Microsoft'un yeni söylemi: Cihat

0
anonim
Microsoft "Get The Facts" adıyla yeni turlarına başladı. Silicon.com'un bu süreci teknolojik olduğu kadar politik bir "savaş aracı" olarak nitelendiriyor. Söylemlerin birçoğu yeni değil. Windows'un, açık kaynak kodlu rakibi kadar ucuz ve güvenli olduğu, karşı tarafın ise sanılan kadar güvenli ve ucuz olmadığı vs.

Ama Londra'daki "road show"da yeni bir söylem dikkat çekiyor. MS bu sefer Linux destekçilerini Microsoft'a karşı cihat yürütmekle suçluyor. "Cihat" söyleminin özellikle seçildiğini belirtmeye gerek yok sanırız. Malum bu günlerde bu kelimenin, özellikle ABD ve Avrupa'da negatif bir popülerliği var. Silicon.com'un bu konuya ilişkin yorumu da okunmaya değer.

Görüşler

0
cayfer
Pazarlamacılık mesleğinde ilk öğretilen, rakipleri karalamaktan kaçınmaktır çünkü ilk hatanızda "yalancı" durumuna düşer, çalıştığınız şirketi zor durumda bırakırsınız. Silicon.com'un yorumunda da belirtildiği gibi "bizim ürünümüz daha iyi" demek doğaldır. Ama "onların ürünü iyi değildir" demek tehlikelidir. Rakibinizin ürünü tek bir konuda sizin ürününüzden daha iyiyse ve müşteri adayınız bunu biliyorsa, o andan itibaren söyleceklerinizin hiç bir değeri olmaz.

Micros~1 zaten "Get the Facts" kampanyasıyla yeteri kadar komik duruma düşmüştü; bu son "cihat" lafı da tuz biber ekmiş. Bazı insanlar üzerinde istenen "Linux lafını duyunca tüylerin diken diken olması" etkisi oluşturulacaktır elbette ama aklı başında kesim tarafından (bkz. silicon.com'un yorumu) yöneltilecek eleştirilerle kazandığından daha fazla puan kaybedecektir.

Bir kaç gün önce "Neden Micros~1 Life Okumuyorum.." diye bir yazı yazmak gelmişti içimden de sonra "boşver " demiştim kendi kendime.

Herhalde biryerlerde görmüşsünüzdür. Micros~1 (sanırım) A3 boyutunda, oldukça etklileyici kağıt ve baskı kalitesi olan "Microsoft Life" isimli bir dergi çıkarıp (doğal olarak) ücretsiz dağıtıyor.

Buraya kadar herşey normal ve iyi ama derginin içine baktığınızda bilişim sektörü hakkında ahkam kesenlerin şarkıcılar, meşhur köşe yazarları olduğunu ve bunların bilişim sektöründeki görüşlerinin de "internette dolaşmayı çok seviyorum"dan öte gitmediğini görüyorsunuz. Bunları söz konusu sanatçıları eleştirmek ya da küçümsemek için söylemiyorum. Nasıl benim müzik/filim endüstrisi hakkında işe yarar görüşlerim olamazsa, bu insanların da "çok seviyorum", "boş vakitlerimde kitap okumayı ve tiyatroya gitmeyi severim" gibi yanıtlar vermesi de doğaldır.

Son birkaç sayıdır Micros~1 Life bilişim sektörümüzün arabesk bir parçasını oluşturuyor. Hiç bir işe yaramayan, hiçbir mesaj içermeyen, kendi reklamını dahi yapmayan, tümünü 1 dakikadan kısa zamanda okuyabildiğiniz bir dergi. Meşhur insanların Microsoft kullandğını görüp, "bari ben de Micros~1 ürünü kullanayım" demesini bekliyorlar herhalde milletin. Serdar Ortaç MS ürünü kullanıyorsa vardır bir bildiği...

Bu dergiyle müşteri kitlesini genişletmeyi uman bir halkla ilişkiler anlayışının "cihat" lafı etmesi belki de normal.

Derginin hedef kitlesini bilemiyorum elbette ama içeriğine şöyle bir bakınca bilişim teknoljisini kenarından kullanan, belki bir takım kuruluşların yönetiminde olması sayesinde bilişim politikalarını etkileyebilecek insanlar olduğunu tahmin ediyorum.

Yani kısacası teknik olmayan insanlara... Oysa MS olarak bu insanlara anlatacak ne kadar çok şey var! Virüs nedir, worm nedir, neden nasıl bulaşır, nasıl önlenir gibi şeyler anlatsalar. Neyse, onu da biz mi düşüneceğiz yaaaaa.

Ama bence en önemli gelişme Micros~1'un en temel pazarlama ilkesini bir kenara bırakıp saldırıya geçmiş olmasıdır. Başka çaresi kalmamış bir kedinin bir doberman köpeğe saldırması görüntüsü oluşturuyor kafamda.

Gelişmeleri merakla izleyeceğiz.

Sevgiler
0
FZ
Zaman zaman dünyanın en büyük firmalarının böyle bir pazarlama hatasını gerçekleştirdiklerini görmek beni de şaşırtıyor (daha önce de Chrysler mi yoksa başka bir araba firması mı, diğer araba firmasının arabalarını açık açık kötüleyen bir reklam yayınlamıştı ve sonra geri çekmek zorunda kalmıştı diye hatırlıyorum).

Ancak MS bunu ilk defa mı yapıyor? İşletme ve bilgisayar dünyasına FUD teriminin kazandırılmasında en önemli pay yine MS´in enteresan ve bir süreliğine başarılı olmuş taktikleri değil mi? FUD: Fear, Uncertainty, Doubt. Yani KBŞ: Korku, Belirsizlik, Şüphe. Eğer bizi satın almazsanız, bizim ürünlerimizi kullanmazsanız, karışmayız ha, öcüler gelir, bilgisayarınız bozulur, kalp krizi geçirirsiniz, ülke güvenliğini tehdit edersiniz, bizi kullanırsanız güvendesiniz. Biz dostuz, paranızın karşılını verirsiniz. Onlar ise kimbilir kim!

Ha bu arada ben en son yaşadığım örneği anlatayım: Ofisteki arkadaşlarımdan biri W2K Server üzerinde C:Inetpub dizinine Admin.in her hakkını kaldırıp Everyone´a okuma yazma hakkı filan veriyor. OK demeden önce MS uyarıyor: Unintended actions may happen! falan filan. Bizimki OK diyor, en kötü ne olabilir ki? Neyse işlem gerçekleşiyor, başka bir kullanıcı ile giriyor dizine bakıyor falan, sonra diyor tamam eski haline çevireyim. Gidiyor Admin.e yine haklarını veriyor falan sonra bir de bakıyor ilgili dizinin altındaki tüm dizinler, dosyalar silinmiş, yerlerinde yeller esiyor! Kurcalıyor falan, acaba hidden dosya falan mı oldu, değişik kullanıcılarla giriyor falan, yok yok yok! MS´nin ``unintended´´ yani istenmeyen durumlar oluşabilir dediği buymuş! Bana biraz mafya tarzı geldi (bak delikanlı bazı istenmedik, beklenmedik şeyler olabilir, kimsenin üzülmesini istemeyiz) ;-)

Ha bu arada, canım çekti ya, ben de MS Life´ta yazmak istiyorum, bana da yazı yazdırırlar mı? Söz MS ürünlerini kötülemiycem :) Çok enteresan şeyler yazabilirim :)
0
Nightwalker
>Ha bu arada, canım çekti ya, ben de MS Life´ta yazmak istiyorum, bana da yazı yazdırırlar mı? Söz MS ürünlerini kötülemiycem :) >Çok enteresan şeyler yazabilirim :)MS life Türkiye için şöyle bir düşünüyorumda: FZ vs Serdar Ortaç İlginç olacağı kesin :)
0
cayfer
>> ben de MS Life´ta yazmak istiyorum, bana da yazı
>> yazdırırlar mı?

Yazdırmazlar... yazdırsalar bile siz o kadar boş şeyler yazamazsınız. :)
0
gabriel
Amerika + ingiltere + israil uclusu ; bircok sacma sapan hatta absurd iddia yi ortaya atmislardi. mesela demislerdiki ; Nato icin yeni hedef islamdir ve hedef renk yesildir; Amerikaya kopeklik yapan kose yazarlari, liberal ozgurlukcu dur fekat amerikan emperyaline ve dunya siyon devleti nin kurulmasina ve BOP a direnen ulusal ve milli degerleri koruyanlar, vatanseverler terorist dir Mesela Salvador allende Bakir madenlerini amerikaya yedirmedigi icin, kendi milletinin degerlerini amerika ya peskes cekmedigi icin , terorist ama 100 binlerce masumu iskencelerden gecirerek olduren Agusta pinose liberal ozgurlukcu bir diktatordur(pinose bakir madenlerini hemen amerikalilara geri vermisti) CIHAT= terorizm MUCAHIT = terorist ISLAM = teror diye Bar bar bagiran Amerikanyali dallamalar hakikaten Esegin kulagina su kaciracak kadar abartiyorlar artik bu isi.... yakinda turkiyenin 51 inci eyalet oldugunu kabul etmeyeni de terorist ilan ederlerse sasmayin :-)
0
gabriel
Amerika + ingiltere + israil uclusu ; bircok sacma sapan hatta absurd iddia yi ortaya atmislardi. mesela demislerdiki ; Nato icin yeni hedef islamdir ve hedef renk yesildir; Amerikaya kopeklik yapan kose yazarlari, liberal ozgurlukcu dur fekat amerikan emperyaline ve dunya siyon devleti nin kurulmasina ve BOP a direnen ulusal ve milli degerleri koruyanlar, vatanseverler terorist dir Mesela Salvador allende Bakir madenlerini amerikaya yedirmedigi icin, kendi milletinin degerlerini amerika ya peskes cekmedigi icin , terorist ama 100 binlerce masumu iskencelerden gecirerek olduren Agusta pinose liberal ozgurlukcu bir diktatordur(pinose bakir madenlerini hemen amerikalilara geri vermisti) CIHAT= terorizm MUCAHIT = terorist ISLAM = teror diye Bar bar bagiran Amerikanyali dallamalar hakikaten Esegin kulagina su kaciracak kadar abartiyorlar artik bu isi.... yakinda turkiyenin 51 inci eyalet oldugunu kabul etmeyeni de terorist ilan ederlerse sasmayin :-)
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Mezarına tüküreceğim! Boris Vian değil, ESR

sundance

Düşünün, Micros~1'da çalışıyorsunuz, sağlam mühendislerden oluşma bir ekip kurmanız lazım, sağa sola soruyorsunuz, birileri size Eric Raymond diye bir isim ve e-mail adresi veriyor. O kadar lamesiniz ki Google'da bir arama bile yapmadan zata e-posta ile "gel seni işe alalım" diyorsunuz.

Sonuçta da içinde "bir gün Micros~1'un mezarına i****ceğim umarım sana sıçramaz" yazan bir cevap alıyorsunuz :)

Microsoft usülü Intellectual Property

Soulblighter

İki logo arasındaki 10 farkı bulun :)

Logo 1: http://www.imagine-msn.com/Spaces
Logo 2: http://www.ubuntulinux.org

Lindows'a ve daha nicelerine ismimi çağrıştırıyor diye davalar açan, ama aslında yaptığı bir çok şeyi aslında yapmayıp başkalarından araklayan Microsoft'un son hırsızlığı...

Buyrun buradan yakın!

Ben Robot, Sen Microsoft

FZ

Robotics Studio, robotik ile uğraşan yazılımcıların VB.NET, C#, JScript, IronPython gibi dillerle değişik robot platformlarına yönelik kod geliştirmelerini sağlıyor.

Adı geçen yazılım süiti aynı zamanda bir simülatör de içeriyor ve gerçek dünyayı hassas olarak modelleyebilmek için de Ageia'nın PhysX motoru Microsoft tarafından lisanslanmış durumda. Şu anda Beta sürümünde olan yazılım geliştirme sistemi "Community Technology Preview" olarak indirilip denenebilir halde.

Kaynaklar: MS PressPass, ArsTechnica.

Microsoft´tan Steve Ballmer Türkiye´de

FZ

Microsoft'un planladığı yatırımları görüşmek üzere Türkiye'ye gelecek olan Steve Ballmer, 5 Mayıs'ta başlayacak olan İzmir İktisat Kongresi'ne de katılacak.

Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Yener, Microsoft'un Türkiye'de eğitim alanında kapsamlı bir yatırım hazırlığında olduğunu belirterek, şirketin CEO'su Ballmer'ın bu yatırımlar kapsamında görüşmeler yapacağını açıkladı.

Edinilen bilgiye göre Ballmer'ın Türkiye ziyareti sırasında, 5 Mayıs'a kadar detaylarının kesinleşmesi durumunda Microsoft ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında önemli bir anlaşma imzalanacak. Anlaşmaya göre Microsoft, bakanlık bünyesindeki öğretmenleri bilgisayarlı eğitim konusunda eğitecek. Anlaşma kapsamında Microsoft'un öğretmen ve öğrencilere indirimli ya da bedava yazılım vermesi bekleniyor.

Microsoft'un CEO'su Ballmer kongre öncesinde Manisa'ya geçerek Vestel City'yi ziyaret edecek ve Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyecek. Edinilen bilgiye göre Manisa'daki fabrikaları ve Vestel City'yi ziyaret isteği dünyanın en büyük yazılım şirketi Microsoft'tan geldi. Microsoft'un öğretmenlere yönelik eğitim projesinin bir de donanım ayağı bulunduğunu belirten gözlemciler şunları kaydetti: "Microsoft'un sponsorluğunun içinde Vestel'den donanım (bilgisayar) alımı da olabilir. Çünkü proje yazılım ve donanım olmak üzere iki ayaklı. Vestel, Microsoft'a geçmiş yıllarda web terminal (internet erişim cihazı) satmıştı. O zamandan bir tanışıklık var. Ayrıca Vestel'in yurtdışına ihraç ettiği 7 milyon adet sayısal cihazın her birinin içinde en az 20 dolarlık yazılım bulunuyor.Yani Vestel gümrük kayıtlarına geçmemekle birlikte 140 milyon dolarlık yazılım ihraç ediyor. "

Haberin tam metnine buradan erişebilirsiniz.

Windows & .NET Magazin : Linux'u Hızlı Öğrenin

haky

Windows & .NET Magazine Türkiye'in Aralık sayısınının reklamlarında ve dergi kapağında büyük puntolarla atılan başlık : Linux'u Hızlı Öğrenin

Alt başlık ise : "Windows sistem yöneticileri için en faydalı 22 Linux komutu. Yakın bir gelecekte Linux sistemlerini de yönetmek zorunda kalabilirsiniz. Bir windows ağında bulunan Linux yüklü bilgisayarları yönetmek istiyorsanız bilmeniz gereken komutları detaylı olarak açıklıyoruz."

Bu ilan aklıma bir kaç olasılık getiriyor :
  1. Artık MS dünyası GNU/Linux'u kabul etmiş ve birlikte çalışmanın yollarını arıyor.
  2. Dergi yöneticileri bir derginin kapağında Windows ve Linux'u aynı anda anınca satışların arttığını keşfetmişler bunu deniyorlar.
  3. MS, GNU/Linux'tan da para kazanmanın yollarını düşünüyor.
Sizler ne düşünüyorsunuz?