Dilbert´in maaş teoremi

0
omniheurist
Dilbert'in maaş teoremi hiçbir zaman mühendislerin ve bilim adamlarının yöneticiler ve satış elemanları kadar kazanamayacağını ifade eder.
Bu teorem artık şu iki postulata dayanan ispatla desteklenebilir:

Postulat 1: Bilgi güçtür.
Postulat 2: Zaman paradır. Diğer bir deyişle vakit nakittir.
Bütün mühendislerin bildiği gibi Güç = İş / Zaman
Bilgi = Güç olduğuna göre, Bilgi = İş / Zaman
Zaman = Para olduğuna göre, Bilgi = İş / Para
Para için çözülürse, Para = İş / Bilgi denklemini elde ederiz.

Bu nedenle, Bilgi sıfıra doğru giderken, yapılan işten bağımsız
olarak, Para sonsuza yakınsar.

Sonuç ... okuyucuya bırakılmıştır.

Görüşler

0
sleytr
acı ama gerçek :)
0
oktay
Para'yi arttirmanin diger yolu da 'Bilgi' yi sabit tutarak Is'i arttirmak :)

Daha cok calismak. Heh. o yonden cok da kotu degil. (ogrenmeyi birakma fikri haric)

oktay
0
o_ozardic
farklı kaygılara, farklı kazanımlar
0
malkocoglu
Postulate = Koyut :), oneri, şart
0
FZ
Şu Common LISP yazısında bir yerde `bildirgeç´ diyor o biraz garip geldi bana, hangi terimin Türkçe karşılığı olarak kullanıldı? Bir de bir yerde de `paha´ demişsiniz, onun yerine sanki `bedel´ sözcüğü daha mı iyi olurdu acaba, sadece bir öneri, benim de kafam karışık bu konularda :)
0
malkocoglu
bildirgec = parameter

Bedel sozcugu guzel.. yazarken vallahi aklima gelmedi! :)

http://www.bilgidata.com/article.jsp?file=eng-trk_dict.xml
0
sundance
Bildirgeç, parameter mümkün değil olamaz. Zaten oturgaçlı götürgeç modundaki bu gecekondu kelimelerdense parametre demek bence daha doğru. Framework yerine altyapı gibi çevreyapı filan icat etsek onu anlarım ama bildirgeç, parameter çok yanlış olmuş.
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Barack Obama, iPod ve Pazarlamada Yem Etkisi - Decoy Effect

FZ

Başkanlık seçimleri, iPod pazarlama, ekonomi, bilişsel bilimler ve NUMB3RS dizisi aynı yazıda yer alabilir mi? Basit ve eğlenceli bir senaryo ile bu soruya cevap verelim:

MP3 pazarlamaya çalışıyorsunuz, potansiyel müşterileriniz genellikle yüksek depolama kapasitesi ve düşük fiyat özelliklerini olumlu özellikler olarak algılıyorlar ancak bazı müşteriler daha çok şarkı depolamayı isterken bazı müşteriler az para harcamayı istiyor. Müşterilerinize A ve B gibi iki MP3 çalar seçeneği sunuyorsunuz:

eBay, gittigidiyor.com’a ortak oldu

auselen

eBay yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin en büyük elektronik ticaret platformlarından GittiGidiyor.com’a azınlık hissedarı olarak ortak olduğunu bildirdi. eBay ile gerçekleştirilen stratejik ortaklık ve işbirliği sayesinde, GittiGidiyor kullanıcıları daha geniş bir yelpazede e-ticaret ürün ve hizmetlerinden faydalanabilecekler.

Dolar gene aldı yürüdü

kuzen

Piyasalardaki çalkantı nedeniyle dövizdeki yükseliş devam ederken, doların satış fiyatı bankalararası piyasada 1 milyon 640 bin liraya kadar yükseldi. Son gerçekleşen işlem 1 milyon 500 civarında gerçekleşti. Kotasyonlar azaldı. Marjlar açıldı. Saat 14:15 itibariyle alış kotasyonu 1 milyon 490 bin, satış kotasyonu 1 milyon 640 bin lira seviyesinde.

(Editörün notu: Şimdi gel de upgrade hayalleri kur! Bu işin de suyu çıktı valla!)

1 YTL = 1.000.000 TL? Ne Yazık Ki Bu Kadar Basit Değil!

FZ

Abone olduğum bilişsel bilim (cognitive science) e-posta listelerinden birinde okuduğum enteresan bir e-postayı paylaşmak istiyorum. Gönderen kişi Ulaş Başar Gezgin, Canterbury University'de ve ODTÜ'de bilişsel bilim doktorası yapan bir araştırmacı. Söz konusu yazı yayınlanmak üzere olan bir makalenin ana temasını yansıtıyor ve özet niteliğinde.

YTL'ye geçişin psikolojik olarak basit bir matematiksel eşitlikten çok farklı olduğuna dair bazı deney verileri mevcut ve şaşırtıcı sonuçlar söz konusu...

2008 Krizi ve İşten Çıkarmalar

auselen

İçinde bulunduğumuz dönemde yaşadığımız krizin uluslararası bilişim şirketlerinde çalışanları nasıl etkilediğini takip ediyor musunuz? Krizin iyice rahatsız edici olmaya başladığı bugünlerde bazı büyük firmaların bu duruma nasıl tepki verdiğini araştırmaya çalıştım. Ortaya çıkan tabloyu buradan inceleyebilirsiniz.