TrustedDebian 1.0 Çıktı

0
FZ
Hem Debian´ın getirdiği kolay yönetilebilirlikten faydalanmak hem de güvenli bir bilgi işlem ve veri iletişimi ortamı sağlamak isteyen GNU/Linux kullanıcıları için TrustedDebian 1.0 hizmete hazır.

Sistemle ilgili bir demo belgesini de burada görebilirsiniz.

FM´nin kıdemli üyelerinden, Debian´dan sorumlu Internet bakanı roktas arkadaşımızın da yorumlarını bekliyoruz ;-)

Görüşler

0
roktas
Ooo bakan olmuşuz da haberimiz yok, dur ben şimdi buna bir riviyuv sallayayım :) Sevgili FZ bu güvenlik konusunda senin yanında laf etmek ne haddimize. Üstelik şu Garanti meselesine üşüşen onlarca arkadaşın varlığı doğrusu beni çok endişelendiriyor, madara oluruz elâleme ;) İncelediğim kadarıyla bu proje Debian projesiyle resmi olarak bağlantılı değil, fakat ilginç geldi doğrusu. Bir açığı kapatıyor gözükmekte: `Debian mimarisi + OpenBSD güvenliği`. Sayende haberim oldu, bir yerlere not ettim bunu...
0
FZ
Sıkı bir estağfurullah çekerek başlıyorum sözlerime ;-)

Tez zamanda bize Trusted Debian 1.0´ı tanıtacağından şüphem yok. Rol tabanlı erişim, buffer taşma kontrolü ve daha pek çok özelliği bulunan ve Internet üzerindeki sunucu türündeki makinalar için özel olarak tavsiye edilen bu Debian temelli sistem nedir, ne değildir. Bunu bilmek Türk kamuoyunun hakkıdır. Aydınlat bizi! ;-)
0
FZ
Ha, bu arada yanlış okumadım değil mi? `Sayende haberim oldu, bir yerlere not ettim bunu´ dedin değil mi? Yani FM sitesi sayesinde haberdar oldun bu sistemden, bu gelişmeden, bu vakadan. Hmm, e yani başka nasıl olabilirdi ki? Slashdot diye bir yer var diyorlar, orası da buraya benziyormuş. Bilmem ki yani FM dururken kaç kişi bakar oraya ;-)

Neyse yani bilen kazanıyor, bilmeyen çok şey kaybediyor. Boşuna bas bas bağırmıyoruz sabahleyin kalkınca yapacağınız ilk iş FM´e bir göz atmak olsun diye ;-)

Pırodakt rivuyv´u da en kısa sürede bekliyoz, hatırlatayım dedim.
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Debian ile ISP kuruyoruz!

sundance

GNU/Linux dağıtımları içinde gerek sistemi gerekse gönüllülere dayanan geliştirme ekibinin yapısı açısından en kendine özgülerinden biri olan Debian için adım adım kurulum dökümanı...

Her bir aşamasındaki ekran görüntüleri ile bu dökümanı takip ederek

-Bind Dns Server
-Apache Web Server
-Postfix SMTP Server
-Qpoper Pop3 Server
-Proftpd
-MySQL ve daha bir çok uygulama ile

küçük çaplı bir ispnin verebileceği hemen her türlü hizmeti verebileceksiniz. Tabi bir de bant genişliği ve ISP sözleşmesi detayları var ;)

Debian GNU/Linux için Üç Yeni Kılavuz

FZ

Yoğun şekilde çalışmalarını sürdüren Türk Debian GNU/Linux kullanıcıları grubu üyelerinden Serdar Aytekin, www.debian-tr.org sitesine üç yeni kılavuz eklemiş durumda:

Türkçe Debian Belgeleri

yuxel

Bir süredir Debian listelerinde güzel belgeler dolaşıyor. Serdar Aytekin kendi sitesinde bir çok güzel belge sunuyor. Böyle belgeleri özleyen FM kullanıcılarına iyi bir alternatif olabilir.

Linux Çekirdeğinde 8 Açık ve Çözümleri

FZ

Sistem ve ağ yöneticilerinin dikkatine: Debian´ın güvenlik sitesinde Linux çekirdeğinde en son tespit edilen ve IA32 mimarili bilgisayarları etkileyen hatalar ve bunlarla ilgili çözümler mevcuttur. Detaylı bilgiyi yukarıdaki linkten edinebilirsiniz.

Debian Tarihçesi

darkhunter

Adını Kadınları Linux Kullanmaya NASIL Teşvik Edersiniz? ve Ruby Kullanıcı Kılavuzu'dan hatırladığımız Pınar Yanardağ, yeni bir çeviriye daha imzasını atmış : Debian Tarihçesi çevirisi sadece Debian GNU/Linux kullananların değil, tüm Linux severlerin ilgisini çekecek nitelikte bir makale.