TrustedDebian 1.0 Çıktı

0
FZ
Hem Debian´ın getirdiği kolay yönetilebilirlikten faydalanmak hem de güvenli bir bilgi işlem ve veri iletişimi ortamı sağlamak isteyen GNU/Linux kullanıcıları için TrustedDebian 1.0 hizmete hazır.

Sistemle ilgili bir demo belgesini de burada görebilirsiniz.

FM´nin kıdemli üyelerinden, Debian´dan sorumlu Internet bakanı roktas arkadaşımızın da yorumlarını bekliyoruz ;-)

Görüşler

0
roktas
Ooo bakan olmuşuz da haberimiz yok, dur ben şimdi buna bir riviyuv sallayayım :) Sevgili FZ bu güvenlik konusunda senin yanında laf etmek ne haddimize. Üstelik şu Garanti meselesine üşüşen onlarca arkadaşın varlığı doğrusu beni çok endişelendiriyor, madara oluruz elâleme ;) İncelediğim kadarıyla bu proje Debian projesiyle resmi olarak bağlantılı değil, fakat ilginç geldi doğrusu. Bir açığı kapatıyor gözükmekte: `Debian mimarisi + OpenBSD güvenliği`. Sayende haberim oldu, bir yerlere not ettim bunu...
0
FZ
Sıkı bir estağfurullah çekerek başlıyorum sözlerime ;-)

Tez zamanda bize Trusted Debian 1.0´ı tanıtacağından şüphem yok. Rol tabanlı erişim, buffer taşma kontrolü ve daha pek çok özelliği bulunan ve Internet üzerindeki sunucu türündeki makinalar için özel olarak tavsiye edilen bu Debian temelli sistem nedir, ne değildir. Bunu bilmek Türk kamuoyunun hakkıdır. Aydınlat bizi! ;-)
0
FZ
Ha, bu arada yanlış okumadım değil mi? `Sayende haberim oldu, bir yerlere not ettim bunu´ dedin değil mi? Yani FM sitesi sayesinde haberdar oldun bu sistemden, bu gelişmeden, bu vakadan. Hmm, e yani başka nasıl olabilirdi ki? Slashdot diye bir yer var diyorlar, orası da buraya benziyormuş. Bilmem ki yani FM dururken kaç kişi bakar oraya ;-)

Neyse yani bilen kazanıyor, bilmeyen çok şey kaybediyor. Boşuna bas bas bağırmıyoruz sabahleyin kalkınca yapacağınız ilk iş FM´e bir göz atmak olsun diye ;-)

Pırodakt rivuyv´u da en kısa sürede bekliyoz, hatırlatayım dedim.
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Viyana Açık Kaynağa Geçiyor

Soulblighter

Avusturya’nın başkenti Viyana yerel hükümeti masaüstü bilgisayarların bu yılın ikinci çeyreğinden itibaren açık kaynak işletim sistemine geçirileceğini duyurdu. Geçiş Microsoft Office 2000’den OpenOffice.org’a ve Microsoft Windows 2000 işletim sisteminden GNU/Linux’a transferi kapsıyor. Kullanıcılar isterlerse Windows 2000’i tutarak sadece OpenOffice’e geçebilecek.

HP, Debian GNU/Linux'a Verdiği Desteğin Karşılığını Aldı

FZ

Kim demiş tamamen özgür ve büyük bir camia tarafından geliştirilen GNU/Linux dağıtımlarından birini destekleyerek para kazanamazsınız diye?

Hewlett Packard, Debian GNU/Linux'a verdiği resmi destek sayesinde 25 milyon $ kazandı. Bu gidişle bu durum Novell, RedHat gibi ticari kurumlara karşı bir meydan okumaya dönüşebilir.

Kubuntu

yuxel

Ubuntu, son kullanıcılar için çok güzel bir seçimdi. Son sürüm Debian paketlerini (ve hatta Debian'da olmayan ancak son kullanıcıların görmek istediği paketleri) içeren Ubuntu'nun ben ve benim gibiler için tek bir eksiği vardı : KDE.

Debian geliştiricisi olmak

e2e

"Bir Debian geliştiricisi olmak mı istiyorsunuz? Bunu isteyen yalnız siz değilsiniz. Yazılım paketlerini bir dağıtım için hazırlamak, döküman yazmak, bir sürümü test etmek... Hepsi de sonsuz ve nankör görevlerdir. Şu ana kadar, herhangi bir zamanda bu işleri yapmak için başvuran yüzlerce insan var. Bununla birlikte, adaylar bu görevler için kabul edilmeden önce, yalnızca programcılık yeteneklerini değil, aynı zamanda Debian süreci ve felsefesini kavrayışlarını da sunmak zorundalar. Bu süreç aylar alabilir, tabii bazı istisnalar da var."

Debian Konsorsiyumu Genişlemeye Devam Ediyor

butch

Bir süredir dedikoduları devam eden Debian Konsorsiyumu, kurumsal bir Debian dağıtımı için bir araya gelen Credativ, Knoppix, LinEx, Linspire, MEPIS, Progeny, Skolelinux, Sun Wah Linux, UserLinux, VA Linux, ve Xandros gibi markaların Progeny liderliğinde bir araya gelmesinden oluşacak. Konsorsiyum ile ilgili ilk resmi duyurunun Ağustos ayı başında gerçekleşecek LinuxWorld Conference & Expo'da yapılması bekleniyor.

Detaylar için buraya.