Windows XP`nin yeni marifetleri

0
larweda
The Wall Street Journal`da çıkan bir habere göre, Windows işletim sisteminin yeni versiyonu olan Windows XP (ki 25 ekim`de piyasaya çıkacağı duyuruldu) ile beraber gelen Internet Explorer`da Smart Tags olarak adlandırılan yeni bir özellik olacakmış. Bu özellik sayesinde nette dolaşirken bir sayfa görüntülendiği zaman sayfa üzerindeki belirli kelimeler, otomatik olarak belirli web sitelerine linklenmiş olacak. Yani web sayfasının editörü ya da tasarımcısı sayfasında mesela Microsoft kelimesini kullanınca bu kelimeye bir link verilmemiş olmasına rağmen otomatik olarak www.microsoft.com`a linklenmiş olarak görünecek. Bunun türkçesi ise, tasarladığınız ya da yarattığınız sayfalara Microsoft tarafından müdahale edilmesi oluyor.
Smart Tags`in çalışma mantığı çok basit bir örnekle şu şekilde: herhangi biri herhangi bir sayfa hazırladı, sayfanın içerisinde de mesela microsoft kelimesini kullandı. Sayfanın gerçek html kodunda bu kelime link içermezken bir windows XP kullanıcısının ekranında görüntülendiği zaman bu kelime otomatikman (sayfanın yazarının haberi ya da onayı olmadan) www.microsoft.com ya da başka herhangi bir adrese linklenmiş olacak. Microsoft bu Smart Tag`lerin herkesin kendi sitesini ekleyebileceği şekilde olacağını söylüyor ama en büyük kontrolün microsoft`un elinde olması ve millet linkexchange vs. gibi reklam işlemleri için deliler gibi su dökerken microsoft kendi siteleri ve destekledikleri sitelerin reklamı için korkunç bir avantaja sahip olması kaçınılmaz, bu da kesinlikle internet dünyasında faullü bir hareket.

Microsoft XP`nin son beta sürümü hariç hiçbir beta sürümünde bu özelliği kimseye göstermedi ve bu özelliğin internet kullanıcılarının hayatlarını inanılmaz kolaylaştıracağını ve WXP`nin default kurulumunda "disable" halde geleceğini açıklıyor. Ama, bu konuda eleştiri almaktan kaçındıklarıkları için özelliğin tanıtımını geciktirdikleri anlamı çıkartılabilir. Ayrıca webmaster`ların sitelerinin Smart Tag`lenmesini engellemeyi sağlayacak bir "meta tag" olanağı da olacakmış. Sonuç olarak bence bunların anlamı, Microsoft işletim sisteminin pazar dağılımını kullanarak Internet reklam pazarında da avantaj sağlamaya çalışıyor olması.

Anlayabildiğim kadarıyla bu "smart tag"ler XML yapısında olacak ve büyük çoğunluğu tarayıcının olduğu makine üzerinde saklanacak. Bu da standart kurulumu 100'lerce MB seviyesinde olan ve tam bir hafıza canavarı olan Internet Explorer 5.5`un kardeşinin daha korkunç bir canavar olacağının ipuçlarını veriyor. Ama Javasız kurulumu 2,5 MB olan ve Internet Explorer 5.5`tan rahat 3-4 kat daha hızlı çalışan Opera varken, ne gerek bunca zahmete.

Son kafa kurcalayan konu da, Microsoft`un Windows XP ile ana veritabanlarırı ve kullanıcı bilgisayarı arasında olan interaktivitesini iyice artırmış olması. İnsanların makinaları ile Microsoft arasında bu kadar çok bilgi alışverişi olması, (önce güvenlik sağlama amaçlı olarak geleceği söylenen activation key ve şimdi de bu "Smart tag" teknolojisi) Microsoft`un dünya windows kullanıcıları hakkında herhangi bir bilgiyi toparlamasına sebep olabilir yavaştan yavaştan. Bana sanki microsoft bizi alıştıra alıştıra Big Brother haline gelmeye çalışıyor olabilir gibi geliyor.

Görüşler

0
anonim
bu özelliğin internet kullanıcılarının hayatlarını inanılmaz kolaylaştıracağını
bravo ya ne diyebilirim ki ahahhaha saçmalık...
0
anonim
abi bir tek bu eksikti.. demekki 15 günde bir WXP kuracağız ama webde dolanırken o benim dial-up bağlantımı kullanıp gerekli gereksiz bissürü....
iyiki disabled gelecekmiş özellik yoksa ya makine parçalardık yada modem kırardık.internette de dolaşmayınca ne stres ne gürültü ohhh... Hayatımız Bir Kolaylaşırdı ki...

Microsoft bu kadar kolaylaştırmaya meraklı ise kepenklerini süresiz kapasın bence :))
0
cadas
Microsoft kendi kuyusunu kazıyor bence... Giderek daha fazla tepki toplaya toplaya patlayacak en sonunda... Opera Mozilla gibi saglam tarayicilar gumbur gumbur geliyor... IE'nin sonu yakindir bence... Cunku IE artik bir tarayici olmaktan cikti, HeTuSeYaP (Her Turlu Sebeklik Yapan Program) haline donustu...
0
elrond
Dünyada tek bir browser var tüm kodları minimun kitlenmeyle render edebilen IE5.5 ve IE 6.0. Üzgünüm ama bu bir gerçek. Netscape 2.x i IBM tek ISP iken SLIP Unix baglantıyla kullanırdım ve sadıktım ama IE 4.0 dan sonra döneklik başladı ve IE 5.0 çıktığından beri malesef Netscape setup etmeyi unuttum. Ilk mozzila betasından 6.0 release e kadar yine bir şans verdim ama malesef...

Saygılar
0
elrond
Selam.
Bu özellik son olarak RC1 sürümünde var. RTM ve Release versyonlarda IE 6.0 SmartTags koddan çıkarılıyor...
Ben şahsen üzüldüm faydalı bir eserdi.
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

MS Windows'un Kaynak Kodları Halka Açılacak Mı?

anonim

Rekabet kurallarını ihlal ettiği için AB Komisyonu ile başı dertte olan yazılım devi Microsoft, Windows işletim sisteminin kaynak kodlarından bir kısmını açarak "lisanslı" hale getireceğini bildirdi.

Microsoft'un yasal işlerden sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Brad Smith, düzenlediği basın toplantısında, "Windows kaynak kodlarını da lisanslı yapacağız. Bu, program yazmak isteyen herkesin kodlara ulaşabilmesi anlamına geliyor. Umarım AB Komisyonu, yeni önerimizi göz önünde bulundurarak bir karar alır" dedi.

Kaynaklar: İnternet Haber, ITJungle

Smartphone, Hacker´lara Yaramış

anonim

Microsoft, hacker’ların Smartphone kullanımını araştırıyor Microsoft ve Orange UK ortak bir çalışma ile hacker’ların, Microsoft’un Smartphone 2002 işletim sistemini kullanan cep telefonlarına, zararlı yazılımlar gönderilmesini araştırıyor. Smartphone, pazarda Microsoft’un ileri düzey telefonlar için hazırladığı işletim sistemini kullanan tek kablosuz cihaz konumunda. ZDnet’in haberine göre, benzeri bir durumla karşılaşan bir mağdurun "çoğu Smartphone kullanıcısının saldırıdan etkilenip etkilenmediklerini büyük olasılıkla anlamayacaklar" dediği belirtiliyor. Microsoft yetkililerinden gelen açıklamaya göre yazılımlarının güvenlik açıklarını denetleyen Microsoft Security Response Center, sorunu doğrudan araştırmaya başladı bile. Bütün bu olanlara karşın henüz zarar gören bir telefon haberi de alınmadı.

Kaynak: www.itb.com.tr

Windows 2000 Güvenlik Listesi

conan

Bu linkte windows 2000 install edildikten sonra yapılması gerekenleri anlatan çok güzel bir güvenlik listesi var. Elinizin altında birçok Windows 2000 server varsa bu listeden yararlanmak kötü kabuslarınıza biraz olsun son verebilir.

Linux`un Ücretsiz Olmadığını Kanıtlayan 10 Neden

cayfer

Microsoft'a Yanıtlar

Bugün linux@linux.org.tr listesine Sn. Noyan Selçuk Hancıoğlu'ndan bir mesaj geldi. Mesaj, liste üyelerini Microsoft gözüyle Linux'un Ücretsiz Olmadığını Kanıtlayan 10 Neden başlıklı bir yazının varlığından haberdar ediyordu. Yazının İngilizce orijinalini de burada bulabilirsiniz.

Yazıyı sabırla okudum. Aslında yazıda verilen örnekler genellikle POS ("Point of Sale Equipment; Perakende ve konaklama sektöründe kullanılan gelişmiş yazar kasalar) sistemleriyle ilgiliyse de, yazıyı kaleme alanın genel olarak Windows/LINUX işletme maliyeti karşılaştırması yapmasına dayanarak ben de bu yanıt yazısını yazma gereğini hissettim.

VBasic.NET'e geçiş !

sundance

Developer.com'da yayınlanan bu makale oldukça kolay ve acısız! bir şekilde VisualBasic.NET'e geçişi anlatmakta. Eminim bir çoklarına yardımcı olacaktır.

Nerden çıktı bu derseniz, Bill Gates'in Açık Kaynak kodu sürüm değişikliklerinde uyumluluk garantisi getirmiyor ifadesini desteklemek ve bu işlerin kapalı kodlu .NET platformunda bir apt-get kolaylığında olduğunu!!! göstermek amacıyla verilmiştir. Haberin aslı Orjinal haber