14702313 1237642129629184 3949866921864557229 n

Zakkum

Türkiye


0 takip ediyor | 2 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Amerika'yı yeniden keşfetmek ( 3)

Daha ne hikayeler vardır, zevkle okudum.

Yapay zeka ile çevrimiçi logo tasarımı! ( 3)

YZ bu gibi işlerde çok farklı görevler üstlenebiliyor örneğin üretilen logonun daha önce alınmış olup olmadığının kontrol edilmesi gibi. Tasarım boyutunda da özellikle varyasyonları hesaplama konusunda işin içinde olabiliyorlar. Bu bir açık kaynak uygulama olduğu için kullanılan fontlar da açık lisanslı olanlar ile sınırlı.

https://github.com/launchaco/logo_builder

Epey benzer uygulama var YZ destekli şunun gibi

Outline | Alphabet'tan kendi VPN sunucularınızı kurmanız için bir çözüm ( 1)

Windows istemcisinde UDP paketleri vpn tünelinden geçmiyormuş.

Türk Telekom'un casus donanım ve yazılım kullandığı iddia ediliyor! ( 1)

Şunu da buraya iliştirelim sonra dediydim demedin demesinler.

Dark Caracal ve Türkiye ( 2)

:) O kadar mı uzun. Yazarken öyle görünmüyor ama yayınlayınca gerçekten uzunmuş diyor insan.

Dark Caracal: Mesajlaşma uygulamaları üzerinden casusluk! ( 6)

Noktaları birleştirmek yeterli aslında ama burada konu kaynar düşüncesi ile bu sorunuza bir yazı hazırlayıp yanıt vermeye çalışsam daha iyi olur sanki.

Dark Caracal: Mesajlaşma uygulamaları üzerinden casusluk! ( 6)

Veri haritaları aşağı yukarı casusluğun hangi ülkeler üzerine yoğunlaştığını gayet açık gösteriyor. Türkiye'den hatırı sayılır kurban olmasına rağmen, kamuoyuna bunun yeterince yansımaması ilginç.

Dark Caracal: Mesajlaşma uygulamaları üzerinden casusluk! ( 6)

Biraz yüklü bir pdf ama EFF tarafından yapılan takip operasyonunun ayrıntıları için indirme adresi

Edward Snowden'ın Kullandığı İşletim Sistemi ( 4)

Girişimciden bahsederken kendimi kastetmiştim. Snowden çorap ve donları satar mı diye sesli düşünürken yorum olarak yazmışım. Her susmayana bir paye verilmesi gerekmiyor özellikle de çift taraflı ajan olma ihtimali mevcut insanlar söz konusu ise. Snowden'in kullandığı mesajlaşma uygulaması, işletim sistemi, Snowden'ın telefonu vs. Ne olduğu belli olmayan biri üzerinden bu tür tavsiyelerin pazarlanması insanları düşündürmeli. Kahraman yaratmayı da kahramanları da seviyoruz. Ama konu mahremiyet, bilgi paylaşımı ve üretme özgürlüğü gibi konular olduğu zaman yapılan tavsiyelerin çok da elle tutulur bir tarafı olmadığı görülüyor. Bu daha çok aslında ciddiyetle yaklaşılması gereken güvenlikle ilgili konuların sulandırılması yahut magazinleştirilmesi olayıdır.

Kişisel güvenlik veya genel siber güvenlik anlayışı bu şekilde öğrenilmez veya tesis edilemez orası kesin.

Edward Snowden'ın Kullandığı İşletim Sistemi ( 4)

Snowden`in giydigi corap, don. Girisimci olmak ne zor is, insanin aklina neler geliyor.

OpenMined: Kişisel veriden gelir elde etme ve büyük veriye erişim özgürlüğü! ( 2)

Amaç tam da o. Bunu da kağıt üzerinde başarmış görünüyorlar. Fakat sistemde çok fazla halka var, bu bir soruna dönüşebilir. Şurada tane tane anlatılmış : https://youtu.be/HaulMYiB4EQ

Not: Bu arada yorumlar için editör güzel olmuş fakat sonradan düzenleme yapılmak istendiğinde editör çıkmamakta.

Bir macOS güvenlik açığı daha... ( 5)

İstemsiz ortaya çıkan açık kapatılır. Bilinçli yapılanlar ise kolay kolay düzeltilmez. Apple son kullanıcının cihazına Microsoft'tan bile daha fazla müdahale edebilen bir şirket. Tamam epey kararlı çalışıyor donanım ve yazılım birlikteliği ama Apple'ın deney faresi de oluyorsun. Ürettiği telefonları uzaktan bilerek yavaşlattığını itiriaf eden bir Amerikan şirketi olmasa sırf bu nedenle çoktan batmıştı. Nedense bu kadar önemli bir olay doğru dürüst bir ses getirmedi. Telefonlara yaptıkları müdahalenin aynısını ürettikleri bilgisayarlara da uyguladıkları çok aşikar olmasına rağmen.

Bilişim Devrimi Işığında Kripto Para! ( 3)

Fikir jimnastigi icin Iran ile Sarraf vasitasiyla yapilan abidik gubidik gizli alisverisin bir de bitcoin ile yapildigini hayal edebiliriz.

Bilgisayar bilimcisi gözüyle kripto para ve yatırımcıya “tavsiye”ler ( 2)

Hoca güzel yazmış. Yazıda değinilmeyen bazı noktalara vurgu yapmak isterim. Bu tür sanal paraların neden şimdi ortaya çıktığını sormamız gerekir. Bunu yanıtlayabilmek için de küresel düzeyde ticaretin nasıl yapıldığını ve yeni bir evreye girilip girilmediğini anlamak lazım. İkinci dünya savaşından sonra Batı'nın kurtarıcısı ABD savaş masraflarını ve hak ettiği ödülü dolaylı yoldan almak adına dünya piyasalarında hakimiyetini ilan etti. Dünya ticaretinin önemli bir kısmı dolar üzerinden yürütülmekte ve "petrodolar" gibi bir kavrama bile sahip durumdayız ki bu da enerji kaynaklarının alış-verişinde doların birim olarak kullanıldığı anlamına geliyor. Şimdi bu özetin özeti şu demek, dünyanın neresinde ve kim ticaret yapıyor olursa olsun, ABD'nin bu durumdan kazanç elde ettiği anlamına geliyor. Yani ülkenizin toprağından çıkan petrolü satarken ya da aliexpressten kendinize don alırken alıcı-aracı-satıcı dışında sürekli bu işten para kazanan birisi daha var. Üstelik bu dev kazancı elde etmek için bir şey üretmesi gerekmiyor.

Bu o kadar tatlı bir kazanç şekli ki buna gelebilecek herhangi bir zeval için akla hayale sığmayacak ölçüde askeri yatırım yapılabilmekte ve sırf bu durumu korumak adına dünyanın herhangi bir yerinde savaşmaya hazır olunabilmekte. Bu koşulları aynı bir lider şempanzenin kabadayılık yapmadan konumunu koruyamaması gibi kaba kuvvet uygulamadan yürütmenin bir yolu yok. Bu tatlı kazancı elde etmek isteyenler olacağı gibi kendi emeklerinin sömürülmesini istemeyen birkalabalık da her daim söz konusu elbette. Sonuçta bu bir sömürü düzenidir.

Diğer taraftan petrol ve diğer organik temelli enerji türleri tükenmek zorunda olan kaynakladır. Çok uzak olmayan bir gelecekte petrol kullanım dışı kalacak ve yenilenebilir enerji onun yerini alacak. Bu enerji alışverişinin küresel düzeyde ortadan kalkması veya oldukça azalması anlamına geliyor. Ticareti yapılmayan malın para birimi de olmaz (yani rezerv para), o yüzden dünya çapında ekonomik bir dönüşümün eşiğindeyiz. Eski düzenden yararlananların sonucu değiştirmesine olanak yok ama bu durumu geçiktirebildikleri kadar geçiktirmeleri takip edebilecekleri tek seçenek.

Tabloyu böyle özetin özeti şeklinde sunduktan sonra bitcoin ve benzerlerinin rolünü daha iyi anlayabiliriz. Mevcut durumda bu tür sanal paralar dünya ticaretinin üzerindeki hegemonyaya karşı ortaya çıkmış tepkilerden ibaret aslında. Örneğin mahkeme yolu ile wikipedia bağış sistemi durdurulduğunda bitcoin girdi devreye. Bu sadece bir ön kapışmaydı çünkü asıl mesele şu ki dünyadaki bir çok ülke artık birilerinin haksız kazanç sağlamasına somut adımlar atarak karşı çıkıyor.