ATI Sonunda Becerdi :)

0
darkhunter
Debian GNU/Linux temelli bir işletim sisteminiz ve modern bir ATI grafik kartınız varsa size güzel bir haberim var :) Artık kurulum ve konfigürasyon için işkence çekmeyeceksiniz.
Çok uzun zaman önce değil, sadece birkaç gün önce Debian'ıma ATI grafik kartımı tanıtmak isteseydim http://xoomer.virgilio.it/ adresinde debeleniyor olacaktım. Hemde kartımın desteklediği birçok teknolojiden vazgeçmek pahasına.

Ama sonunda oldu, artık ATI kartları Debian altında kurmak çocuk oyuncağı. Hemde GUI yada UI installer tercihleriyle.

Bu arada belirtmeden geçmeyeyim, bu kurulum programı Debian'a özgü değil. Önceden sadece RedHat sistemlere tanınan kurulum ayrıcalığı artık bütün dağıtımlara tanınıyor. Hoş, gerçi Debian temelli sistemler dışında kurulum problemi hiçbir zaman yaşanmıyordu. Yani bu gelişme Debian'a yaradı :)

Kısaca yapılması gerekenler şöyle :

Öncelikle favori paket yönetim sisteminizle (apt-get , synaptic, aptitude), Kernel'inizin Header ve Source paketlerini kurun.

Kernel'inizin versiyonunu öğrenmek için :

$ uname -r

(Header ve Source kurarken bir karışıklık olmaması için)

Ben Debian Etch (stable) üzerinde çalışıyorum şu an.

kernel-image-2.6.8-2-386 için kurmam gereken paketler şunlar :

kernel-headers-2.6.8-2
kernel-headers-2.6.8-2-386
kernel-source-2.6.8

Bu paketlerin bağımlılıklarını gözden kaçırmayın (aslında bu bağımlılıkları gözden kaçırmak için çaba sarfetmek gerekiyor) :-)

Şimdi kernel-source paketini açacağız :

# cd /usr/src
# tar xjvf kernel-source-2.x.y.tar.bz2


Ne olur ne olmaz diye :

# ln -s /usr/src/kernel-headers-...-386 /usr/src/linux

Bunlar tamamsa, installer 'ı indirip kuruyoruz (Çıkış tarihi : 06/09/05, Ver.: 8.14.13). GUI ya da UI ile kurulumu da anlatırsam gülersiniz, o derece kolay yani :)

Kurulumun sorunsuz olarak tamamlandığına dair bir mesaj aldıysanız mutlu olmalısınız :) Eğer bir sorun olduysa yukarıda anlatılanlarla ilgili bir hata yaptınız demektir...

Son olarak /etc/X11/XF86Config-4 dosyasını açın ve aşağıdaki bölümleri burada yazdığı gibi değiştirin. Konfigürasyonun bir işgenceye dönmesini isterseniz fglrxconfig'i de kullanabilirsiniz :)

Yok ben iyiyim böyle diyenlere :

Section "Device"
Identifier "Ati Graphics Adapter"
Driver "fglrx"
# Option "UseFBDev" "true"
EndSection

.......

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Device "Ati Graphics Adapter"
.......

Evet, X'i yeniden açın, FPS'i glxgears komutuyla ya da OpenGL screen saverları çalıştırarak kontrol edebilirsiniz.

Benim Gnome'umda :) Ati Control diye bir program belirdi. Bu programla DualScreen, Adjustment ve TV Out*'u ayarlayabilirsiniz. Aman Tanrım! Hepsi olması gerektiği gibi çalışıyor (ilk kez oluyor bu), hem de hiçbir ayara gerek kalmadan...

Artık Ati'de kaliteli Linux sürücüleri üretmeyi başarıyor galiba (FPS yüsek çıktı da afedersin) hem de tüm dağıtımlar için...

Eh, o zaman TV-OUT ON*. TVye görüntüyü de verdik, güzel bir film izleyelim bari...

--Aaa, bunun progresive scan desteği de mi var?
-- Ne sandın Linux bu, hem de "Evrensel işletim sistemi".

Uyarı : Burda anlatılanlar teorik olarak bütün dağıtımlara uygulanabilir olmakla beraber, sadece Debian GNU/Linux'e yöneliktir. Bu sürücüleri kurarken sizi uzaylılar kaçırırsa sorumluluk kabul edilmez. Bu yazı GPL kapsamında dağıtılır.

Murat "darkhunter" Sağlam
benimkaosum [et] hotmail [nokta] com
glxgears :
6324 frames in 5.0 seconds = 1264.800 FPS
7335 frames in 5.0 seconds = 1467.000 FPS
7334 frames in 5.0 seconds = 1466.800 FPS
7337 frames in 5.0 seconds = 1467.400 FPS
7356 frames in 5.0 seconds = 1471.200 FPS
:-p

Görüşler

0
Ragnor
Ati'yi tercih ettiğim için bir kez daha mutlu oldum. Keşke diğer donanım üreticileride bir an evvel linux için sürücülerini çıkarsalar...
0
Ragnor
Affedersiniz ufak bir hata yapmışım...

Mesajın orjinali;

Ati'yi tercih ettiğim için bir kez daha mutlu oldum. Keşke diğer donanım üreticileride bir an evvel linux için sürücülerini çıkarsalar...
0
mrtksn
Nvidia çoktandır gayet iyi sürücüler çıkarıyor, zaten başka üretici kaldı mı?
0
darkhunter
Aslında Ati için yapılması gereken şu an Debian paket sistemine dahil olmasını sağlamak. Bildiğim kadarıyla Nvidia (kutulum azcık uğraştırsa da) depolardan alınabilen sürücülere sahip.

Sanırım Nvidia da Ati gibi kaynak kodunu açmamış bir üretici ama paket sistemine dahil. Yoksa ben mi yanlış biliyorum kaynak açıp açmamak konusunu?

Eğer durum böyleyse Ati'nin Debian paketleri bir an önce yapılmalı. Aslında konu çok kolay, zaten ubuntu için hazırlanmış Ati paketleri mevcut ama bildiğim kadarıyla bunlar Debian'a özgü spesifikasyonlara uymadıkları için Debian'a kurulamıyorlar. Bu bir kaç aydır böyle.

Varsa bu işlerden anlayan bir babayiğit yapsın paketi, anında meşhur olur ;-) Debian geliştiricilerinin bu konuyla pek uğraşmadıklarını duymuştum. Zaten mevcut paket stabil görünüyor, bu şekilde belki yapılan yeni paket debian depolarına bile girebilir...


Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Linux Workstation, niye ki ?

sundance

GNU/Linux`a olan sevgimiz malum, dahası bu türün en köklere sadık dağıtımı Debian ise son zamanlarda gözde fetişlerimizden. Hemen her akşam 10 civarı irc.openprojects.net #debian.tr kanalında buluşmaktayız. Fakat temelde bir sunucu sistemi olarak başlayan Linux`u masaüstünde kullanma isteğimiz bir çoklarına gereksiz bir çaba olarak gelebilir. Halbuki biz Linux`un masaüstünde/gündelik hayatta bize çok daha fazla imkanlar sunduğunu ve her çabaya değdiğini düşünüyoruz.

Bu konuda güzel çalışmalara imza atan Gürkan Şengün(a.k.a. Tarzeau) çok güzel bir İş İstasyonu Olarak Linux makalesi hazırlamış. Hala şüphesi olanlar için ;)

Debian GNU/Linux 5 Duyuruldu

Tarık

Uzuuuun zamandır iple çekmemize rağmen devamlı avcumuzu yaladığımız Debian GNU/Linux sürüm 5, 14 Şubat sevgililer gününde sevgilileriyle buluşmak üzere sunuculardaki yerini aldı.

Viyana Açık Kaynağa Geçiyor

Soulblighter

Avusturya’nın başkenti Viyana yerel hükümeti masaüstü bilgisayarların bu yılın ikinci çeyreğinden itibaren açık kaynak işletim sistemine geçirileceğini duyurdu. Geçiş Microsoft Office 2000’den OpenOffice.org’a ve Microsoft Windows 2000 işletim sisteminden GNU/Linux’a transferi kapsıyor. Kullanıcılar isterlerse Windows 2000’i tutarak sadece OpenOffice’e geçebilecek.

Debian masaüstü altprojesi başladı

anonim

Bugün debian-devel-announce mail listesine gelen bir mesaja göre Debian projesi, masaüstüne daha uygun bir dağıtım oluşturmak üzere resmi olarak harekete geçmiş bulunuyor. Projenin adresi www.debian.org/devel/debian-desktop Hepimize hayırlı uğurlu olsun :^)

Debian Konsorsiyumu Genişlemeye Devam Ediyor

butch

Bir süredir dedikoduları devam eden Debian Konsorsiyumu, kurumsal bir Debian dağıtımı için bir araya gelen Credativ, Knoppix, LinEx, Linspire, MEPIS, Progeny, Skolelinux, Sun Wah Linux, UserLinux, VA Linux, ve Xandros gibi markaların Progeny liderliğinde bir araya gelmesinden oluşacak. Konsorsiyum ile ilgili ilk resmi duyurunun Ağustos ayı başında gerçekleşecek LinuxWorld Conference & Expo'da yapılması bekleniyor.

Detaylar için buraya.