Firefox 2.0 Beta 1 yayınlandı...

0
arif_dn
Görsel olarak pek fazla bir değişiklik yok . Eklentiler menüsünde biraz değişiklik yapılmış. Bir de ana ekranda sağ üst köşedeki arama kutucuğu biraz değişmiş. Alt yapı olarak neler yapıldığı hakkında bir açıklama bulamadım.

İndirmek için buraya.

Görüşler

0
etguler
Firefox 2.0, büyük yeniliklerle geliyor. Göz kararı yenilikleri yazmak yerine, sürüm notlarını listelemekte fayda var.

  1. * Built in Phishing Protection.
   * Search suggestions now appear with search history in the search box for Google, Yahoo! and Answers.com
   * Changes to tabbed browsing behavior
   * Ability to re-open accidentally closed tabs
   * Better support for previewing and subscribing to web feeds
   * Inline spell checking in text boxes
   * Search plugin manager for removing and re-ordering search engines
   * New microsummaries feature for bookmarks
   * Automatic restoration of your browsing session if there is a crash
   * New combined and improved Add-Ons manager for extensions and themes
   * New Windows installer based on Nullsoft Scriptable Install System
   * Support for JavaScript 1.7
   * Support for client-side session and persistent storage
   * Extended search plugin format
   * Updates to the extension system to provide enhanced security and to allow for easier localization of extensions
   * Support for SVG text using svg:textPath
 • Şu sayfadan, tüm dillerdeki ve platformlardaki sürümlere erişilebilir.

  0
  yunnus
  ben firefox un ne işe yaradığını merak
  ettim
  ve
  ne
  kadar
  yer
  kapladığını
  0
  siyrik
  firefox, kaliteli bir web tarayıcı. halen kullanmadıysan, bil ki sen daha hiç internet kullanmadın ;) bence bir an önce dene. kurulum dosyası yaklaşık 5mb, kurulduktan sonra kapladığı alan da yaklaşık 25mb.
  0
  ttk
  Merhaba

  Siz ödev sitelerinden sık sık istifade ediyor musunuz ?
  0
  Haydn
  Firefox aslında çok iyi bir tarayıcı ancak Opera ile karşılaştırınca performans olarak yavaş kalıyor. En güzel özellikleri ise "extensions" olayı: Pek çoğu (Flashgot,IE Tab,RemiderFox vs.) çok işe yarıyor. Yanlız anti-phishing olayını nasıl sağlayacağını anlayamadım. (Daha doğrusu bence biraz zor)
  0
  siyrik
  görüşlerinizin büyük bir kısmına katılıyorum. yalnız, katılmadığım taraf, operanın performans olarak daha iyi olduğu... şöyle ki; opera'nın 9. sürümüne kadar olanlar, firefox'tan daha hızlı açılıyordu, belki sayfaları daha hızlı açıyordu filan ama ben bizzat yaptığım testimde, opera 9'un firefox 1.5.0.4 kadar performanslı çalışmadığı sonucuna vardım. tabi bu kendim testim ve kendi görüşüm. zaten hızlı açılıp açılmaması da o kadar önemli değil. mesela ben gmail'de soldaki hızlı kontaklarımı (yani bütünleştirilen google talk'ı) kullanamadıktan sonra (hatta göremedikten sonra), ve buna benzer bazı standartları kullanamadıktan sonra ışık hızında açsa ne olur. opera'nın, bazı bileşenleri açamadığı için direkt esgeçtiğinden midir nedir bu hızı ;) zaten, firefox'un plugin klasörünü kullanmaya yeltenmesi de bana bi sahtekarlık yapıldığı havası hissettiriyor. firefox'un extension olayı mükemmel. onu sınırsız bir tarayıcı kılıyor. bu konuda da hemfikiriz...
  0
  simor
  Evet opera 9 ve firefox 1.5.x.x performans karşılaştırması görüşünüze katılıyorum. Ondan öncekilerde bariz fark vardı. Tabi gidip bilimsel test yapmadım ama günde 12 saat internet kullanan biriyseniz, algısal olarak son kullanıcı için görüntüleme hızı kafa kafaya. Yalnız birde sanki opera bazı java appletleri açmıyorumu? örn: yatirimyap.com sitesinde en alttaki applette hata veriyor ve açmıyor. Belki de yapan arkadaş opera için debug etmedi bilmiyorum ama firefox ta çalışıyor.
  0
  siyrik
  senin için o olayı denedim. opera'yı yükledim. siteye girdim. sayfa yüklenirken kastettiğin bölgeyi takip ettim. ilk önce "applet loaded" yazdı, ardından da "applet crashed" yazıp kalakaldı. firefox'ta sorun yok ;) ayrıca önceki mesajımda kastettiğim sahtekarlığın nedenini de bulmuş oldum. adobe'nin flash player sayfasına girdim. bana önerdiği flash modeli "Mozilla and Mozilla compatible"... yani opera için zaten flash player yok anladığım kadarıyla...
  0
  anonim
  Opera'nın Ajax ve java appletler konusunda sorunlarını olduğunu kabul etsem de, hız konusunda pek bir hızlıdır kendisi.
  http://www.howtocreate.co.uk/browserSpeed.html
  Plugin olayında da bir sahtekarlık flan da yoktur.
  http://en.wikipedia.org/wiki/NPAPI
  0
  siyrik
  dediğim gibi, standartları adam gibi desteklesinler de hızları o kadar da önemli değil. http://www.webdevout.net/browser_support_summary.php biraz uçuk bir örnek olacak ama, resim gösterme desteği olmayan bir browser, resim gösterme desteği olan bir browserdan daha hızlı çalışır ;)
  0
  anonim
  Ne resmi ?
  0
  siyrik
  yani demek istedim ki, mesela benim gmail kullanırken ihtiyacım olan ajax desteğini tarayıcım vermiyorsa, benim için o tarayıcının anlamı kalmaz. durum böyleyken; mesela opera, gmail'de quick contact kısmını açamayacağı için orayı esgeçip, onu açmaya çalışacağı zamanda diğer kısımları açarak zaman kazanmış olacak. yani hız buysa, bırakın da firefox geç açsın ama tam açsın. resim örneğini de şu yüzden verdim; x tarayıcısı yalnızca metinleri gösterme desteği sunuyor, y tarayıcısı da hem resim hem de metin desteği sunuyor. y tarayıcısı resim ve metinlerle boğuşurken, x tarayıcısı resimleri esgeçip için bir anda metinleri önümüze sunacak. bence bu x'in hızlı olduğunu göstermez ;) durumların böyle olmasına rağmen, ben opera 9'un firefox 1.5.0.4'ten daha hızlı çalıştığını kesinlikle düşünmüyorum. bu arada yanlış anlaşılmasın, amacım polemik yapmak değil... yalnızca hoşuma giden bir yazılımın yeni sürümünün betasının çıktığına sevinip konuyla ilgili şahsi fikirlerimi sunmak ;) hoşçakalın...
  0
  anonim
  İkisinin de açabildiği "resimlerde" kapıştıralım ? :)
  0
  siyrik
  :) ya işte, amaç kapıştırmak değil ki. ben yalnızca gözlemlerime dayalı bir benzetme yaptım. fikirlerimi burada kanun haline getirmeye çalışmıyorum. küçücük bir resim+text örneğiydi, sen örnekte kaldın ;) opera'yı denediğim süreleri şu şekilde tarif edebilirim; opera ile internette yarım dolaştım. yani bir göz kör, veya bir ayak topal vs gibi... (mozilla) firefox kullandığım günden beri girdiğim hiçbir site bana başka bir tarayıcı önermedi veya tarayıcımın herhangi bir eksiğini yüzüme vuran bir mesaj almadım. bu bağlamda firefox, her yönüyle benim internet anlayışımla %100 örtüşen bir tarayıcı... ben tüm opera kullanıcılarına, internetin yarım yamalak bir yer olmadığına bizzat şahit olmaları açısından firefox'u da test etmelerini öneriyorum... şunu da tekrar söylüyorum. bu, benim şahsi görüşüm, kimseyi bağlamaz yani. olayı, fikir paylaşımından çıkarıp, muhalefet ortamı havasına sokulmaması gerektiğini düşünüyorum...
  0
  yilmaz
  opera 8,5 de gmail in chat şeyi çalışıyordu. 9 da da çalışıyor. Sayfaya sağ tık yapıp edit sitepreferences kısmından ie diye tanıt browser ı diyince hepsi super çalışıyor. opera xhtml standartlarını destekleyen bir yazılım. ben 4-5 senedir kullanıyorum super bir browser. 9 ile birlikte gelen wisget olayı super. dönen tetris widgetini bi deneyin.
  Görüş belirtmek için giriş yapın...

  İlgili Yazılar

  Mozilla Ubiquity

  xelon

  Firefox Ubiquity eklentisinin duyurulması ile blogosferde ortalık karıştı. Eğer dün bu eklentiyi duymadıysanız işte size fırsat!

  Mozilla'nın tanımı ile Ubiquity, kullanıcıların web ile etkileşimini arttıran yeni bir deneysel Firefox eklentisi. Birçok özelliği ile Launchy ve benzeri yazılımlara benzeyen Ubiquity belirli komutlarla internet üzerinde yapılan işlemleri kolaylaştırmayı hedefliyor.

  Firefox Eklentilerine Müdahale Etmek

  sefalet

  Firefox eklentilerine yapılan çok sayıda müdahalenin ve eklentilerin işleyiş şekillerine dair güzel anlatılmış bir çevrimiçi kitap.

  http://www.extremetech.com

  Mozilla Futbol Fanatiklerinin Tutkularını Yeni Firefox Eklentisiyle Körüklüyor

  anonim

  Joga.com Kılavuzu, taraftarları gollerle, videolarla ve birbirleriyle buluşturarak, beğenilen açık kaynaklı tarayıcıya futbol tadını katıyor.

  Dünyanın dört bir yanındaki futbol fanatikleri artık kendi tutkularını yansıtan bir tarayıcıya sahip. Mozilla bugün Mozilla Firefox 1.5 tarayıcısı için geliştirdiği ve Google tarafından sunulan Joga.com Kılavuzu'nun çıktığını duyurdu.

  Firefox 1.5.0.3 !

  Chaosopher

  Geçen ay FM'den de duyurulan Firefox 1.5.0.2'nin bir "denial of service" güvenlik açığını gideren yeni sürümü çıktı.
  Geçen sefer olduğu gibi Mozilla Firefox 1.5.0.x tarayıcılar kendilerini bu yeni sürüme de otomatik olarak yükseltecekler. Tarayıcısını kendi kendisini yükseltmesini bekleyemeyenler yeni sürümü buradan indirebilirler. Hayırlı uğurlu olsun!

  Firefox'ta yeni bir güvenlik açığı ve çözümü

  ttk

  Firefox'da ve aynı kod tabanını kullanan bazı ürünlerde tehlikeli bir güvenlik açığı tesbit edilmiş, habere ait link aşağıda :
  http://www.net-security.org/