Microsoft usülü Intellectual Property

0
Soulblighter
İki logo arasındaki 10 farkı bulun :)

Logo 1: http://www.imagine-msn.com/Spaces
Logo 2: http://www.ubuntulinux.org

Lindows'a ve daha nicelerine ismimi çağrıştırıyor diye davalar açan, ama aslında yaptığı bir çok şeyi aslında yapmayıp başkalarından araklayan Microsoft'un son hırsızlığı...

Buyrun buradan yakın!

Görüşler

0
pismikrop
aaa, öyle deme renkleri farklı :)
0
cayfer
Siz kötüsünüz! Ön yargılısınız. Bir kere pismikrop'un dediği gibi renkleri farklı. Ayrıca Micros~1'un logosunda iki erkek bir kadın var. Oysa Ubuntu'da tam tersi. Demek ki Ubuntu logoyu araklarken cinsiyetleri ve renkleri değiştirmiş. Zaten "Ubuntu" sözcüğü de eski bir Afrika dilinde "insanlık başkalarına" demekmiş. Görüldüğü gibi logo, insanlıkla ilgisi olmayan Ubuntu'nun tekelinden kurtarılmış durumda...
0
jai
Abartmışsın.
"Hırsızlık" kelimesini kullanmak bu kadar kolay olmamalı. Mic'in diğer olaylarını bir tarafa bırakalım ve sadece şu logo mevzusuna bakalım. Bu logo benzerliği için kullanmışsın o tabiri...

Ubuntu'Nun logosunda bulunan 3 kişinin verdiği poz "çok klasik, çok sık rastlanır" bir poz. Fevkalade genel bir duruş. Daha orjinal bir pozisyonda 3 kişi resmedilseydi belki biraz olsun katılabilirdim söylediğine... Ama ne yazık ki katılamıyorum, hatta bu sonuca nasıl vardığını anlayamıyorum. O zaman bu iki logo da aslında bizim küçükken oynadığımız çocuk oyunlarındaki motiflere bakıp oradan çalmışlar...

Vay hırsızlar...
0
Soulblighter
Peki Microsoft'un Windows'u çağrıştırıyor diye Lindows'u mahkemeye vermesine ne diyorsun? Peki ya mahkemeyi kazanmasına?

Ayrıca verdiğin çocuk oyunu motifi örneğine katılmıyorum. Burada ticari bir markadan bahsediyoruz. Ubuntu, Canonical Ltd. firmasının ticari markasıdır ve bu markanın ticari bir logosu vardır. Firmaların logolarında ticari olmayan nesneleri veya motifleri kullanmaları doğaldır. Fakat bu nesneleri veye motifleri başka firma sizden önce kullandıysa, o zaman başka bir nesne veya o nesnenin başka bir formu veya başka bir motif kullanmanız gerekir.

Bırakın Microsoft'un Ubuntu'nun logosunun benzerini kullanmayı, ileride Microsoft logomuzu çalmışlar diye Ubuntu'yu mahkemeye verirse hiç şaşırmayın... Bir de mahkemeyi kazanırsa hiç ama hiç şaşırmayın :)
0
jai
Lindows'un mahkemeye verilmesi logodan farkli. Ve ayrica fazla tarafli bakmamak, ticari meselelere ticaretin gerekliliklerini dusunerek bakmak gerekir. Mic yarin oburgun Minux ya da Winux isminde bir OS cikarsa kopurmez misin? Neden? "Ismini benzeterek oltaya daha cok balik gelsin istiyor" dersin. Lindows da aynisini yapmaya calismadi mi? Calisti... Ticaretin gerekliliklerine fevkalade uygun bir karardi derim. Ben olsam ben de dava acardim, kazanmak da en dogal hakkim olurdu.

Logo mevzusunda ayni seyi dusunuyorum halen. De ki senin bir firman var ve logosunda cinar agaci kullaniyorsun. Ben kendi firmamin logosunda cinar agaci kullansam bana "hirsiz" demen dogru olur mu? Olmaz. Ama eger sen cinar agaci kullanmasaydin da, gercekten kendi urunun olan cizgilerle benzersiz ve bir baskasinin dusunme olasiligi 0 denecek kadar az olan bir logo yapsaydin, ve ben senin motiflerini fazlaca kullansaydim, iste o zaman belki hak verebilirdim - ki mahkemeler bu "acik secik benzerliklerin" cogunda yine de "ikisi de orjinaldir" karari veriyor.

Ubuntu ve Mic'in logolari ayni degil, hatta kesinlikle bambaska. Telif-kopyalama konusunda verilen mahkeme kararlarinin bir kismini okumus biri olarak sunu soyleyebilirim, buna kopyalama denmez. Calmak da denmez. Sen hic "bariz" sekilde kopyalanan ve ustune kopyaci ressamina odul kazandiran yagliboya resim duydun mu? Bu konuda hepimizin agzini acik birakacak ornekler var. Su iki logo mahkemeye girse (ister ubuntu acsin davayi, ister Mic) mahkeme "kopyalama yoktur" disinda bir karar vermez.

Saygilar,
0
sleytr
Olası bir mahkeme ne der bilemem ama ilk bakışta birinin diğerinden biraz fazlaca esinlendiğini rahatça söyleyebilirim. Üstelik MS'in başka alternatifi yokmuydu da bu logonun bir yazılım firması tarafından kullanıldığını bildiği halde gene de bunu seçti? Ki bence bu logonun weblog olayını hemencecik çağrıştırdığı, verilen hizmete "cuk oturduğu" bile söylenemez... "Hayat Ağacı" benzetmeside bu duruma pek uymuyor. yani insanlar tarafından ilk kullanımı yüzyıllar hatta belki binyıllar öncesine giden bir imgeyle bu durumu örneklendirmek çok yanıltıcı. Ve evet taraflıyım tabiki. Yargıç olmadığıma görede taraflı olmak en doğal hakkım! "humanity to others"
0
jai
Kanımca Mic ürünlerine ilişkin logoları BG tasarlamıyordur. Bu iş reklamcılar, tanıtımcılar tarafından yürütülüyordur. Ve Mic'in bu işi yaptıracağını zannettiğim tanıtımcılar Wall Street'in müdavimlerindendir. Zannetmem ki o dolar zengini tanıtımcılar "alt tarafı bir logo için aman tanrım, ne yapacağız, aklımıza birşey gelmiyor, bir yerlerden mi çalsak, desinler (sanırım)...

Gerçi bence 2 logo da kötü. "Madem bu kadar okkalı tanıtımcı bu işi yapanlar, neden dandik logo yapıyorlar?" gibi bir soruya da verecek cevap bulamam. Belki Mic ısrarcı olmuştur o "insana benzer şeklin" kullanılmasında. Reklamcı da ne yapsın, onları bir hizaya sokup Mic'e beğendirmeye çalışmıştır. Yani reklamcı yine de iyidir de, Mic saçmalamıştır...

Ben kendi kendime "bu logo 23 Nisan şenliklerinden çalınmadır, bakanlıklarımız dava açsın hem Mic'e, hem Ubuntu'ya," diyorum.

Aslında Ubuntu'nun logosu (Mic'inki değil) çevik karadeniz delikanlılarının oynadığı halk oyunlarına da benziyor...

Taraflı olmak güzel tabii, doğru tarafı tuttukça... Doğru taraf kimbilir ne, aslında sırf bu nedenle de tarafsız olmak fevkalade doğru. Tarafsız olmaya çalışayım ki, kendi yanlışımı -tuttuğum kişinin yanlışını- görmeyi ümit edebileyim.
0
zentoo
Sahis yada bir kurumun halka acik bir yayinla hirsizlikla itham edilmesi hukuki bir durum olusturabilir. Haberin icerigi ile alakasi olmayan bu yorumumu lutfen mazur gorun.
0
Soulblighter
Ben bir bilgisayar kullanıcısıyım. Bir bireyim. Benim ticari hiç bir bağlantım da yok. Bu işten menfaatim de...

Eğer bir kurum, başka bir kurumun logosunu (veya onu esinlendiren formunu) kendi logosu olarak lanse ediyorsa, ben o kurumu hırsız olarak değerlendiririm.

Hele hele bunu yapan Microsoft ise... Çünkü onlar benzer durumlarda karşı tarafı hırsız olarak ifade etmekten çekinmiyorlar. Ayrıca araklama ve arakladığı şeyi sahiplenme konusunda Microsoft'un eline kimse su dökemez... :)

Microsoft çok iyi bir pazarlama firması ve pazarlama firmalarından her zaman korkmak gerekir :)

Özellikle logo gibi kurum kimliğini ifade eden şeylerde bence taviz verilmemeli...
0
zentoo
Haberin icerigi ile alakali olmayan yorumum diye belirtirken aslinda size katildigimi soylemek istemistim. Ama becerememisim. Haber yapilmasi ve yorumlanmasi hatta bir yuruyus bile duzenlenmesi gereken bir konu. Ancak diyelim ki birisi bana internetten hirsiz dese direk mahkemeye veririm. Niyetim sadece arkadasca bir hatirlatmaydi her ne kadar ustume vazife olmasada. :-]


Taviz verilmemeli, korkmamali kesinlikle yinede, dikkatli olunmali diye dusunmekteyim. ;-)
0
Soulblighter
Sakın yanlış anlama! Benim yorumumda sana karşı bir tutum filan yok. Sen çok doğru bir şey söyledin ve söylediğin şey de haberin içeriğiyle alakalıydı.

Ben de savunmamı yaptım :) Hatırlatman beni düşündüğünü gösterir ki bu güzel birşey. Bu yüzden teşekkür ederim.
0
simor
http://www.ubuntulinux.org/

Bu tartışmanın üzerine çok güldüm :)
0
Soulblighter
Bunların sayıları artmış yahu :) Buyur buradan yak!
0
jai
Tartışmanın bittiği nokta!
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Bill Gates´in Spam E-Posta İle Mücadele İçin Önerisi

cayfer

Bill Gates spam ile başa çıkabilmek için bir öneride bulunmuş. Temel olarak e-posta göndermenin bedava olmaması gerektiği fikri üzerine kurulu bu öneride, Gates, e-posta gönderenlerin, bilgisayarlarının işlem gücünün SETI@home projesine benzer bir mantıkla başkaları tarafından kullanılmasına izin vermelerini önermiş.

Ben bu önerinin nasıl olup da B. Gates gibi akıllı bir adamdan geldiğini anlayamadım.

"Acaba başka bir hesabı mı var?" diye düşünmekten kendimi alamıyorum.

Spam hepimizin başının belası ama çözüm için neden böyle uçuk bir fikirle ortaya çıktı acaba? Bir yerlere bilgisayarımın kullanılabileceğine ilişkin kayıt girmemi ve birilerinin bilgisayarımı kullanmasına izin vermemi nasıl bekleyebiliyor?

Hadi diyelim verdim.... Windows işletim sistemi altında bu nasıl olacak? rexec, rsh benzeri bir olanak var da benim mi haberim yok! Yoksa www.microsoft.com'dan bir program indirip yüklememi mi bekliyor? Yoksa insanların e-posta gönderebilmek için WinX işletim sistemlerini örneğin Windows MP'ye upgrade etmeleri mi gerekecek?

Bu işte bir bit yeniği var ama ne?

Linux, Windows´a `ön ayak´ oluyor

anonim

Piyasa araştırma şirketi Gartner, Linux tabanlı masaüstülerin önemli kısmının Windows işletim sisteminin korsan olarak yüklenmesinde kullanıldığı yönünde bir araştırma yayınladı.

Gartner raporunda, özellikle açık kaynağın popüler olduğu Asya pazarlarında, Linux yüklü olarak satılan bilgisayarların satın alındıktan sonra korsan yolla tersine geçiş yapılarak Windows´a çevrildiği belirtildi.

Windows´ta Vahim Bir Durum !

anonim

Hürriyet Gazetesi'nin 17.07.2003 tarihli bir haberine göre Windowsta vahim bir hata varmış!

Hatanın, ''Last Stage of Delirium Research Group'' adlı Polonyalı araştırmacılar grubu tarafından ortaya çıkarıldığı, ancak bu uzmanların, hata çok vahim olduğu için olayı son derece gizli tuttukları belirtiliyor!

ASP.NET Platformu Apache Web Sunucusunu Desteklemeye Başladı

FZ

Yazılım devi Microsoft, .NET yazılım geliştirme altyapısını, dünyada en çok kullanılan Web sunucusu Apache ile entegre etmeye hazırlanıyor.

\r \r Covalent Technologies ile çalışan Microsoft, Apache 2.0 ile sunucu tarafında çalışan, nesneye yönelik programlama geliştirme platformu .NET'in önemli bir parçası olan ASP.NET'in artık uyumlu olduklarını belirtti.

Windowsda sağ kalmak için gerekli yazılımlar.

oktay

İstesek de istemesek de bazen kendimizi bir Windows makinenin başında iş yapmaya çalışırken bulabiliyoruz.

Bu gibi zamanlarda gerek Linux'den aşına olduğumuz uygulamalar gerekse Windows'a özgü fakat kaliteli uygulamalar imdadımıza yetişir.

Ben de diğer arkadaşlara yardımcı olması bakımından kendi bildiğim bir kaç uygulamayı kısa açıklamalarıyla birlikte paylaşmak istedim.

Zorunlu Windows günlerinizin kısa sürmesi dileği ile.