Türkiye F-35 alımından vazgeçebilirmiş!

0
anonim
Milliyet Gazetesinde ki bu habere göre Türkiye, 11 milyar dolar ödemeyi planladığı F-35 uçaklarının yazılım kodlarını ABD şirketi Lockheed Martin'den istedi, ancak cevap alamadı.

Türkiye, ABD ile F-16 uçakları için de benzer sorun yaşamıştı. Bu nedenle işi sıkı tutan Türkiye şimdi F-35 alım kararını gözden geçiriyor.
Türkiye, geliştirme çalışmalarına 175 milyon dolar ödeyerek proje ortağı haline geldiği uçakların alımı için ön araştırmalara başladı.

Lockheed Martin F-35'lerin yazılım kodlarını Türkiye'ye göndermiyor. Alım kararı vermeden önce Lockheed Martin firmasına, F-35 uçağının en önemli bölümünü oluşturan yazılım kodlarını verip vermeyeceği de soruldu. Bu kodlar uçağın en kritik sistemini oluşturuyor ve yazılım kodları verilmediği sürece uçaklarla istenilen tüm görevleri yapmak mümkün olmayacak.

Görüşler

0
Zebani
Kendi uçağımızı, kendi silahlarımızı yapmazsak, yapamazsak olacağı budur. Şerefsiz ve terörist SAM p.ştuna muhtaç oluruz!!! Uçakları kendilerine karşı kullanmamızı istemediği için vermiyor şerefsizler yazılımları başka ne için olabilir?!
0
Tarık
Zebani, sözlerine ve düşüncelerine tamamen katılıyorum. 25 seneye yakın uçak yazılım sistemlerinde hata kontrol mühendisi olarak çalışan bir ağabeyimden öğrendiğim bilgilerle dehşete düşmüştüm şu an olan olaylarda bu bilgileri destekler nitelikte.

Onunda anlattığına göre aldığımız bu uçakların burunlarındaki dost-düşman ayırıcı sistemden tutunda, farklı güdümlere sahip füzelerine kadar herşey bu kritik görevler üstlenmiş yazılımın tekelinde hareket ediyor. Ve ister istemez uçak uydu bağlantısına sahip. Yani abd yada israille savaşıyorsanız bu uçakları yerden kaldırabilmeniz mümkün değil.

Bunların hiçbirisi kesinlikle komplo teorisi değil, birşeyler gözümüze yada malum yerlerimize kadar sokulmayınca nedense hiçbirşeyin farkında olmuyoruz.

0
Zebani
Ulan ülkenin güvenliğini nasıl sağlıyoruz şu hale bak!!! Aynı haberde F-16 ların bir zamanalar Yunan uçaklarını dost olarak gördüğünü bu sorunun bir süre aşılamadığını söylüyor. Bu ne kadar aşağılayıcı bir durum!!! Hala gidip bi yerlerden uçak alıyoruz. Hadi uçak almak lazım da bir yandan neden kendi uçaklarımızı yapmıyoruz???
0
core_eye
Ya bu 'ortak taarruz uçağı' projesinde ortağız biz. isterseniz bakın: http://www.tei.com.tr/1/tr/news.asp?nid=3 http://www.milliyet.com.tr/2006/03/26/ekonomi/eko02.html milyonlarca dolar vermedikmi bu ortaklık için kim kimden yazılım kodlarını saklıyor. Bu kadarına da pes artık! Bu çapta bir dolandırıcılık amerikadan beklenir!
0
anonim
Ben sizlere başka bir hikaye anlatayım. Hikaye Türk Hava Kuvvetleri kaynaklı. Ben doğruluğundan eminim ama inanıp inanmamak size kalmış.

Çokta uzak olmayan bir geçmişte, modern medeniyetin beşiği avrupanın göbeğinde bir savaş çıkar. Aslında savaştan çok bir insanlık dramıdır yaşananlar. Arkalarına rusların desteğini alan sırpların ardından hırvatlarda boşnakları katletmeye girişmiştir. Ve bizim insan hakları konusunda mangalda kül bırakmayan avrupalılar durumu aylarca seyrettikten sonra duruma amerikanın müdahalesi ile NATO ve BM ülkeye bir barış harekatı düzenler.

Bu harekatta italyada üslenen F-16 larımızda hırvatları etkisiz hale getirmek bombardıman uçaklarını koruma görevi yapmaktadırlar.

Derken günlerden bir gün bir görev dönüşünde yerde hırvat birliklerinin içlerinde sivillerinde bulunduğu boşnakları çembere almak istediklerini görürler. Durumu operasyonu yöneten awacs aracılığı ile merkeze bildirirler. Gelen yanıt çok nettir: "Durum görevin kapsamı içinde olmadığından takım üsse dönmelidir"

Diğer uçaklar üsse dönerken Türk uçuş kolu izin ister operasyon için. ABD Awacs komutanından bir kez daha sert bir red yanıtı alırlar.

Bunun üzerine yer saldırısı için hazırlıkları olmamasına rağmen aşağıdaki insanları kurtarmak için emri dinlemezler ve geri dönüp dalışa geçerler.

İşte o anda hepsinin kanını donduran bir şey olur ve F-16 larımızın bütün elektronik yönbulma sistemleri susar. Bizim pilotlarımız üsse dönememe riskini göze alarak sabahın alaca karanlığında yaptıkları kör uçuşla aşağıdaki hırvat kuvvatlarini vurur ve aynı şekilde kör uçuşla üsse dönerler...

Neyse ki bu sadece bir hikaye yoksa stratejik ortağımız ABD subayları hiç bizim pilotlarımızı yakıtları bitip düşme riski ile karşı karşıya bırakır mı ?
0
Zebani
Asıl hikaye stratejik ortaklık! Bizi adamlar sürekli kullanıyor birileri çıkıp hala SAM için stratefik ortağımız diyor. Yav hepsini boşverin en çok bilinen örnek ve söylene söylene etksini yitiren örnek. Kayseri de bir zamanlar uçak fabrikası varmış şimdi nerde??? Allah bizi içimizdeki hainlerden ve aptallardan korusun.
0
robertosmix
Objektif olalım. Çözümü daha kolay buluruz.

Kendi uçaklarımızı yapamayacak kadar tembel bir milletiz. Ordusundan başka güvencesi olmayan, teknolojiye aç, eğitimsiz bir toplumuz. Daha dün Havelsan, TAI, Aselsan, Roketsan finansal zorluklardan dolayı birleşme kararı aldılar. Neden? Çünkü hepsini de "eğitimsiz" ve tembel kadrolar yönetti ve bu bugün bu hale getirdi.

Uçak mühendislerimiz, elektronik mühendislerimiz, yazılım sektörümüz dünyanın neresinde bir bakalım. Sonra ABD'ye kızalım. Geliştirdiklerimiz yan sanayiden ne kadar öte? ABD tabii ki tilkinin önde gideni her türlü cinliği yapabilir, yapıyor da. Ancak ABD dün de tilkiydi bugün de tilki. İnsanlık tarihi boyunca böyle tilki ülkeler hep oldu olacak da.

Ben böyle bir durumda sorunu kendimizde aramaktan çok ABD'ye yıkmanın anlamsız olduğunu düşünüyorum.

Özerk, bağımsız, finansal olarak dünya standartlarında destek alan, gerekirse kendi finansmanını kendisi yaratan Türk Üniversiteleri ve modern Türk Eğitim Sistemi hayaliyle yanıp tutuşuyorum. Modern bir sanayi toplumu olabilmek için çok eksiklerimiz var, ama nerede bu eksiklikleri tamamlamak için sabah akşam çalışan Türk Mühendisleri, Türk Sanayicisi, nerede her şeyden ABD'yi sorumlu tutan bunamış kafalar?

Yok ABD şöyleymiş de, yok İngilizler böyleymiş de.. vs.vs.vs.
0
Zebani
Bunamamış kafa bulunduğu yerde makamda ülkesi için bişeyler yapmaya çalışan kişiler. Bu ara da suç elbette öncelikle kendimiz de!!! Ama biz tembel bir millet değiliz öyle olsak Kurtuluş Savaş 'ının adı Kurtuluş Savaş 'ı olmazdı. Bu ancak kendini küçük görme eğiliminde olan insanların bu millete yamamaya çalıştığı iftiradan başka bişey değil. Bu millet tembel olsa hala orta asya da olur du. Belki de orta asyanın çöllerinde ölmüş olurdu. Sorun bizim şahıslar ve ülke olarak bir kimlik bunalımında olmamızdan öte bişey değil. Modern dünya denen avrupa medeniyetinden mi olacağız, yoksa geçmişimizi inkar etmeden ne olduğumuzu bilerek kendi modern geleceğimizi mi kuracağız burada??? Gençlerimizin hepsi malesef bu kimlik bunalımında olduğu sürece ne devletimizin ne de şahısların bir amacı olamaz. Bu devlet nereye varmak istiyor millet olarak önce onu belirlemeliyiz. Sadece rahat yaşama arzusunda insanlar mıyız?? yoksa dünya'nın gidişatına yön mü vermek istiyoruz??? israili, amerika ve ingiltere gibi asıl teröristlerin (sömürgecilerin) karşısında mı duracağız. bu güce ulaşmaya mı çalışacağız yoksa onların bir uydusu olarak yaşamaya ve bize dokunmayan yılan bin yaşasın demeye devam mı edeceğiz????????????????
0
iksirli
bakın bu millet (türk) koyunlaştırlmış. ben kendimizi küçük görmek istemiyorum ama gerçeklerdende kaçmıyorum. bakın cumhuriyet kurulalı kaç yıl oldu , almanlar ikinci dünya savaşından çıkalı kaç yıl oldu. aramızda ne kadar fark var tarihimiz güzel diyoruz ,gurur duyalım diyoruz ama ders çıkarmak kimsenin işine ve çıkarına gelmiyor. insanlarımız arasında sevgi yok bırakın milletimizi dünyanın hiç bir yerinde türkiyeden başka bu kadar kardeş kavgaları ile olmuyor. bizde sosyal disiplin diye bişey yok. birisi rahatsız olduğu bişeyi yetkili merciye şikayet ederse biz onu ispiyoncu olarak görüyoruz. malesef biz atamızın nasıhatlarını bile çıkarımıza kullanıyoruz atatürkçü düşünce altında diye bu millete neler empoze ediyorlar. ölümünden hemen sonra bile nasihat ettiği gaflet ve dalalet içindeki yöneticiler türedi ve hala varlığını göstermekteler. biz şekilciyiz 50 yıldır türban davasını bitiremadik hatta avrupaya bile koz verdik onlarada hatırlattık ki kullansınlar . biz batılının bilimini değil modasını alıyoruz biz yüzyıllardır milletimizin kullandığı kültüründen utanıyoruz avrupayı taklit ediyoruz. her neyse ben derimki milli savunmamız için gerekli askeri malzemeler ne kadar ilkel olursa olsun kendi üretimimz olması gerekirki kabiliyetiniz bilinmesin. 2000000 dolara ihale açılıp 50 adet helikopter alınacığna biz yapalım 5 adet yapalım bırakın ilki ikincis hatta üçüncüsü kötü olsun ama dördüncüsü mutlaka ii olacaktır tabiki yolsuzluk ve hortumculuk yapımazsa
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Lindows Developer´s Edition Ücretsiz!

Armish

OSNews'in Kevin Carmony ile yaptığı bu röportajda belirtildiği üzere OSNews okuyucuları Lindows Developer's Edition'ın ($59.95'lık) dijital sürümünü _ücretsiz_ olarak kullanabilecekler.

Sadece _birkaç gün_ için geçerli olan bu avantajdan yararlanmak için kullanıcılar http://lindows.com/buyit adresinden dijital sürümü seçip, aşağıdaki "Coupon" la ilgili bağlantıdan erişecekleri sayfada Coupon Code kısmına "IReadOSNews" yazarak, alışverişlerine ücretsiz şekilde devam edebilirler.

Linux Flash Player 9 Beta hazır!

conan

Adobe, Flash 9'un Linux versiyonunun Betasının hazır olduğunu bildirdi. Versiyonun numarası ise 9.0.21.55. Aynı anda Windows için versiyon 9.0.21.75 de yayınlandi.

Bu versiyonda hepimizi delirten ses, video senkronizasyon probleminin ALSA kütüphaneleri kullanılmak suretiyle çözülmüş olması gerekiyor.

XFree86 hakkında paparazzi

roktas

XFree86 grubu referans niteliğindeki birkaç özgür yazılım lisansından biri olan klasik MIT/X11 lisansını değiştirerek 4.4 sürümünü duyurdu. Büyük patırtılar kopartan bu lisans kabaca "bu kodları dağıtırken benden daha vurgulu şekilde bahsedin" diyor ve bu isteği mukabilinde GPL uyumsuzluğundan da kurtulamıyor. Hemen hemen bütün dağıtımlar X 4.4'ü bu lisans şartlarıyla kabul etmeyeceklerini duyurdular. Debian X Strike Force grubunun da üyesi olan font experti Juliusz Chroboczek mevcut şartlar altında X projesi için gönüllü olamayacağını belirtti. Lisans sorunu ortaya çıkmadan önce aralarında Keith Packard, Jim Gettys gibi üstadların bulunduğu bir grup, XFree86 organizasyonundaki derin sorunlardan şikayetçi olarak farklı bir yapılanma oluşturmuşlardı zaten. Bu grup lisans değişimine de sert şekilde mukavemet ediyor. X 4.x serisinde gözünüzü, gönlünüzü açan önemli bütün değişikliklerin arkasındaki isim olan Keith Packard Debian geliştiriciliği için başvurdu ve başvurusu şu günlerde sonuçlanıyor. Galiba Debian, Freedesktop ile birlikte isyancıların kalesi olacak ;-)

2006 SourceForge.net Community Choice Awards / Sonuçlar

anhanguera

"2006 SourceForge.net Community Choice Awards" sonuçları açıklandı, kazananlar listesine http://sourceforge.net/awards/cca/ adresinden bakabilirsiniz.

xynth, ve f4l kendi kategorilerinde ilk üçe bile girememişler. :| olsun, finale kalmak da güzeldi diyerek önümüzdeki maçlara bakacağız ;) Destekleyen ve ilgi gösteren herkeze teşekkürler.

alper akçan "anhanguera"

Türk Lise Öğrencileri Haritada Türkiye'yi Bulamadı

mos

Liselileri kapsayan raporda 'öğrencilerin Türkiye'nin yerini bilmedikleri ve dinlerini tanımadıkları' ortaya çıktı.

Milli Eğitim Bakanlığı, kamuoyunda LGS olarak bilinen, "2004 Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı"na ilişkin bir analiz raporu hazırladı. "8. sınıf öğrencilerinin ülkelerinin harita üzerindekini yerini bilmediği ve dinlerini tanımadığı" sonucu çıkan raporda, ezberciliğe alışan öğrencilerin kavrama yeteneği kazanamadığı da vurgulandı.