Kelime Dağarcığımızı Geliştirelim!

0
parsifal
TDK, hemen hemen haftada iki üç kere girdiğim ve yazım klavuzunu ve sözlüğünü kullandığım en güvenilir Türkçe kaynak.
Geçen gün tesadüf eseri şöyle bir link'e rastladım. Bu link ile elmek (e-posta) grubuna üye oluyorsunuz ve her gün elmek adresinize Türkçe Sözlük’te ve Yabancı Kelimelere Karşılıklar kitabında yer alan birer sözü göderiyorlar.

Görüşler

0
sametc
TDK ve TTK(turk tarih kurumu) boyle kurumlar bizi gururlandırıyor bizi yuceltiyorlar..

acaba TDK almanya(tam olarak bilmiyorum duzeltebilirsiniz) gibi bir yarışma duzenleyebilirmi yani almanya EN GUZEL ALMANCA kelimeyi bulana para odulu vaat ediyordu ve boylece kelime dağarcıkları gelişiyor + almanca dillerine sahip cıkıyorlardı.

peki bizde SOSYAL yaşama gore şekillenen dilimiz var. zamana gore şekillenen dilimiz var.
0
FZ
"elmek" pek tutacak gibi görünmüyor.
0
pH
e-posta kısaltmasının nesi eksikti ki yüce tdk elmek kelimesini bizim için daha uygun buldu. ahanda bi daha soyluyorum e-posta. :)
0
malkocoglu_2
Guzel bir uygulama. Bu parallelde, diger bir sorum var: Su anda cokca kullanilan bazi yabanci gazli kelimeler zannediyorum TDK tarafindan kabul gormuyordur, ama tek tuk kelimeler hakikaten toplumun oyunu almis gibi... Mesela, optimal, optimum, ya da bu "optimal bir secenek". Camia ne dusunuyor? Bu kelimenin direk karsiligi olan "eniyi" kelimesi, Ing. orijinali kadar etkili olabiliyor mu? En son

http://www.bilgidata.com/pdfs//hibernateperftest.pdf

.. yazisinda optimal kelimesini kullandim. Heh heh. Hin reklam (shameless plug). Anlasilirlik bakimindan bir problem oldugunu zannetmiyorum, ama kabul edileblirlik acisindan fikirleri duymak isterim.
0
FZ
Buradaki problem, yani "optimum", "optimal", vs. tarzı sözcüklerle ilgili problem yabancı kökenli olmasından ziyade kavramın teknik bir kavram oluşu. "Eniyi", "eniyilemek" falan diyebiliriz ancak "en iyi" ne demek oluyor bu bağlamda? Biraz yanlış yönlendirici gibi. Optimizasyon denen şeyin ne olduğunu açıklamak lazım ya da benzer şekilde "eniyilemek" şeyin ne olduğunu açıklamak lazım, aksi takdirde varolan kavram karmaşasına katkıda bulunmaktan başka bir şey yapmış olmayacağız. Bu bağlamda, yani optimizasyon derken, belli kısıt koşullar, bir denge tutturmak, taviz almak, taviz vermek, vs. bunlara göndermede bulunup anlatamazsak o zaman ha optimizasyon demişiz ha eniyilemek, iki durumda da kavram karmaşası olacak ve bulanıklık hüküm sürecek.

Kullanan kişilerin çoğunluğu kavramın işaret ettiği dünyanın büyük bir kısmını kavrıyor ise o zaman benim açımdan pek sorun yok, zaten o kapasitede olan bir toplum kendisi de birçok ikinci el olmayan kavram üretip kendi anadilinden sözcükler üretmeye yaklaşmış ve belki de beceriyor demektir.

Öte yandan, bazı şeyler çok yaygın kullanılmakla birlikte yanlış olmaktan kurtulamıyorlar. Misal "password" yani "parola" sözcüğü için "şifre" denmesi gibi. Peki bu durumda "Passwords are encrypted." cümlesini gören birine bunu nasıl izah edeceğim ben, "şifreler şifrelenmiştir" diye mi!? Bu tür örnekler problemin ne olduğunun anlaşılmasına biraz yardımcı olsa da ezici bir çoğunluğun sözcüğe yanlış bir karşılık getirip bunu kullanmasını ve dolayısı ile kavram karmaşasını engellemiyor.
0
malkocoglu_2
Yani eniyilestirme kelimesinin cercevesi (context) iyi belirlenirse problem yok, optimizasyon kelimesinin geldigi alani (domain) iyi bilen, icindeki insanlar arasinda da bir problem yok. Hmm.. Konu hakkindaki karisilikligi temsil edercesine zaten ikisini de ayni yazi icinde kullandiigimiz oluyor. :) Neyse; Okurlar karar verir herhalde! Tersi hakkinda fazla e-posta alirsak, birakiriz. Tesekkurler.
0
bm
Obur taraftan basinda disisleriyle ilgili haberlerde 'kripto geldi' filan gibi ifadeler olabiliyor, onlarin termonolojisi de oyle herhalde? Sifreli mesaj galdi denmiyor orada. Ama bu haberleri yazanlar buyuk ihtimalle yazdiklari makineyi 'sifre girerek' kullanmaya basliyorlar. Benim aklim ermiyor bu islere pek.
0
kara_lahana
firefoxun tdk plugin'ini burdan indirebilirsiniz
http://forum.ceviz.net/showthread.php?t=16274&highlight=tdk
0
mentat
malesef uyelik istiyor. baska bir yere yansisisni koyabilir misiniz?
0
bm
Herhalde 9X'dan beri 5-10 kere bunlara e-mail yollamisimdir su sozlugu dict'e acin ve indirilebilir yapin diye, hic cevap alamamisimdir (hayir kardesim yapmayacagiz, her hakki mahfuzdur seni doveriz, yahut 'dict de neymis?' hepsi makbul cevaplar bence). TDK'da tanidigi olan var mi burada?

Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Fazlamesai Forumlar. Yine, yeniden

butch

Bir süre önce kapanan fazlamesai forumları yayın hayatına geri döndü. Buyrun, kaldığımız yerden devam edelim.

4 çarpı sekiz bölü 2 kaç eder? CAPTCHA yerine DYPM

mow

Bu adresteki script sayesinde daha önce de tartışılan CAPTCHA sorunu belki de çözülüyor.

Durun, daha biz aya gelemeden...

butch

Kablonet hizmetlerinden yararlanan bir mahalleye 10 metre uzak olmamıza rağmen bu hizmetten yararlanmak için 15000$ keşif bedeli istenmişti bundan 2-3 ay önce bizden. Bugünlerde de binanın önünü kazıyorlar yine sanırım telefon hatlarıyla ilgili olarak. Ha bi de geçen gün yeni telefon hattımızı bağlamak için geldiler Türk Telekom'dan ama yetkili kişi binanın girişindeki kutuya bağladı hattı gerisini elektrikçiyle halletmemiz gerektiğini söyledi. Neyseki böyle durumlara alışığız, işimizi kendi başımıza nasıl yapacağımızı ve hiçbir şeye şaşırmamamız gerektiğini öğrettiler bize bu yolla ne de olsa. Ben bunlarla meşgulken Slashdot.org bir haber yayınladı bugün. Diyorki Amerika'da kanalizasyon şebekelerine fiber-optik kablolar döşenecekmiş (eyvah) hem de bu işi robotlar yapacakmış (eyvah ki ne eyvah)...

100$'a ne?

butch

Bir Çocuk Dünyayı Nasıl Değiştirdi?

FZ

Melih Yalçıneli'nin bir süre önce Yazılım İhracatı Yahoo! haberleşme grubuna yolladığı e-postayı paylaşmak ve FM camiası ile tartışmak istedim:

Can robotlara karsi buyuk bir ilgi duymaktadir. Can amcasi Mete ve dedesi Hasana yas gununde robot oyuncak almalarini soylemistir ve Can'in oyuncaklari arasinda zaten cok sayida robot vardir. Can gecenlerde tornavidayi alip bu robotlardan birkac tanesinin icini acip kurcalayarak bunlarin nasil calistigini merak ettigini gostermistir. Bu durum Can'in Annesi Zeynep Hanim'in gozunden kacmamistir ve annesi Can'in yaptigi resimlerde de bu ilgiyi uzun zamandir gozlemektedir. Bir gun Can televizyonda robotlarla ilgili bir bilimkurgu film seyreder. Can o gun aksam babasi Murat'a bir robot yapmak istedigini ve ilerde robotlar yapan bir muhendis olmak istedigini soyler.