Avrupa borsaları teknoloji ile yükseliyor ya bizimki?

0
kuzen
Avrupa teknoloji hisseleri, ABD'de büyük şirketlerden Motorola, Yahoo! ve Microsoft'un yatırımcılara kar cephesinde biraz umut vermesinin ardından yüzde beş artışla açıldı. Dün kasım 1998`den beri en düşük seviyelerini gören DJ stoxx teknoloji endeksi <.sx8p> 10:35`te yüzde 5.21 artışla 380.11 puandaydı. FTSE eurotop 300 <.fteu3> yüzde 1.44, DJ euro stoxx 50 <.stoxx50e> yüzde 1.5 yükseldi. En fazla değer kazanan blue-chipler, Nokia, Alcatel, Marconi, Philips ve Siemens gibi en büyük teknoloji şirketleri oldular.

Keske bizim teknoloji şirketlerimizde değer kazansa da borsamız yükselse :))

Görüşler

0
FZ
Genellikle son zamanlarda bu gibi durumlar karşısında söylediğim bir şey var:

ABD'yi bırakın, Almanya'yı, Finlandiya'yı, İngiltere'yi falan bırakın, Avrupa'nın en geri kalmış ülkelerinden biri olan Yunanistan'ı, evet komşumuz olan Yunanistan'ı ele alın. Sonra da Yunanistan ile Türkiye'yi kıyaslayın. Kişi başına düşen yıllık gelir, okuma yazma oranı, Internet'in topluma yayılma oranı, bebek ölüm oranları, vs.

Sonra da isterseniz oturun hüngür hüngür ağlayın...

Bilmem bunlar size bir şey ifade ediyor mu?
0
conan
Amerika`da ise durum tam tersi. NASDAQ tepetaklak. Neredeyse 8 ay oldu! Sirketler ozellikle .com`lar dagilinca buyuk sirketleri de suruklediler. Ongoruler eylul ekim civarinda ABD`nin yeni bir teknolojik yukselise (borsa bazinda) gececegini yonunde. Izleyip gorelim.
0
sundance
Valla ben Veritas hisseleri alacam, herkese de öneririm :)) Ah bir şu ATA yurtdışı borsa ortamına girse ;))
0
FZ
Istanbul Bilgi Üniversitesi hocalarından Soli Özel'in koordinatörlüğünde Türkçe çıkan FP (Foreign Policy) dergisinin Nisan-Mayıs saysında Internet ve ekonomi ile gayet soğukkanlı ve aklı başında bir şekilde yapılmış bir değerlendirme vardı, hararetle tavsiye ederim.
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Teknolojide küresel kriz

FZ

Felaket tacirliği yapmak istemem ama hafta sonu okuduğum bir iki haber beni epey rahatsız etti:

1) Cisco şirketi yaklaşık %30 değer kaybetti.
2) Philips şirketi yaklaşık 7000 kişiyi işten çıkarmayı planlıyor.
3) Ericcson 6000 kişiyi daha işten çıkarmayı planlıyor.
4) Aldığım bir emaile göre xxxcell müşteri destek bölümünde çalışan çalışanlarına insanlık dışı muamelelerde bulunuyor.

Galiba heyecanlı ve amatör bir şekilde bilgisayarla, bilgi teknolojileri ile uğraştığımız günler epey geride kaldı.

Güzel Siteler - 1: ideefixe

sundance

Internet rezaletlerinin yaşandığı günümüzde dipten ve derinden gidip çok makul altyapılarla güzel işler yapabilenler de var.

www.ideefixe.com işte bunlardan bir tanesi.

Üye olmaktan, sipariş vermeye, kitap yorumları okumaktan, sipariş takibine kadar dört dörtlük bu siteden ilk alışveriş paketim bugün elime ulaştı...

Biraz Politika: Yabancı Sermaye ve BT Sektörü

elrond

Ne zamandır yazamıyordum son günlerde gelen bazı haberlerden sonra biraz içimi dökeyim istedim açıkçası.

Öncelikle Firefox ve Thunderbird'le gelen Live Bookmark ve RSS Feed olayı Internet kullanımımı biraz renksiz hale getirdi. Ne zamandır herhangi bir siteye ana sayfa hiti yapamıyoruz. Kınıyorum ;-)

Bu feedlerde son zamanlarda çok sık rastlanan bir konu var: Bazı devlerin Hindistan, Malezya vs. gibi ülkelere yaptıkları anormal direk sermaye ve insan yatırımları. Bizim sorumuz da neden Türkiye değil sorusu oluyor haliyle.

Sosyal Network Sitesi: 2.000.000.000$

FZ

CNN'in haberine göre MySpace'in en ciddi rakiplerinden Facebook, 2006'daki inanılmaz büyümesinin ardından bir süredir Yahoo'yla görüşüyor. Mart ayında yapılan 750 milyon $lık teklifi reddeden şirket, 2 milyar $ hedeflediğini belirtmiş. Yazıya göre Facebook 1 milyar $ karşılığında Yahoo'ya satılabilir.

Dilbert´in maaş teoremi

omniheurist

Dilbert'in maaş teoremi hiçbir zaman mühendislerin ve bilim adamlarının yöneticiler ve satış elemanları kadar kazanamayacağını ifade eder.
Bu teorem artık şu iki postulata dayanan ispatla desteklenebilir:

Postulat 1: Bilgi güçtür.
Postulat 2: Zaman paradır. Diğer bir deyişle vakit nakittir.