tongucyumruk

Görüşler

2
tongucyumruk

Bunu yollamayacaktim ama dayanamadim: http://www.zaytung.com/haberdetay.asp?newsid=331426

3
auselen

"Avrupa'nın daha pahalı olduğunu düşünecek olursanız, hayat standartlarında ciddi bir düşüşü göze alarak gidiyorlar."

Hayat standardı anlayışı acayip. Maneviyatının en yüksek olduğunu zanneden ülkenin insanları herşeyi maddiyata dönüştürebiliyor.

Dokuz senedir ortalama bir maaşım var, altı hafta tatilimin yanı sıra haftanın yarısında çocuğumu elinden tutup yürüyerek yada bisiklet ile okuluna bırakıyorum.

Hayat kalitesi ne demek ki? Kebabçıda önünüze açılan servis mi? Çeşmenizden akan suyu güvenle içebilmeniz mi?

Benim için yurtdışı 27 yaşında ilk kez avrupayı görup biraz da oralarda yaşayalım demekten fazlası değildi. Aile genişleyince seçimlerin sebepleri de değişiyor tabi ki, lakin memleketten yapılan bu tür yorumlar hep "aç tavuk kendini darı ambarında sanırmış"ı hatırlıyor.

2
tongucyumruk

Aynen katiliyorum. Bunun sebebi sanirim biraz özellikle Istanbul gibi buyuk sehirlerde hayat kalitesi denen seyin ancak gelir ile dogru orantili olarak artabiliyor olmasi.

5 yildir bir gun olsun fazla mesai yapmak zorunda kalmamis olmak, evimden ciktigim zaman 5 dakika icinde kendimi ormanin icinde, 10 dakikada göl kenarinda bulabilmek, sabah uyandigimda otoyol gurultusu yerine kus civiltilari duymak ve buna gayet ortalama bir gelir seviyesi ile sahip olmak bence cok seyi acikliyor.

Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Fazlamesaicinin Yurtdışında Yaşam Rehberi: İsveç #2

tongucyumruk

İsveç'te yaşam maceramıza birinci bölümde İsveç hayatı hakkında bir girizgah yaparak başladık. Şimdi sırada o anlatılan hayatı nasıl yaşayabileceğimiz sorusu var. Lafı fazla uzatmadan sizi aşağıdaki bölüme alalım...

Nasıl giderim?

Tabi ki İsveç'e yerleşmenin ilk adımı Edirne'den çıkıp İsveç'e gelmek. Ne var ki Türkiye AB üyesi olmadığı için bu işi öyle elinizi kolunuzu...

Fazlamesaicinin Yurtdışında Yaşam Rehberi: İsveç #3

tongucyumruk

Hayırlı olsun, İsveç'te bir iş bulup vizenizi aldınız, İsveç'e gelip bütün kurumlara kayıtlarınızı, sigortalarınızı yaptınız. Büyük olasılıkla henüz bir ev bulamadınız ama merak etmeyin, o konuyu da sıradaki adımda uzun uzun inceleyeceğiz. Ama ondan önce, ofiste ilk gününüz yaklaşırken size yardımcı olmak üzere bir yazımızla daha karşınızdayız. İşte İsveç'te ofis hayatı.

Başlamadan...

Fazlamesai'ye soralım: Yeniden yazmak ya da yazmamak

tongucyumruk

Geçtiğimiz günlerde Joel Spolsky'nin Asla Yapmamanız Gereken Şeyler, Bölüm 1 başlıklı yazısına denk geldim. Oldukça eski tarihli bu yazı, Netscape 6 örneğinden başlayarak halihazırda varolan bir yazılımı sıfırdan yeniden yazmanın ne kadar yanlış bir hareket olduğundan bahsediyordu.

Profesyonel yazılım geliştirme ortamlarında her daim bir tartışma konusu olan bu soruyu, herkesin "abi...

Fazlamesaicinin Yurtdışında Yaşam Rehberi: İsveç #1

tongucyumruk

İsveç: Yani IKEA'nın, Volvo'nun, Ericsson'un, Spotify'ın, batmayan güneşin, karanlık kışların, sarışın insanların, Nobel ödülünün, PewDiePie'ın vikinglerin, komik şapkalar takan bir kralın1, sıradışı yemeklerin, ve tabi ki İsveç Bikini Takımı'nın2 ülkesi.

Her geçen gün daha fazla insanın "Nasıl yurtdışına yerleşirim" diye düşünmeye başladığını görünce durumdan...

Fazlamesaicinin Yurtdışında Yaşam Rehberi: İsveç #4

tongucyumruk

Evet, İsveç hakkında okudunuz, işinizi buldunuz, iş hayatınızın nasıl geçeceği konusunda da bir fikriniz var. O zaman ne duruyorsunuz taşınmak için? Ah... Evet... Ev sorunsalı.

Ev sorunsalı

Eğer İsveç'te yaşamaktan vazgeçecekseniz en iyi sebep ev sorunsalı olabilir. Özellikle Türkiye'de alıştığınız ev bulma düzeninden sonra İsveç sistemi ve bu sistemin sorunları insanı şoke edebilir....