Yeni windowz böyle olacakmış görmemiş olanlara duyurulur

0
TLG
yeni windowz görüntüleri ve kullanımı hakkında bi link gördünde bunu fazlamesaicilerle paylaşayım istedim
Yeni windowz
bide tartışma çıkarmak amaçlı değil sadece 6.his Micros~1 un linux çekirdeği kullanma ihtimali nedir acaba merak ettim ;-) tahmini olan varmı :-)
Saygılar TLG;

Görüşler

0
conan
kernel ile alakayi kuramadim :(
0
anonim
Bende kuramadım biri bunu açıklıyabilir mi?

Zaten bu M$'un işi gücü yeni eskiye kılıf giydirip yeni ve saçma takma adla yeni bişii yapmış gibi kullanıcılara sunmak diil mi yoksa ben mi yanlış biliyom :P
0
TLG
Xp asla ne 2000 nin dene 98 in kılıf giymiş halideğil
resmen herşeyi ama herşeyi yeni
biraz gözlemle anlaşılabiliyor

TLG;
0
anonim
Siz oyle sanin. Biraz gozlemle anlasilan o isin oyle olmadigi. Git biraz incele.

Mesela:

Dosya sistemi hala FAT veya NTFS.
Media Streaming Extensionlari hala 95'ten kaldigi sekliyle.
DirectX Donanim Abstraction Layer aynen 2k'daki gibi isliyor. 95/98, 2K/Me, NTx.x herbiri farkli birer Hardware Abstraction Layer kullanir.
Driver Template Modeli ME/2K ile resmilesen, 98'de implement edilen WDM modelini kullaniyor.
Biraz explorer suslenmis. Degistirlmis.
Logon mekanizmasi NT'den aldigi yapiyi, Network Mekanizmasi BSD'den arak W2K yapisini devam ettiriyor.
Kabul etmek gerekirki, W2K'de bulunan kodlar daha kapsamli kontrol kodlariyla doluydu. Yani trace/assert fonksiyon yogunlugu ile karsilasiyordunuz. Bunlar ayiklanmis, Sistem biraz daha kuculmus.

Herhalde Windows'un bilmem kac tane yazilim gelistiricisi oturup aksama kadar Solitaire oynamiyor. Bir seyler yapmislar mutlaka. Ama bu evrimci bir gelisme, devrimci degil.

Sonucta W2K ile XP arasinda sistem acisindan cok fazla fark yok. Fakat Longhorn icin biraz tersi. Longhorn'da bir hayli kapsamli sistem seviyesi duzenlemeler hemen hemen ayni arayuz ile gelecek. Bu da MS'nin stratejisi. Ornegin 98 sistem yapisi olarak Win95'ten ondedir, ama goruntusu Win95 gibidir. Gorulecegi uzere MS yeni urunler icin onceligi goruntusune vermektedir.

Fakat, para verip almaya degmez. Bu da boyle biline..
0
TLG
Haklısın bencede para verip almaya değmez
0
oktay
Bu linux kernelini kullanma olayi baska bir yerde gecmisti. Bence mumkun birsey degil. Oyle bir sacmalik yapmazlar. Zaten GPL'li oldugu icin kendi istedikleri sekilde kisitilayamayacaklari birseyi kullanmazlar.

Apple da olsa GPL'li bir kernel kullanmazdi. Onun yerine BSD lisansli (BSD lisansi kisaca -al bu kodu kullan, istedigin gibi degistir, sonra benim kodumla yazdigin seyi benden sakla ve benim ve herkesin sonunu hazirla- lisansidir) bir kernel kullandi zaten.

Bu arada bence bu longhorn'un goruntuleri cok cirkin. Linux varken bu salak ambalaj dizayn eder gibi tasarlanmis seyi niye kullanayim ki?

Bakiniz ki anlayiniz ne demek istiyorum: Benim Linuxum Eyidir

oktay
0
TLG
Benim bundan şüpelenmem bu resimlerle olmadı zaten
benim şüpererim Xp çıktığından beri var
sebeb-1:Xp nin bu diski mount edemiyom gibi hatalar vermesi

sebeb-2:Xp nin safe mode command prompt only açılırken resmen hdd leri ,dosya sistemini mount etmesi

sebeb-3:Xp den önceki OS larda network programı yazarken ip headerının okunamaması Xp ile bu özelliğin (networkle ilgili köklü değişikliklerle beraber!) gelmesi bakınız ve xp nini network konularında ŞAŞILACAK kadar hızlı 3 çağ birden atlaması MSDN

sebeb-4:talisman programını inclerken farkettiğim bazı özellikler misal talsmanın çalışma mantığı aynen herhangi bir window manager ile aynı resmen çalışan Xwindow gibi bir alt yapının üstüne farklı bir maneger çalıştırıyor ve Shell(window maneger)
olarak explorer değil talisman shell seçtirip ona logon olmanı istiyor ve üstüne üstlük talisman çalışınca sunduğu özellikler

sebeb-5: Microzoftu seviyorum dememi beklerdiniz ama diyemem çünkü cidden bende micros~1 cuyum :)

böyle çok az sağlam herhangi bir iddada bulunmaya yetmeyecek sebebler daha çok var
bencede bunlar yeterli değil ama bende bir şüphe uyandırmaya yettiler

ayrıca bu sadece bir HİPOTEZ ispatlarsam haber veririm :)
0
anonim
Daha...

Sistem startup yapan kod, kerneli yukluyor. Kernel ise monoblock yapida. Moduller var. En ilginci network layerini yuklerken ortaya cikiyor. Buraya kadar olagandisi bir sey gozlemlenmiyor. Network layeri onceki Windows'larda gorulmemis sekilde modulleri fork ederek calistiriyor. MSDN UNIX ile temel ayrimin fork oldugunu, CreateThread vs. gibi formullerle fiber'lerin donatilmasi gerektigini belirtir. Halbuki XP nin bu kernel fork mekanizmasini user space'den cagirarak resmen kendinizi fork ediyorsunuz. Elbette dokumanlarda boyle bir seyden bahsedilmiyor. Bir tur longjmp ve/veya exception (zaten ilki ikinciyi otomatikman uretiyor) kullanmak durumundasiniz. Hoppala dedigimi hatirliyorum. Makine 98, eger XP olsaydi saniyorum bir kod ornegide yazip gonderebilirdim. Fork sonrasi olusan process'in scheduling tablosundaki goruntusunun Linux VM'iyle alakasi yok. Ama nerdeyse %99 FreeBSD VM'deki goruntusu. Dahasi scheduling constantlari ki fork sonrasi davranisi belirler, yeni process bir child veya bagimsiz bir surec olup olamayacagini tespit eder, birebir ayni.

IP stack ise, bilhassa select icin BSD'nin kodunu VC++ ile derlediginizde hemen hemen ayni neticeyi veriyor. WSAAsyncSelect ise kendi derhal bir fork kullanip window handlerine baglaniyor.

Bunlari ilk gordugumde kafam karisti. Fork mekanizmasi oyle bir pipe edilmiski derhal bir tur fiber gibi kendini gosteriveriyor. Ki bu durum W2K'da da boyleydi.

Oysa eski Win9X/NT'lerde fork gibi bir mekanizma yoktu. Longhorn SDK icinde `MS'nin son yeniligi makeclone ile tanisin` yazabilir.

Dahasi ise paging mekanizmasinda gozleniyor. Eskiden hierarchy icinde bir yerlerde kesisen fiberler uzerinden programlar birbirine ve kernele bulasabilirdi. Simdi bu yeni fork mekanizmasi ile bu durumda derhal exception uretilmesi mumkun. Boylece sistem biraz daha kararli hale gelmis. Saniyorum bir sonraki adimda Windows'un temel sorunlarindan olan memory fragmentation konusunda bir seyler yapacaklar. Eger bunu bu surumde yapsalardi, Office 97, Exchange 5.5 gibi, bir onceki VMS tabanli yapida kullandiklari gizli sakli API fonksiyonlari ortada kalmadigi icin sistem kafaustu gidebilirdi.

GUI tarafinda, soyledigin dusuk seviye X11 benzeri arabirimde ilginc. Bu arabirim gordugum kadariyla tipki X gibi pencere siniflarina mesajlar yolluyor. Pencere icerikleri ise sadece birer container. Bu durumda Windows'un pencereden pencereye sinyal handling mekanizmasi ana GUI mekanizmasinin disina kaymis oluyor. SAniyorum child'lerin wHND'leri sadece calisan WM icin gecerli. Buda gene kernel ile GUI arasindaki baglari koparan bir yapi. TEvekkeli degil, bir turlu XP uzerinde adam gibi Primary Surface acamiyoruz..

Bunlar daha cok BSD kokuyor, resmen. Elbette bu yenilikler XP'yi daha saglam yapiyor. Ama bu isleri daha saf ve yalin olarak yuruten Linux VM veya BSD daha mantikli bir secim. Yani, bunlari yapmis olmasi, XP'yi Linux'a tercih etmemiz icin yeterli degil, hemde uste para vererek..

Simdi baska bir topikte gordugunuz MS 98 ve NT4.0 destegini kesiyor mevzusunu daha iyi anlayabilirsiniz. WinMe'de yakinda kervana katilacak. Cunku bunlar yeni VM modeliyle uyumlu degil. Ustelik MS sakli API cagrilarini gerine gerine kullandigi icin, yeni sistemde bu tur kernel paging mekanizmasina sirayet edebilme imkani kalmadigindan yeni programlari eski sistemlerde, eski programlari yenilerde calismayacak. Olay bundan ibaret.

MS hizli geliyor. Ama, 2.6 Kernel bir hayli devrimsel yapida. BSD tayfasida yeni bir VM modeli dizayn etti saniyorum. Bu nedenle MS'nin saglamlikta filan gene UNIX'i yakalamasi zor gorunuyor.

Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Windows´ta Vahim Bir Durum !

anonim

Hürriyet Gazetesi'nin 17.07.2003 tarihli bir haberine göre Windowsta vahim bir hata varmış!

Hatanın, ''Last Stage of Delirium Research Group'' adlı Polonyalı araştırmacılar grubu tarafından ortaya çıkarıldığı, ancak bu uzmanların, hata çok vahim olduğu için olayı son derece gizli tuttukları belirtiliyor!

MS Windows'un Kaynak Kodları Halka Açılacak Mı?

anonim

Rekabet kurallarını ihlal ettiği için AB Komisyonu ile başı dertte olan yazılım devi Microsoft, Windows işletim sisteminin kaynak kodlarından bir kısmını açarak "lisanslı" hale getireceğini bildirdi.

Microsoft'un yasal işlerden sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Brad Smith, düzenlediği basın toplantısında, "Windows kaynak kodlarını da lisanslı yapacağız. Bu, program yazmak isteyen herkesin kodlara ulaşabilmesi anlamına geliyor. Umarım AB Komisyonu, yeni önerimizi göz önünde bulundurarak bir karar alır" dedi.

Kaynaklar: İnternet Haber, ITJungle

Micros~1: İçten ve hatta Harbici Avantaj :)

sundance

Micros~1 Windows Genuine Advantage sunucularında Cumartesi günü yaşanan bir sorun sebebiyle basta Vista kurulumları olmak üzere GA'in aktif olduğu sistemlerde "lisanssız kullanım" mesajları çıkmaya başlamış ve MS'un bir süredir bu konuda yaptırım olarak uyguladığı, bazı özelliklerin kapalı olduğu"azaltılmış fonksiyon" modu aktive edilmeye başlanmış.

Söylenildiğine göre bundan yegane etkilenmeyenler Volume Licence sahibi kurulumlar. (Bir dakika yoksa bu insanları VL ya da DRM'e yöneltmek için bir pazarlama stratejisi olabilir mi ;) Bir de trusted computing'e kötü diyordunuz)

Windows 2000 ve NT´nin Kodları İnternet´te Dolaşıyor

yuxel

Half-life 2'dan sonra Window~1 2000 ve NT'nin kodları da internette dolanıyor. Slashdot'ta yorumlar uçuşurken haber BBC sayfalarında da yayınlandı. Microsoft'tan Steve Ballmer da olayı "Hacker'lar kodlarımızdan bazılarını görmüştür" sözleriyle aydınlatıyor. Uzmanlara göre M$ ağlarına Qaz isimli bir virüs/worm ile ulaşılmış.
ek kaynak : neowin.net

Bir flame de buradan yakın

TiberiusKirk

www.fuckmicrosoft.com

MS ürünlerinin pekçok ticari ve ücretsiz alternetifine linkler bulunan güzel bir site... (Editör notu: her işletim sistemi kendi kullanım alanında güzeldir, biz FM olarak taraf tutmuyoruz) Not2: Linux bir işletim sistemi değil kerneldir, öl dese ölürüz o ayrı ;))