Maverick

Maverick


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Chip Özel Sayısı: Red Hat 9.0 Beta! ( 30)

En azından şunu söyleyebilirim; ürünün numarası 9. 9.0 değil.
Bunu şu sayfadan görebilirsin karşılaştırmalı olarak: http://www.redhat.com/apps/support/errata/

Chip Özel Sayısı: Red Hat 9.0 Beta! ( 30)

Red Hat Linux 9 olacak 9.0 değil. Red Hat Linux için noktalı sürüm çıkmayacak artık. Bu da geçmişe yönelik uyumululuğun her yeni sürümde bozulabileceği anlamına geliyor.. Uyumluluk özelliğini para verip kullanabileceğiniz enterprise serisi sağlıyor..

Çekirdek Bu Yaz Patlamaya Hazırlanıyor! ( 22)

Hangi 2.4 kadar stable değil? IDE konusunda 2.4.18'den sonraki sürümler pek iyi durumda değil bildiğim kadarı ile. 2.4.20'den öncesi de mesela, SUN tarafından Java için tavsiye edilmiyor vm sorunlarından dolayı. 2.4.21 çıkmadan 2.4 IDE'de iyi demek zor olacak (21pre1 de IDE ile ilgili kodlar önemli bir gelişim geçirdi çünkü)..

Microsoft WinCE kaynak kodunu açıyor ( 3)

Sadece anlaşmalı firmalara veriliyor bu hak. En yakın ftp server'a gidip indirebileceğinizi de sanmayın web sayfasından anladığım kadarı ile bir smartcard gerekiyor kodlara erişim için (yüksek güvenlik yani).

Redhat 9.0 Geldi ( 20)

iso yu indirdin ya ilk işin şu olsun:
$md5sum shrike-i386-disc1.iso
sana uzun sayılar verir. o sayıları şunlarla karşılaştır:
400c7fb292c73b793fb722532abd09ad shrike-i386-disc1.iso

6b8ba42f56b397d536826c78c9679c0a shrike-i386-disc2.iso

af38ac4316ba20df2dec5f990913396d shrike-i386-disc3.iso

(ftp://ftp.linuxpowered.com/RHL9/MD5SUMS)

birbirlerini tutması grek aksi halde isolar orjinal değildir (bu arada listenin kendisi de orjinal olmayabilir ama bu durum doğru olsa çabucak tespit edilirdi..)

Redhat 9.0 Geldi ( 20)

Beta değil. md5sumları kontrol et ve başkalarına da dağıtmayı ihmal etme cd`leri ve adresleri..

Nedir İnsanoğlunun Çekirdekle Problemi? ( 3)

Debian`da 386, 586, 686 ve diğerleri için hazır çekirdek seçenekleri var. Örneğin:

apt-get install kernel-image-2.4.18-k7

apt-get install kernel-image-2.4.18-686-smp

Redhat 9.0 Geldi ( 20)

386 kaldığını sanmıyorum ama 486'lar olabilir hala çalışan..

Redhat 9.0 Geldi ( 20)

SRPM var o tür yazılımlar için.

Redhat 9.0 Geldi ( 20)

Hayır betaları i386 olarak gelmiş. Kernel image`lar ise seçenekli (i386, i586, i686, ..) olarak geliyor. i386 ile i586 arasında ciddi bir hız farkı olacağını sanmıyorum..

Redhat 9.0 Geldi ( 20)

ftp://ftp.jyu.fi/pub/mirrors/ftp.redhat.com/redhat/linux/9/en/iso/i386

Redhat 9.0 Geldi ( 20)

Red Hat 9`u hemen indirmek isteyenler BitTorrent`ı ( http://slashdot.org/article.pl?sid=03/03/31/1256236&mode=thread ) veya şu FTP server`ı kullanabilirler : ftp://ftp.linuxpowered.com/RHL9
İndirdiğiniz ISO`ların MD5sunmarının ftp adresindekilerle aynı olduğuınu kontrol etmeyi unutmayın.
Bu arada artık RHL için x.x gibi numaralandırma yapılmayacağı için ürünün ismi RHL 9 (9.0 değil)..

Mozilla 1.3 çıktı ( 11)

Öyle deme, hoş bir özellik iyi kullanılırsa..

Sylpheed: Hızlı, Sağlam, Kaliteli ( 9)

Mozilla haberleri veriyorum diye yanlış anlaşılmasın; ben de Sylpheed-claws kullanıyorum. :^P

Sylpheed: Hızlı, Sağlam, Kaliteli ( 9)

Mozilla 1.3 çıktı. News ve Mail konusunda gelişmeler de var (Built-in Spam filter gibi).. www.mozilla.org

Slackware 9.0 RC1 ( 15)

Adepte etti sayılır mı bilmiyorum ama Patrick Volkerding gerçekten hızlı derleyip paketledi 4.3.0`ı. Slackware-current = Patrick yerinize derler, siz zahmet etmeyin.. Bu arada hala slackware mucizesine aklım ermiyor, bir dağıtımın kullanımı nasıl bu kadar sorunsuz olabiliyor ?

Yapay Zeka Yazıları ( 19)

Bu arada hacker tanıtımı fvwm pencere yöneticisi kullanan linux yüklü bir dizüstü bilgisayardan yapmıştı eklemek istedim :^)

Yapay Zeka Yazıları ( 19)

Maple`ı da unutmayalım..
Mathematica`nın en önemli avantajları notebook isimli arayüzü ve senin de bahsettiğin web entegrasyonu. ITU`deki gibi etkileşimli öğretim için en ideal paket. Bir tanıtımda IZTEK`de ( İzmir Yüksek Teknoloji Ens. ) temel calculus derslerinde de kullandıklarını öğrenmiştim. Aynı tanıtımda bir Türk mathematica kernel hackerından, kernel`ı Maxima ile karşılaştırmasını istemiştim, önemli bir avantajdan bahsetmek istemedi, olsaydı söylerdi sanırım..

GPL & Telif Hakları - Nereye Kadar? ( 28)

Bu yorumuna şaşırdım. Aslında senden yazarın copyright mesajını çıktıya ekleme hakkını savunmanı beklerdim. Burada olay benim reklamımı yapmalısın şeklinde sunulmuyor, lisansın elverdiği özgürlüğü sonuna kadar kullanmaktan bahsediliyor. Bir kullanıcı olarak bunu sorun yapmıyorum açıkçası. Daha önce de belirttiğim gibi mesajı sayfanın uygun başka bir yerine uygun formatta eklemek mümkün. Eğer bunu da beğenmezsem Nuke`u bırakıp farklı bir alternatife yönelirdim. Ama bunu yapmadan önce yazarla temasa geçip derdimi anlatırdım. Özgürlük kullanımı meselesinin özgürlük kısıtlayıcı bir hale gelmemesini savunduğun halde yazarın doğru GPL yorumunu beğenmemeyi açıkçası yanlış ve tehlikeli buluyorum. Sorun GPL''de ise bir versiyon 3 çıkartılır ve yanlış düzeltilir ancak o zamana kadar elimizdeki yasal metin geçerlidir..

GPL & Telif Hakları - Nereye Kadar? ( 28)

Orijinal BSD lisansının insafsız tarafı programa katkıda bulunan herkesin copyright mesajını gösterme zorunluluğu ki bu da, program eskidikçe ve katkılar arttıkça copyright mesajlarının da artması demek..

GPL & Telif Hakları - Nereye Kadar? ( 28)

Teşekkürler, bilmediğim şeyleri öğrendim. Benim vardığım sonuç PHP Nuke geliştiricilerinin haklı olduğu fakat bu copyright mesajının sitenin genel görüntüsüne uygun biçimde tekrar yerleştirilebileceği oldu. Yani mesajı görünüm olarak olduğu gibi bırakmak zorunda değilisinz (okunabilir kaldığı sürece). Shibumi`nin haberin sonundaki yorumlarını ise abartılı bulduğumu söylemeliyim..

GPL & Telif Hakları - Nereye Kadar? ( 28)

Elbetteki saçma bir tartışma. GPL özgür yazılım lisansıdır ve özgür yazılım o yazılımı istediğiniz gibi kullanabilme hakkını size tanır. Kısıtlama sadece yazılımı tekrar dağıtma aşamasında ortaya çıkar. Hatta bu gibi bir durum zaten FSF`in karşı çıktığı bir şeydir: BSD lisansındaki reklam zorunluluğu. Bildiğim kadarı ile orijinal BSD lisansında yazılıma katkıda bulunan copyright sahibi herkesin notunu gösterme zorunluluğu vardır. Bu durum açıkça GPL ile çeliştiği için orijinal BSD lisansı GPL uyumlu değildir. Yukarıdaki durum da hemen hemen aynı sanıyorum. PHP Nuke modifiye edilmemiş bir GPL lisansı kullanıyorsa, olay bir grup ne söylediğinin farkında olmayan insanlar tarafından abartılmış gibi görünüyor. Unutmayın ki özgür yazılım camiası homojen değildir ve olması da beklenmez..

Fazlamesai forumları açıldı... ( 20)

`Fazlamesai'ye sorun` tarzı haberler yeterliydi bence (/. da forum var mı ? :P ).. PHP tabanlı forumları kullanmak zor geliyor, ileride news server kurmaya ne dersiniz ?

mICQ - Bir Garip Hikaye ( 13)

>... Tabii ki bir programı incelemek belli bir uzmanlık, bilgi ve deneyim gerektiren bir iştir ...

Bu işi çoğu paket için zaten kullandığınız dağıtım üstleniyor.

mICQ - Bir Garip Hikaye ( 13)

Saçma. Olay zaten tespit edilmis, ne gibi bir yetersizlikten bahsediyorsunuz?
Son kullanici sadece indirdigi paketlerin md5 sum`larini kontrol ederek virus, trojan ve arka kapilara karsi windows`dakine göre onlarca kat daha güvenli sayilabilir bence..