Yeni Bir Galaksi Keşfedildi

0
FZ
Hubble teleskobu ile gerçekleştirilen gözlemler ve incelenen uydu fotoğrafları sonucunda yeni bir galaksi keşfedildi: galaksi.fazlamesai.org

İlk raporlara göre "her insan bir dünya, her insan bir gezegen, o halde gezegenleri, güneş sistemlerini ve pek çok şeyi bir araya getiren galakside buluşalım" düşüncesi ile yola çıkan FM editörleri bloglarını birleştirip Voltran'ı (ya da başka bir şeyi, her ne ise, kimileri Web 2.0 filan da diyor :) oluşturmaya karar verdiler, kolları sıvadılar, 1 hafta boyunca test ettiler ve sonra da büyük patlama ile cümle aleme gerekli duyuruyu yaptılar.

6 aylığına T.C. askeri kuvvetlerine emanet ettiğimiz sevgili arkadaşlarımız ve FM editörleri Larweda ve coskung simdilik galaksiye daha zayıf radyo sinyalleri yollayacaklar, sayılı gün çabuk geçer diyor ve gözlerimizi galaksiye doğru çevirip bir sonraki sürpriz için (asıl bomba, pek yakında!) çalışmalarımıza olanca hızı ile devam ediyoruz...

Görüşler

0
apollonius
T.C. askeri kuvvetleri değil. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK).
0
feran
Çocuklar askere gidiyorsa bu askerlik yapmak demektir. Hem ataları "Yurtta barış, dünyada barış" diyen bir ulusun gençleri "Farewell to Arms" dan yanaysa... Unutmamalı kalem kılınçtan keskin bir silahtır da derler!
0
apollonius
kılınç değil kılıç.
0
feran
Doğru, yoksa "doru" mu? Teşekkürler:)
0
sametc
ehe tam takip edilcek bir galaksi........
0
yilmaz
Küçük bir dialog
bu mükemmeldi.
yalnız gezegen lafı delikanlıyı bozar oraya başka birşey uydurmak lazım.
0
FZ
Eh işte biz de o yüzden "Gezegen" yerine "Galaksi" demeyi tercih ettik ;-)
0
feran
Hoş! Gezegen yerine "durağan" dense çünkü fm'cilerin tüm mesaisi ekran karşısında durup "fazla mesai" yapmak:) ama bu gençler durdukça ilerlemeyi beceriyor bence... kısaca seyyare de diyebiliriz!
0
FZ
Galaksi sözcüğünün hoşuma gitme sebeplerinden biri de süt.

Galaksi, ilk akla gelen tabii bizim içinde bulunduğumuz galaksi: Eski Yunan dilinde: "kyklos galaktikos" [1] yani "Milky Way" yani "Sütlü Yol". Süt. Biz ise "Samanyolu" demişiz. Saman. İnek. Süt. Galaktoz [2]. Ve tabii Galactica dizisinin eski bölümleri [3].

1- http://en.wikipedia.org/wiki/Galaxy
2- http://en.wikipedia.org/wiki/Galactose
3- http://www.battlestargalactica.com
0
sundance
Sanırım iyi bir şey demeye çalışmışsınız ama malesef bu 32 yaşındaki genç anlamadı çok :)
0
roktas
:- ) Vay be o kadar olduk di mi? Sakın o yaşla (32) ilgili bir niteleme yapma, post-orta-yaş krizinde nekahet dönemini atlatmaya çalışan şu fakirin romatizmalarını azdırırsın.
0
bm
Yanlis dusunuyorsunuz, kusuru memlekete bulun: "niye bizim memleketimizde herkes cok genc? Ne bicim yer burasi?" filan diye.
0
bm
Bu arada bunun istatistigi, meraklisina: http://www.photius.com/rankings/population/median_age_total_2004_0.html

0
sundance
Konunun konuyu açması zaten fazlamesai'nin ana ekseni, o yüzden hiç suçluluk hissetmiyorum.

Açıkcası ben "bizim ülke ne kadar enteresan herkes genç" diye düşünmüyorum.

Aksine herkesin için geçmiş durumda. 25 yaşındaki adam bile "aaaabi, bizden geçti o işler" derken en ufak bir pişmanlık duymuyor.

Bence temel sorun burda. Suyun başını tutmuş yaşlılar ve içi geçmiş gençler arasında, "at binenin, kılıç kuşananın" lafının "nasıl yapsak da atı becersek" şeklinde algılandığı bir ortam var.

Bence hiç de genç bir nüfusa sahip değiliz biiir, teknoloji ile ne iş yapılıyorsa "gençler yapmış" yaklaşımıyla yaklaşılıyor bu da ikiiii.

Ne zaman yirmili yaşlardaki bir arkadaş "bizden geçti o işler, bu saatten sonra... (devamını dinlemiyorum zaten)" dese, "Eden bulur, inleyen ölür" diyorum.

FM camiasının hiçbir zaman inlememeniz dileklerimle ;)
0
roktas
Yok ama, inleyen nağmeler beni öldürmüyor, ruhumu sarıyor sadece. :-) 32 yaş güzeldir, kırklar da öyle. (Romatizma var fakat.) İçi geçmeye gelince, o "hâl"in bir yaşı yok. Dileğini paylaşıyorum, içi geçenlerden olmayalım asla!
0
yilmaz
yaş 32 olmuş abilerim gençlerin önünü açın artık :) programı ben yapayım, siteyi de ben devralayım. :) bu arada emekliliğe ne kadar var. :D
0
butch
"Otostopçu" nasıl?
0
FZ
Otostopçu... Galaksi... Otostopçunun Galaksi Rehberi! Süper! :)
0
o_ozardic
eski atlaslarda gezegen sözcüğü, "seyyare" diye geçiyor bildiğim kadarıyla. Bu da bozar mı delikanlıyı ;)
0
conan
logo lazim.. soyle FM'li kirkikili galaksili filan.

Bi de top banner cok kalin sanki. soyle 100 pixel genisligine ceksek ;)

Bir de tesekkur ederim butch beni cok cabuk ekledigin icin. RSS'imin tarih kismi yokmus. Bu yuzden bi anda blogum istila etti ana sayfayi. Neyse ki farkedip kodunda duzeltme yaptim. Simdi Turkiye saati ile rapor veriyor :) (Her ne kadar blogum turkce olmasa da) :P
0
sefalet
Katılım için Butch'a mesaj attım ama Galaksiyi uzaya saldınız heralde ilgilenen yok.Bir de bazı günlük adresleri açılmıyor tıkladığınızda halbuki aynı günlüklerin mesajları çıkıyor galaksi sayfasında.
0
butch
Bugün herkes çok asabi. Mailinize cevap gönderdim ancak ulaşmadı sanırım. Galaksiye katılım için yapılan başvurlarda yapılan alışılageldik hata sizde de mevcut. Hazır fırsat çıkmışken herkese bildireyim.

1. Başvuruyu yaparken RSS Feed adresinizi de ekleyiverin. Zira avcılık zor iş.

2. Biraz sabredin. Bakalım değerli FM editörleri günlüğünüzün içeriğini nasıl değerlendiriyorlar.

Şunu da belirtmekte fayda var. Fazlamesai (adından da anlaşılacağı üzere) takip edenleri ve yazarları bol ama geliştiricileri kıt bir oluşum. Sabır ise çok büyük erdem.
0
sefalet
Rica ederim ne asabiyeti.Maalesef e-postanız gelmedi bana.Sabır dediğiniz şeyden bende çok var yalnızca e-postaya cevap gelmeyince ilgilenilmiyor ya da görülmedi gibi geldi.Adresi tekrar yollarım.Kolay gelsin.
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Wright Kardeşler ve Patentlerin Kötüye Kullanımı

sundance

İlk rastladığım gün Sweet Sweet Unemployement yazısı ile manevi kardeş bellediğim Maciej Ceglowski'nin Wright Kardeşler üzerine bir yazısına rastladım.

Havadan ağır bir araçla ilk kontrollü uçuşu gerçekleştirip, patentini alan, daha sonra da ikibuçuk yıl boyunca patenti lisanslamak ya da geliştirmek için hiçbir şey yapmayıp sadece bu alanda deneme yapanları dava edip para kazanan Wright kardeşler de, Tesla'ya yaptırdığı (ve parasını ödemediği) direkt akım jeneratörleri ile "alternatif akım hepimizi yakacak" diyen, bir file alternatif akım verip öldüren ve akabinde de elektrikli sandalyenin icadına bile vesile olan Edison'un yanında yerlerini almışlar.

Biohacking

robertosmix

Geçenlerde hackaday.com'da da rastladığım ve yakında (bir taraftan) insan ömrünü olduğundan çok ama çok daha fazla uzatabileceğini düşündüğüm bir prensip'i sizlerle paylaşmak istiyorum. Aslında anlatılan prensipler ve davet edilen araştırma sahası bir çok "hacker"'ın günlük yaptığı çalışmalardan farklı değil. Ama burada konu edilen "hack"lenebilir mekanizmaların tamamı yaşayan organizmalar.

Hakia'dan Sonra Tanbul

anonim

Türk arama motorları zincirinin en son halkası, Tanbul. İlk defa yabancı bir sitede gördüğüm Tanbul'u bu sefer de eHub'da görünce Türkiye'de de duyurmak istedim. Ancak Tanbul Hakia gibi arkasında milyon dolarlar olan hırslı bir proje değil; daha çok Turkix'den tanıdığımız Emre Sokullu'nun hobi amaçlı, henüz konsept aşamasındaki bir araştırma projesi. Tanbul'un ABD'den patentli teknolojisinin -pek de ipucu vermeyen- bir özetini şu adresten bulmak mümkün.

Fazlamesai 1 yaşında

butch

Az önce Sundance'e fazlamesai'nin birinci yılı dolunca birşeyler yapalım dedim ve o anda farkettim ki fazlamesai ben bunları söylerken zaten 1 yaşına girmiş. Bir anda garip oldu ortalık ve biraz gülüştük. Evet, fazlamesai.net'te ilk haberin yayınlanmasından bu yana tam 1 yıl geçmiş. Bunu sizlerle de paylaşalım dedik. Bizim için çok zevkli geçti geçtiğimiz bir sene ve ben kendi adıma çok şey öğrendim siteye katkıda bulunan herkesten.
Neyse saçmalamaya başlamadan durayım ve seneye de buralarda ve daha güçlü olacağımız umudunu içimde taşıdığımı söyleyeyim. Herkese teşekkürler...

Web 2.0: İçeriği biz üretelim, parayı onlar kazansın?

FZ

dsully: lütfen en fazla 2 cümle ile bana web 2.0'ı tarif et.
jwb: içeriği sen yaparsın. parayı onlar alır.

Acaba gerçekten böyle mi? Ya da bu noktaya nasıl gelindi? Internet, alışık olduğumuz anlamda Internet olmaktan çıkıyor mu? Mute'a InfoEnclosure 2.0 başlıklı bir makale yazan Dmytri Kleiner ve Brian Wyrick tam da bu konuyu ele alıyorlar.