tekrei

tekrei


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Sakarya Üniversitesinden Açık Kaynak Koda destek! ( 2)

Açık kaynak olması güzel de, acaba ne zaman nereden indirebilecek meraklıları?

Wikipedia dünya basınını kandırdı! ( 9)

Bu başlıkta aslında bu yazıyı okuyanları "kandırıyor". Doğrusu "Wikipedia'ya güvenen basın mensupları yanıldı" olmalıydı sanırım. Sonuçta Wikipedia'nın dünya basınını kandırması gibi bir şey söz konusu değil, olan bir öğrencinin wikipedia'dan yararlanan basın mensuplarına ders vermek istemesi.

Pardus GNU/Linux İçin E-beyanname Uygulaması ( 8)

Kesinlikle katılıyorum. Açıkçası hazır Java ile yapılmışken her platformda sorunsuz çalışabilecek ve platformlara özgü kod içermeyen, mesela Java Web Start uygulaması olarak çalışabilen bir sürüm çok iyi olurdu.

Pardus GNU/Linux İçin E-beyanname Uygulaması ( 8)

İncelediğim kadarıyla uygulama Java ile geliştirilmiş. Bu durumda aklıma acaba bu paketler kullanılarak diğer Linux dağıtımlarında da kullanılabilir mi sorusu geldi. Bu mümkünmüş gibi gözüktü bir an.

Gelecek A.Ş.'den Her İhtiyaca Yönelik Kolay Linux ( 31)

OpenOffice'e ek bir şeyler yapmışlar herhalde, yoksa neden 34 YTL verip alayım :S Aynı dağıtımı OpenOffice'in ana sitesinden indiririm.

Patentler ve Özgür Yazılımın Yaptırım Gücü Üstüne ( 17)

Açık kaynak yazılım üreten firmaların büyük çoğunluğu (Türkiye için konuşmuyorum) parasal gelirlerini (elbette yazılımlarını ücretsiz dağıtıyorlarsa) destekten ve özelleştirilmiş yazılımlardan kazanıyorlar. Çoğu firma bu özelleştirilmiş yazılım için iki tip lisans seçeneği sunuyor. Eclipse örneğine bakarsak ücretsiz dağıtılan Eclipse olduğu gibi IBM tarafından her türlü desteğe sahip olan Websphere (sanırım buydu adı) diye bir Eclipse özelleşmiş dağıtımı da parayla dileyen firmalara her türlü destekle satılıyor. Çoğu açık kaynak yazılım üreten firma bu şekilde destek ve özelleşmiş ürünlerle ayakta kalıyor diye düşünüyorum.

Patentler ve Özgür Yazılımın Yaptırım Gücü Üstüne ( 17)

Türkiye'de serbest ve açık kaynak yazılımların lisanslarına uyulmadan kullanıldığını düşünürsek bu tip davaların ne kadar başarılı olabileceğini kestirmek zor.

ÇizBakalım - Online Çizim-Tahmin Oyunu ( 14)

Denedim, bayağı eğlenceli bir oyunmuş :)

Gmail'den Kendi Mail Adresinizle Limitsiz Mail Adresleri ( 13)

to implement:gerçekleştirmek implementation:gerçekleştirim Bkz: TBD Sözlük

Google'dan Açık Kaynak Kodlu Projelere Destek ( 18)

Hostingteki projeleri inceledigim zaman google ile alakasi olmayan projelere de rastladim. Buradaki bazi arkadaslar hosting sitesi ile code sitesini karistiriyor bu da kafa karisikligina neden oluyor sanirim.

Google basın günü haberleri ( 4)

http://www.google.com/notebook adresinde Notebook'a erişebilirsin. http://www.google.com/trends adresinde de Trends hizmetine.

Unreal'i Yapan Adam Programlama Dillerinin Geleceğini Anlatıyor ( 9)

Yazmak ve yapmak tartışmasını genişletmek için ben de geliştirmek terimini ortaya atmak istiyorum :P

Yetiştirilmek üzere güzel(!) yazılım mühendisi aranıyor ( 20)

Eğer bir proje "bayan" çalışanın güzelliği kullanılarak alınacaksa o projeden hiç bir hayır gelmeyeceği gün gibi ortadadır. Bu tip bir ilanı projelerine/yazılımlarına güvenmeyen, kolay para kazanmaya çalışan şirketler verebilir ancak.