auselen

auselen

İsveç


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Yazılımcılar Türkiye’yi terk ederken ( 4)

"Avrupa'nın daha pahalı olduğunu düşünecek olursanız, hayat standartlarında ciddi bir düşüşü göze alarak gidiyorlar."

Hayat standardı anlayışı acayip. Maneviyatının en yüksek olduğunu zanneden ülkenin insanları herşeyi maddiyata dönüştürebiliyor.

Dokuz senedir ortalama bir maaşım var, altı hafta tatilimin yanı sıra haftanın yarısında çocuğumu elinden tutup yürüyerek yada bisiklet ile okuluna bırakıyorum.

Hayat kalitesi ne demek ki? Kebabçıda önünüze açılan servis mi? Çeşmenizden akan suyu güvenle içebilmeniz mi?

Benim için yurtdışı 27 yaşında ilk kez avrupayı görup biraz da oralarda yaşayalım demekten fazlası değildi. Aile genişleyince seçimlerin sebepleri de değişiyor tabi ki, lakin memleketten yapılan bu tür yorumlar hep "aç tavuk kendini darı ambarında sanırmış"ı hatırlıyor.

Sovyet İnternetinin Sıkıntılı Tarihi! ( 4)

HN'de okumusdum galiba, ruslar bu tur konularda genellikle endustriyel casusluk araciligiyla ilerlemeyi tercih etmisler.

Americans diye guzel bir dizi var. Eriskin iceriginin yaninda benzer bir hikaye sunuyor.

FM'e sor: Türkçe içerik üretmek? ( 7)

İçerik üretimi internetin ilk zamanlarındaki gönüllülük ilkesini artık geride bırakmış görünüyor. FM bunun belki en iyi örneklerinden biri Türkçe içerik anlamında. İçerik düzeyinde kaliteyi ve zenginliği yaratmak için katılımcıları farklı noktalardan yakalamak gerekiyor artık.

On numara söylemissin. Benim dilegim Turkce özgur kaynak/uretim gormek. Dilegim birilerinin ya da birileriyle buna katalizör olmak. Derdimi de yazacak yerleri bariz bilmedigimden, en azdindan buraya soruyor, söyluyorum.

Fazlamesaicinin Yurtdışında Yaşam Rehberi: İsveç #4 ( 3)

FM'de yazilanlarin lisansi ne olarak geciyor?

Fikirler Yarışsın Engeller Aşılsın “Özel Eğitim Materyal ve Etkinlik Yarışması” ( 1)

Yarışmaya Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmî ve özel kurumlarda görev yapan öğretmen ve yöneticiler; üniversitelerde görev yapan akademik personel ile öğrenim gören öğrenciler başvuru yapabileceklerdir.

Hem iyi, hem kotu. Ogretmenlerin ayrica ozendirilmesi onemli bir konu, universite calisanlarinin ve ogrencilerin de kategorik olarak ozendirilmesi iyi. Fakat orada kapatmak diger potansiyel kaynakar acisindan hic iyi olmamis. Katilimci kategorilerini ayirmak cok iyi fikir, daha da ileri gidilmeliydi ogretmenler ile universite görevlileri farkli, universite ogrencileri farkli vs, fakat daha fazla katilim gurubu da eklenmeliydi.

Lego uyumlu bant ile oyun artık her yüzeyde ( 1)

Bit pazarından aldığım bir ikea sehpaya yine bit pazarından aldığım lego tablaları yapıştırmaya karar verdim. Herhalde 20-30 liraydı tutarı. Daha sonra çeşitli yapıştırıcılara 250 lira vermişimdir.

Legoyu yüzeye yapıştırmak çok zor iş. Bu güzel bir fikire benziyor. Umarım yapıştırıcı kuvvetli ve uzun süre dayanıklıdır.

Pi günü ( 20)

Vektör çarpımı ile olabilir belki.

Pi günü ( 20)

Şimdi de 10**6 yi azaltalım.

Pi günü ( 20)

araya noktali virgul koyunca, ya da komut satirindan bir seferde calistiramayinca pek tadi yok.

Moving average versiyonu. import olmasa bu yeterdi bana.

from random import random
print 4 * reduce(
    lambda a, (c, d): (a * (d - 1) + c) / d,
    ((1.0 if random()**2 + random()**2 <= 1 else 0, i) for i in range(1, 10**6)),
   0)

Pi günü ( 20)

from random import random; print 4 * sum(1.0 if random()**2 + random()**2 <= 1 else 0 for i in range(10**6)) / 10**6

10**6 yi tekrar etmeden, import kismi kaldirilsa tatmin olurdum, herhalde. "Running average" tarzi bir yöntem bekli de?

Pi günü ( 20)

Genel sıkıntım, bu tarz basit programları bir satırda yazacak bir programlama dili bulamamış olmam. Herhangi bir öneriye açığım. Aynı şekilde birisi python ile daha düzgününü yazabiliyorsa, görmeyi çok isterim.

Pi günü ( 20)

tras olunca taniyamadim.

Cloudflare aylarca HTTPS oturumlarındaki hassas veriyi sızdırdı ( 18)

IBM kismini daha cok begendim ben, bildigim birseydi de bu sekilde adlandirildigini bilmiyordum.

"Research by IBM in the 1960s and 1970s showed that bugs tend to cluster in what became known as “error-prone modules”. Since we’d identified a nasty pointer overrun in the code generated by Ragel it was prudent to go hunting for other bugs."

Gerci yine ayni problem, kodun baska yerinde baska bir hata yine vardir. Oralara bakmiyorlardir, sanirim makalenin bir yerinde eski-yeni kod parcaciklari diyordu. Daha once kullanilmayan parcalar, aciga cikmayan sorunlar boyle durumlarda cikiyor.

Tekrardan dedigim gibi ben muhendislik etiginde problem oldugunu dusunuyorum. Yaptiklari isin ciddiyetine yakisir sekilde calismamislar.

Cloudflare aylarca HTTPS oturumlarındaki hassas veriyi sızdırdı ( 18)

Burada bir elestirisini gördum: https://news.ycombinator.com/item?id=13733812

Yani dunya cökmuyor da, git'i kaynak kod dagitimi vs icin kullanan yerler var. Bu tur sistemlere birseyler asilamak herhalde daha olasi olmustur.

Cloudflare aylarca HTTPS oturumlarındaki hassas veriyi sızdırdı ( 18)

Gormustum yaziyi da, pek begenip okumamistim dogrusu. Simdi artik kasip okudum biraz daha. Daha once de ayni cumle midemi bulandirmisti simdi de tekrar dikkatimi cekti, insan muhendislik etigini sorguluyor:

"The engineers working on the new HTML parser had been so worried about bugs affecting our service that they had spent hours verifying that it did not contain security problems."

Evet yani muhendisler koda saatlerce bakinca is cozuluyor. Artik guvenebiliriz, cunku guvenlik acigi yokmus. Niye cunku saatlerce bakmislar :)

C'ye laf carpmaya gerek yok bizim tarafimizdan, hatayi yapan C degil. C uzerinden de boyle bi pointer sola attik bi saga attik onceden kornerden yemistik simdi defans oynuyoruz demek de suyu bulandirmaktan baska bir ise yaramiyor. Duzgun kod yazamayacagini kabul edip, daha guvenli sistemler kullanmayi tercih etmek ya da daha temiz katmanli calismanin nesi kotu? Dertleri buyuk ihtimalle performanstir, lakin bu rezilligede dusmek, insanlarin bilgilerini sacmak herhalde kazandiklari toplam performansa degmemistir. Gerci bunlarin yaptigi is cache degil mi? Yani o kod, topu topu bir kez calismiyor mu her sayfa icin, zamana bagimli olsa da?

Statik analizle birsey olur muydu bilmiyorum bu arada. C'de genelde öyle seyleri yakalamasi pratikte imkansiza yakin. Heartbleed'i hatirliyorsaniz, acik-kaynak kod, tum C kod analiz firmalarinin hava attigi zamanlar. Heartbleed cikti, hic biri yakayamiyordu. Ciktiktan sonra bir sablon koydular tabi, artik o tek problem yasanmaz herhalde. Geriye kaldi ∞-1.

Cloudflare aylarca HTTPS oturumlarındaki hassas veriyi sızdırdı ( 18)

Bu problem anlik olarak daha onemli ama, sha-1 uzun vadede daha problemli diye dusunuyorum.

Cloudflare aylarca HTTPS oturumlarındaki hassas veriyi sızdırdı ( 18)

Yazik C'ye.

Saka bi tarafa Ragel ile de tanismis olduk boylece. Napmislar Null-terminator'u mi silmisler?

Problemi kendi yakalamamalari acayip bi problem. Bence en buyuk sorun o. Insan bir taraftan dusunuyor tabi, boyle kac vakka yasaniyor da, sadece bir iki tanesi boyle su yuzene vurulacak kadar savsaklaniyor.