czcrk

czcrk


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Schrödinger'in Kedisi ( 9)

karikatürün birinci yılını kaçırdık bile :))

Yasaklar kalktı mı? ( 3)

yasakların o çözüm yolları ile gerçekten kalktığını düşünmüyorum. Telekom gerçekten engelleyebilir belki ve çoğu insan o an gelene kadar kendi çözümlerini kullanacak. ama doğru olan basit dns değişiklikleri gibi sahte çözümler yerine birazcık olsun ses çıkarmak bence.

Büyük Oto Soygunu ( 14)

otomobil orjinal mi yoksa korsan mı?

Enixma ilk sayı çıktı ( 12)

Sayfa biçimi harika olmuş. Tam ekran yapıyorum ve sayfa ekranıma tam yerleşiyor. Belki basılınca yatay okumak tuhaf olabilir ama bilgisayardan okuyanlar için güzel tasarlanmış. Başarılar...

RapidShare Öcü mü? ( 11)

rapidshare e bugün bende giremedim. bence rapidshare haklı. adamların bant genişliği Türkiyenin toplamından daha büyük, dosya kapasitesi fazla olduğu için denetleme işlemi zor olabilir.

Ama şikayet üzerine dosya siliyorlar. Eğer polislik yapmak istiyorsanız korsancının verdiği linkleri rapidshare'e bildirip dosyayı sildirebilirsiniz.

Zaten Türkiye şartlarında bir insanın cd paylaşımı yapması kotalı adsl ile 8 saat sürüyor. kopukluklar, sınırlar bu süreyi artırıyor. Paylaşım yapan insanlar bunun çok sıkıcı bir işlem olduğunu söylüyorlar. İki üç şikayetle adam bu işten nefret eder ve ömür boyu paylaşım yapmaz.

Ama ben böyle bir şeyi asla yapmam, sonuçta o adamın emeğine de yazık. Tabii ki asıl emek kimin diye sorabilirsiniz...

RapidShare Öcü mü? ( 11)

Ama çoğu zaman dosya adı ile içeriği aynı olmuyor. İçeriği sadece yükleyen biliyor, ve farkedilmesin diye programın sadece baş harfleriyle yükleme yapıyorlar.

256 KBit ADSL Kullanıcılarına Müjde ( 30)

şu günlerde Tvde Cebit izliyorum ve Tellcom diye bir firma duydum. bir Türkcell şirketiymiş ve geniş bant ta önümüzdeki yıllarda Türk telekoma rakip olmayı planlıyormuş.
Web sitesi
http://www.tellcom.com.tr/Hakkimizda.asp


Eğer bu gibi şirketler büyüyüp ülke geneline yayılırsa sanırım bizi daha güzel günler bekliyor olacak.

Bu haber beni, şimdi okuduğum haberden daha çok sevindirdi , ama yine de gerçekçi olmak lazım. Rekabet konusunda Türkcellin yeterince iddialı olacağını sanmıyorum. Adamlar zaten gsmde Türk Telekom rolünü oynuyorlar. Eğer Türkiyenin İnternet Pazarını ele geçirmeyi gerçekten isteselerdi, edge hızı 256 lık adsl ile aynı olduğundan sınırsız edge servisini 49 ytl yapıp kolaylıkla yarışabilirlerdi. Eğer bir Edge telefonum olsaydı ve bu hayal olmasaydı taşınabilir bir bağlantı için kesinlikle edge i tercih ederdim.

sorun bence bir sistemi tarifelendirmede . Bence bütün bağlantı şekilleri sınırsız olmalı. 2 gb altında isteyenler sınırsız dial up , sınırsız gprs, daha üstü sınırsız adsl daha üstü sınırsız uydu.

Belki de iyi bir bilim kurgu yazarı olmadığım için daha da üstünü düşünemiyorum :D . Türk Telekoma güvenmiyorum ve bu kotalı sistemi denemeyeceğim. 256 k hız bana yetiyor. ama 2 değil 1,5 kat artırsalar başka bişey istemem , o da youtube.com dan anlık vidyo izlemek için...

Internet Explorer 7 Firefox 2.0'a karşı ( 12)

hata flash playerin opera ve firefox eklentilerinde. aynı sorunu opera da da yaşıyorum.

http://stepaheadsoftware.com/products/anfx/gallery/dropdownbanner/dropdownbanner.htm

Bilgisayar Korsanlarına Beş Yıla Kadar Hapis Cezası ( 16)

peki ya korsancı telekomdan bağlanmazsa? Ya da benim bilgisayarıma msn portundan girerse...

Belki arkadaşın dediği kadar basit değildir her şey ama bu yasa benim de hoşuma gitmedi. Devlet önce şu interneti ucuzlatsın sonra hackerlarla uğraşsın. kendim bir korsan değilim ama insanların ne amaçla olursa olsun bilgisayar kullandığı için 5 yıl hapse girmesi güzel bişey değil. haa , kredi kartlarını falan çalıp para kazanıyorsa o adam haketmiş ama hobi olsun diye bu işle uğraşanlarında olduğunu düşünüyorum.

fazlamesai.net'e soralım: Bu hangi sınav? ( 48)

Sanırım sınav kapağında "Bu sınavdaki tüm soruları Mi.. Wi... Xp H... işletim sistemine göre yanıtlayınız " diye belirtmesi gerekliydi.

Ama öyle olsa bile yeni klasör sorusu oldukça saçma. Solak da olabilirim...

Yine saçma bulmuyorum o kadar. sonuçta bizim okuldaki öğretmenlerimiz de öyle öğretiyorlar. Beni kızdırabilecek tek neden, mebin tek işletim sistemini WinXP sanması. Win98 bile aykırı olabilecek sorular varken Linux tan söz edemeyiz.

Bu da farklı bir sınav: Tübitak Bilgisayar Olimpiyatları , http://www.tubitak.gov.tr/bayg/olimpiyat/2006_olimpiyat/bilgisayar_2006.pdf
Cevap Anahtarı http://www.tubitak.gov.tr/bayg/olimpiyat/2006_olimpiyat/bilgisayar_2006_cevap_anahtari.doc

Limitli ADSL'de Alt Sınır 1 Megabite Çıktı ( 36)

hayır bir de şu var. insanlarımız internetten tv kanallarını izlemeye nasıl başlayacaklar acaba. çoğu kanal internetten yayın yapıyor, ayrıca video.google.com gibi video siteleri de açıldı. ve bunları kullanmak YASAL ya da bazılarının anlayacağı dilde LEGAL.

256 kbit ile bunları izlemek imkansızdı. 512 likler her zaman tam kapasite olmadığı için onda da zorluyordu ve 1024 ile sanırım 5 gün anca , çünkü kotalı.

Madem internete de özel tv kanallarına ödediğimiz kadar para ödüyoruz bunları izlemek hakkımız değil mi?

Limitli ADSL'de Alt Sınır 1 Megabite Çıktı ( 36)

bilmiyorum sizin de başınıza geldi mi?
Sınırsız 256 kullanıyorum ama bence bu da kotalı. ard arda 3 gün 3 cd indirdiğimde 4. gün hızım acayip düşüyor ve 5 kbyte/sn hızını geçmiyor.

belki herkes aynı düşünmüyor ama sanırım herkes şunu söyleyebilir.
Telekom yine kendine yakışanı yaptı!

Mount&Blade (At ve Kılıç) ( 8)

üzülürmüsünüz , sevinir misiniz bilmiyorum ama 0.751 sürümü kırılmış. google a bakabilirsiniz...

CD'sinin mi? CDsinin mi? Yoksa sidisinin mi? ( 107)

CD bence artık çok geç kalınmış bir terim.

ben cookie yerine çerez, scanner yerine tarayıcı , webbrowser yerine web tarayıcı diyebiliyorum. çünkü bu terimlerin ilk türkçesini duydum. disket sürücünün floppy drive olduğunu sonradan öğrendim. biraz zorlarsam proxy server yerine vekil sunucu kullanabilirim. bence terimlerin türkçelerini ne kadar çabuk üretebilirsek o kadar hızla yaygınlaşır. biraz da şans ile ilgili, floppy ile disket arasında belki çok zaman vardır ama ben bilmiyorumdur.

Eğer biz bu hataları tekrarlamayıp, çevirilerimizi daha disiplinli gerçekleştirirsek, bir gün gelişen teknoloji ile cd ölecek, ve sadece Türkçe kavramlarla kullanacağız teknolojiyi.

Tim O'Reilly tarafından yazılan bir açık kitabın hikayesi... ( 10)

eğer bir wiki içine atılırsa, söz, iki sayfasını çevirmeye hazırım. belki bir iki sayfa da başkası çevirir... derken kitap biter!

ADSL Hızlanıyor ( 34)

türkiyede korsan cdler hala dükkanlarda satılmaya devam ediyor ve 1024 k gibi bir hıza ulaşırsak korkunç bir senaryo ortaya çıkar. müzik piyasası zaten korsana mahkumken video cd paylaşamı da yaygınlaşır. bu yüzden dvd yaygınlaşacak, biz vcd indirme hızına ancak o zaman ulaşacağız; dvd den büyüğü yaygınlaşana kadar da dvd indiremeyeceğiz.

Özgürlük hakkında... ( 12)

peki özgür ansiklopedinin kürtçe olan bölümünde yazılanlara hiç baktınız mı? kürtçe bilmiyorum ama resimlerden hiç hoşlanmadım. http://ku.wikipedia.org/wiki/Kurdistan