everestk

everestk


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Türk Telekom ve Mail Kara Listesi ( 11)

http://karaliste.ttnet.net.tr/
telekomun karaliste uygulamaları hakkında bilgi verdiği bir sayfa.

Firefox 2.0.0.5 için kritik uzaktan kod çalıştırma açığı ( 14)

Firefox 2.0.0.6 versiyonu çıktı.
Yapılan Değişiklikler :
Fixed in Firefox 2.0.0.6
MFSA 2007-27 Unescaped URIs passed to external programs
MFSA 2007-26 Privilege escalation through chrome-loaded about:blank windows

çevir.com ( 17)

Merhaba,
Çalışma mantığını anlatabilir misiniz bu subdomain gibi gözüken şeyin sanırım subdomain değil.
Adı nedir, link falan yeterli olur.

Anadolu Parsı'nın Dönüşü : Pardus 2007 ( 25)

milliyetde de böyle bir haber çıkmış ama orda gerçek anadolu parsından bahsediyor. linki şöyle http://www.milliyet.com.tr/2006/12/18/son/sonyas08.asp

BSD mi daha iyidir GNU/Linux mu? ( 3)

farklı resimlere burdan ulaşılabilir. daha fazla bilgide info.txtden alınabilir :) http://people.freebsd.org/~wpaul/daemonette/

fazlamesai.net'e soralım: Blog yayıncılığı ama nasıl? ( 10)

Simple PHP Blog diye birşey var.
adresi simplePHPblog
Database gerektirmeyen, kurulum gerektirmeyen, PHP4 ve üzerinde çalışan bir blog aracı.

GNU/Linux'dan MS Windows'a Geçen Bilge ( 15)

tamam söz ilk işim silmek olcak xpyi :) utandım kendimden valla güzel yazı ve çeviri. teşekkürler çeviren arkadaşa.

Belki de Wikipedia'yı Türkçeleştirmemek daha iyi bir fikir ( 37)

Bu yazı aracığıyla bende vikipedist oldum:) Teşekkürler. İlla Türkçeleştirmek gerekli değil bence. Bilgilerimizi yazsak bile yeter gibi geliyor. Mesela metalurji kategorisinde o kadar eksik varki hangisini yazsam diye şaşırıyorum. Bir sorum olacak yazılan yazıların telif hakkı hakkında: Mesela ben deney raporu olarak yazdığım teorik bilgileri direk copy/paste yaptım. Bu yazıları çeşitli kaynaklardan ve kendi bilgilerimizle yazmıştık. Burda telif hakkı ihlali var mıdır ?

Hayvanlar Alemi MATRIX'de Yaşıyor! ( 89)

Pardon ben yanlış anladım heralde.
Ben ordaki kitap bunu savunuyor diye anladım onun için bunla ilgili birşey bulamadım. Ama hala neyin yanlış olduğunu anlamadım. Antistalinist olmaları dışında ben bir yanlış göremiyorum :)

Hayvanlar Alemi MATRIX'de Yaşıyor! ( 89)

Ben bm nin söylediği şeyler üzerine sormuştum soruyu yani zencileri kim alt ırk olarak görüyor felan çünkü ben orda öyle birşeye rastlamadım.

Hayvanlar Alemi MATRIX'de Yaşıyor! ( 89)

Bu bahsettiniğiz yazar ve kitap hangisidir acaba söyleyebilirmisiniz. Çünkü ben o sitede olan ve uzun süredir almak istediğim "Aklın İsyanı" diye bir kitabı buldum verilen link aracılığıyla. Eğer verilen link kastediliyorsa bence tekrar okuyun derim ben de öyle yapıcam ama okuduğum kadarıyla sizin söylediğiniz gibi şeylerden bahsetmiyor orda. Zekanın bir ölçüsü yoktur diyor hatta ilk paragrafta.

Hayvanlar Alemi MATRIX'de Yaşıyor! ( 89)

Her fırsatta gericilik yapmayın lütfen.
Evrim yok diyorsunuz bilimle alakası olmayan Harun Yahya denen ne olduğu belirsiz bir adamın "eserlerinden" yararlanırak yapılan bir siteden link veriyorsunuz.
Hangi ispat ortaya atılmış ve nasıl çürütülmüş bilgi yok yuvarlak laflar.
İdeolojik tavırdan bahsediyorsunuz ideolojik olmayan tavır nasıl bir şey oluyor onu bir açıklarmısınız yani sizin tavrınızın olmadığı kesin.
Bu zencileri gelişmemiş yaratıklar olarak görenler kimlerdir evrim düşüncesine kabul edenlermi ilk kez böyle birşey duyuyorum kafatascılarlar karıştırdınız heralde.

Uykucular için çalar saat ( 7)

Cevabın için sağol. Ben yapabileceğimi sanmıyorum ama çok ilginç ve önemli birşey bu insana yeten uyku saati.

Uykucular için çalar saat ( 7)

Biraz daha anlatırmısın ben birşey anlamadım yazdığından. Dugme dediğin nedir? Nasil oluyor biraz daha açık anlatırmısın ?

Massive Multiplayer Online RPG: Dark Throne ( 4)

Yukarıda bahsedilen oyunlar internet üzerinden oynanan platformdan bağımsız oyunlar bunun için ekran kartı sürücülerini yüklemenize gerek yok. Linuxa geçmek için oyunu bahne edenler için iyi bir yol olabilir bu online oyunlar.

Massive Multiplayer Online RPG: Dark Throne ( 4)

Ogame [www.ogame.com.tr] Türkçeleştirlmiş text tabanlı savaş ve strateji oyunu. Bunda askerleri eğitmiyorsunuz ama evrende ittifakınızla hakim olmaya çalışıyorsunuz. Bilimsel araştırmalar, savaş gemileri, savunma sistemleri, maden üretimi gibi şeyler var oyunda .Yağma ve savaşlar var. Mantık olarak Dark Throne la aynı. İlgilenlere duyrulur.

EMO vs. M$ (İlk round EMO'nun) ( 68)

http://bm-dergi.emo.org.tr
böyle bir oluşum var EMOnun altında
belki sizde görmüşsünüzdür

İstanbul Üniversitesi TEKNOLOJİ GÜNLERİ 2005 ( 49)

Şimdi ben gidip ordaki bilgilerin bir kısmını silsem bildiğim gibi yazsam olurmu hiç. Bence olmaz. Yani Stalin hakkında bilgi almak isteyen biri gitsin tarih kitaplarını okusun wikipediayı okumasın bence.
İlk başta değiştireyim diye düşündüm sonra çok saçma geldi çünkü oradaki bilgiler doğru olmak zorunda değil genel kabul görmüş olması yeter. mesela diktatör yazmışlar bence bu yanlış ama genel bir kabul olduğu için onu değiştirmek büyük tepki toplar yanlış bilgilendirme gibi olur. Mesela "halk düşmanı" kavramının babası diyor ben de "hakların babası" olarak biliyorum.

İstanbul Üniversitesi TEKNOLOJİ GÜNLERİ 2005 ( 49)

Uzmani degilim. (arada sirada onsozden ileri kitap okuyamadigim da iddia edilmistir burada, bastan soyleyeyim. Daha guvenli gaynak verebilecekler vardir herhalde.). Ingilizce okuyabiliryorsaniz Wikipedia Stalin'in marifetlerini 8-20milyon arasinda rakamlandiriyor. Bunun icinde dogrudan kafaya kursunla 'temizlenenler', calisma kampinda olenler, ozellikle Ukrayna'da ekinlerine el konulup acliktan olenler dahil olsa gerek (Ukraynaliar buna birsey derler ama aklimda degil). Daha ucuk rakamlar da duydum ama bu yeterince korkunc. Linki vereyim yanlisi varsa orasi acik duzeltin (genelde problemli konularda millet birbirine giriyor orada sayfalarda degistirmeye karsi kilit oluyor. Stalin icin boyle yapmamislar, eger bu konuda hakikaten bir tereddut varsa duzeltilsin mumkunse). Link:

http://en.wikipedia.org/wiki/Stalin#Death_toll


Benim ingilizcemin yettiği kadar okudum. Orada yazanlarda da bunun tartışmalı olduğu söyleniyor bu ölenlere içsavaşda ölenler(1917-1920), kıtlıktan (savaş yıllarında özellikle 1939-1945)şavaştan ölenler(yaklaşık 20 milyon rus ölmüş savaşta) de dahil ediliyor mu tam anlamadım. Anladığım kadarıyla da öyle milyonlar Stalin tarafından öldürülmemiş. Daha çok orda Stalin yönetimi zamanında ölenler anlatılmış gibi geldi bana
Ayrıca wikipedianın güvenirliği ve taraflılığı tartışılır bence.

http://www.gmu.edu/departments/economics/bcaplan/museum/comfaq.htm#part11

Bu link ise bana şunu hatırlattı:

"Biber acıdır.
Gerçekler acıdır.
Öyleyse biber gerçektir."(Sanırım aristo-düz mantık-)

Stalin hakkında okuduğum iki kaynak:
Deutscher,İsaac. Stalin(1949) -biyografisi-
Okuyan,Kemal. Stalini Anlamak(1998)-siyasi bir bakış-

İstanbul Üniversitesi TEKNOLOJİ GÜNLERİ 2005 ( 49)

Uzatmayım diyorum ama uzuyor :) gerçekten amacım polemik yapmak değil.

Haklısınız bir çok kaynak var ama, mesele neyin doğru olduğudur neden olduğur çoğu zaman. Yanlış bilgilendirme ve yönlendirme (misinformasyon dezenfermasyon) yıllardır yapılan birşey. Mesela ben yıllarca Hitlerin sadece Yahudileri öldürdüğünü düşünüyordum öyle anlatılıyordu ama bir okadar da belki daha fazla da Çingene öldürmüş. Stalinin öyle milyonları öldürdüğünü katliamlar yaptığını bilmiyorum. Eğer varsa böyle bir kaynak öyle yorum yapın. Bilmiyorsanız Staline çamur atmayın (Hayır Stalin akrabam felan olmuyor. Çok despot olmasına rağmen Dünya için faydalı bir insan olduğunu düşünüyorum bkz. 2. dünya savaşı) Tabiiki dediğiniz gibi bir ton insana eziyet etmiş olabilir sürgün etmiş yasaklamış cezalandırmış olabilir ama bu onun kitleleri katlettiğini ve bunu sanki Hitlerin yaptığı gibi sistematik bir şekilde yaptığını göstermez. Bu yüzden de aynı kefede olmadıkları konusunda ısrarlıyım(mesela Mao felanı bilmek tanımam sevmem ama aynı şeyleri onun içinde söyleyebilirim)

İstanbul Üniversitesi TEKNOLOJİ GÜNLERİ 2005 ( 49)

Bu etikten haberi olmakla alakasi olan birsey degil bence, alelade namussuzluk. Herkesin bundan haberi var. Sonuclari tam kestirebiliyorlar mi o belli degil tabi ama yapilan isin farkindalar. Yahut farkinda olmamalari icin hakikaten iyice beyinlerinin yoldan cikmis olmasi lazim. Oyle diyorum ama tabii belki artik kaniksanmis bazi seyler.

Etik denilen şeyide benim algılayış tarzım zaten bu : Haberi var ama yapmıyor yani sizin deyiminizle
"namussuzluk" yapıyorlar.


Ben ikisinin de akilalmaz olcude kan dokmus olmalari acisindan dusunerek oyle demistim. Siyaset okumuslar nasil dusunuyor?

Siyaset okumaya da gerek yok faşizm ve sosyalizmi tarafsız yerlerden okumanız aynı şekilde Hitlerle Stalin hakkında birşeyler okusanız ikisini -öldürme açısından- aynı kefeye koymanın bir imkanı olmadığını görebilirsiniz.

Hitler Almanyasının yaptığı soykırım faşizm ırkçılık gibi şeylerle milyonlarca insanın öldürmesi
Stalin Rusyası ise Hitler faşizmini engellemek dışında pek kötü bir şey yapmadı heralde. öldürme derken savaşı kastediyorsanız ona birşey diyemiyeceğim şavaş olağanüstü bir durum önemli olan şavaşta ne uğruna şavaştığınız. misal Kurtuluş Şavaşında da bizim öldürdüğümüz insanlar olmuştur mutlaka.
Benim asıl karşı çıktığım şey Stalinin adının Hitlerle anılması yani bunun neden durup dururken söylendiği. Neden güncel örnekler üzerinden hareket etmediniz mesela Şaron ve Bush olabilirdi mesela.Bu yüzden asıl hınzırlığı ben burda görüyorum

İstanbul Üniversitesi TEKNOLOJİ GÜNLERİ 2005 ( 49)

Ferdi, kendi iradesi disinda, bir cins cogunluktan mesruiyet kazanan uzak bir merkeze tabi kilmak olarak okuyorum bunu. 19 Mart'ta protesto edilecek sey de asagi yukari ayni duzenin baska bir millete uygulanmasinin bir urunu. Yanlis mi dusunuyorum?

Bu dediğinizi anlamadım açıkcası. Kastettiğiniz bu oda yapılanmalarımı , oysa kafanızdaki oda örgütlenmesiyle pratiğin pek ilgisi olmadığını düşünüyorum. Bence zaten yaşamın her alanı siyasetle ilişkilidir (odamla çelismişiyorum pek :) ) Bu yüzden de ırakın işgali ile odanın siyaseti algılayışı ve Türkiyeye sahip çıkışı arasında bir bağ kuramadım.

Eger mesai harici yapilan faaliyet vicdanen yetersiz bulunuyorsa alternatifi istifa edip yahut kusura bakmayin deyip neyse o yanma yikilma onunla direkt muhatap olmak. Bunu yapmamamiz belki insanlarin yapi itibariyle lokal dusunduklerini, akillarinin pek de cok uzagi almadigini mi soylemeli bize? (Iraki birakin, bir-iki milyon insan Rwanda'da kesildi neredeymis su Rwanda diye bakanimiz kac tanedir bilmem. Hadi Hitler'e belki ellendi ama Stalin insan yok ederken kimse birsey yapmadi mesela)

Mesai dışı yapılan olay nedir anlamadım. Kastedilen çalışılmadığı zaman ise ben olaya böyle bakmıyorum insan çalışırken de Irakı yada Rwandayı düşünebilir düşünmelidir de. İnsanların aklı işine gelen herşeye çalışır. Etikden haberi olmayan mühendisler inşaat çeliği olamayacak çeliği inşaat çeliği diye satarlar sonra da bir sürü insan ölür. Siyaset okumamış birileri de Stalin le Hitleri aynı kefeye koyar bunlar oluyor hayatta.

Amacım polemik yapmak değil sadece bu konularda hassasım.

İstanbul Üniversitesi TEKNOLOJİ GÜNLERİ 2005 ( 49)

Arkalarinda deste deste kagitlarda muhendis imzasi olan yapilar coktugunde hangi uyelerini ihrac etmisler diye aramistim zamaninda, yaptiysalar da bulamamistim (gecen sene Konya'da apartman coktukten sonra iyice kurcalamistim hatta mektup yazmis bile olabilirim. Siz biliyorsaniz merakimi giderebilirsiniz belki?).

Benim de bir bilgim yok bu konuda.

Ayrıca odalar her zaman böyle şeyler yapmıyorlar. 19 Mart küresel eylem günü -tüm dünyada ıraktaki işgal protesto edilecek- olarak geçiyor Amerikanın Iraka ilk saldırdığı gün işgalin başladığı gün. Bundan dolayı da buna geniş yer ayırmaları çok normal

On planda olan faaliyetlerin devlete birsey yaptirmak, devlet duzenini degistirmek yahut yine devlet veya dunya duzeniyle ilgili arzulari konusunda propaganda degil mesleklerini icra etmek oldugunu sitelerden farkedebilirsiniz belki?TMMOB'NİN TEMEL İLKELERİ ve ÇALIŞMA ANLAYIŞI
Temel İlkeler
TMMOB ve bağlı Odaları;
Mesleki demokratik kitle örgütüdür.
Demokrat ve yurtsever karakterdedir.
Emekten ve halktan yanadır.
Anti-emperyalisttir, Yeni Dünya Düzeni teorilerinin, ırkçılığın ve gericiliğin karşısındadır.
Siyasetin dar anlamını aşar, yaşamın her olayını siyasetle ilişkili görür.
Barıştan yanadır.
İnsan hakları ihlallerine karşıdır, insanlık onurunun korunmasından yanadır.
Örgütsel bağımsızlığını her koşulda korur, gücünü sadece üyesinden ve bilimsel çalışmalardan alır.
Meslek ve meslektaş sorunlarının, ülkenin ve halkın sorunlarından ayrılamayacağını kabul eder.
Politikanın oluşturulmasında ve uygulanmasında demokratik merkeziyetçi yöntemleri uygular.
Karar alma süreçlerinde demokratik ve katılımcıdır.
Bağlı Odaları ile birlikte mühendis, mimar ve şehir plancılarının meslek alanlarını düzenler, üyesinin ve halkın çıkarlarını korur.
Sanayileşme ve demokratikleşme alanlarında durum tespitleri yapar, politikalar ve çözüm önerileri üretir. Ülkenin demokratikleşmesi için çaba sarf eder.
Kamuoyu oluşturmaya yönelik çalışmalar içinde tartışmasız yer alır.
Demokratik Kitle Örgütleri ve sivil toplum örgütleri ile ilkeli ve demokratik işbirliği içerisindedir.

Sitelerine bugünlerde bakmış olmanız ve odalara uzak olmanızdan bence yanlış tanıyorsunuz odaları. Meslek icra etmek sadece teknik bir anlayış değildir mühendislik etiği (bizim okulda dersi bile var) denen birşey de var. Dünya yakıp yıkılırken teknik konularla ne kadar ilgilenilebilir ya da bu öne çıkarılabilir bilmiyorum. (Teknik konu derken meslek örgütünün yapması gerekenleri kastettim yani sizin dediğinizden anladığım kadarıyla kendi işleriyle uğraşsınları kasttettim)

İstanbul Üniversitesi TEKNOLOJİ GÜNLERİ 2005 ( 49)

Tmmobun amaçları kısmından (http://www.tmmob.org.tr/modules.php?op=modload&name=Sections&file=index&req=viewarticle&artid=25&page=1)

TMMOB, mesleki, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda ülkemizdeki mühendisleri ve mimarları temsil etmek, onların hak ve çıkarlarını halkımızın çıkarları temelinde korumak ve geliştirmek, mesleki, sosyal ve kültürel gelişmelerini sağlamak ve mesleki birikimlerini toplum yararına kullanmalarının zeminini yaratmak; bu amaçla mesleki alanlarıyla ilgili gelişmelerin ve politikaların sosyal, siyasal, ekonomik ve kültürel boyutlarını derinlemesine kavramak, yorumlamak ve toplumu bilgilendirmek; bu politikaların toplum yararına düzenlenmesi için öneriler geliştirmek ve bunların yaşama geçirilmesi için mücadele etmek ve bunların gereği olarak en genel anlamda bağımsız ve demokratik bir Türkiye'nin yaratılması yönündeki çalışmalarını bütünsel bir anlayışla ve etkinleştirerek sürdürmek kararlılığındadır

Ben işin para yönünü ya da zorunluluk yönünü düşünmemiştim. Hatta odaya üye olmamanın mantık olarak saçma olduğunu düşündüğüm için zorunluluktan çok gereklilik olarak yazmışım yukarda.