14702313 1237642129629184 3949866921864557229 n

Zakkum

Türkiye


0 takip ediyor | 1 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Fazlamesai.net için hızlı paylaşma Google Chrome eklentisi ( 3)

Güzel olmuş eline sağlık. Bir de bildirim özelliği (devredışı bırakma seçeneği ile beraber) eklenirse harika olur.

Suyu (ve kendini) temizleyen matara ( 1)

Doğada kullanıma uygun değil çünkü ancak belli düzeyde mikro organizmaları yok ediyor. Zaten temiz olan suyun beklemesiyle oluşacak zararlı maddeleri gideriyor. Bunun yerine türlü çeşidi olan filtre sistemli taşınabilir su arıtma tüpleri daha yararlı olur.

Fazlamesai.net için hızlı paylaşma Google Chrome eklentisi ( 3)

Doğrudan yayınlanmıyor sanırım, taslaklara atıyor eklenti ile adres girdikten sonra. Fazlamesai'ye giriş yapıp ancak yayınlamak mümkün, o zaman da eklentinin anlamı kalmıyor. Ayrıca anahtar kelimeler için bir sekme iyi olurdu.

Messenger Kids: Facebook'tan çocuklara özel Messenger ( 1)

Artık klasik olmuş bir taktik. Ben gözetliyorum bak sen de gözetleyebilirsin...

Boston Dynamics Cylon'ların çağını başlatabilir mi? ( 2)

Kapına gelip sen vergini vermeyi niye geçiktirdin dese bence daha korkutucu olur.

Tek kartlı Bilgisayar: ROCK64! ( 2)

Donanım özellikleri ve fiyatı birlikte ele alırsak şimdiye kadar gördüklerim arasında en iyisi.

Sovyet İnternetinin Sıkıntılı Tarihi! ( 4)

Salyut 1 benim de hemen ilk aklıma gelen. Uzay yarışlarında ilk uzay istasyonu kurma başarısı Sovyetlere ait ve onda kullanılan donanım hala uzay istasyonlarında kullanılıyor.

Sovyet İnternetinin Sıkıntılı Tarihi! ( 4)

Aslında endüstriyel casusluk yapmadan ilerleyen bir ülke yok. Amerikalılar Alman ve Sovyet sanayisinden az şey devşirmedi. Bilişim dünyası açısından değerlendirirsek, Sovyetler yıkılmasaydı veya en azından 20 yıl daha ayakta kalabilseydi, ülkeler arasındaki rekabetin bilişim teknolojilerine katkısı bugün geldiğimiz noktanın çok daha ötesine taşınmış olabilirdi. Bu haliyle bile Rusya, elindeki teknik eleman kaynağı ve henüz emekleme aşamasındaki özel sektör girişimleri ile Amerika'nın dünyada tekel olduğu pek çok konuda (İnternet, GSM, GPS vs.) kendine has seçenekleri geliştirmiş durumda.

Android için Firefox Focus! ( 5)

Hızı dışında kullanışlılık açısından ilginç bir yanı varmış gibi gelmedi. İlk açıldığında sık kullanılan sitelerin kısa yollarının olması artık değişmez bir gereksinim tarayıcılarda ama bunda yok. Yeni pencere açamamak büyük sıkıntı ve en azından firefox olmasından yola çıkarak bir TOR desteği iyi olurdu. Eklenti seçeneği de yok, media dosyalarının kullanılmasında sıkıntı vermesi muhtemel. Bir tık daha yavaş olmasına rağmen Orfox tarayıcı daha kullanışlı diyebilirim.

Piwik – Açık Kaynak Kodlu Web Analytics Platformu ( 3)

FM'nin google analytics yerine Piwik kullanması ve sonra bir karşılaştırma yazısı görmek güzel olurdu burada. Piwik konusuna değinmek istiyordum ne zamandır, gönderiyi görünce bir rahatlama geldi. Ellerinize sağlık.

FM'e sor: Türkçe içerik üretmek? ( 7)

Link adresinde gözüme çarpan Mastadon gibi bir uygulamanın FM ile birlikteliği denemeye değer bence. İçerik üretimi internetin ilk zamanlarındaki gönüllülük ilkesini artık geride bırakmış görünüyor. FM bunun belki en iyi örneklerinden biri Türkçe içerik anlamında. İçerik düzeyinde kaliteyi ve zenginliği yaratmak için katılımcıları farklı noktalardan yakalamak gerekiyor artık. FM kapılarını tam açmadığı için doğal olarak mevcut durumdan yola çıkarak yorum yapabiliriz ancak. Steemit tarzı bir yaklaşım belki izlenebilir. FM'nin farklı iletişim kanallarını kullanmasının vaktidir kanımca.

Siber Güvenlik Hukuku Üzerine Konuşma ( 2)

Maalesef KH Üniversitesi ve Türkiye'deki pek çok diğer akademik kurum yaptıkları etkinliklerin, sempozyumların vs. belgelendirilmesi konusunda çok geri durumda. Dolayısı ile bildiriye ulaşmak konusunda çok ümitli değilim.

Dünya'da yarı iletken çip üreten 4. ülke olduk! ( 6)

Ermaksan firması Aselsan'dan daha eski bir geçmişe sahip. Montaj sanayimizin dünyaya mal satan ender firmalarından. Özellikle CNC makineleri üretmekteler. Yarı iletken çip konusunda haklısınız, zannediyorum orada kastedilen belli özelliklere sahip bir yarı iletken diyot veya benzeri bir lazer teknoloji olabilir. Şuradaki pdf biraz bilgi içeriyor. Montaj sanayimizde bir çok firma zamanla kendi tasarımlarını yaptılar ve dünyaya pazarlıyorlar. Örneğin dünyada en çok verim veren ve ucuz maliyete sahip bazı tarım makinelerini biz üretiyoruz. Yabana atmamak lazım.

Hava alanında yolcuların wifi ve bluetooth üzerinden takibi! ( 1)

Sayfa açılmıyorsa sansürlü internet kullanıyorsunuz demektir.

Açık Kaynak 3D Yazıcı: Hangprinter! ( 1)

Oda büyüklüğünde açık kaynak tasarıma sahip 3D yazıcı. Ne zaman 3D yazıcılar kutu içinden çıkacak diye bekliyordum, akıllıca bir fikir olmuş.

Annotation web standardı oldu ( 4)

Sevineyim mi üzüleyim mi bilemedim...

İçinden telefon çıkan tablet: Graalphone! ( 2)

Evet zaten bu fuarda sergilenen bir prototip. Ürün bu sene sonunda son halini alacak söylendiğine göre. Kamera özelliği iyi kotarılırsa harika bir ürün olabilir. UMPC zamanından önce ortaya konmuş bir fikir zannımca ama kesinlikle kötü bir fikir değil hatta oraya doğru hızlıca evriliyor mobil teknoloji.

Bir poker şampiyonu: Libratus! ( 2)

Haklı senaryolar ama bir şey eksik. Kumarda her zaman masa kazanır. Daha farklı söylersek; kağıtları kim dağıtıyorsa en çok malı da o götürür. Yukarıdaki senaryolarda kumar sitelerinin oyunlara müdahale etmediği varsayımı mevcut ama işleyiş pek öyle değil.