İzmir'de Silikon Vadisi Kuruluyor

0
anonim
Turk.internet.com un haberine göre:
İzmirli 32 yazılım fiması imkansızı başardı ve ortak akılda birleşerek Silikon Vadisi'ni hayata geçirecek projenin temelini attı. Projenin mimarı olan İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Akyelli, 32 firmayı biraraya getirerek, Amerika'daki Silikon Vadisi'nin bir benzerini İzmir'de kuracak altyapıyı hazırladı.
Hükümetin de büyük destek verdiği projeyle teknoloji bölgesinin yatırıma hazır hale gelmesi süreci hızlandırdı. Üniversite eğitimi de teknoloji bölgesine uygun hale getirildi ve kuluçka dönemine geçildi. ABD ve AB'nin projeleri bölge daha faaliyete geçmeden gelmeye başladı.

Akyelli, "Fason üretimle başlayacağız. Silikon Vadisi'nin kültürünü bir an önce kavrayıp ilerde daha özgün üretime geçeceğiz. İlk anda istihdama büyük katkımız olacak" müjdesini verdi.
6-7 aydır konu üzerinde çalışan ve gizliliğe büyük önem verdiklerini ifade eden Mehmet Akyelli, sonunda hükümetinde teknoloji bölgesi kararını çıkarmasıyla üç dört yıl kazanıldığını ve Silikon Vadisi kurmak için bütün altyapının hazer hale geldiğini ifade etti.

Neden 32 firmayı birleştirdi?

Yazılım know how'u olan 32 kişinin bu knov how'larını bir çatı altında hiçbirşeyden imtina etmeden ortaya koyabilecek konuma gelmesinin uzun bir süreç sonunda gerçekleştiğini ifade eden Akyelli, "Benim 10 yıllık hayalimdir bu. Yurt dışında 1993'te Silikon Vadisi'ni gezmiştim ve yazılım sektörünün içinden gelen birisi olarak böyle bir modelin dışında Türkiye'de yazılım endüstisinin yaratılmasının çok büyük paralara malolacağını görmüştüm. Bu yüzden bunu oluşturmaya çalıştık." dedi.

Türkiye'de bu modeli ilk gerçekleştiren İzmir olduğunu dile getiren Akyelli, böyle bir şeyi yapmanın çok zor olduğunu iki yazılımcıyı bile biraraya getirip ortaklık dışında bütün know howlarını ortaya koy demeyi düşünmenin bile çok zor olduğunu ifade eden Akyelli bunu başarmasının nedenini şöyle açıkladı:


"Bu bir süreç. Hadi gelelim biraraya diye bir şey değil. Yaptığımız arama konferanslarında yazılımla ilgili nasıl gelişmeler olabilir, yazılım sektörünün güçlü noktaları ne, zayıf noktaları ne diye baktık ve gördük ki, teknoloji çok hızla ilerliyor ve bütün yazılm şirketleri gerek bu teknolojilerin seçiminde gerekse seçilen bu teknolojilerin kendi şirketlerine adaptasyonunda benzer kaynakları tekrar tekrar harcıyorlar. Dolayısıyla gerek araştırma safhasında, gerekse seçilenlerin oturtulması safhasında birliktelik oluşturup bu işi tekelden yapabilmenin hem zaten az olan kaynağı daha verimli kullanacağımızı hem de daha farklı konularda daha fazla kaynak ayıracağımızı ortaya koyduk. Bunun üzerinde 10 kişilik bir komisyon kurduk. Bu birliktelikle ilgili altyapı, birliktelikte esas alınacak konular, birlikteliğe ortak olmak isteyen şirketlerde aranan özelikler ve verilecek taahütleri belirttik. Böyle bir teknoloji şirketinin işleyişini yurt dşındaki modelleri inceleyerek özgün model haline getirdik. Ve bunu bütün İzmir'de bilişim dünyasına duyurduk. Toplantı yaptık, bilişim dünyasına anlattık.Buraya gelmeden önce her ortağın bir ortak girişim taahütnamesi imzalaması gerekiyordu. Asıl anahtar nokta oydu. Bunu imzalamadan ortaklığın hiç bir anlamı yok. Bu taahütnamede de bugüne kadar edindiği tüm know hovu bu çatı altında hiçbirşeyden imtina etmeden ortaya koyacağını taahüt ediyor. Hatta sahibi olduğu şirketin kaynakları da dahil. Burada dolayısıyla rica minnet, hatır işi yok. Ciddi bir taahütnamenin imzası var."


Asıl hedeflerinin İzmir'i bir yazılım üssü haline getirmek olduğunu dile getiren Akyelli'ye göre bunun için gerekli tüm malzemeler İzmir'de var. Üniversiteler var, dolayısıyla eğitilmiş insan konusunda ve hatta yapılan görüşmelerde eğitelecek talebelerin hangi konularda eğitilmesi gerektiğine kadar herşey ayarlandı. Öğrencilerin iyi yetişmesi için seçimli ders olarak vesaire verilecek konular saptandı.

İzmir'de bu modeli oturtulup altyapısının kurulması ve prosedürlerin bitmesiyle birlikte 2 ay içinde üretime hazır hale gelecek olan bölge yurt dışı ve İstanbul gibi bölgelerden de isteyen şirketlere kapılarını açacak. "İstihdam artışı ve yurtdışından talep edilen programların yazılımları başlayacak. Özellikle Amerika'da 8 yıllık pogamcı açığı var ve bugünkü tarih itibariyle dolayısıyla oadaki bir çok proje ya başlanamıyor ya İsrail'e, İrlanda'ya, Hindistan'a autsource ediliyor. Dolayısıyla Türkiye'de bu yazılımları fason olarak üretebileceğimiz bir otamda projenin içinde var." dedi.

İşbirliklerine henüz hazır olmadıklarını ve bir süreye daha ihtiyaçları olduğunu dile getiren Akyelli, "Diğer şehirlere ister modelimizden kurmak isterlerse, ya da modelimizin içinde işbirliğine girmek isterlerse kapılarımızı açık tutacağız.

İşin en zorluğu bu sektörün aktörlerini knowhowlarıyla birlikte biraraya getirmekti. Bunu başardık ama şu anda çanağın içine koymakla da iş bitmedi. Bunların iletişimlerini, birbirlerine olan saygılarını, güvenlerini ne kadar çok sağlayabilirsek kafalarını ve beyinlerini ne kadaraçabilirsek sinerjimiz o kadar büyük olacak.
Teknoloji bölgesiyle çıkan kanun 2013 yılına kadar kurumlar, Gelir ve Muhtasar vergilerinden muafiyeti öngörüyor. Ayrıca yazılım teknoloji bölgesinde üretilen ürünün KDV'si sıfır.

Bir İzmir fanatiği ve bilişimci olarak uzun zamandır beni bu kadar mutlu eden bir haber almamıştım. Umarım bu bölgelerin sayısı çoğalır da bilerinde geleceğe dair umutları daha da artar.

Görüşler

0
mturker
Ben Türkiye'de hiç bir teknokentte şirketlerin birbirleriyle bilgi paylaşımı vs. yaptıklarını görmedim, daha çok vergiden kaçmanın bir yolu olarak görülen teknokentlerin (ve benzerleri) uygun kanunlar koyulmadan ve şirketlerin know how birikimini birleştirdiklerinde neler elde edebilecekleri dışarıdan birileri tarafından gösterilmeden hiç bir işe yaramıyacağı kanısındayım.
0
Nightwalker
Haberdeki şu noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum.
Buraya gelmeden önce her ortağın bir ortak girişim taahütnamesi imzalaması gerekiyordu. Asıl anahtar nokta oydu. Bunu imzalamadan ortaklığın hiç bir anlamı yok. Bu taahütnamede de bugüne kadar edindiği tüm know hovu bu çatı altında hiçbirşeyden imtina etmeden ortaya koyacağını taahüt ediyor. Hatta sahibi olduğu şirketin kaynakları da dahil. Burada dolayısıyla rica minnet, hatır işi yok. Ciddi bir taahütnamenin imzası var."


Türkiyede bu tip başka bölgelerde var buraya gelen şirket bu tür bir paylaşımı baştan kabullenmiş oluyor.
0
malkocoglu
Izmir iklim olarak ta Silikon Vadisi sehirlerine benziyor galiba. Guzel bir girisim! Hayirli olmasi dilegiyle...
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Az bilinen bir işletim sistemi: Plan 9

misafir

Bell laboratuvarlarının bilgisayar dünyasına katkısı UNIX(TM) ve C dilinden ibaret değil. İlk kez 1993'te dağıtılan ve 2002'de bir özgür yazılım lisansına kavuşan Plan 9 işletim sistemi de bu katkılardan biri.

tspell: Türkçe Doğal Dil İşleme Yazılımı

FZ

İlk kez Bilgi Üniversitesi´nin bilgisayar bilimleri e-posta listesinde görmüştüm tspell projesinin adresini, sanırım Mart ayı civarıydı, gidip baktığımda ortada henüz bir şey yoktu. Geçen hafta uğradığımda ise Java ile geliştirilmiş ve hiç de küçümsenmeyecek bir sistem ve güzel bir web sayfası karşıladı beni. Bilişsel bilim (cognitive science) ve doğal dil işleme (NLP - Natural Language Processing) konuları ile uğraşan biri olarak heyecanlandığımı inkâr edemem.

İki Türk programcı tarafından başlatılan ve Türk diline ciddi bir teknolojik hizmet olarak gördüğüm böyle bir projenin varlığı, açık kodlu olması ve paylaşıma açık olarak sunulması beni çok sevindirdi.

Bir hayli iddialı olan projenin 0.2 numaralı sürümü hem doğrudan çalışabilir olarak (200 KB) hem de istenirse Java kodları ile birlikte Internet´ten çekilebiliyor. Geliştiricilerin Eclipse yazılım geliştirme platformunu önermeleri ve tspell Java kaynak kodlarının Eclipse üzerinden nasıl çekilip derlenebileceğini anlatan teknik bir makale yazmış olmaları ise benim gibi konuya hızlı bir giriş yapmak isteyen ancak Eclipse ve Java konusunda çok deneyimli olmayan programcılar için çok ciddi bir artı puan. Görebildiğim kadarı ile Eclipse bir hayli güçlü bir platform, CVS işlevselliği de dahil olmak üzere her türlü aracı bünyesinde sunuyor ve entegre olarak ekip çalışmasınız kolaylaştırıyor.

Saatinizi Kullanarak Makinanızı Boot Edin (USB Bootable Knoppix)

FZ

Yanlış okumadınız, kol saatinizi kullanarak makinanızı boot edin, Linux alemine dalın. Bakanlar sizin deli olduğunuzu düşünsün siz ise bunu fark edemeyecek kadar meşgul olun.

Bunun için ihtiyacınız olan öncelikli olarak USB´den boot edilebilen küçültülmüş bir Knoppix, bir adet USB hafıza çubuğu barındıran kol saati, bir adet de USB portuna takılı hafıza çubuğundan boot edebilme yeteneğine sahip anakartlı bir bilgisayar.

Editörün Notu: Radyolarda istek parça çalınması gibi bazen biz de burada istek üzerine haber yapıyor benzer tadı yakalıyoruz, okumakta olduğunuz haber, bugün Linux eğitimi 2. kur, 3. seansa katılmış olan ve bu haberi okuduğunda gözleri parlayacak olan arkadaşlardan birinin isteği üzerine yapılmıştır ;-)

MonoDevelop 1.0 yayınlandı

anonim

Uzun bir beklemeden sonra nihayet MonoDevelop 1.0 yayınlandı. MS Windows ortamında .NET ile uygulama yazanlar artık çok az çaba harcayarak ya da belki kodlarını olduğu gibi alıp derleyerek uygulamalarını GNU/Linux ve Mac OS X üzerine taşıyabilecekler.

Programlama Dilleri

tongucyumruk

Programlama dilleri, hergün onları kullanıyoruz. Çalışmadığı zaman kötü dil oluyorlar, çalışınca biz yetenekli programcılar oluyoruz. Buna rağmen hepsi de sessiz sakin işini yapıyor. Peki ya bu kadar sessiz, sakin olmasalardı, dile gelselerdi ne olurdu diye düşünenler için Cem Yılmaz'ın deyişiyle burada düşünülmüşü var.