Yeni Bir Galaksi Keşfedildi

0
FZ
Hubble teleskobu ile gerçekleştirilen gözlemler ve incelenen uydu fotoğrafları sonucunda yeni bir galaksi keşfedildi: galaksi.fazlamesai.org

İlk raporlara göre "her insan bir dünya, her insan bir gezegen, o halde gezegenleri, güneş sistemlerini ve pek çok şeyi bir araya getiren galakside buluşalım" düşüncesi ile yola çıkan FM editörleri bloglarını birleştirip Voltran'ı (ya da başka bir şeyi, her ne ise, kimileri Web 2.0 filan da diyor :) oluşturmaya karar verdiler, kolları sıvadılar, 1 hafta boyunca test ettiler ve sonra da büyük patlama ile cümle aleme gerekli duyuruyu yaptılar.

6 aylığına T.C. askeri kuvvetlerine emanet ettiğimiz sevgili arkadaşlarımız ve FM editörleri Larweda ve coskung simdilik galaksiye daha zayıf radyo sinyalleri yollayacaklar, sayılı gün çabuk geçer diyor ve gözlerimizi galaksiye doğru çevirip bir sonraki sürpriz için (asıl bomba, pek yakında!) çalışmalarımıza olanca hızı ile devam ediyoruz...

Görüşler

0
apollonius
T.C. askeri kuvvetleri değil. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK).
0
feran
Çocuklar askere gidiyorsa bu askerlik yapmak demektir. Hem ataları "Yurtta barış, dünyada barış" diyen bir ulusun gençleri "Farewell to Arms" dan yanaysa... Unutmamalı kalem kılınçtan keskin bir silahtır da derler!
0
apollonius
kılınç değil kılıç.
0
feran
Doğru, yoksa "doru" mu? Teşekkürler:)
0
sametc
ehe tam takip edilcek bir galaksi........
0
yilmaz
Küçük bir dialog
bu mükemmeldi.
yalnız gezegen lafı delikanlıyı bozar oraya başka birşey uydurmak lazım.
0
FZ
Eh işte biz de o yüzden "Gezegen" yerine "Galaksi" demeyi tercih ettik ;-)
0
feran
Hoş! Gezegen yerine "durağan" dense çünkü fm'cilerin tüm mesaisi ekran karşısında durup "fazla mesai" yapmak:) ama bu gençler durdukça ilerlemeyi beceriyor bence... kısaca seyyare de diyebiliriz!
0
FZ
Galaksi sözcüğünün hoşuma gitme sebeplerinden biri de süt.

Galaksi, ilk akla gelen tabii bizim içinde bulunduğumuz galaksi: Eski Yunan dilinde: "kyklos galaktikos" [1] yani "Milky Way" yani "Sütlü Yol". Süt. Biz ise "Samanyolu" demişiz. Saman. İnek. Süt. Galaktoz [2]. Ve tabii Galactica dizisinin eski bölümleri [3].

1- http://en.wikipedia.org/wiki/Galaxy
2- http://en.wikipedia.org/wiki/Galactose
3- http://www.battlestargalactica.com
0
sundance
Sanırım iyi bir şey demeye çalışmışsınız ama malesef bu 32 yaşındaki genç anlamadı çok :)
0
roktas
:- ) Vay be o kadar olduk di mi? Sakın o yaşla (32) ilgili bir niteleme yapma, post-orta-yaş krizinde nekahet dönemini atlatmaya çalışan şu fakirin romatizmalarını azdırırsın.
0
bm
Yanlis dusunuyorsunuz, kusuru memlekete bulun: "niye bizim memleketimizde herkes cok genc? Ne bicim yer burasi?" filan diye.
0
bm
Bu arada bunun istatistigi, meraklisina: http://www.photius.com/rankings/population/median_age_total_2004_0.html

0
sundance
Konunun konuyu açması zaten fazlamesai'nin ana ekseni, o yüzden hiç suçluluk hissetmiyorum.

Açıkcası ben "bizim ülke ne kadar enteresan herkes genç" diye düşünmüyorum.

Aksine herkesin için geçmiş durumda. 25 yaşındaki adam bile "aaaabi, bizden geçti o işler" derken en ufak bir pişmanlık duymuyor.

Bence temel sorun burda. Suyun başını tutmuş yaşlılar ve içi geçmiş gençler arasında, "at binenin, kılıç kuşananın" lafının "nasıl yapsak da atı becersek" şeklinde algılandığı bir ortam var.

Bence hiç de genç bir nüfusa sahip değiliz biiir, teknoloji ile ne iş yapılıyorsa "gençler yapmış" yaklaşımıyla yaklaşılıyor bu da ikiiii.

Ne zaman yirmili yaşlardaki bir arkadaş "bizden geçti o işler, bu saatten sonra... (devamını dinlemiyorum zaten)" dese, "Eden bulur, inleyen ölür" diyorum.

FM camiasının hiçbir zaman inlememeniz dileklerimle ;)
0
roktas
Yok ama, inleyen nağmeler beni öldürmüyor, ruhumu sarıyor sadece. :-) 32 yaş güzeldir, kırklar da öyle. (Romatizma var fakat.) İçi geçmeye gelince, o "hâl"in bir yaşı yok. Dileğini paylaşıyorum, içi geçenlerden olmayalım asla!
0
yilmaz
yaş 32 olmuş abilerim gençlerin önünü açın artık :) programı ben yapayım, siteyi de ben devralayım. :) bu arada emekliliğe ne kadar var. :D
0
butch
"Otostopçu" nasıl?
0
FZ
Otostopçu... Galaksi... Otostopçunun Galaksi Rehberi! Süper! :)
0
o_ozardic
eski atlaslarda gezegen sözcüğü, "seyyare" diye geçiyor bildiğim kadarıyla. Bu da bozar mı delikanlıyı ;)
0
conan
logo lazim.. soyle FM'li kirkikili galaksili filan.

Bi de top banner cok kalin sanki. soyle 100 pixel genisligine ceksek ;)

Bir de tesekkur ederim butch beni cok cabuk ekledigin icin. RSS'imin tarih kismi yokmus. Bu yuzden bi anda blogum istila etti ana sayfayi. Neyse ki farkedip kodunda duzeltme yaptim. Simdi Turkiye saati ile rapor veriyor :) (Her ne kadar blogum turkce olmasa da) :P
0
sefalet
Katılım için Butch'a mesaj attım ama Galaksiyi uzaya saldınız heralde ilgilenen yok.Bir de bazı günlük adresleri açılmıyor tıkladığınızda halbuki aynı günlüklerin mesajları çıkıyor galaksi sayfasında.
0
butch
Bugün herkes çok asabi. Mailinize cevap gönderdim ancak ulaşmadı sanırım. Galaksiye katılım için yapılan başvurlarda yapılan alışılageldik hata sizde de mevcut. Hazır fırsat çıkmışken herkese bildireyim.

1. Başvuruyu yaparken RSS Feed adresinizi de ekleyiverin. Zira avcılık zor iş.

2. Biraz sabredin. Bakalım değerli FM editörleri günlüğünüzün içeriğini nasıl değerlendiriyorlar.

Şunu da belirtmekte fayda var. Fazlamesai (adından da anlaşılacağı üzere) takip edenleri ve yazarları bol ama geliştiricileri kıt bir oluşum. Sabır ise çok büyük erdem.
0
sefalet
Rica ederim ne asabiyeti.Maalesef e-postanız gelmedi bana.Sabır dediğiniz şeyden bende çok var yalnızca e-postaya cevap gelmeyince ilgilenilmiyor ya da görülmedi gibi geldi.Adresi tekrar yollarım.Kolay gelsin.
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Gelecekten gelen adam

redogre

Gelecekten gelen adam!

Serbest.Fazlamesai.net

butch

Bundan 2 yıl önce bir buluşmada IT işleriyle pek de ilgili olmayan bir FM üyesi, internetin önemli bir bölümünü "geek"lerin ele geçirdiğini ve FM'de farklı konuların konuşulması, tartışılmasını istediğini söylemişti. Tespitin doğru olduğuna şüphe yok. Hatta Fazlamesai özelinde üyelerin BT ve Özgür Yazılım vs. dışında birşey konuşmadıkları, düşünmedikleri gibi genel bir kanı da var. Ancak işin aslı öyle değil.

DBR Yayın Grubunun Tercihi FreeBSD

FZ

Eski çalışma arkadaşlarımdan biri (ki aynı zamanda inf0 isimli FM üyesi oluyor kendileri) ile geçen gün ICQ'da karşılaştım, konu konuyu açtı derken kendisi DBR (Doğan Burda Rizzoli) yayın grubunda çalıştığını söyledi. Geleneksel bir bilgisayar muhabbetine aramızda devam ederken, MS Windows'u bırakıp FreeBSD'ye geçtiklerini söylemesi nazar-ı dikkatimi celbetti ;-) Bunun üzerine kendisi ile bir röportaj yapmam farz oldu, buyrun okuyun:

FM Karma

butch

Fazlamesai.net'e 6 yıl önce, "keşke şöyle bir site olsa da okusak" diyerek başladık. Bütün bu süre içinde en büyük önceliğimiz paylaşımı maksimum düzeyde tutmak oldu; uzun süre yorum yapmak için üyeliği zorunlu tutmadık, hiçbir kullanıcıyı siteden atmadık, hakaret içeren yorumları silerken bile tereddüt ettik "acaba bir ufak bilgi kırıntısı dahi olsun yok ediyor muyuz?" diye.

Fazlamesai.net Radyoda

sundance

Bugün (20 Şubat 2002) Saat 14:30`da Burç FM`de küçük bir söyleşiye Fazlamesai ekibi olarak katılacağız.

\r Eğer ilginizi çekerse bulunduğunuz bölgedeki Burç FM frekanslarından radyo ile ya da online olarak dinleyebilirsiniz.