Mozilla´dan daha hafifi: Phoenix!

0
tongucyumruk
Mozilla'nın browser olarak yetenekleri tartışılmaz. Ama bildiğiniz gibi ailemizin browser'ı Mozilla sadece browser değil. Sadece öntanımlı kurulumda bile Mozilla Mail'den tutun da ChatZilla'ya birçok paket içeriyor. Tabiiki bu kadar eklenti ve özelliğin de herşey gibi bir bedeli var. Sonuçta Mozilla oldukça iri kıyım bir browser haline geliyor. Sırf bu nedenle Mozilla yerine son derece hafif olan Opera'yı kullanan insanlar mevcut (kullansınlar tabii Opera'da sevdiğimiz bir browserdır). Mozilla projesinin kendi içinde de bundan yakınan arkadaşlar olacakki yine Gecko motorunu kullanan ama Mozlla'nın gereksiz olarak gördükleri bütün yükünden arındırılmış bir browser hazırlamaya başlamış, adını da Phoenix koymuşlar.
Phoenix daha önceki benzer Gecko tabanlı browserlardan (Galeon, K-Meleon vs...) farklı olarak Mozilla'nın da kullandığı platform bağımsız bir arayüz kütüphanesi olan XUL (XML User-Interface Language) tabanına dayanıyor. Bu sayede Windows altında da hafif (opera kadar değil tabii) bir browser'a sahip oluyorsunuz.

Proje henüz 0.1 sürümünde ama geliştikçe özellikle Windows ortamında Internet Explorer'dan sonra Opera'yı da tehdit edecek bir seviyeye gelmesi bence imkansız değil. Bekleyelim ve görelim diyorum.

Görüşler

0
Roadrunner
denedim.
guzel hafif hizli sadece kendi sitelerini aciyor.
istedigim siteyi acip deniyemedim. :(
0
FZ
Aşağıdaki haberleri Radikal'den aldım, doğrulayabilecek ya da yanlışlayabilecek birileri var mı?

Mozilla'nın izleri
==============================================
Açık kaynak dünyasının en ağır toplarından birisi olan Mozilla, Netscape ve Linux kullanıcılarının yakından tanıdığı Galeon adlı internet tarayıcılarının kalbi. Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bir güvenlik açığı, bu üç yazılımı kullanan kişilerin hangi siteleri ziyaret ettiği bilgisinin site yöneticileri tarafından kolay bir yöntemle açığa çıkarılabileceğini gösterdi. Mozilla henüz bu güvenlik açığına yönelik bir yama hazırlamadığı için mevcut durumda tek çözüm, JavaScript desteğini kapatmak.


Linux solucanı
=================================
Sürekli başka bilgisayarlara bulaşıyor ve girdiği yerde kendine ait özel bir ağ kurarak sahibine bütün sistemin kontrolünü veriyor. Linux Slapper adlı yeni bir virüsü bu şekilde özetlemek mümkün. Adından anlaşılacağı gibi Linux sistemlerine musallat olan virüs kartopu etkisiyle büyümeyi sürdürüyor ve şu ana kadar 11 bin 700 sunucu bilgisayara bulaştığı rapor edilmiş durumda. Virüs, içindeki bir özellik sayesinde bulaştığı sunucular aracılığıyla hizmet verdiği bütün alt bilgisayarların internet erişimini kesebiliyor. Bu da önümüzdeki günlerde birçok firmada internet kesintileri yaşanabileceğinin bir göstergesi. Yayılma hızına bakılırsa, Linux Slapper 300 bin sunucuya kısa sürede bulaşmayı başaran Code Red'in rekorunu kıracak gibi.
0
anonim
ikisi de dogru 1. si biliniyo henüz fix edilmedi benim bildigim 2. si zaten apache/openssl wormu


/cartman
0
FZ
Birincisi için üzüldüm! :(
0
Challenger
Şimdi bugün bu habere bakıyorum da Phoenix artık Firefox olmuş, Opera çoktan geçilmiş ve IE' nin korkulu rüyası haline gelmiş.
0
sleytr
Bildiğim kadarıyla Opera'nın kullanıcı sayısı Mozilla'dan hep düşüktü zaten. Ancak daha hafif, hızlı ve işlevli olması gibi bir çok nedenden ötürü o zaman Opera kullanan pek çok kişi hala Opera kullanıyor :)

Malesef Firefox bana Opera'ya göre hep çok hantal geliyor. Üstelik Opera'daki işlevlerin yarısını bile extension olarak yükleyince kararsız (unstable) oluyor. Sanırım bu sınırsız ve kolay genişletilebilirliğinin bir bedeli?!..
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Bunda Mozilla yok mu ?

sundance

Geçenlerde Windows makinasını yeniden kurduğum kardeşim, ertesi gün bir sorunu olup olmadığını sorduğumda ´Herşey iyi güzel de bunda Mozilla yok mu ? Explorer çok yavaş´ diyerek beni şaşırttı :)

Demek ki insanlar o kadar da alışkanlıklarında sabit fikirlilik etmiyorlarmış, demek ki daha iyi olana alışmak daha kolay olabiliyormuş.

Benzer düşünen birileri de Micros~1 Explorer yerine Firefox kullanmak için 13 sebep diyerek sebeplerini sıralamışlar.

Mozilla 0.9.9 çıktı

anonim

Yeni sürümde MathML standart olarak eklenmiş durumda. Ayrıca Unix sürümlerinde True Type font ve font anti-aliasing desteği var. Mükemmel bir browser, mail-news reader, HTML editor ve IRC Client'dan oluşan bu paketi hala denemeyen varsa çok şey kaçırıyorlar demektir.
Release notes..
Download..

Thunderbird 1.0 hazır

mos

Mozilla ekibi tarafından geliştirilen e-posta, USENET (News), istemcisi Mozilla Thunderbird 1.0 sürümü inidirmeye hazır.

Konuyla ilgili duyuruya bakılırsa artık RSS ve Blog takip etmek icin Thunderbird bize yetecek.

Editörün Notu: MS Outlook, MS Outlook Express, vb. programları kullanan arkadaşlarınıza ve akrabalarınıza yardımcı olmanın ve onları aydınlatmanın zamanı geldi! Başarı öykülerinizi bizimle paylaşmamanız için mantıklı bir sebep göremiyoruz, siz görebiliyor musunuz? ;-)

Mozilla 1.1 Alpha da çıktı

crematorium

Millet yine coştu, Mozilla 1.0'dan sonra yeni testler sonucunda ortaya çıkmış yeni Mozilla versiyonu 1.1 Alpha da çıkmış bulunmaktadır, Mozilla.org adresinden indirebilirsiniz. Yakında Mozilla 2.0 çıkarsa hiç şaşırmayın... :)

Herkese kolay gelsin

Google ve Mozilla işbirliği

vizyoner

Google Microsoft´a karşı ciddi rekabete girişiyor ve tarayıcı savaşlarında yeni bir dönüm noktasına geliyormuşuz gibi görünüyor. Mozilla'nın güçlü tabanını kullanarak, ötesinde Semantic Web kullanılacak gibi: http://novaspivack.typepad.com/nova_spivacks_weblog/