euler

euler


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

1.000.000 € Parayı Reddeden Matematikçi: Perelman ( 44)

Bakın, ben anlatamıyorum sanırım. Ben, "Perelman'a çok yakın bir kaynaktan aldığım bir habere göre Perelman Poincare önermesini ispatlarken zevkin doruklarına vurmuş!" demedim. Bence, bu adam, bu işi yaparken zevk aldığı için parayla pulla işi olmaz dedim. Ortaya rasyonel bir bilgi atmadım, ben böyle düşünüyorum dedim. Ama siz kalkıp yaptığın yorumdan utanmalısın diyorsunuz. İşte ben bu noktayı algılayamıyorum.

Perelman çıkıp; "ne hazzı kardeşim, verin paramı bana!" ya da "matematik artık benim beklentilerimi karşılayan bir alan değil, inancımı da yitirdim zaten, bırakın haz almayı, aksine sinirlerimi bozuyor, paranızı da sizi de istemiyorum." derse en fazla, "hımm, yanılmışım." derim.

Bana yaptığı yorumda yanılan bir insanın neden utanması gerektiğini açıklayın, ki zaten ben daha fazla uzatmayacağım konuyu.

1.000.000 € Parayı Reddeden Matematikçi: Perelman ( 44)

Bir insan yaptığı yorumda yanılırsa -ki henüz Perelman bir açıklama yapmadı, bunu bilemiyoruz- utanmalı yani. Tebrik ediyor, hayatta başarılar diliyorum size..

1.000.000 € Parayı Reddeden Matematikçi: Perelman ( 44)

Başta burada bir cevap yazmak istemedim ama yapılan ilginç yorumlar sayesinde kayıtsız kalamadım.

Kendi, şahsi günlüğümde(blog) tamamen kendimi bağlayan şekilde yazdığım ufak bir yazı, alınıp buraya konuluyor -ki bu noktada herhangi bir problem yok- ve sanki yazı, bilimsel bir makaleymiş gibi üzerine türlü türlü yorumlar geliyor. Bu noktada da problem yok ancak şu cümleleri görmek gerçekten ilginç geldi.

Newman:
... Yanlis olan, elifi gorse direk zanneden adamlarla boyle kisileri ayni tartida tartmak, haklarinda dikkatsizce ahkam kesmek: bir sey olacagindan degil, yorum sahibi sonunda buyuk olasilikla utanacaktir sadece...

Hımm.. Kendi kişisel sayfamda tamamen kişisel yorumlarımı yapıyorum ve sonunda utanmam gerekiyor. Çok feci..

SHiBuMiGo
... Sadece adamın yaptıkları adamın bir şeylerden memnun olmadığını göstermesine rağmen, adamın eylemlerinin hazza dayandırılması gülünç. Tabii ki bu ender beyin memnuniyetsizlikten haz duyuyor olabilir, onu bilemeyiz. Benim adamın psikolojisi ile ilgili bir şeyleri kanıtlamak gibi bir çabam da yok zaten, olayı bu kadar ciddiye alıp insanlığın yanıltılması mertebesine yükseltmeye gerek yok :)

Bakın burada da bir anda insanlığı yanıltma noktasına geldik..

Şu sayfanın en altına göz atanlar şöyle bir yazı göreceklerdir;

Kimi zaman boş atıp tutmalar yaptığım, ileride de yapmaktan kendimi alıkoymayacağım bu blogumsuda ciddi bir takım hususlar, derin çıkarsamalar veyahut hayatın anlamına[42] dair saptamalar aranmasın mümkünse.

Bu sayfa benim kişisel günlüğüm. Ve sayfada da belirttiğim üzere atıp tutuyorum. Beğenen okur, beğenmeyense okumaz.

Kaldı ki "bu sayfada yazılanlar tamamen doğrudur" tarzı bir ibare yok sayfada gördüğünüz üzere. Bence çok ciddİye almayın. Adamın şahsi görüşüdür deyin geçin. Yorumu tartışacağınıza haberi tartışın.

Hayır, gidişat o ki, yarın Perelman çıkıp, "ben bu ispatla 10 sene uğraştım ama neler çektim bir de bana sorun. Zerre haz almadığım gibi hayatım karardı. Bu emeğin karşılığı 1 milyon dolar değil, 10 milyon dolardır. Hakkımı verin bana." derse yukarıda yorum yapan arkadaşlar çıkıp "işte biz demiştik, şimdi çıksın bir tekzip yazısı yayınlasın günlüğünde." diyecekler gibi geliyor.

Hayır, Perelman keşke parayı alsa ve istifa ettiği üniversitesinde araştırma geliştirmeye harcasa, gelse Kaş'ta yanan ormanların yerine ağaç dikmek için harcasa ya da ne bileyim Maldivlerde villa satın alsa ömrünün geriye kalanını matematiğe değil deniz, kum, güneşe ayırsa.. Hiç gocunmam yani "tühh be adam paragöz çıktı nerde kaldı matematik yaparken aldığımız zevk diye."

Koray Bostancı

fazlamesai.net'e soralım: Bu hangi sınav? ( 48)

Bende bu simgelerden hiç biri yok. Aman tanrım! İnternet diye nereye giriyorum ben acaba?

The Simpsons ve Fermat Teoremi (Yanlış Mı?) ( 79)

evet, her n eleman Z^+ için gerçeklenir sadece..

2006: Bir Şenlik Hikayesi ( 16)

ODTÜ BIDB sunumları kayıt edecekti, umarım bir yerlerden indirme şansımız olur..

Bu Siteye Erişim Mahkeme Kararı İle Engellenmiştir!!! ( 54)

pardon şöyle;
http://sourtimes.org/

www ekleyince yine http://sozluk.sourtimes.org'a yönleniyor..

Debian T-Shirt için Tasarım Zamanı ( 14)

Sessiz bir şekilde güme gitti sanırım bu çalışma..

Matematik dosyası kapandı, artık NetMatematik var! ( 7)

Çok çok çook özür diliyorum. Nasıl yaptım bunu bilmiyorum ama adresi yanlış yazmışım. myavuzselim'in de dediği gibi adres .net değil .com olacak.Haberdeki linki düzeltebilirmisiniz rica etsem??

Hatırlatma: #fazlamesai kanalı üyeleri bekliyor ( 13)

Program yayından kalktı, artık yapılmıyor. Dolayısıyla boş yere beklemeyin perşembeleri. :)

Telekom der ki: Firefox 1.5 kullanmayın. ( 33)

"bilinen zihniyet (halihazırda alışık olduğumuz zihniyet)" söz öbeği ile yukarıda bir başkasının söylediği ve sonra geri aldığı "şerefsiz" sözcüğünü aynı kefeye koymanız gerçekten çok acı olmuş Recai Bey.

Bir defa sitede yayınlanan uyarı kendi içerisinde çelişki barındırıyor. Siteyi FF 1.5 ile uyumlu hale getirdik ama siz yine de o tarayıcıyı kullanmayın, hatalar silsilesidir o denilmiş. Madem öyle, neden sitenizi bu tarayıcıya uygun hale getirmekle vakit harcadınız? Öte yandan, bu zamanı harcadınız ve uyumlu hale getirdiniz, neden halen siz bu tarayıcıyı kullanmayın diyorsunuz? Ortada bariz bir çelişki var.

Esasında bakın kardeşim bu sayfa şu şu standartlara göre kodlanmıştır, bu işin esası budur, eğer sen görüntülemekte sorun yaşıyorsan bu senin kullandığın tarayıcının o standartları düzgün algılayamamasındadır, dolayısıyla bu işi adam gibi yapan bir tarayıcı kullan demek en doğrusudur bence. Tarayıcıya göre kodlama yapmak da nereden çıktı? Yarın bir gün başka bir tarayıcı kendine özgü farklı ortamlarla geldiğinde hadi bakalım kodlarımızı buna uyduralım mı diyeceğiz? Sonra da bir başkasına? Herkes standarlara uyduğu sürece ortada görüntüleme açısından bir problem olmayacaktır.

Ama ortada yüzlerde tarayıcı varken, özele inip FF 1.5 kötüdür, kullanmayın demek abesle iştigaldir. Haberde "zihniyet" sözcüğüyle kast edilen budur, siteyi kodlayan kişinin kişiliğiyle alakalı bir saptama yapmak zaten haddimize bile değil, ki hakaret etmek asla.

Fazlamesai.net TV : 40. Bölüm ( 23)

Yok, daha neler artık. :)

Yükselen Değerler Medyası... ( 51)

[b] etiketi kapatılmamış.
(önizleme yapmadan göndermemek lazım yazıları, yukarıda eksik yazmışım :))

Yükselen Değerler Medyası... ( 51)

Bu arada yukarıda birisi (xcorex ya da etguler :)) etiketini kapatmamış sanırım, ondan sonraki tüm yazılar hala bold olarak işaretlenmeye devam ediyor.

Yükselen Değerler Medyası... ( 51)

Nasils bizim gazeteyi geliri yuksek olan kisiler okur, onlar da versin parsini diyorlardir. Ogrenciler falan...
Aslında bu tam olarak doğru değil. Kampüste üzerine "üniversite" damgası basılmış olarak radikal gazetesini 5/8 fiyatına, cumhuriyet gazetesini ise yarı fiyatına satın alabiliyorum. Bunun üniversiteyle bir alakası olduğunu da sanmıyorum, bir çok üniversitede var bu uygulama.

İçinde E harfi olmayan roman Türk diline çevrildi (E harfi olmadan!) ( 34)

>>kelimenin Türkçe karşılığı ile daraltılmış bir alanınız var. >derken ne kastediyorsunuz?
Yani yazar sonuçta bir düşünce ya da duyguyu ifade etmek istiyor ve elinde şu var: Neyi anlatmak istediğini biliyor ve bunu x yoluyla yapamazsam y yoluyla yapabilirim diyebilir.

Ama başka bir dile çevirirken değer kümeniz sadece o kelimenin dilinizdeki karşılıklarından oluşuyor. Ve bu karşılıklardan hiç biri istediğiniz desene uymayabilir (örneğin hepsi e harfini içeriyor olabilir). Bu durumda çok daha derin bir araştırma ve değerlendirme süreci gerekli, ki değer kümesine desenimize uyan elemanlar eklenebilsin. Yani çeviri kısmında bunu x şeklinde yapamazsam y şekline yaparım diyemeziniz. Yazarın seçtiği yoldan gitmelisiniz, orjinale sadık kalmak istiyorsanız.

İçinde E harfi olmayan roman Türk diline çevrildi (E harfi olmadan!) ( 34)

Ben de dün gece TV Makinesi'ni izlerken haberdar oldum bu kitaptan. Kitabın çevirmeni konuktu. Kitap ilginç geldi. Yalnız dikkat çekmek gereken önemli bir nokta da çevirinin zorluğu. Yazar sonuçta hakim olduğu dilde, kendi dilinde, bir eser çıkarmış ortaya ama çeviri konusunu düşünsenize, orjinalde söylenen cümleyi söylemek zorundasınız ve kelimenin Türkçe karşılığı ile daraltılmış bir alanınız var. Gerçekten çok zor. Kitabın baştan yazmak gibi bir şey belki de.

Kitabın bir diğer ilginç tarafı da konunun da buradan (e harfinin kullanılmaması) şekilleniyor olmasıymış hatırladığım kadarıyla.

Saymadım kaç tane `e` kullandım yukarıda. :)

fazlamesai.net'e soralım: Nasıl bir ışıklandırma? ( 32)

Son bir kaç gündür jeodezik eğrilerle, gauss ve normal eğrilikleri ile sabahlıyorum ve artık eğri görmek istemiyorum. Yüzey görmek istemiyorum.

Siz kastınız hangi anlamdaydı irdeyelemedim ancak tavsiyem yüksek dozda `geometrik tasarım` almayın. Bir süre etkisinden kurtulamıyorsunuz. :)

(bkz. bir matematikçinin kafein sendromları :) )

Debian Grafiksel Sistem Yükleyicisi ( 11)

Mutluyduk dedim, bundan sonra mutlu olmayacağız demedim. Elbette, ben de biliyorum "bakın biz yükleyici için bir GUI hazırladık, hadi bırakın ne o öyle text tabanlı yükleyici mi olur zaten, unutun onu artık bunu kullanın" denmeyeceğini. Sadece text tabanlı olan yükleyiciyi sevdiğimi söyledim. Grafiksel bir arayüzden eksiği ya da dezavantajı olmadığını ve bir çok önyargının aksine kullanımının gayet basit olduğunu düşünüyorum çünkü. Bunları da neden açıklıyorsam.

Debian Grafiksel Sistem Yükleyicisi ( 11)

Oysaki ne kadar da mutluyduk "text-based debian-installer"ımızla ..

Fazlamesai.net TV : 35. Bölüm ( 22)

Öyle bir derdim yok da bu sefer de `Yaşamdan Dakikalar`la çakıştığını fark ettim. Bir tarafta Sunay Akın, diğer tarafta Fazlamesai. Zor seçim.

Ama merak etmeyin, H.Uluç faktörü FM'nin şansını artırıyor. (O kahkahayı kaldırmak zor.:))