Mozilla 1.2 çıktı

0
conan
Yeni mozilla'daki değişiklikler ana başlıklarla şunlar:
 • Type Ahead özelliği,
 • Basit toolbar kişiselleştirme,
 • Linux'de GTK temalarına destek,
 • Başlangıç sayfasına birden çok linkle (tab içinde) başlayabilme,
 • Link Önceden İndirme (Link Prefetch) özelliği: Browser birşey yapmazken potansiyel ziyaret edilebilecek yerleri indirme.
 • Mailler hard diskinizdeyken istediğiniz filtreyi uygulayabilme (SONUNDA!)
 • Windows için Palm Sync
 • MacOs için daha güçlü arabirim

  Daha fazla detay için

 • Görüşler

  0
  FZ
  Yani... yani artık Debian Linux ortamımda şu lanet olası (bazı) submit butonlarına basamama probleminden kurtuldum mu? Aman allahım bu gerçek mi? Şaka yapmıyorsunuz değil mi? Peki DEBIAN paketi var mı (son baktığımda göremedim de) yoksa derlemem gerekecek mi? (Şaşkın FZ n'olcak :-P
  0
  anonim
  isin ne! derle! heheheh

  conan
  0
  FZ
  Debian bizi fena alıştırdı bu paket meselesine, takıyorum cd'yi apt-get install paket_adi oh misler gibi ;-) Her bir şeyini kendi hallediyor bana da programın ismini yazıp çalıştırmak düşüyor ;-) Oysa özlemiştim, ./configure diyecem, make diyecem alet de bana aaa şu library yok bu library yok, falanca utility'yi de bulamadım falan diyecek ;-) En son o şekilde nvidia driver derledim ve sundance arkadaşımızın da katkıları ile kernel modül, vs. entegre ettim, hatta açılışta da nvidia bilmemne driver yüklendi falan diyor ama ben hala x konfig. dosyamda generic nv ile takılıyorum :) Neyse buraya kadar niye yazdım ben de bilmiyorum çünkü ben hayatımdan memnunum aslında :) Debian Gnu/Linux her bir işimi görüyor :) (Mozilla ayrı bir mevzu tabii ;-)
  0
  Maverick
  OMG hala Debian diyorlar. Submit hatası debian`a özgü değil, mozilla.org`dan indirdiğim seamonkey buildlerinde de var. Bunu son kez söylüyorum. FZ, lütfen, beni anlıyorsan gözünü falan kırp..
  0
  FZ
  Ya pardon ama ne deseydim? DEBIAN ortamında kullanıyorum Mozilla'yı ve böyle bir hata var. Debian'a laf etmedim ki, sen öyle anlamışsın. Ben Debian'a değil Mozilla'ya laf ettim. Debian'a özgü gibi bir laf da çıkmadı ağzımdan. Umarım 1.2 versiyonunda bu sorun kalmamıştır çünkü eğer bu sorun varsa bu versiyonu kurmamın çok manası yok.
  0
  Maverick
  Evet biraz yanlýþ anlamýþým affedersin. Sorunun 1.2 de olmadýðýný düþünüyorum (eve gidip deneyene kadar emin olamam), fakat 1.2a ve 1.2b de yoktu final`da da olmayacaðýný düþünüyorum. Ayrýca o 6 güvenlik açýðýnýn hepsi kapatýlmýþ durumda (girdiðiniz web sitelerinin izlenebilmesi açýðý dahil)..
  0
  Maverick
  Derlemen gerekmez. Binary paketi www.mozilla.org dan indir. Installer`lı paket ise indirdiğin, yer olarak /usr/local/mozilla yı göster. Hepsi bu kadar. indirdikten sonra kurulum 2 dakikanı bile almaz. Yalnız kurulumu X altında ve root olarak yapman lazım. Bunun için root olarak X windowsu açmak en kolay çözüm..
  0
  Maverick
  s/X windowsu/X Window`u
  pardon :^)

  Submit hatası yok test edildi onaylandı, gönül rahatlığı ile indirebilirsin FZ:
  http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla/releases/mozilla1.2/mozilla-i686-pc-linux-gnu-1.2-sea.tar.gz
  (13.5 MiB)
  0
  FZ
  Ey Maverick madem konu açıldı o halde şunu sormama izin ver. Benim şu anki sistemde Mozilla 1.0 var ve find / -name mozilla komutunu verdiğimde bana şu tip çıktılar geliyor:

  /usr/bin/mozilla-1.0.0
  /usr/bin/mozilla-xremote-client-1.0.0
  /usr/bin/mozilla-xremote-client
  /usr/bin/mozilla
  /usr/share/doc/mozilla-browser
  /usr/share/doc/mozilla-mailnews
  /usr/share/doc/mozilla-psm
  /usr/share/doc/mozilla

  Mozilla 1.2 kuracağım zaman bunu, eskisinin yani Mozilla 1.0'ın üzerine yazmak isterim yani sisteminde iki farklı Mozilla bulunmasına gerek yok diye düşünüyorum. Bu takdirde Mozilla Install programına /usr/local/mozilla dizinini göstermem yeterli olur mu yani üzerine yazar mı yoksa başka bir şey mi yapmam gerekir??? (Evet, FZ ile iletişime geçen işte başına böyle iş alır, uğraşır durur, sinirleri bozulur falan, sundance bu konuda sağlam tecrübe sahibidir ;-)
  0
  Maverick
  Estağfurullah ne demek, seni dönüştürmek bizim için zevk olacaktır. :^)
  Bu arada benim de zavallı bir newbie olduğumu unutmayın lütfen. Newbie helping newbie olarak başlatalım ilişkimizi..

  Cevaba gelince, sistemde iki sürümü birden tutabilirsin. /usr/local/mozilla dizini dışında hiçbir yere müdahale etmez installer. 1.2`yi çalıştırmak için tek yapman gereken /usr/local/mozilla/mozilla`yı elle çalıştırmak. Ancak şöyle bir sorun olabilir, iki sürüm aynı kişisel ayar dosyalarını (~/.mozilla altındaki) kullanamayabilir. Bu durumda, mozilla`yı iki ayrı profile ile kullanmak belki bir çözüm olabilir. Her sürüm farklı profile`ları ile ~/.mozilla altında kardeş kardeş ayarlarını tutabilir umarım.

  Temiz bir mozilla kurulumu yapmak istersen ama, önce tüm mozilla ve ilgili paketlerini kaldıralım. Daha sonra /usr/local/mozilla altına yeni versiyonu kuralım. IceWm, Windowmaker menülerini falan elle yaratmamız gerekecek doğal olarak. Çalıştırılabilir dosya /usr/local/mozilla/mozilla . Bu dizinin dışında hiç bir yere dosya koyulmadığı için bunu kaldırıp yeni versiyon veya debian paketini kurmak istediğimizde tek yapmamız gereken rm -r /usr/local/mozilla olacak. Yani gayet temiz ve sorunsuz.Tek problem mozilla`ya bağımlı paketler bu sürümü göremeyecek ve illa mozilla 1.0`ı kurmak isteyecek. Tek çözüm bunları kullanmamak.
  Sen yine de bir google yap önce belki birileri debian paketlerini hazırlamıştır çoktan 1.2`nin. E, ne de olsa debian kullanıyorsun, en bol bulacağın şey camia desteğidir bu dağıtımda..

  0
  FZ
  Detaylı bilgi için çok teşekkürler. Evden 13 MB'lık dosya çekmem zor, ofisten çekerim belki haftaya ama belki de zaten o zamana kadar Debian paketi hazırlanmış olur (ölümüne tembel : FZ) ;-)

  Beni dönüştürmeye gelince :) Valla bu uzun çok uzun bir hikaye :) MS DOS ve C programlama ile başladım, 1994 yılında ITU'de Linux ile boğuştum (Slackware tabanlı) ister istemez, bir ara 1 sene falan boğazıma kadar Sun Microsystems ve Solaris işletim sistemine battım çıktım sonra gene Windows üzerinde Internet ve veritabanı programlama falan ama bir yandan da gene okulla bağlantılı olarak CYGWIN ortamlarında gcc ile program derle vs. :) Yani artık kim neye dönüştürecek beni benim de kafam karıştı :) Allah somuzu hayreylesin amin! ;-)
  0
  FZ
  Pencere yöneticisi ve menü sistemi olarak FluxBox kullanıyorum. IceWm falan demişsin o yüzden bu notu ekleyeyim dedim ;-)
  0
  Maverick
  Heh, icewm diyince herkes hakaret etmiþsin gibi bakýyor zaten :)
  Senin ne kullandýðýný bilemem tabii, sýrf reklam olsun diye yazmýþtým ;)
  0
  Maverick
  Debian fanatiðine dönüþtürmekti kast ettiðim..
  0
  FZ
  ;-) Zaten öyle sayılırım. Genelde fanatizmi sevmem ama sevdiğim şeyi de desteklerim. Debian GNU/Linux kullanalım, kullandıralım. Sevelim, sevilelim :)
  0
  m1a2
  FZ bu not sana, debianplanet`te geçenlerde resmi olmayan debian paketleri için bir site duyurusu yapıldı. Unofficial paketler www.apt-get.org`da listelenen yerlerden indirilebiliyor. Bu adres özellikle phoenix, mplayer gibi henüz resmi paketleri çıkmamış uygulamaların kurulumuna imkan veriyor. Mozilla ile ilgili olan tarafı ise şu: Mozilla 1.2.1 stable`da mevcut değil malum. Bunun gibi stable`da olmayan paketlerin stable`a backport edilmiş hallerini de bu adresde bulabilirsin. (Bu şekilde sadece Mozilla için stable`dan ayrılman gerekmeyecek yani.) Ben Mozilla 1.2.1`i linkinden kurdum. (Mave`in dediği gibi submit problemi halledilmiş.) Yapman gereken şu: /etc/apt/sources.list dosyasına: deb http://people.debian.org/~frankie/debian/woody/kalem/ / satırını ekle ve apt-get update apt-get install mozilla mozilla`yı güncelle. Bu sitede java 1.3 için de bir kaynak mevcut, (eğer kurmamış isen) sources.list`e onu da ekleyebilirsin: deb ftp://ftp.tux.org/pub/java/debian woody main non-free
  0
  FZ
  Bilgi için çok teşekkür ederim ;-)
  0
  FZ
  Tekrar teşekkür ederim, verdiğin adresten bugün Mozilla 1.2.1'i kurdum ve SUBMIT probleminden kurtuldum. Yaşasın! :)
  0
  Maverick
  Bir başka yeni özellik: Windows platformunda mail`lere birden fazla attachment eklenmesi artık mümkün.
  Mozilla tüm kullanıcılara (1.0 ve 1.1 dahil) bu sürüme yükseltmelerini öneriyor. Yeni kuracaklar için de 1.2 artık tavsiye edilen sürüm (1.0.1 yerine)..
  0
  conan
  valla phoenix kullaniyorum. Inanilmaz da mutluyum. Herkese tavsiye ediyorum. Rahat, basit, saglam, hizli, popupsavarli, skinnable, of yani ooof...
  0
  Maverick
  Slashdot`da gördüm, BIOS üreticisi Phoenix yüzünden ismi deðiþecekmiþ galiba. Çünkü Phoeniz firmasýnýn da bir web tarayýcýsý varmýþ (embedded sistemler için galiba)..
  0
  Mayfer
  mozilla 1.1 de gerci dedigin gibi, ben mozillamla mutluyum fakat mozilla 1.2 de oldugu soyleniyor.
  0
  Mayfer
  mozilla 1.1 de gerci dedigin gibi, ben mozillamla mutluyum fakat mozilla 1.2 de hatalar oldugu soyleniyor.
  0
  anonim
  benim mozillada bir turlu cozemedegim bir sorunum var.
  win2K altinda mozilla kullaniyorum.
  Windows altinda hangi dosyalari yedeklemeliyim ki sistemi sifirdan kurdugumda tum mail ayarlarimi (koydugum rulelar falan dahil) yeniden geri alabileyim.
  Bir turlu cozemedim.
  Sirf bu yuzden sevmedigim Outlook xpress kullanmak istemiyorum.
  0
  sleytr
  benzer şekilde bende mozillaya mozdev.org'tan bir sürü eklenti kuruyorum ve bir sonraki sürümü üzerine kurunca(zip paketini) hepsi uçuyor.
  0
  anonim
  Su sorunu yasayan baska kimse yokmudur ??
  Bizi Micropsofta mahkum mu edeceksiniz ??
  0
  Maverick
  Release notes`u okuyan yok mu ? :^)

  Profile Locations
  Windows %USERPROFILE%Application DataMozillaProfiles[Profile Name][random string].slt
  Windows 2000 C:Documents and Settings[Windows Login Name]Application DataMozillaProfiles[Profile Name][random string].slt
  Windows 95 & Windows 98 C:WindowsApplication DataMozillaProfiles[Profile Name][random string].slt
  Mac OS 9 Documents:Mozilla:[User Profile]:[random string].slt:
  Mac OS X ~/Library/Mozilla/Profiles/[Profile Name]/[random string].slt/
  Linux ~/.mozilla/[Profile Name]/[random string].slt/
  0
  anonim
  :)
  peki Windows platformunda bu yontemle yedekleme ve geri yukleme yaptinmi?
  Dene bakalim calisiyormu?

  saygilar.
  0
  Maverick
  Çalışmıyorsa o halde belki registery'den de yedekleme yapman gereken yerler vardır belki?
  Bir de eskiden ilginç bir şey denemiştim ve çalışmıştı. Yaptığım, Linux üzerindeki mozilla`nın windows partisyonundaki profile directorysini kullanmasını sağlamaktı böylece mozilla mail`i hangi işletim sisteminde açarsam açayım aynı mailbox`ı kullanabilmiştim.
  0
  sleytr
  We've discovered a bug in Mozilla 1.2 (Bugzilla bug 182500) that can cause DHTML on some sites to fail. We plan to release Mozilla 1.2.1 with a fix shortly.
  ( http://www.mozilla.org/releases/ )
  0
  Maverick
  Teşekkürler not için..
  0
  anonim
  Mozilla 1.2.1 Released
  Mozilla 1.2.1 is out. This is our latest stable release and users of all previous versions are encouraged to upgrade to this release for features, as well as performance, stability, and security fixes. It contains the fix for the DHTML bug that prompted us to pull Mozilla 1.2.

  sLeytr
  0
  anonim
  Pardon görmedim bu yorumu. Evet latest and greatest mozilla 1.2.1 artık. Eski versiyon kullanıyorsanız ve hata görürseniz ağlamayın kimse size yardım etmeyecek muhahahah. Upgrade now!
  0
  anonim
  Mozilla 1.2.1 çıktı...
  0
  conan
  Bu arada type ahead ozelligi phoenix 0.4'de zaten var! ;)
  Görüş belirtmek için giriş yapın...

  İlgili Yazılar

  Mozilla 0.9.8 çıktı

  anonim

  Mail-News okuyucu, adres defteri, "wysiwyg" HTML editoru, ve ufak bir IRC clienti ile eksiksiz ve standartlara uyumlu bir Internet tarayıcı olan Mozilla'nın 0.9.8 sürümü duyuruldu. Günlük kullanıma uygun bir duruma ulaşmış olan Mozilla, gittikçe 1.0 hedefine daha da yaklaşıyor...

  Mozilla.TR ye Suikast...

  anonim

  Dün Mozilla Türkiye sitesini gezmek istedim... Ama sonunda ne oldu...

  Thunderbird 1.0 hazır

  mos

  Mozilla ekibi tarafından geliştirilen e-posta, USENET (News), istemcisi Mozilla Thunderbird 1.0 sürümü inidirmeye hazır.

  Konuyla ilgili duyuruya bakılırsa artık RSS ve Blog takip etmek icin Thunderbird bize yetecek.

  Editörün Notu: MS Outlook, MS Outlook Express, vb. programları kullanan arkadaşlarınıza ve akrabalarınıza yardımcı olmanın ve onları aydınlatmanın zamanı geldi! Başarı öykülerinizi bizimle paylaşmamanız için mantıklı bir sebep göremiyoruz, siz görebiliyor musunuz? ;-)

  Mozilla Camino için Yardım Çağrısı

  anonim

  Mozilla Camino, diğer bir deyişle Mac altında kullanılan Mozilla, projesinin Türkçe çevirmenlere ihtiyacı var.

  Eğer kullandığınız bir Apple makina varsa ve Camino projesine destek vermek istiyorsanız:

  Mozilla 0.9.9 çıktı

  anonim

  Yeni sürümde MathML standart olarak eklenmiş durumda. Ayrıca Unix sürümlerinde True Type font ve font anti-aliasing desteği var. Mükemmel bir browser, mail-news reader, HTML editor ve IRC Client'dan oluşan bu paketi hala denemeyen varsa çok şey kaçırıyorlar demektir.
  Release notes..
  Download..