14702313 1237642129629184 3949866921864557229 n

Zakkum

Türkiye


0 takip ediyor | 1 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Sovyet İnternetinin Sıkıntılı Tarihi! ( 4)

Salyut 1 benim de hemen ilk aklıma gelen. Uzay yarışlarında ilk uzay istasyonu kurma başarısı Sovyetlere ait ve onda kullanılan donanım hala uzay istasyonlarında kullanılıyor.

Sovyet İnternetinin Sıkıntılı Tarihi! ( 4)

Aslında endüstriyel casusluk yapmadan ilerleyen bir ülke yok. Amerikalılar Alman ve Sovyet sanayisinden az şey devşirmedi. Bilişim dünyası açısından değerlendirirsek, Sovyetler yıkılmasaydı veya en azından 20 yıl daha ayakta kalabilseydi, ülkeler arasındaki rekabetin bilişim teknolojilerine katkısı bugün geldiğimiz noktanın çok daha ötesine taşınmış olabilirdi. Bu haliyle bile Rusya, elindeki teknik eleman kaynağı ve henüz emekleme aşamasındaki özel sektör girişimleri ile Amerika'nın dünyada tekel olduğu pek çok konuda (İnternet, GSM, GPS vs.) kendine has seçenekleri geliştirmiş durumda.

Android için Firefox Focus! ( 5)

Hızı dışında kullanışlılık açısından ilginç bir yanı varmış gibi gelmedi. İlk açıldığında sık kullanılan sitelerin kısa yollarının olması artık değişmez bir gereksinim tarayıcılarda ama bunda yok. Yeni pencere açamamak büyük sıkıntı ve en azından firefox olmasından yola çıkarak bir TOR desteği iyi olurdu. Eklenti seçeneği de yok, media dosyalarının kullanılmasında sıkıntı vermesi muhtemel. Bir tık daha yavaş olmasına rağmen Orfox tarayıcı daha kullanışlı diyebilirim.

Piwik – Açık Kaynak Kodlu Web Analytics Platformu ( 3)

FM'nin google analytics yerine Piwik kullanması ve sonra bir karşılaştırma yazısı görmek güzel olurdu burada. Piwik konusuna değinmek istiyordum ne zamandır, gönderiyi görünce bir rahatlama geldi. Ellerinize sağlık.

FM'e sor: Türkçe içerik üretmek? ( 7)

Link adresinde gözüme çarpan Mastadon gibi bir uygulamanın FM ile birlikteliği denemeye değer bence. İçerik üretimi internetin ilk zamanlarındaki gönüllülük ilkesini artık geride bırakmış görünüyor. FM bunun belki en iyi örneklerinden biri Türkçe içerik anlamında. İçerik düzeyinde kaliteyi ve zenginliği yaratmak için katılımcıları farklı noktalardan yakalamak gerekiyor artık. FM kapılarını tam açmadığı için doğal olarak mevcut durumdan yola çıkarak yorum yapabiliriz ancak. Steemit tarzı bir yaklaşım belki izlenebilir. FM'nin farklı iletişim kanallarını kullanmasının vaktidir kanımca.

Siber Güvenlik Hukuku Üzerine Konuşma ( 2)

Maalesef KH Üniversitesi ve Türkiye'deki pek çok diğer akademik kurum yaptıkları etkinliklerin, sempozyumların vs. belgelendirilmesi konusunda çok geri durumda. Dolayısı ile bildiriye ulaşmak konusunda çok ümitli değilim.

Dünya'da yarı iletken çip üreten 4. ülke olduk! ( 6)

Ermaksan firması Aselsan'dan daha eski bir geçmişe sahip. Montaj sanayimizin dünyaya mal satan ender firmalarından. Özellikle CNC makineleri üretmekteler. Yarı iletken çip konusunda haklısınız, zannediyorum orada kastedilen belli özelliklere sahip bir yarı iletken diyot veya benzeri bir lazer teknoloji olabilir. Şuradaki pdf biraz bilgi içeriyor. Montaj sanayimizde bir çok firma zamanla kendi tasarımlarını yaptılar ve dünyaya pazarlıyorlar. Örneğin dünyada en çok verim veren ve ucuz maliyete sahip bazı tarım makinelerini biz üretiyoruz. Yabana atmamak lazım.

Hava alanında yolcuların wifi ve bluetooth üzerinden takibi! ( 1)

Sayfa açılmıyorsa sansürlü internet kullanıyorsunuz demektir.

Açık Kaynak 3D Yazıcı: Hangprinter! ( 1)

Oda büyüklüğünde açık kaynak tasarıma sahip 3D yazıcı. Ne zaman 3D yazıcılar kutu içinden çıkacak diye bekliyordum, akıllıca bir fikir olmuş.

Annotation web standardı oldu ( 4)

Sevineyim mi üzüleyim mi bilemedim...

İçinden telefon çıkan tablet: Graalphone! ( 2)

Evet zaten bu fuarda sergilenen bir prototip. Ürün bu sene sonunda son halini alacak söylendiğine göre. Kamera özelliği iyi kotarılırsa harika bir ürün olabilir. UMPC zamanından önce ortaya konmuş bir fikir zannımca ama kesinlikle kötü bir fikir değil hatta oraya doğru hızlıca evriliyor mobil teknoloji.

Bir poker şampiyonu: Libratus! ( 2)

Haklı senaryolar ama bir şey eksik. Kumarda her zaman masa kazanır. Daha farklı söylersek; kağıtları kim dağıtıyorsa en çok malı da o götürür. Yukarıdaki senaryolarda kumar sitelerinin oyunlara müdahale etmediği varsayımı mevcut ama işleyiş pek öyle değil.

Geleneksel üniversiteye mecbur muyuz? ( 4)

Geçen şöyle bir yazıya rastlamıştım. Öğrenme konusunda temel sorunun hala nasıl öğretildiği veya nasıl öğrenildiği noktasında olduğunu düşünüyorum. Çevrimiçi veya yüz yüze farketmez, ikisinin de tıkandığı nokta aynı.

UDOO X86: Raspberry Pi tarzı (daha güçlü) bilgisayar! ( 3)

Ne yapılmak istendiğine göre değişir tabi ama ultra versiyonu fiyat açısından biraz pahalı sanki. Wifi bluetooth modülleri ile filan 300 doları buluyor ki aynı fiyata benzer donanımda bir dizüstü bilgisayar bulunabilir. 4 GB versiyonu daha uygun gibi. Arduino'yu modül gibi üzerine takabilmek de (Arduberry gibi bir şeye gerek olmadan) çok çekici.

Türkçe Doğal Dil İşleme Kitaplığı zemberek-nlp v.0.10.0 çıktı! ( 2)

Hala geliştirme yönünde destekleniyor olması büyük başarı, örneği az işlerden.

Güvenli veya kolay: Birini seçmek zorunda mıyız? (veya: WhatsApp gerçekten güvenli mi?) ( 9)

Son zamanlarda okuduğum en "boş" yazılardan biri olduğu için okumayanlar için kısa bir özet geçeyim istedim.

Yazı, iki cümlelik bir önerme nasıl olabildiğince uzatılır ve uzatılırken söz konusu önerme tekrar tekrar nasıl vurgulanır tekniğine güzel bir örnek olmuş. Koca yazı "güvenlik ile ilgili bir haberi abartarak insanların psikolojisini bozuyorsunuz ve WhatsApp dışındaki yazılımlara yönelmelerine neden oluyorsunuz" gibisinden bir serzenişten ibaret. Doğru dürüst bir teknik çözümleme mevcut değil. İnsan düşünmeden edemiyor; bir akademisyen bir ticari yazılımı kimin kullanıp kullanmadığına neden bu kadar kafayı takar ve popüler olan bir yazılımın kullanıcı kaybı yaşama ihtimali ile neden bu kadar ilgilenir. Hele sürekli tekrarlanan aşı benzetmesi olayı var ki insanı ayrıca işkillendiriyor zira bu konu uzun zamandır tartışılmakta ve tartışmanın taraflarından birinin yine büyük şirketler, aşı üretiminden milyar dolarlar kazanan ilaç sanayi olduğunu herkes bilir. Sanki yazı bir taşla iki kuş vurmak için kaleme alınmış izlenimi vermekte.

Yazıdaki iddiaya göre insanlar WhatApp'a atılan "iftira" nedeniyle daha az güvenli yazılımlar kullanmaya başlamış. Var mı bunu gösteren elle tutulur bir veri yazıda, tabi ki yok. Hayır sanki insanlar WhasApp'ı bırakıp dumanla filan haberleşmeye başladı, öyle bir durum var anlatıldığına göre ortada. Yoz tüccarın insanların zekasıyla oynaması doğası gereği affedilebilir de eğitimli insanın bunu yapması çekilir iş değil doğrusu.

Şunu da buraya bırakalım yararı olur.

Güvenli veya kolay: Birini seçmek zorunda mıyız? (veya: WhatsApp gerçekten güvenli mi?) ( 9)

Konu güvenlik ise eğer mesele yalnızca gelen giden paketlerin nasıl şifrelendiği değil. Büyük boyutta kullanıcı bilgisi toplarken bakın ne güzel uçtan uca şifreliyoruz mesajlarınızı demek olayı biraz sulandırıyor. WhatsApp geçmişinde ciddi güvenlik açıkları yaşadı. Bundan daha doğal bir şey de olamaz çünkü merkezi bir sunucu üzerinden gerçekleşen iletişim en nihayetinde ne kadar güvenli olabilir ki. İnternet bize kitle davranış ve psikolojisi ile ilgili epey veri sağlıyor. Bazı uygulamalar bir tür bando arabası etkisi (bandwagon effect) ile aradan sıyrılıyor. Buna bir de kitlelerin bilgeliği eklenirse, yaptığınız ürünü milyar dolarlara satabiliyorsunuz. WhatsApp bunlardan sadece biri.

Güvenlik konusu ile ilgili şahsi tavrım iki madde de özetlenebilir.

1.Popüler olan güvenli değildir.

2.P2P’den ötesi yalandır.

Şaka bir tarafa gerek anında mesajlaşma gerekse genel ağ alt yapısı olarak geleceğin P2P ve benzeri sistemlerde olduğunu düşünüyorum.

Yapay zeka arkadaşınız.. ( 1)

Doğmamış çocuğa don biçmek sözü geldi aklıma nedense