Çekirdek Bu Yaz Patlamaya Hazırlanıyor!

0
FZ
Yaz aylarına doğru çıkması beklenen Linux çekirdeğinin 2.6 numaralı sürümü yoğun bilgi işlem ortamlarında bir hayli performans artışına yol açacak gibi görünüyor.

Geliştirilmiş büyük çaplı simetrik çokluişlem (SMP) özellikleri ve G/Ç performansındaki artış GNU/Linux işletim sisteminin büyük bilgi işlem merkezlerine iyice nüfuz etmesini sağlayacak.
Yazılım uzmanı Jonathan Eunice'a göre 2.6 sürümü pek çok olgun UNIX ile başabaş durumda hatta kimi yerde onları geçiyor. “2.6 sürümü geleneksel UNIX´i geçmiş durumda. Kaynak kod çok güzel yapılandırılmış ve çok güzel yorumlanmış. Kilitler ve eşzamanlı prosesler için yapılandırılmış kod kullanmışlar. Gerçekten de çok temiz, şiir gibi bir kaynak kod.”

Detaylı bilgi ve kaynak: http://www.esj.com/news/article.asp?EditorialsID=495

Görüşler

0
anonim
Benimki aslında bir yorum değil sadece genel bir rica olacak.Bilimsel terimler içeren haberler gönderirken Türkçe'ye çevirdiğimiz terimlerin yanına orijinalini (süreç(process),eşzamanlı(concurrently),kilit(deadlock) vs. şeklinde ) yazsak daha iyi olur diye düşünüyorum.Çünkü kaynaklar genellikle ingilizce oldugundan bazen Türkçe terimler karşısında afallıyorum.Bu benim düşüncem.Karşı çıkan olabilir.Cevabınızı bekliyorum.İyi çalışmalar
0
anonim
tamamen aynı fikirdeyim
0
anonim
Bence bütün terimler TÜrkçe olmalı.
Belki geçiş döneminde parentez içinde
İngilizce karşılıkları verilebilir.
0
oktay
Guzel demissin ama bence ornekleri kotu secmissin.

Mesela sifreleme (encryption) veya bicem (format) gibi az bilinen veya karistirilabilecek (mesela sifreleme 'password' ile karisabilir) kelimeler oldugunda ne ala.

Fakat 'eszamanli' nin ne oldugunu da ingilizce anlatmak gerekiyorsa, bunun recetesi biraz daha fazla Turkce kitap (veya dergi, web sitesi vs) okumaktir.

oktay
0
sundance
Bence bu olmaz, her yazıda bunlar yazılsa yazı çöpe döner. fazlamesai.org/ceviri ortamındaki sözlüğü gözönüne alıp o doğrultuda yapsak çevirileri yeter.

Bir de bir zahmet yorumları login olup yapsak da kimin ne dediği bilinse :)
0
GaripFakir
Bir ulkenin kalkınması ve ekonomik refaha kavusması gunumuzde en oncelikli hedefler arasında yer alır. Bir ulkenin vatandaşıda bundan doğal olarak gurur duyar.

Linux ülkesindeki haberde gecen tarzdaki gelismelerden elbette mutlu oluyoruz. Fakat Sosyal adalet toplumdaki (linux toplumunda da gayet tabiiki) en onemli konulardan biridir.

Cekirdek surumlerindeki genelde son gelismeler ne derece ortadireg''e hitap eder oldu. Hep burjuva sınıfına hitap eden gelismeler...Mesela Su an bu haberi okuyan kac kisi cok islemcili makina kullanıyor.
Eskiden mutevazi bir makinaya linux yukler onca is yapardik. Hic unutmam kenara atilmis 100Mz pentium makina ve 24MB ram ile bir mail server kurup Microsoft''culara parmak isirtmistim. Simdilerde recomended hardware satirtlari gitgide yukseklere cikiyor. Ne zaman yeni bir cekirdek ciksa sanki zenginler daha zengin yoksullar daha yoksul oluyor ve kentin varoslarina (slackware mesela) itiliyor.

Sosyal adalet istiyoruz. Linux cekirdek gelismeleri oncelikli olarak masaustu kullanıcısını hedeflemeli. Ekmek bulamazsak Pasta yiyemeyiz
0
FZ
Biraz tutarlı olabilir miyiz acaba? Önce posta sunucu kurmaktan bahsediyorsun sonra masaüstünden.

Acaba şöyle seksi bir masaüstü için ekmek mi diyeceğiz pasta mı? Faydalı mı diyeceğiz zararlı mı?

Nedir yani, o zaman Linux çekirdeğini ve etrafındaki binlerce yazılımı geliştirmeyi durdursunlar. Zaten şu anki hali ile milyonlarca kişinin işini canavar gibi görüyor, öyle değil mi?
0
conan
> Acaba şöyle seksi bir masaüstü için ekmek mi
> diyeceğiz pasta mı?

OMFG! Bu ne!
It's a f*ckin' jawdropper!!!!!!!!!!
0
FZ
Benim çenem %20 civarı CPU tüketimi olduğunu duyduğumda düşmüştü :) (butch´un yalancısıyım ;-)

Ama bunu bir kenara koydum, Linux masaüstünde yetersiz, sıkıcı, vs. diyenlere bunu gösteriyorum, bir müddet göz ve beyin kamaşması yaşıyorlar ;-)
0
conan
Dogrudur,
temayi tamamen inceledigimde butun kullanicilari ayni seyi soylemis olduklarini okudum ve ben de KARAMBA! dedim hehe. Bir bugdan filan bahsediliyor :) Neyse sonucta ben kde kullanmadiim icin uygulayamadim ama uygulayan olursa bir screenshot alalim :)
0
oktay
Orada karambaya ilaveten baya farkli olayla donuyor. Mesela orta kisimdaki ikonlar noia warm ikon seti (sahsen memnuniyetle kullaniyorum). Saydam olan (arkayi gosteren) ve cesitli ufak tefek bilgiler veren dalgalar karamba. Kurmaya firsat olursa ekran goruntusu yollarim.
0
oktay
O(1) Scheduler, low latency, preemptive kernel vs. Bunlarin hepsi bu yeni kernelde olacak bildigim kadariyla. Yani cekirdek gelisiyor ama eski makinelere yaramiyor olayi biraz yanlis. Sadece eski makineler hedef alinmiyor bariz olarak ama bircok gelisme hepsine ayni anda yariyor.

Oktay
0
GaripFakir
Oktay Bey''e verdigi degerli bilgiler ve saygili aciklamalarindan dolayi tesekkur ederim.

0
raistlinthewiz
zaten olay su ki kim eski 200mmx makinesinde 2.6 serisi calistirmak isteyebilirki?

200 mmx makinenizde çok işlemciniz mi var, gblarca raminizmi?

benım 200 mmx makinem yanımda klavyesi monitorsuz olarak ipcop kurulu olarak duruyor. internet baglantimi sagliyor, ipchains + snort calistiriyor..
latest 2.2.25 calistiriyor (ptrace vuln cozulmus version)

kısa zaman icindede bir adsl modem ile calismak icin sabirsizlaniyor..

bu makineye neden 2.6 yukleyeyimki?

0
sundance
Olgun ve problemsiz low latency ve pre-emptive kullanmak için olabilir mi ?

Biraderin başta belirttiği mevzu farklı. Yavaş yavaş öyle bir yere geliyoruz ki P100 makinalar için Linux çalışmaz üstünde deme durumu hasıl olabilir. Endişe bu.

Bence oraya daha var açıkcası.
0
anonim
2.5.67 kerneli hala IDE/IDE-SCSI konusunda 2.4 kerneli kadar stable değil hala birçok sorun sorun var. Eğer 2.6 kerneli yazın çıkarsa ki sanmıyorum bunlardan bikaçı hala düzeltilmemiş olucak...
0
raistlinthewiz
kernel 2.6nın bu yaza cıkmasına kesin gozuyle bakıyorum..

su anda yapılmamıs , yapılması gereken bircok sey var ama sanırım bunlar halledilecek. zaten uzun bir zaman oldu. uzun bir suredir feature freeze var.. bu bekleyis insallah bu yaz bitecek.
0
FZ
İyi de zaten tek numaralı sürümler yani .1, .3, .5 gibi (misal 2.5)`developer´ sürümü olarak geçmiyor mu Yani kararlı çekirdekler noktadan sonra çift sayıya sahip olanlar değil mi? Dolayısı ile bu durum normal değil mi?
0
raistlinthewiz
2.5 tamam bir development surumu ama cekirdekciler tamam 2.5 ok hersey tamam dediklerinde en son 2.5 surumunu alıp 2.6 adıyla sunuyorlar
0
Maverick
Hangi 2.4 kadar stable değil? IDE konusunda 2.4.18'den sonraki sürümler pek iyi durumda değil bildiğim kadarı ile. 2.4.20'den öncesi de mesela, SUN tarafından Java için tavsiye edilmiyor vm sorunlarından dolayı. 2.4.21 çıkmadan 2.4 IDE'de iyi demek zor olacak (21pre1 de IDE ile ilgili kodlar önemli bir gelişim geçirdi çünkü)..
0
anonim

sanırım 2.4.18-20 ve pre serisinin ide konusundaki sıkıntıları halen sürmekte , ilgili yazıyı okumak için , irc.freenode.net #debian kanalındaki apt adlı arkadaşa danışabilirsiniz ;)


Not: apt bir bot , ona 2.4.20 yazıp gönderirseniz , size gerekli linkleri gösterecektir , biraz kurcalarsanız , apt nin (kahve servisi dışında) birçok özelliği olduğunu göreceksiniz (eheheheh)
0
skoylu
Himmm...

Kaygilar genelde eski sistemler Linux kullanamayacakmiyiz yonunde. Bu gelismeler belki kernelin kaynak ihtiyacini biraz artirir, fakat bu o kadar korkunc boyutlarda olmaz. Eger user space'teki uygulamalar bu gelismeleri gozonune alarak yapilirsa, denge olusur ve bir sey degismez.
Yani kernel tarafinda boyle bir kaygi duymak yersiz bence. Fakat is userspace tarafina gecince, 1 Yildan beri cikan dagitimlari saniyorum 3 yildan yasli makinelerde kullanmak pek akil kari degil gibi. Kisacasi kerneldeki gelismeler Pentium kullanan herkes icin memnun edici olacak gibi. Pentiumlar P4'ler gibi hyperthread degilse bile, bpd ve U+V pipeleri ile bu yeni scheduler, I/O optimizer vs. nimetlerinden faydalanabilir. Hatta, bu sistemlerde gercekten mucivezi sonuclar bile yaratabilir yeni kernel. ama KDE'yi tepesine cakarsaniz sonuc husran olabilirde..
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Evde kendi Wap Gateway`inizi kurun!

larweda

Her geçen gün biryerlerde duyuyoruz, WAP aşağı, WAP yukarı. Bu WAP denilen şey aslında, bildiğimiz yaygın internet protokolünün (HTTP) cep telefonu şebekeleri için ufaltılmış bir hali. Yani internet'te ulaşabildiğiniz şeylerinin ufak bir kümesine, o da doğru bir şekilde biçimlendirilirse, cep telefonunuzdan da ulaşabiliyorsunuz. Bu servisi vermek için bir servis sağlayıcısına ihtiyacınız var. Artık evde linux yüklü orta halli bir bilgisayarınız varsa, kendi kendinize de wap gateway olabiliyorsunuz.

KDE 3.2 Alpha 1 çıktı!!

ghanthar

Eylül ayı Linux Dünyasında Yeni Sürüm Ayı olarak bilinen aylardandır. Önce Mandrake, RedHat ve Suse (resmi bir açıklama yok ancak bazı FTP sunucularında yeni bir SuSE sürümünün ismi görülüyor) dağıtımlarının `BETA´ ları ardından yeni sürümün yaklaştığını haber veren OpenOffice.org 1.1 RC4 ve Gnome 2.4 derken şimdi de KDE 3.2´nin ilk ALPHA sürümü ile karşa karşıyayız. Kararlı sürüm ise Aralık ayı civarı masaüstümüzde olacak.

Kaynak:LinuxTurkey

BetterDesktop.org

butch

OpenSUSE projesinin bir parçası olan Better Desktop KDE ve GNOME üzerinde bir süredir gerçekleştirilen kullanılabilirlik testleriyle ilgili verileri ve videoları geliştiricilerin kullanımına açıyor.
/.

MS Windows´ta GNU/Linux Çalıştırmak İçin Yeni Bir Yöntem: coLinux

FZ

Cooperative Linux (coLinux), MS Windows 2000/XP üzerinde GNU/Linux çalıştırmak isteyen bilgisayarcılara oldukça etkili ve pratik bir yöntem sunuyor. Bu sistemi çalıştırmak için VMware gibi ticari bir ürüne para vermenize ya da User Mode Linux sistemindeki gibi bir şeyler yapmanıza gerek yok. "Acaba ne kadar yetenekli ki bu sistem?" diye soranlarara kısaca şunu söylemek yeterli olacaktır herhalde: Sistem şu anda MS Windows içindeki bir pencerede KNOPPIX çalıştırabiliyor.

coLinux, modifiye edilmiş bir Linux çekirdeğini MS Windows üzerindeki özel bir sürücü aracılığı ile ayrıcalıklı modda (ring 0 veya supervisor modu olarak da bilinir) çalıştırıyor.

coLinux´un açık kodlu bir MS Windows uyumlu işletim sistemi olan ReactOS´la da uyumlu hale getirilme çalışmaları devam ediyor. Ekran görüntülerine buradan erişebilirsiniz.

Editörün notu: Gidip ofisteki Win2000 Server makinama bir DOS penceresi içinde Debian kurayım, zamanı geldi artık :)

Let's Encrypt: Haydi Şifreleyelim

butch

Malumunuz, Let's Encrypt'in hayatımıza girmesiyle birlikte, güvenli site kurma maliyetlerinde, daha da önemlisi sertifika yönetme süreçlerinde ciddi bir rahatlama yaşadık. Aşağıdaki notlar GNU/Linux üzerinde Nginx ile rekor bir sürede SSL sertifikası almaya yöneliktir. Digital Ocean topluluğu tarafından hazırlanmış daha detaylı bir belgeyi bu adreste bulabilirsiniz.

SSL sertifikası...