Avrupa borsaları teknoloji ile yükseliyor ya bizimki?

0
kuzen
Avrupa teknoloji hisseleri, ABD'de büyük şirketlerden Motorola, Yahoo! ve Microsoft'un yatırımcılara kar cephesinde biraz umut vermesinin ardından yüzde beş artışla açıldı. Dün kasım 1998`den beri en düşük seviyelerini gören DJ stoxx teknoloji endeksi <.sx8p> 10:35`te yüzde 5.21 artışla 380.11 puandaydı. FTSE eurotop 300 <.fteu3> yüzde 1.44, DJ euro stoxx 50 <.stoxx50e> yüzde 1.5 yükseldi. En fazla değer kazanan blue-chipler, Nokia, Alcatel, Marconi, Philips ve Siemens gibi en büyük teknoloji şirketleri oldular.

Keske bizim teknoloji şirketlerimizde değer kazansa da borsamız yükselse :))

Görüşler

0
FZ
Genellikle son zamanlarda bu gibi durumlar karşısında söylediğim bir şey var:

ABD'yi bırakın, Almanya'yı, Finlandiya'yı, İngiltere'yi falan bırakın, Avrupa'nın en geri kalmış ülkelerinden biri olan Yunanistan'ı, evet komşumuz olan Yunanistan'ı ele alın. Sonra da Yunanistan ile Türkiye'yi kıyaslayın. Kişi başına düşen yıllık gelir, okuma yazma oranı, Internet'in topluma yayılma oranı, bebek ölüm oranları, vs.

Sonra da isterseniz oturun hüngür hüngür ağlayın...

Bilmem bunlar size bir şey ifade ediyor mu?
0
conan
Amerika`da ise durum tam tersi. NASDAQ tepetaklak. Neredeyse 8 ay oldu! Sirketler ozellikle .com`lar dagilinca buyuk sirketleri de suruklediler. Ongoruler eylul ekim civarinda ABD`nin yeni bir teknolojik yukselise (borsa bazinda) gececegini yonunde. Izleyip gorelim.
0
sundance
Valla ben Veritas hisseleri alacam, herkese de öneririm :)) Ah bir şu ATA yurtdışı borsa ortamına girse ;))
0
FZ
Istanbul Bilgi Üniversitesi hocalarından Soli Özel'in koordinatörlüğünde Türkçe çıkan FP (Foreign Policy) dergisinin Nisan-Mayıs saysında Internet ve ekonomi ile gayet soğukkanlı ve aklı başında bir şekilde yapılmış bir değerlendirme vardı, hararetle tavsiye ederim.
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Bilgisayar İşinden Kaça Para Kazanıyorsunuz?

FZ

Şuradaki Joel tartışma adresinde Salaries - what do you get? başlıklı bir araştırma mevcut.

ABD, AB'den, Avustralya, Hindistan gibi yerlerden yazan bilgisiyarcılar, aldıkları eğitim, sektördeki deneyimleri ve bunun sonucunda aldıkları maaşları belirtmişler. Yıllık maaşlar 270,000$ ile 25.000$ arasında değişiyor gibi görünüyor.

Acaba Türkiye'nin bilgi işlem sektöründeki manzara nasıldır?

Dolar gene aldı yürüdü

kuzen

Piyasalardaki çalkantı nedeniyle dövizdeki yükseliş devam ederken, doların satış fiyatı bankalararası piyasada 1 milyon 640 bin liraya kadar yükseldi. Son gerçekleşen işlem 1 milyon 500 civarında gerçekleşti. Kotasyonlar azaldı. Marjlar açıldı. Saat 14:15 itibariyle alış kotasyonu 1 milyon 490 bin, satış kotasyonu 1 milyon 640 bin lira seviyesinde.

(Editörün notu: Şimdi gel de upgrade hayalleri kur! Bu işin de suyu çıktı valla!)

eBay, gittigidiyor.com’a ortak oldu

auselen

eBay yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin en büyük elektronik ticaret platformlarından GittiGidiyor.com’a azınlık hissedarı olarak ortak olduğunu bildirdi. eBay ile gerçekleştirilen stratejik ortaklık ve işbirliği sayesinde, GittiGidiyor kullanıcıları daha geniş bir yelpazede e-ticaret ürün ve hizmetlerinden faydalanabilecekler.

Geleceğin IT Firmaları için Genel Çağrı

anonim

Eminim Türkiye'de bayağı bir IT çalışanı işsizdir. Günlerdir düşünüyorum, bizleri işten çıkarıyorlar. Peki nasıl iş yapmayı düşünüyorlar?
Acaba diyorum; biz IT çalışanları, hepimiz toplansak, şirketlerimizi kursak, oturup tartışsak aklımızdaki oluşumları...
Neden bizler de o şirketler gibi olamıyalım?

O şirketleri büyük şirket yapanlar bizleriz. Onlar değil.

Sosyal Network Sitesi: 2.000.000.000$

FZ

CNN'in haberine göre MySpace'in en ciddi rakiplerinden Facebook, 2006'daki inanılmaz büyümesinin ardından bir süredir Yahoo'yla görüşüyor. Mart ayında yapılan 750 milyon $lık teklifi reddeden şirket, 2 milyar $ hedeflediğini belirtmiş. Yazıya göre Facebook 1 milyar $ karşılığında Yahoo'ya satılabilir.