Dilbert´in maaş teoremi

0
omniheurist
Dilbert'in maaş teoremi hiçbir zaman mühendislerin ve bilim adamlarının yöneticiler ve satış elemanları kadar kazanamayacağını ifade eder.
Bu teorem artık şu iki postulata dayanan ispatla desteklenebilir:

Postulat 1: Bilgi güçtür.
Postulat 2: Zaman paradır. Diğer bir deyişle vakit nakittir.
Bütün mühendislerin bildiği gibi Güç = İş / Zaman
Bilgi = Güç olduğuna göre, Bilgi = İş / Zaman
Zaman = Para olduğuna göre, Bilgi = İş / Para
Para için çözülürse, Para = İş / Bilgi denklemini elde ederiz.

Bu nedenle, Bilgi sıfıra doğru giderken, yapılan işten bağımsız
olarak, Para sonsuza yakınsar.

Sonuç ... okuyucuya bırakılmıştır.

Görüşler

0
sleytr
acı ama gerçek :)
0
oktay
Para'yi arttirmanin diger yolu da 'Bilgi' yi sabit tutarak Is'i arttirmak :)

Daha cok calismak. Heh. o yonden cok da kotu degil. (ogrenmeyi birakma fikri haric)

oktay
0
o_ozardic
farklı kaygılara, farklı kazanımlar
0
malkocoglu
Postulate = Koyut :), oneri, şart
0
FZ
Şu Common LISP yazısında bir yerde `bildirgeç´ diyor o biraz garip geldi bana, hangi terimin Türkçe karşılığı olarak kullanıldı? Bir de bir yerde de `paha´ demişsiniz, onun yerine sanki `bedel´ sözcüğü daha mı iyi olurdu acaba, sadece bir öneri, benim de kafam karışık bu konularda :)
0
malkocoglu
bildirgec = parameter

Bedel sozcugu guzel.. yazarken vallahi aklima gelmedi! :)

http://www.bilgidata.com/article.jsp?file=eng-trk_dict.xml
0
sundance
Bildirgeç, parameter mümkün değil olamaz. Zaten oturgaçlı götürgeç modundaki bu gecekondu kelimelerdense parametre demek bence daha doğru. Framework yerine altyapı gibi çevreyapı filan icat etsek onu anlarım ama bildirgeç, parameter çok yanlış olmuş.
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Özgür Yazılım Ekonomisi

anonim

Bu araştırma özellikle son on senede gelişimi hız kazanan ve kullanım alanı genişleyen özgür yazılımların ekonomik boyutu hakkındadır. Özgür yazılımlar; mikro ve makro ölçüde incelenmiştir.

Mikro ölçüde özgür yazılım üretiminin ve kullanımının firmalar üzerindeki ekonomik etkileri araştırılmıştır...

Türkiye'de İş Kurmak Mı? Bir Kez Daha Düşünün!

FZ

Guy Kawasaki bildiriyor: Dünya Bankasının Doing Business in 2006: Creating Jobs raporunda birçok ülke "vatandaşın yeni bir iş başlatmasının kolaylığı zorluğu" bakımından sayısal olarak derecelendirilmiş durumda. En kolay iş yapılandan en zor iş kurulanına dek 155 ülkenin bulunduğu bu listede ülkemiz 93. sırada yerini almış durumda. Dünya Bankasının bu raporuna göre mesela Polonya, Bulgaristan, Romanya, Makedonya, Sırbistan gibi ülkelerde iş kurup geliştirmek daha kolay.

eBay, gittigidiyor.com’a ortak oldu

auselen

eBay yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin en büyük elektronik ticaret platformlarından GittiGidiyor.com’a azınlık hissedarı olarak ortak olduğunu bildirdi. eBay ile gerçekleştirilen stratejik ortaklık ve işbirliği sayesinde, GittiGidiyor kullanıcıları daha geniş bir yelpazede e-ticaret ürün ve hizmetlerinden faydalanabilecekler.

Sosyal Network Sitesi: 2.000.000.000$

FZ

CNN'in haberine göre MySpace'in en ciddi rakiplerinden Facebook, 2006'daki inanılmaz büyümesinin ardından bir süredir Yahoo'yla görüşüyor. Mart ayında yapılan 750 milyon $lık teklifi reddeden şirket, 2 milyar $ hedeflediğini belirtmiş. Yazıya göre Facebook 1 milyar $ karşılığında Yahoo'ya satılabilir.

Bir Veri Madenciliği Çalışması: Türkiye Ekonomik Stabilite Endeksi

FZ

Türkiye Ekonomik Stabilite Endeksi (TESE) Türkiye'de çıkabilecek bir ekonomik krizi 6-7 ay önceden tahmin edebilen bileşik öncü göstergenin adıdır. TESE, yapay zeka ve veri madenciliği yöntemleri kullanılarak tarafımızdan geliştirilmiştir. TESE'nin en önemli özelliği Türkiye'nin öndegelen makroekonomik değerlerine bakıp ekonomik stabiliteyi tek bir rakamla göstermesidir. Bu rakamın sıfırın altına düşmesi, eğer ekonomimizde ciddi yapısal değişiklikler yapılmazsa, Türkiye'de 6-7 ay içinde bir kriz meydana gelebilecegi anlamına gelir.