Yeni Bir Galaksi Keşfedildi

0
FZ
Hubble teleskobu ile gerçekleştirilen gözlemler ve incelenen uydu fotoğrafları sonucunda yeni bir galaksi keşfedildi: galaksi.fazlamesai.org

İlk raporlara göre "her insan bir dünya, her insan bir gezegen, o halde gezegenleri, güneş sistemlerini ve pek çok şeyi bir araya getiren galakside buluşalım" düşüncesi ile yola çıkan FM editörleri bloglarını birleştirip Voltran'ı (ya da başka bir şeyi, her ne ise, kimileri Web 2.0 filan da diyor :) oluşturmaya karar verdiler, kolları sıvadılar, 1 hafta boyunca test ettiler ve sonra da büyük patlama ile cümle aleme gerekli duyuruyu yaptılar.

6 aylığına T.C. askeri kuvvetlerine emanet ettiğimiz sevgili arkadaşlarımız ve FM editörleri Larweda ve coskung simdilik galaksiye daha zayıf radyo sinyalleri yollayacaklar, sayılı gün çabuk geçer diyor ve gözlerimizi galaksiye doğru çevirip bir sonraki sürpriz için (asıl bomba, pek yakında!) çalışmalarımıza olanca hızı ile devam ediyoruz...

Görüşler

0
apollonius
T.C. askeri kuvvetleri değil. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK).
0
feran
Çocuklar askere gidiyorsa bu askerlik yapmak demektir. Hem ataları "Yurtta barış, dünyada barış" diyen bir ulusun gençleri "Farewell to Arms" dan yanaysa... Unutmamalı kalem kılınçtan keskin bir silahtır da derler!
0
apollonius
kılınç değil kılıç.
0
feran
Doğru, yoksa "doru" mu? Teşekkürler:)
0
sametc
ehe tam takip edilcek bir galaksi........
0
yilmaz
Küçük bir dialog
bu mükemmeldi.
yalnız gezegen lafı delikanlıyı bozar oraya başka birşey uydurmak lazım.
0
FZ
Eh işte biz de o yüzden "Gezegen" yerine "Galaksi" demeyi tercih ettik ;-)
0
feran
Hoş! Gezegen yerine "durağan" dense çünkü fm'cilerin tüm mesaisi ekran karşısında durup "fazla mesai" yapmak:) ama bu gençler durdukça ilerlemeyi beceriyor bence... kısaca seyyare de diyebiliriz!
0
FZ
Galaksi sözcüğünün hoşuma gitme sebeplerinden biri de süt.

Galaksi, ilk akla gelen tabii bizim içinde bulunduğumuz galaksi: Eski Yunan dilinde: "kyklos galaktikos" [1] yani "Milky Way" yani "Sütlü Yol". Süt. Biz ise "Samanyolu" demişiz. Saman. İnek. Süt. Galaktoz [2]. Ve tabii Galactica dizisinin eski bölümleri [3].

1- http://en.wikipedia.org/wiki/Galaxy
2- http://en.wikipedia.org/wiki/Galactose
3- http://www.battlestargalactica.com
0
sundance
Sanırım iyi bir şey demeye çalışmışsınız ama malesef bu 32 yaşındaki genç anlamadı çok :)
0
roktas
:- ) Vay be o kadar olduk di mi? Sakın o yaşla (32) ilgili bir niteleme yapma, post-orta-yaş krizinde nekahet dönemini atlatmaya çalışan şu fakirin romatizmalarını azdırırsın.
0
bm
Yanlis dusunuyorsunuz, kusuru memlekete bulun: "niye bizim memleketimizde herkes cok genc? Ne bicim yer burasi?" filan diye.
0
bm
Bu arada bunun istatistigi, meraklisina: http://www.photius.com/rankings/population/median_age_total_2004_0.html

0
sundance
Konunun konuyu açması zaten fazlamesai'nin ana ekseni, o yüzden hiç suçluluk hissetmiyorum.

Açıkcası ben "bizim ülke ne kadar enteresan herkes genç" diye düşünmüyorum.

Aksine herkesin için geçmiş durumda. 25 yaşındaki adam bile "aaaabi, bizden geçti o işler" derken en ufak bir pişmanlık duymuyor.

Bence temel sorun burda. Suyun başını tutmuş yaşlılar ve içi geçmiş gençler arasında, "at binenin, kılıç kuşananın" lafının "nasıl yapsak da atı becersek" şeklinde algılandığı bir ortam var.

Bence hiç de genç bir nüfusa sahip değiliz biiir, teknoloji ile ne iş yapılıyorsa "gençler yapmış" yaklaşımıyla yaklaşılıyor bu da ikiiii.

Ne zaman yirmili yaşlardaki bir arkadaş "bizden geçti o işler, bu saatten sonra... (devamını dinlemiyorum zaten)" dese, "Eden bulur, inleyen ölür" diyorum.

FM camiasının hiçbir zaman inlememeniz dileklerimle ;)
0
roktas
Yok ama, inleyen nağmeler beni öldürmüyor, ruhumu sarıyor sadece. :-) 32 yaş güzeldir, kırklar da öyle. (Romatizma var fakat.) İçi geçmeye gelince, o "hâl"in bir yaşı yok. Dileğini paylaşıyorum, içi geçenlerden olmayalım asla!
0
yilmaz
yaş 32 olmuş abilerim gençlerin önünü açın artık :) programı ben yapayım, siteyi de ben devralayım. :) bu arada emekliliğe ne kadar var. :D
0
butch
"Otostopçu" nasıl?
0
FZ
Otostopçu... Galaksi... Otostopçunun Galaksi Rehberi! Süper! :)
0
o_ozardic
eski atlaslarda gezegen sözcüğü, "seyyare" diye geçiyor bildiğim kadarıyla. Bu da bozar mı delikanlıyı ;)
0
conan
logo lazim.. soyle FM'li kirkikili galaksili filan.

Bi de top banner cok kalin sanki. soyle 100 pixel genisligine ceksek ;)

Bir de tesekkur ederim butch beni cok cabuk ekledigin icin. RSS'imin tarih kismi yokmus. Bu yuzden bi anda blogum istila etti ana sayfayi. Neyse ki farkedip kodunda duzeltme yaptim. Simdi Turkiye saati ile rapor veriyor :) (Her ne kadar blogum turkce olmasa da) :P
0
sefalet
Katılım için Butch'a mesaj attım ama Galaksiyi uzaya saldınız heralde ilgilenen yok.Bir de bazı günlük adresleri açılmıyor tıkladığınızda halbuki aynı günlüklerin mesajları çıkıyor galaksi sayfasında.
0
butch
Bugün herkes çok asabi. Mailinize cevap gönderdim ancak ulaşmadı sanırım. Galaksiye katılım için yapılan başvurlarda yapılan alışılageldik hata sizde de mevcut. Hazır fırsat çıkmışken herkese bildireyim.

1. Başvuruyu yaparken RSS Feed adresinizi de ekleyiverin. Zira avcılık zor iş.

2. Biraz sabredin. Bakalım değerli FM editörleri günlüğünüzün içeriğini nasıl değerlendiriyorlar.

Şunu da belirtmekte fayda var. Fazlamesai (adından da anlaşılacağı üzere) takip edenleri ve yazarları bol ama geliştiricileri kıt bir oluşum. Sabır ise çok büyük erdem.
0
sefalet
Rica ederim ne asabiyeti.Maalesef e-postanız gelmedi bana.Sabır dediğiniz şeyden bende çok var yalnızca e-postaya cevap gelmeyince ilgilenilmiyor ya da görülmedi gibi geldi.Adresi tekrar yollarım.Kolay gelsin.
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Çocuklara Bilgisayar Projesi, Hemen Şimdi!

blue-train

"İkinci El Bilgisayarlarınızı İstiyoruz. Hemen, Şimdi" denmişti burada bir süre önce, hatırladınız mı? İkinci el bilgisayarların toplanması, ardından GNU/Linux kurularak ihtiyacı olan kesimlere ulaştırılması gibi bir fikir gerçekten de heyecan yaratmış, 1-2 gün içerisinde onlarca yorum gelmişti.

İlgili haberi okurken heyecanlananlardan ve yazılan yorumları ilgiyle takip edenlerden biri de bendim. Bir süre sonra Fazlamesai'de ortaya çıkan bu fikri, aktif olarak içinde bulunduğum ve çocuklara yönelik faaliyet gösteren bir STK olan Farklı Bireyler Eğitim ve Rehberlik Derneği'ne (Faber-Der) de sundum. Oradaki insanların da olumlu tepkisiyle birlikte bu fikrin projeye dönüşmesi fikri hız kazandı.

Yoruyorum

redogre

Tamam sigarayı da bıraktık, acaba susuzlukla ne kadar başa çıkabiliriz...

butch

Oh dedik herşey pek güzel, memleket bu krizi atlatır elbet. Bu gerçekleştiğinde biz de ayakta ve buralarda olursak artık bizi ve yapabileceklerimizi hiçbirşey engelleyemez. Ama bugün bütün umutlarım tamamen yıkıldı. Bazılarımızın temel besin kaynağı sigaraya gelen yeni zamdan dolayı. Birileri bizi buralarda istemiyor. Gidin buralardan diyor, buralarda çalışanı, birşeyler yapmak isteyenleri sevmezler. Mümkün olan ne kadar alakasız detay varsa tepenize yıkarlar ve sizi iyice nefessiz bırakırlar.
Sadece bunlarda değil. Duyduğuma göre Eylül ayında elektrik de zamlanıyormuş hem %50 düzeylerinde. Anlaşılan artık kısa zamanda bir B planına ihtiyacımız var.

Sistem Yöneticileri Günü

FZ

Onlar çoğu kişi için görünmez adamlar. Bilgi işlem odasının soğuk koridorlarında gezen ve şirketin kesintisiz bir şekilde çalışmasını sağlayan insanlar. Ancak bir problem çıktığında hatırladığımız meçhul kahramanlar. Hâlâ tahmin edemediyseniz söyleyelim: Onlar Sistem Yöneticileri ya da çoğumuzun alışık olduğu deyişle SA veya SysAdmin ve bugün onların günü, 26 Temmuz Cuma günü resmi Sistem Yöneticisi Günü olarak belirlenmiş durumda.

364 gün boyunca takdir etmeyi çok fazla aklımızdan geçirmediğimiz bu insanlara bir günü çok görecek değiliz herhalde! Yeni bilgisayarları ağa ekleyen, yeni kullanıcı hesaplarını açan, sistem yazılımlarını kuran, virüslerin yayılmasını engelleyen ve her türlü soruyu (abuk sabuk olanlar da dahil) cevaplayan bu cefakâr insanların duygularını belki de en iyi bu karikatür yansıtıyor.

Bugün Sistem Yöneticinizin şirket için ne kadar çalıştığını düşünün ve ona bir hediye alın (olası hediyeler ve asla alınmaması gerekenlerin güzel bir listesini ilk linkten öğrenebilirsiniz), en azından bugünü duyurarak ona hak ettiği saygıyı gösterin.

Vikipedi: Silinmeye aday maddeler ve Fazlamesai.net

butch

Bir sebeple Wikipedia fazlamesai.net maddesine göz atmak istedim az önce. Silindiğini biliyordum ancak birçok kullanıcının katkısıyla oluşturulmuş bu maddeye sistemin derinliklerinde de olsa ulaşabileceğimi umuyordum. Fakat öyle olmadı. Bu vesile ile de iki konuyu tartışmaya açmak istiyorum.