axanc

axanc


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Linux ve Özgür Yazılım Sloganları Aranıyor! ( 1)

"Yazılımını Bilmediğin Silahına Güvenebilir Misin?"

Kim? Ne zaman? Kiminle? Nerede? ( 11)

Buna habere "Pirate Party"den çok güzel bir alıntı yapacağım.

"There goes the whistle blower protection!"

Ruslara 850.000 € verip İstiklal Caddesinde saniyede 15.000 yüz taramak? ( 22)

Devletin yaptığı özel alımların şekillerini belirleyen bir kanun var. Eğer bir yazılım şirketiniz varsa ve bu boyutta bir projeyi yapabileceğinizi düşünüyorsanız, emniyet müdürlüğü hakkında "devleti zarara uğratmak"tan dava açabilirsiniz. Olay şu ki, yurt içinde böyle bir teknolojiyi yaratma imkanı varken, bu sistemi yurt dışından temin ettiyseniz, hakkınızda dava açılır ve işler oldukça da büyür. Madem bu konuda bu kadar hayıflanıyorsunuz, bunu yapabilecek şirketi olan birisi bununla ilgili itirazda bulunsun. Bunun benzeri itirazları inşaat ve malzeme temin firmaları her gün yapıyor, sizin neyiniz eksik??

Türkiye spam konusunda dertli ( 10)

Minik ve kaba bir hesapla

Türkiye %25.37
Rusya %15.68
Amerika %15.40

(nufusları 301 milyon'a çektim sadece)

Türkiye spam konusunda dertli ( 10)

Wiki'den bişeylere baktım da arkadaşlar,

Amerika'nın nufusu 301 milyon..
Rusya'nın nufusu 142 milyon..
Türkiye'nin nufusu 70 milyon..

Nufusa göre oranlanırsa kim birinci acaba?

Türk Hava Kuvvetleri Bilgi Sistemi (HvBS) ( 6)

Tübitak tarafından tasarlanmış bir şifreleme altyapısı.. Çeşitli şekillerde şifrelemelerinize yardımcı oluyor ve imza yerine de geçiyor..

Türk Hava Kuvvetleri Bilgi Sistemi (HvBS) ( 6)

Yazılım Mühendisliği konusunda bir sapma var.. kullanılan kaynak miktarından hiç bahsetmiyorum.. bu arada şifreleme için MA3 kullanılıyor..

OSCON 2007 Videoları Yayında ( 1)

Konuşması genel olarak Hascon hakkında olsada, gerek Londra konuşması gerekse de bu konuşmasının arasında açık yazılım hakkında hoş bilgiler veriyor.. aslında O'Reilly'nin konuşmasında da belirttiği gibi kernel geliştiricilerine büyük iş düşmüş durumda.. wikipedia üzerinde gördüğüm bir gerçek ise beni oldukça etkiledi doğrusu, Linux Kernel 2.6'nın tekrar geliştirilmesi maliyeti yaklaşık 612 milyon dolar ($612M)..

Espri Bulamadım ( 3)

Lamer: abi merhaba..
IT-CEO: buyur dostum..?
Lamer: abi sende vidayı saat yönünün tersinde iki tur çeviren tornavida var mı..? bendeki olmuyor da..
IT-CEO: de get..

İçeriden Gelen Tıkırtı ( 12)

Tanıdık Hikaye güsel olmuş..

fazlamesai.net taşınıyor ( 16)

benim söylemek istediğim şey artık IBM'in kendi dergisinde bile fazlamesai.net adresinin tam sayfa reklamı vardı.. onları gördüğüm zaman benim aklıma ibm firmasının bu site ile ilgilendiği konusunda fikerler olumuştu.. ama bu olaya sevindim tabii ki..

fazlamesai.net taşınıyor ( 16)

Zaten IBM sponsorlugunda bir yerlere taşınmanızı bekliyordum.. IBM'de çalışan bu kadar yazardan sonra.. olası yani..

MSN için İngilizce-Türkçe sözlük botu ( 26)

şimdi yazılarınızı daha ayrıntılı okuyunca gördüm ki, beni biras aşacak şeyler var :).. ama en azından bi siteniz olur ise dökümantasyonunda görev alacak gönüllüler bulabilirsiniz.. Pardus'un şuan yaptığı gibi.. tşk..

MSN için İngilizce-Türkçe sözlük botu ( 26)

böyle bi çalışmada, öncelikle kodlama ve yazılım tasarımı veya dökümantasyon gibi aşamalarda size elimden geldiğince katkıda bulunmak isterim.. bu şekilde katılmak isteyenleri umarım kabul ediyorsunuzdur.. iyi çalışmalar..

MSN için İngilizce-Türkçe sözlük botu ( 26)

protokol olarak jabber felan mı? asıl sorum bu konu üzerine daha ayrıntılı dökümantasyon felan yapacak mısınız.. "işletmek" demişsiniz.. kâr amaçlı mı anlamam lazım?.. tşk..

IBM Haber Linux Evinizde ( 16)

Ben normal başvuru formu ile üye olmuştum.. ama üyeliğe dair bir bildirim mail'i atmıyorlar.. bize bir bildirimde bulunsunlar bencee.. :)

MSN için İngilizce-Türkçe sözlük botu ( 26)

Merhaba, Öncelikle çalışmanızı beğendim doğrusu.. Kullandığınız dil, platform, kod üzerinde kullandığınız lisans.. vb konularda daha ayrıntılı bilgi verdiğiniz herhangi bi yer var mı acaba?

Türk Telekom Kablosuz Internet tarifelerini belirledi ( 9)

yuhhhhhhhhhhhhhhhhhh

tek amaçları kar yapmak mı bunların ya!... yuhh bu fiyatlara!

Eric Raymond: GPL'e İhtiyacımız Yok ( 24)

doğrusu bu olayın ne zaman olacağını merak ediyordum. sonuçta bu insanlar kod yazmaktan para kazanmak istien, kişiler.. :)

ADSL Posta Güvercinine Karşı ( 6)

aynı şekilde bir yazı Andrew TANENBAUM'un "Computer Networks 4 edition" kitabında da mevcut. onun yaptığı ise bir köpeğin boynuna 10 terabyte'lık 4 tane teyp koyup onları banka'nın merkezinden veri ambarına taşıtmak ve sonuçta "hiçbir" sistemin yapamayacağı bir baudrate çıkıyor, 160GB (Byte not bit)....

gelsinler bi de bizimkini görsünler..

fazlamesai.net'e soralım: Koruyabilir miyim? ( 47)

benim uzun süre önce bir yerden öğrendiğim bir söz vardı,

"en güvenli sistem, fişi çekili sistemdir"..

teraflop seviyesinde işlemler ile tek kullanımlık şifreleri de çözmek mümkün ancak sonucunda alacakları şeyin buna değeceğine inanmaları lazım.. :)