Debian geliştiricisi olmak

0
e2e
"Bir Debian geliştiricisi olmak mı istiyorsunuz? Bunu isteyen yalnız siz değilsiniz. Yazılım paketlerini bir dağıtım için hazırlamak, döküman yazmak, bir sürümü test etmek... Hepsi de sonsuz ve nankör görevlerdir. Şu ana kadar, herhangi bir zamanda bu işleri yapmak için başvuran yüzlerce insan var. Bununla birlikte, adaylar bu görevler için kabul edilmeden önce, yalnızca programcılık yeteneklerini değil, aynı zamanda Debian süreci ve felsefesini kavrayışlarını da sunmak zorundalar. Bu süreç aylar alabilir, tabii bazı istisnalar da var."
Bruce Byfield, NewsForge'taki makalesinde, Debian geliştiricisi olmak isteyenleri bekleyen "zorlu" süreci anlatıyor. Yalnızca geliştirici olmak isteyenlerin değil, Debian'ın geliştiriciler grubu ve grup üyelerinin hangi aşamalardan geçerek buralara geldiği hakkında fikir sahibi olmak isteyenlerin de okuması gereken güzel bir makale.

Görüşler

0
sundance
Debian'ın bu tarzı bazen çok eleştiriliyor. Mesela bu çok aşamalı kabul sırasında reddedilen iki ünlü ;

RMS (Richard Matthew Stallman, herseyi başlatan abi)
ve
DocBook sisteminin yaratıcısı var (Adamın Debian developer olmayı istemesinin sebebi, kendi paketlerini yönetmek)

Hele bu DocBook'çu amcanın durumu içler acısı, 22 yaşında bir İtalyan genci inceliyor, "Yok kardeşim siz bu camiaya yeteri kadar emek verebilecek birisine benzemiyorsunuz" diyerek reddediyor :))

Kısaca bürokrasi ve işgüzarlık heryerde.
0
bahadirkandemir
Geçen sene Richard M. Stallman, Ian Mudock'a karşı biraz soğuktu. Sebebi bu mu acaba?

Ian Mudock, Stallman'a "Merhaba, ben Ian Mudock, size mail atmıştım, hatırladınız mı?" dedi ve Stallman hiç sallamadı, rozetleri saymaya devam etti.
0
e2e
Maalesef Ian Murdock da Debian geliştiricisi olmak için başvurup da beklemede olanlar arasında! Ian Murdock, Mayıs 2004'te, acilen Debian geliştiricisi olmasının kabul edilmesi için başvurmuş, fakat süreci hala bitmiş değil...
0
ttk
Kısaca "oha" demek mi lazım bu adamlara ? Amma da kasılıyorlar.
"Ne müyendizler dokturlar istedi de gızımızı... virmedik" diyenlerin hesabına çevirmişler işi.

Bu saçmalama ve kendilerinin bu noktaya gelmesine sebep olan işin başlatıcılarına dahi yaptıkları bu muamele, nankörlük sonunda dönüp kendilerini vuracaktır tahmin ediyorum.
0
FZ
10 yıldır 1000 kişiyi aşkın organizasyon dağılmadığına ve 15.000 farklı yazılımı Debian paketi olarak, farklı mikroişlemci mimarileri ve üç farklı kategorideki (stable, testing, unstable) yazılım depolarında sunabilecek koordinasyonu yürütebildiklerine göre, şimdilik fena sayılmaz herhalde durumları! ;-)
0
bm
Belli buyukluge gelmis teskilatlari boyle burokrasiye bogulmaktan kurtarmak oldukca zor. Buyuk sirketler ve devlette calisan arkadaslar herhalde bunu teyid edeceklerdir. Bu bence bir nimet zaten, buyuk kendi ayagina basmaya baslarken kucukler 'aa aptallara bak' diyerek buyugun yapamadigi isleri yapip kendilerine yerine gore pazar yerine gore destekci payi bulabiliyorlar. Burada onemli olan yapilan is acik oldugu icin debian teskilatinin tikanmasi veya islerligini tamamen kaybetmesi durumunda ortadan bir degerin kaybolmamasi. Onun icin endiseye mahal yok, kurum olarak boyle intihar ederse kimseye birsey olmaz. (Bence bunlar cozulur zaten.)
0
ttk
Merhaba

Biraz (!) hissi tepki vermiş oldum ama, ayağını bastığı noktaya gelmesine sebep olan girişimi başlatan, dağıtımdaki binlerce açık kaynak kodlu paketi hazırlayanların başlangıç noktası olan bir kişiye yapılan bence büyük eşeklik !
Büyüğünü küçüğünü bilmeyen veya aralarından çıkan bu işi yapan tipleri uyarmayan bir topluluk eşek ise sürüsünden farksızdır. Üstada saygı diye genel bir şey var ama tabii herkesin buna yaklaşımı farklı olabiliyor. Dediğiniz gibi belki kendi içlerinde de çözebilirler bu problemi.

Artık onun bunun dağıtımını değil memleketin kendi dağıtımını desteklemeye karar verdim, debian mebian fasa fiso :)
0
irfaN
Uludağı mı Türkix i mi desteklemeye karar verdin ? Çok merak ettim. Debian gibi bir sistemden vazgeçtiğine göre..
0
ttk
Merhaba

Öncelikle, Turkix'i hiç duymadığımı üzülerek söyleyeyim, sade bir kullanıcı olarak Mozilla'ya zamanında yaptığım gibi, kullanıcısı ve eğer bug bulursam bildirimci olarak Uludağ'ı desteklemeye karar verdim. Bundan sonra umarım yüzümüzü kara çıkarmaz da artık hep yerli dağıtım olarak Uludağ'ı kullanırız.

Debian'dan vazgeçmiş değilim, şöyle ki hiç ciddi olarak Debian kullanmadım, Live cd tipi dağıtımlar olan Knoppix ve onun küçüğü Damn Small linux hariç :)

Tepkim biraz abartılı oldu ama Debian'ı geliştirenlerin de hakkını yememek lazım, Linux'un hayatiyetinin devamı konusunda yanlış bilmiyorsam çok önemli bir yerleri var.
Hiç yapılmayacak insanlara yapılan muamele bende "bam teline basılma etkisi" yapan cinsten olduğu için bu kadar tepki verdim.
0
irfaN
Uludağı daha deneme imkanım olmadı. Bu gün yarın deniycem onu da.. Güzel dağıtım olduğu kulağıma geldi. İyi ise (ki umarım öyledir) mutlaka destek veririz..

Fakat seninde dediğin gibi Debian'ın Linux ta çok büyük etkisi var. Benim ilk tanıştığım dist Debian'dı.. Linux dünyasında Debian ekibi, kaybetmek isteyeceğim en son ekip olur. Değişik dağıtımları denedim, yanına bir de gentoo yu ekledim. Diğerleri boş, ki hele Şirket dist lerinden (non-free) nefret ediyorum. Bana göre bir yazılım ya özgürdür ya değildir. Yarı özgür(!) (kısmi özgür mü demeliydim yoksa) tatmin etmiyor.

Ufak tefek sorunlar mutlaka her yerde olur. Bunun örneklerini bir çok kez sağda solda duydum/gördüm. Debian geliştirici ekibinin dağılmasına kadar varacağını hiç sanmıyorum. (Umarım haklı çıkarım)

Saygılarımla
0
realist
Debian'daki paket sayısı hazır yazılım sayısını tutmuyor. Mümkün olduğu kadar modüler yapı tercih edildiği için.
Mesela XFree86 kodu 105 binary paket oluşturur. Samba ise 4.
0
sametc
Stallman reddedilmiş ahh ? :) şaka yapıyorsunuz yani benim organizasyonuma benim kullandığım işletim sisteminin konsol sistem araclarını yazan hatta benim dusunce tarzımı oluşturan adamı almıyacağım burokrasi varrrrr diyeceğim :)) cok bilmişler o zaman debian geliştiricileri soyle hocam cok bilmesinler :) ben hemen sana burokrasi yokkk gel hemen derdim gercektne dumur oldum
0
e2e
Sorunu tek başına bürokrasiye bağlamak yanlış olur. Aynı makalede, kabul edilme kriterlerinin sadece programcılık bilgisi ve Debian felsefesini anlamakla sınırlı olmadığı, diğer önemli kriterlerden birinin de Debian'a yeterli, gerektiği kadar vakit ayırıp ayıramayacağı da olduğu belirtiliyor.

Bu tartışmaların başlaması bile Debian'ın geliştirici politikasında bazı şeylerin değişeceğinin işareti gibi geliyor bana. O zamana kadar (varsa) yapılan hataları kapatmaz belki ama yine de bu tarz bir tartışma sürecine girilmiş olması iyi.
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Herkes için Debian

anonim

debian-user-turkish posta listesine gönderilmiş bir metni sizinle paylaşmak istedim:" Merhaba. Sizi bilmem ama benim bir hayalim var. GNU/Linux'un herkesin istekle ve sahiplenerek kullandığı özgür yazılımlar için bir platform olmasını istiyorum. Hayata yeni atılmış girişimcinin ödemek zorunda bırakıldığı yazılım lisans ücretleri ile sermayesinin azalmadığı, ilkokuldaki öğrencinin ilerde kendisine ve topluma faydalı olacak bilgisayar yazılımlarını kullandığı, 60'lı yaşlarındaki yakın gözlüklü amca ve teyzelerin virüs tehlikesi olmadan internetin faydalarından yararlanabildiği, üniversitelerde öğrencilerin ve akademisyenlerin kaynak kodunu inceleyip değiştirerek bilginin yayılması ve artmasına katkıda bulunabildiği, evindeki zorlukla bulabildiği 486 işlemcili PC bilgisayarı ile geleceğin bilgisayar uzmanları olmak yolundaki yeni yetmelerin temelleri öğrenebildiği, Anadolu'nun ücra köşesindeki insanların dünya ile iletişim kurmasını sağlayan ve her şeyden önemlisi bunları yaparken tüketici rolü ile sınırlanmadan, üretici bireyler olarak, gelecekte ve bugün yaşamamızın vazgeçilemez parçası bilgisayarları kullanabilmeyi hayal ediyorum.

Debian ve pornografi: olsun mu?

e2e

Debian GNU/Linux'un, teknik yönleri kadar, geliştiricilerinin sosyal yönleri de bende hep ilgi uyandırmıştır. Kadın geliştiricileri teşvik etmek, cesaretlendirmek ve yol göstermek için açılan Debian Women sayfasını gördüğümde de hoş bir sempati uyanmıştı bende.

Fakat bugünlerde, Debian geliştiricilerini zor bir karar bekliyor. Newsforge'daki habere göre, debian-devel e-posta listesine gönderilen bir e-posta listeyi epeyce hareketlendirmiş.

Extremadura da Debian GNU/Linux Dedi

FZ

Altyapı ve Teknolojik Gelişmeden Sorumlu Meclis Üyesi Luis Millán Vázquez de Miguel, Extremadura'daki tüm bilgisayarların 1 sene içinde özgür yazılım tabanlı sistemler kullanacağını, Debian GNU/Linux tabanlı gnuLinEx'in devreye sokulacağını belirtti.

Debian´dan Yeni Açılım

GaripFakir

Debian GNU/Linux projesinin kurucusu Ian Murdock Redhat linux yükleme aracı Anaconda'nın Debian'da kullanılacağını ve bundan sonra Redhat .RPM paketlerinin de APT ile kullanılabileceğini duyurdu"

http://arstechnica.com/archive/news/1067056799.html

Linux Çekirdeğinde 8 Açık ve Çözümleri

FZ

Sistem ve ağ yöneticilerinin dikkatine: Debian´ın güvenlik sitesinde Linux çekirdeğinde en son tespit edilen ve IA32 mimarili bilgisayarları etkileyen hatalar ve bunlarla ilgili çözümler mevcuttur. Detaylı bilgiyi yukarıdaki linkten edinebilirsiniz.