Dilbert´in maaş teoremi

0
omniheurist
Dilbert'in maaş teoremi hiçbir zaman mühendislerin ve bilim adamlarının yöneticiler ve satış elemanları kadar kazanamayacağını ifade eder.
Bu teorem artık şu iki postulata dayanan ispatla desteklenebilir:

Postulat 1: Bilgi güçtür.
Postulat 2: Zaman paradır. Diğer bir deyişle vakit nakittir.
Bütün mühendislerin bildiği gibi Güç = İş / Zaman
Bilgi = Güç olduğuna göre, Bilgi = İş / Zaman
Zaman = Para olduğuna göre, Bilgi = İş / Para
Para için çözülürse, Para = İş / Bilgi denklemini elde ederiz.

Bu nedenle, Bilgi sıfıra doğru giderken, yapılan işten bağımsız
olarak, Para sonsuza yakınsar.

Sonuç ... okuyucuya bırakılmıştır.

Görüşler

0
sleytr
acı ama gerçek :)
0
oktay
Para'yi arttirmanin diger yolu da 'Bilgi' yi sabit tutarak Is'i arttirmak :)

Daha cok calismak. Heh. o yonden cok da kotu degil. (ogrenmeyi birakma fikri haric)

oktay
0
o_ozardic
farklı kaygılara, farklı kazanımlar
0
malkocoglu
Postulate = Koyut :), oneri, şart
0
FZ
Şu Common LISP yazısında bir yerde `bildirgeç´ diyor o biraz garip geldi bana, hangi terimin Türkçe karşılığı olarak kullanıldı? Bir de bir yerde de `paha´ demişsiniz, onun yerine sanki `bedel´ sözcüğü daha mı iyi olurdu acaba, sadece bir öneri, benim de kafam karışık bu konularda :)
0
malkocoglu
bildirgec = parameter

Bedel sozcugu guzel.. yazarken vallahi aklima gelmedi! :)

http://www.bilgidata.com/article.jsp?file=eng-trk_dict.xml
0
sundance
Bildirgeç, parameter mümkün değil olamaz. Zaten oturgaçlı götürgeç modundaki bu gecekondu kelimelerdense parametre demek bence daha doğru. Framework yerine altyapı gibi çevreyapı filan icat etsek onu anlarım ama bildirgeç, parameter çok yanlış olmuş.
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Tanrı ile Larry Ellison Arasındaki Fark Nedir?

FZ

ABD’deki Pennsylvania Devlet Üniversitesi’nden iki araştırmacı, 105 teknoloji ve yazılım şirketinin patronunu "narsist" olup olmadıklarını anlamak için inceledi. Sonuçta ortaya bir liste çıktı. Liste gizli tutuluyor. Herkesin aklına Oracle’ın patronu Larry Ellison geliyor. Ancak "Economist"e göre, listenin birinci sırasında o değil başka bir CEO var. Şimdi herkes bu listeyi merak ediyor.

Intel’den 50 Milyon Dolarlık Risk Sermayesi Fonu

FZ

Intel, Türkiye ve Orta Doğu bölgesinde yenilikçi donanım, yazılım ve servisler geliştiren teknoloji şirketlerine yatırım yapmak için 50 milyon dolarlık bir risk sermayesi fonu oluşturdu. Intel Yönetim Kurulu Başkanı Craig Barrett tarafından Cidde’de yapılan fon duyurusu, bölgeyi bu hafta ziyaret etmekte olan Barrett’ın duyurduğu Türkiye ve Orta Doğu’daki bir dizi Intel etkinliğin önemli bir parçasını oluşturuyor.

Sosyal Network Sitesi: 2.000.000.000$

FZ

CNN'in haberine göre MySpace'in en ciddi rakiplerinden Facebook, 2006'daki inanılmaz büyümesinin ardından bir süredir Yahoo'yla görüşüyor. Mart ayında yapılan 750 milyon $lık teklifi reddeden şirket, 2 milyar $ hedeflediğini belirtmiş. Yazıya göre Facebook 1 milyar $ karşılığında Yahoo'ya satılabilir.

Bilgisayar İşinden Kaça Para Kazanıyorsunuz?

FZ

Şuradaki Joel tartışma adresinde Salaries - what do you get? başlıklı bir araştırma mevcut.

ABD, AB'den, Avustralya, Hindistan gibi yerlerden yazan bilgisiyarcılar, aldıkları eğitim, sektördeki deneyimleri ve bunun sonucunda aldıkları maaşları belirtmişler. Yıllık maaşlar 270,000$ ile 25.000$ arasında değişiyor gibi görünüyor.

Acaba Türkiye'nin bilgi işlem sektöründeki manzara nasıldır?

eBay, gittigidiyor.com’a ortak oldu

auselen

eBay yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin en büyük elektronik ticaret platformlarından GittiGidiyor.com’a azınlık hissedarı olarak ortak olduğunu bildirdi. eBay ile gerçekleştirilen stratejik ortaklık ve işbirliği sayesinde, GittiGidiyor kullanıcıları daha geniş bir yelpazede e-ticaret ürün ve hizmetlerinden faydalanabilecekler.