değilde çizenek deyim öğrencileri germenin , zorlamamnın ve dumur etmenin alemi ne ? illaki türkçe kelimeler üretilecek ya da kelimeler türkçeye uyumlaştırılacak ama bunu dünyadada yeni uydurulan kelimelere yabmak lasım. bu konuda en buyuk alanda bilişim herhalde. zaten yüzyıllardır kullanılan kelimelerin yerine ( öz ) türkçe ( aslında türkçeler ama bu öz takıntısı yok mu? zaten bir dill öz kalamaz kalırsa kalas gibi ibşey olur. başka dillerden etkilenmek kaçınılmaz ve iyi bir şeydir. tabi bunuda kritik noktaları vardır. heptende kontrolsüz olacak bişey deildir. ) değiller diye yeni ve öz türkçe kelimeler koymaya çalışmak abesdir , gereksizdir .


mentat bende dil bilimci değilim sadece genel bilgilerim ve zamanında yaptığım araştırmalar sonucu konuşuyorum. sadece paylaşayım dedim bişeler bu konuda.

bu arada mentat ve FZ universitelerde yarı türkçe yarı ingilizde ders veren hocaları kınıyorum haberiniz olsun. tam bir anlatma ve anlaam karmaşası. resmen komplo kayegorisine girecek bir durum. iki sene ABD de ders alan ders veren gelip buraya yarı tr yarı ing. konuşuyor. sonra öğrenciler aptal tavuklara donuyor derste. bence bu konunun üstüne gidlimeli. zaten universitelerde akedemisyenler aşmış insanlar diye eğitim vermekle ilgili herhangibir standarda tabi değiller. bir de dilde göçertiyolar sistemi.

yeter demi ya ne yazdım öyle.

MillionDollarHomepage için fidye! ( 25)

aga piksel olayının teknikliği o alana milyom pikseli sığdırmak . benimde o konularda bilgim sınırlı ama bilgili arkadasların solediğine gore az iş değil teknik olarak. bir milyon piksel bir sitede ve o piksellere reklam alma işine gelince bence iyi fikir :) . evet son paragrafına katılıyorum . nerede hareket orada bereket.
başarı ya da başarısızlığın dehayla ilişkisine gelirsek. aslına bakarsan iyi bir fikri olan ve başarılı olana her şartta ekonomik deha ya da süper girişimci denilmesi normaldir. çünkü öyle ya da böyle para getirecek bir işe el atan insan gelecek için kazanacağı paranın hesabını herzaman yapacaktır ve herzaman risk vardır. zaten girişimcilik riski almak demektir. ve para kazanan dehadır diyebilirim ne olursa olsun. ama özelde olaya bakarsak bence onunkide süper bir örnek. google ı yabanlar arama motoru yapmış bu da alacağı reklamlar gözükmeyecek olmasına rağmen bol bol alan satmış. şimdi diyodur niye twomilliondollar diye planlamadım işi belki :D .
sefalet aga biz ne dersek diyelim adam malı götürmüş :D:D:D:D:D:D:D:D . boşverelim kafayı çalıştıralım tabi son paragrafta dediğin gibi konuşmayıp iş yapalım :) .

MillionDollarHomepage için fidye! ( 25)

sefalet anladım seni. ama adamın reklam almaya başlamasından önce bakmamaız gerekn bir olay var. adam teknik bir konuda iyi bir iş yapmış. sonrada bunu çokta gerekmeyecek bir alanda paraya çevirebilmiş. yani belki birmilyon piksel olayını başlangıcı ekonomik dehalık olayı değil ama o bişr milyon piksele reklam alma kararı bir dehalık ki para kazanmak zaten dehalık ya da iyi plandan çok dış şartlara bağlıdır. bir örnek vermek gerekirse bir deha entegre süper bir kanatlı hayavan tesisi kurmaya başladı ve bu tesisin açılış tarihi bugün. açıkçası yazık oldu dehaya :( . İlk mesajımda belirttiğim gibi internetin en güzel ya da kötü demeliyim yanlarından birisi bu. insanların zaafları çok kolay para kazandırabiliyor. hani bebekler vardı ufacık bir ekran iki üç tuş güya bebeklikten alıp sanal bebek bakıyodu insanlar. o neydi sanki. tabi orada bir işletme kuruçldu vs. ama temelde aynı şey. zaaf = para . öyleyse dene bi şansını. ilginç ve gereksiz şeylwr çoğu zaman iyi yatırım aracıdır. denemekte yara var.

MillionDollarHomepage için fidye! ( 25)

Abi insanların zaafları vardır internet kullanıcılarının zaafları vardır. Ün, para , karizma bazen ciddi , büyük ya da gerçekten işlevsel çalışmalarla değilde bu tür zaafları kullanmakla gelir. KOC ( KingsofChaos www.kingsofchaos.com ) mesela bunlardan biridir. onlarda iyi iş başrmış. peki ne yapmışlar oyun :) ama nasıl oyun .

Üniversiteler Tembel Mi? ( 11)

El-cevap : Bir iki üniversite , bir iki üniversitenin belli bölümleri ve yine neredeyse her üniversitede belli başlı kişiler ya da gruplar hariç toplamda ve ortalamada çok çok çok çok ..... tembel. Hiçbişey yok demiyorum amma hep denir ya bu ülke bu gençlik bu potansiyel... Bende nerdeeeee ? diye sormadan edemiyom bu durumda.

Nedenlerine gelince :

1 ) Para ve imkanlar gerçekten bir sorun. Ama bu okulların elini kolunu asla bağlamaz. O kadar kafası kocama bilim insanı eğer para yok diye pinekleyeceklerse ve çözüm üretmeyeceklerse yuh onlara. Zaten unilerdeki hocaların ekseriyetinin akaraba ve eş dost ilişkileriyle bir araya gelmiş bir topluluk olduğunu düşünürsek herhalde sürekli köyden memleketten filam bahsettiklerini aklımıza getirebiliriz bu durumda. ya da diğer bildik konular işte, fişlemeler , ideolojik kamplaşmalar vs... bu konularda herkes herşeyi az çok biliyor.

2 ) Aslında üniversite diye bir yer yok orası insanların her gün bir araya gelip sınava giridkleri ders yaptıkları ve labaratuvar denen yerlerde boş boş öğrencilerin vatini aldıkları ir yer. Yani ortada kelime var içi boş ! ve bizim üniversiteden anladığımız şeyle onların ki ayrı.

3 ) Bu en kötüsü . Hakkattende bizden bişey olmas! ( olur olur bu söz hakkattende onlardan bişey olmayacaklara ;) )

Yükselen Değerler Medyası... ( 51)

Şöyle bir söz var " Aptallarla tartışmaya girme , seni önce kendi seviyelerine çekerler sonrada tecrübeyle yenerler! " Çok şey mi bildiğinizi zannediyosunuz. Merak ediyorum müslümanmısınız? Eğer müslümansanız Kuran-ı kaç kere okudunuz ( meal ) . Acaba aranızda İbn-i Haldun okuyan ya da İbn-i Rüşd okuyan var mı? En büyük ayrılıkçı Bediuzzamanın Van'a Üniversite Van'a üniversite diye kaç kapı aşındırdığından haberiniz var mı?M.Akif'in tek dişi kalmış canavar diyerek ölümsüz tesbitini yaptığı medeniyet ve medenilik denilen argumana sarılırken o medeniyetin ve medenilerin yaptıkları ve yapıyor oldukları ne çabuk unutuldu.Aranızda Cemil Meriç okuyandamı yok? Ya da Alev Alatlı. Peki Mustafa İslamoğlu okudunuz mu hiç? Buhariyi muslimi açıp karıştırdınız mı? Sizin arka planınızı ne oluşturuyor? Evet birisi kendisini donkişot a benzetmiş. Bi araştırsın bakalım cervantesi ve don kişotu karşısına neler çıkacak ? Ben Gorkiyi bile okudum size daha ne diyeyim ve daha okuyacağım çok insan var. Siz okumadan bilmeden atın tutun. Herşey ortada . Kimilerini nefsi yönetir kimleri nefsini yönetmeye çalışır. Nefsinin emrindeki işine geleni alır. etguler sana ısrarla dikte ediyorum boyunu aşan şeyler söyleme. Sen ki milyonlarca kişinin aptal , bağnaz vs olduğunu dikte ediyosun ve biz buna karşı sana burada tepki veriyoruz sen daha ne laf yetiştirmeye çalışıyosun! Kim neyi dikte ediyor!Akıllı bir insanı en çok sinirlendirecek şey alenen aptal yerine koyulmaya çalışılmasıdır. Laf çevireceğine bir yerden bir yere zıplayıp birinde posta koyup diğer yerde cevap vermeye çalışacağına milyonlarca insana ettiğin hakareti düşün. Evet o insanlar aptal çünki hala sana laf anlatmaya çalışanlar var burada. etguler sen şüphesiz ki cahil ve aptalsın. daha öncede dediğim gibi insan gibi mail gönder. Madem kendini burada bile insanları aydınlatmak için alı koymadın ve konuyu ,formatı saptırdın ve demediğini bırakmadın ve üstüne pişkinlikle yaptıklarını biz yapmışız gibi sundun. madem bu kadar aydının suskunluğu sana çok dokundu. E o zaman bırak tembelliği ve laf çiğnemeyide insan ol mail gönder. Zaten insan olsan haddini bilirsin. Senin haddin ne? Söylede ne olduğunu bilelim!
Aslında internette böyle şeyler daha bi sinir bozuyor. Gerçek hayatta muhatabınız , siz doğruyu söylediğiniz ve anlattığınız zaman otomatik refklesleriyle karşı çıksa bile vücudu onun aslında doğruyu anladığını ve ağzından çıkanı bünyesinin kabul etmediğini belli ediyor.Burada yani internette ise muhatabınız yüzü kızarsa gören kimse olmayacağı için hep yüzsüzler oluyor. Biz bize gösterilen her kaynağı okuduk araştırdık analiz ettik daha neler neler. peki siz? Bu ülke bu dünya yeterince saçmalık kaldırdı benim kişisel olarak daha tahammülüm yok buunlara. Bir de sorun bakalım East Zamana abonemisin ? Bayiden alıyormusun? Cevap HAYIR!!!!!! Uzun süredir HAYIR!!!!!!! Peki uzun suredir okuyomusun. Karşıma çıktığı zaman ya da çok lazımsa EVET!!!!!!!! Şimdi kim kime ne yapıyor!!!

103 - ASR SÛRESİ
1,2.Andolsun zamana ki, insan gerçekten ziyan içindedir.
3.Ancak, iman edip de sâlih ameller işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye edenler, birbirlerine sabrı tavsiye edenler başka (Onlar ziyanda değillerdir).


İnsanların kaçtığı şey ve sığındığı şey burada. Müslüman değilsen anlarım derdini. Ama müslümansan yazık sana.

Yükselen Değerler Medyası... ( 51)

bak etguler insanlara küçük görerek tarikatçı , cemaatçı vs... dersen cevabını alırsın. Sen mi aydınsın! sen mi uyandırıyosun insanları. mailimi verdim at mail mailleşelimde uyandır beni. medenice insanlara hakaret edemezsin ! Ayrıca seni tehdit etmem için şerefsiz olduğundan emin olmam lazım. Bizde şerefsiz az ve ortada konuşanıda buralarda bulunmaz. Sen cahilsin sana insan gibi iletişim için yol gösteriyoz sen dır dır dır!!! İstersen izin al FM yönetiminden burada konuşalım üstün bilgili insan. Ve sen hala zeytin yağlılık peşindesin.Herşey kendine ben diyeceğimi dedim.

Yükselen Değerler Medyası... ( 51)

mailimi verdim zaten. daha bu konuda birşey yazmayacağım buraya. Teknik bir konuyu saptıranlar utansın.konuşacak şeyleri varsada mailini bekliyorum.

Yükselen Değerler Medyası... ( 51)

Birisi yanlış,taraflı ve saçma sapan şeyler yazıyor ve ben ona cevap yazarsam ağzımdan salyalar akacağı için ve cemaatçi duygularla yazacağım için hiç cevap yazmayayım. Tamam değil! Bir de üst bilgi demişsin bilgine. Daha dün bizzat içinde olduğum bir olay var ki senin üstbilgini sana anlatacak.mailim aşağıda. Bu arada bu mantık varya bştşrdşn sen dediklerimi güya. tamam sen o klişe cümleleri kurdun ya bitti herşey. hele üslubum ve manitör karşısındaki halihakkında dediklerin "Kimin ne yaptığını bilgisayarın arkasından atıp tutarak bilemezsiniz. " cümlesiyle nasılda ahankle dans ediyor! Bari deki bilgim üst olmaya çalışıyor ve ben ölene kadar bu çabasını sürdürecek. emremeral@gmail.com . Diyecek bişeyin varsa buraya konuş. Ben senden daha çok farkındayım maalesef neyin nerede konuşalacağı konusunda.

Yükselen Değerler Medyası... ( 51)

bu son. etguler o kadar çok şey biliyosan bişeler yapta görelim. Yapannlara laf atmamakla başlayabilirsin mesela! Hangi zengin iş adamı doğuya güneydoğuya dershane ya da kolej açmış ? Tek diyeceğiniz sempatizan kazanmak için vs... . Sizin edeceğiniz laflarda ya cehaletten ya da şerefsizlikten. Siz derken geneli kasdettim ve genel cahil. Şerefsizlerde kendini bilir cahiller üstlerine alınmasın!

Yükselen Değerler Medyası... ( 51)

Bu arada etguler kim ne yapıyor bir daha alabilir miyim ?Kim neye saldırıyor ? Ve sen kimi tanıyosun !!! etguler yarası olan gocunur derler ya işte öyle. Zaman internette ilkleri yaptı. Rahatsız mı oldun ? Eğ başını öne düşün. Düşünmüyosan sus ! ki düşünüyo sanalım .

Yükselen Değerler Medyası... ( 51)

Kısa ve öz olarak şunları belirteyim: 1 ) Zaman gazetesi abonelik temelli bi gazetedir. 2 ) Zaman gazetesine para vermeden ulaşan insanlar vardır bu doğru.Zaten ülkemizdeki gazeteler içerisinde bu şerefi hakedecek tek gazetede ( belki 1-2 gazete daha var ) Zamandır ! Bir hafta boyunca tırajı ilk 20 belkide ilk elli de olan ulusal gazeteleri alıp okuyun bakalım hangisini gazeye olarak niteleyebileceksiniz !!! Bu ülke tabak çanakla , kendisinden kaçırılan vergi ile ( .tar ) bedava dağıtılan ve kağıt ve mürekkepten ibaret çok gazete gördü ! 3 ) Zaman gazetesi ulaştığı kişilerce en çok okunma yüzdesine sahip gazetedir. Nedenlerini tarikate cemaate bağlamaya gerekte yoktur bunun. Okuyan insan okunacak şeyi okur zaten! 4 ) Bu ülkede millet masa başı raporları ve iddanameleriyle uyutulurken bizim ulusal dediğimiz mürekkep ve saman kağıttan ibaret gazetelerin patronlarının gündem saptırarak birbirlerine aç kurtlar gibi saldırarak hangi çıkarlara hizmet ettiklerini ve milletten çaldıklarına bakın önce !!! 5 ) Sizin kurnaz tarikatçılar dedikleriniz sizi sizden çok düşünen insanlar. Zamanın günlük köşe yazılarının toplandığı sayfaya bi göz atın bakalım. 4 köşede aynı konu hakkında tek fikir mi göreceksiniz yoksa en az 2 fikir mi!!!!! Bu ülkede bazı insanlar ve kesimler sadece boş boş konuşup etrafa saldırıken bazıları da iş yapıyor iş! 6 ) Aslında daha söylenecek çok şey var ama bazıları haftada 5 tekzip ( yalan , yanlış haberden dolayı yayınlanan mahkeme karalı düzeltme metni ! ) yayınlayan ya da sadece mürekkep ve saman kağıttan ibaret olan gazetelere itimat ediyor. Yazık onlara! 7 ) En nihayetinde bu teknik bir konudur ve 6. maddedeki tipten insanların oturup düşünmesi gerekir ! O kadar tekzip , saman ve mürekkepten ne çıkar diye ! Çıkanlardan biri teknik bir konuda bile insanları saçmalatma başarısıdır. Bu konuda özel olarak bilgi almak ya da tartışmak isteyenlerle her zaman konuşur ve tartışırım. Tabi bunun yeri burası olmaz.

Yükselen Değerler Medyası... ( 51)

xcorex Zaman internetle buluşan ilk ulusal gazetemiz ve içeriğini ücretsiz olarak internetten sunmasıyla zaten bu konularda herzaman önde . Bigilendirme için teşekkürler.

Sonunda Pardus doğdu....... ( 22)

Türk bilgisayar kullanıcıları bol kullanıcılı büyütsün :) .

Dünya Kurtuldu(!), Linux altında webcam destekli msn : aMSN ( 14)

Haberin içeriğine 10 üzerinden 9 , sunuluş şekline ise 10+1 ;) .

Yükselen Değerler Medyası... ( 51)

RSS değilde bizim ulusal gazetelerin bazıları nette paralıydı! Onlar hala paralı galiba. Neyseki ABD den güzel sayılailecek haberler geliyor. Sayılabilecek çünki bir gazetenin baskısını kaldırması herşeye rağmen kötü.Neyse haberlerede özgürlük :) .

Xbox 360 özgürleşiyor! ( 21)

aga olay şu kısaca. sektörde güçlü bir firma bu gücünü gayri yasal istismarlara izin vererek pekiştiriyor ki firmanın planı 3-5 yıllık değil zaten. kimbilir kaç yıllık plan bu. Ayrıca hayat ( devletlerin , şirketlerin içinde Allah korkusu olmayanların. ) maalesef tamamen komplo. yani ms gibi bir firma harbi bilmem kaç KBaytlık bi kodda 3 tane kritik hata yapıyosa yuh denmez oturup düşünür insan. Benim değinmek istediğim nokta bu. mesela ps de bu olay zaten yabılıyor çip muhabbetleri. bıraktım ms yamyamlık yapıyo demeyi tamam. ama mecburlar! yoksa ancak milli geliri bilmem kaç onbin doların ustundeki ulkelerde satılır xbox. bu iş yamyamlığa gider mi? gideeer. örnek tr daki bilgisayar kursları. soruyoruz ne öğrendin arkadaşım kursdan ? xp , word , exel vs... . peki kaç tanesinde lisanslı ofis ya da xp var ? zamanı gelince hepsinde olacak. hele bi ayakları alışsın. birde ufak hikaye anlatayım bari. zamanında iki Türk müh. vermişler kafa kafaya demişler biz contayı ithal edeyok ülke olarak. kuralım bi conta fabriikası hem köşe olalım hemde vatana millete yararlı olalakım. peki malum firma ne yapmış ? fabrikayı şu kadara sat bana demiş. tabiki satmamışlar o kadar emek vs.. sonrada malum firma tüm fabrikalara emir vermiş yurt dışından 5 senelik conta siparişi verin. malum firmanın siprarişleri gelince bizimkiler yalan. sonra yalvar yakar malum firmaya satmışlar fabrikayı ucuza. derdimi anlatabildiysem ne mutlu bana. yanlışıım eksiğim varsa düzeltin.

Xbox 360 özgürleşiyor! ( 21)

Bu işler böyle maalesefffff. Topunun köküne kibrit suyu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Google her zaman doğru yapmıyormuş! ( 16)

Aslına her dilde yok mu bu tip virgülden sonraki basamaklara dayalı hatalar. Bu iş daha çok sayıların yazıldığı bitlerin aslında sayıyı tam olarak x.yyyyyy.... ya da x.yyyy....y(n) şeklinde ifade edememesinden kaynaklanıyor benim bildiğim kadarıyla. Özellikle tip belirtirken çok baş ağrısı yapabiliyor ya da bir çok veri girişiniz ve çıkışınız varsa ve bir bilimsel hesaplama yapıyorsanız bu hangi n inci basamaktan sonra sayının düzenin bozulduğu önemli bir konu. mesela fortranda ; real:: a a = 0,00000001 print*,*"a=",a dediğimiz zaman sayı direk sıfır olarak tanınabiliyor.ve ekrana a=0 olara basılıyor.tabi derleyiciden derleyiciye bu hassasiyet değişiyor.

Minicom : Pazarlama stratejisi mi? MIT'i anlayamamak mı? ( 20)

Bir yiğit çıkar kırar o donanımı. Bizde istediğimizi yaparız o makinada. Haberi ekleyen arkadaşa katılmamak mümkün değil. Sadece teknolojidemi bu yozluk ?? Hayatımızın her alanını yozlaştırdılar. Neyse herkesin bilip kiminin yüz çevirdiği kiminin omuz silktiği kiminin ise kend,ne dert edindiği bu konulşara girmeye gerek yok.Ne de olsa herkes farkında.Herkese iyi günler iyi çalışmalar.

512 Byte'lık Güvenlik Koduna 3 Tane Bug Nasıl Sığdırılır? ( 4)

MS dir ne yapsa yeridir diyeceğim ama o kadar oyun ve konsol bağımlısı insana yazık. boş boş vakitlerini oyun konsolu başında geçirmeyi hayal eden insanların hayal kırıklığına uğraması dumur olması vs...