Microsoft'tan Mono Yorumu

0
anonim
Mono projesini ilk duyduğumdan beri içinde beni rahatsız eden birşeyler vardı. Her ne kadar açık kodlu bir proje olsada standartlarının M$ tarafından belirleniyor olması ve onların yararına olacak şekilde bir çok programcının emeğinin harcanması beni rahatsız ediyordu. Sonuçta hiçbir taklit aslının yerini tutamaz ve orjinalinin reklamını yapmaktan öte bir işe yaramaz. Habere gelince...
SearchVB.com'un "Ask Microsoft" uygulaması ile Microsoft'a sorulan soruyu ve cevabı aşağıda bulabilirsiniz.

Does Microsoft support the Mono project? If it does, then developers like me will not have a problem developing applications or components for .NET. I have been using Linux as my development environment and for regular computing work and I don't plan to switch. -- Sri Thuraisamy

No, Microsoft does not support the Mono product, nor has it licensed anything to Novell/Ximian. Mono is an attempt by Novell to reverse engineer parts of Microsoft's .NET Framework. It is not an extension of the .NET Framework and it should not be considered as such.

Frankly, Mono is just one example of the level of excitement within the developer community around .NET. At this point there are millions of developers building .NET connected applications, and more than 80 million distributions of the .NET Framework. Microsoft has also worked with partners to standardize parts of the .NET Framework in ISO. -- Amanda Morgan, Group Product Manager, Microsoft Global Positioning

Buradan da görüldüğü gibi adamlar Mono projesini tamamen "bizim seviyemize ulaşamaya çalışıyorlar " diye aktarıyor insanlara. Aslında bu çabaları gördükçe çok da haksız olmadıklarını düşünüyorum. Ortada desteklenecek bu kadar açık proje varken gidipde M$ projelerine zaman ve kaynak ayıranlara müstehak gibi geliyor bu sözler.

Kızgın FM'ci Nightwalker :)

Kaynak: searchvb.techtarget.com

Görüşler

0
mentat
pardon ama bu haber'de enteresan birsey goremiyorum ben, illa polemik lazimsa hadi baslatmis olayim ben boylece. ama ms'in ne demesini bekliyordunuz ki? aa mono super, hatta .net'in kendisini cope atin, mono kullanin, hazir atmisken windows'u da atin linux kurun, zate biz de karar verdik, monoya on yuz milyon dolar yardim yapicaz mi desin? adamlarin gayet de dedigi, ve senin de dogru saptadigin gibi bir durum var iste.. bunun haber yani neresi ki? ms .net'i gelistiriyor, acik bir standardi var, isteyen bir kisim baska adam da ona bir alternatif gelistiriyor. bunu elestirmenin, tartismanin en guzel yeri mono'nun kendi sitesi, ya da illa tartismaksa dert fm forum olabilir..

neyse, sonucta, haklisin ve sana 100% katiliyorum soylediklerinde bu arada..
0
Nightwalker
Bana bi buçuk kilo lazımdı polemik bi yarım kilo daha koy. Şimdi baktım da bu 63. haberim olmuş FM'e gönderdiğim. Bunların hiç birinde hadi polemik başlasında ben de izleyim diye bir tavrım olmadı. İnsanların yazdığım haberle ilgilenmeleri yorum yapmaları tabi ki hoşuma gider çünkü haberin amacı bilgilendirmek ve uyarmaktır. Üstelik kimi zaman bu haberde hiçbir şey söylemeden de sadece insanların fikirlerini isteyerek de yapılabiliyor ( bkz. " FM'ye soralım..." ve benzeri haberler ). Fm'nin en sevdiğim tarafı (ki bu onu diğer haber sitelerinden ayırıyor) belirli bir düzeyin üzerindeki insanların tartıştığı bir platform olması. Klasik bir haber portalında bu işin yeri genel de forum sayfaları olurken burada sitenin kendisi. Yukarıda burasını çok güzel tanımlayan bir söz var, "Bilgisayarcılar Kıraathanesi".

Ama halen bu haberin haber değerini soruyorsan, bu ( takip edebildiğim kadarı ile ) M$ tarafından mono üzerine yapılan ilk resmi ve net açıklama.
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Windows´ta Vahim Bir Durum !

anonim

Hürriyet Gazetesi'nin 17.07.2003 tarihli bir haberine göre Windowsta vahim bir hata varmış!

Hatanın, ''Last Stage of Delirium Research Group'' adlı Polonyalı araştırmacılar grubu tarafından ortaya çıkarıldığı, ancak bu uzmanların, hata çok vahim olduğu için olayı son derece gizli tuttukları belirtiliyor!

MS´in IE için yayınladığı yama çalışmıyor

julyano

Güvenlik uzmanlarının açıklamalarına göre Internet Explorer´daki bir açığı kapatmak için Microsoft´un yayınladığı yama çalışmıyor.

"Nesne tipi" açığı eEye Digital tarafından 4 ay önce bulunan ve duyurulan açık için yamayı Microsoft 20 Ağustos tarihinde yayınlamış 28 Ağustos tarihinde ise hata yaptıklarını açıklayıp bir defa daha yayınlamıştı. Fakat güvenlik uzmanlarına göre Microsoft'un yayınladığı yamaların hiçbiri çalışmıyor.

Modern Bilgi İşlemede 10 Temel Aksiyom

coskung

PC Magazine dergisi yazarlarından John C. Dvorak günümüzde bilgisayar kullanımına dair 10 temel aksiyomdan bahsetmiş:

http://www.pcmag.com/article2/0,1759,1706572,00.asp

Microsoft'tan Vista İçin Korsan Önlemleri

Guardian

Rss ile ulaştığım Slashdot.org'daki kısa haber içeriği sayesinde bulduğum washingtonpost.com'daki habere göre, Microsoft'un yeni nesil işletim sistemi olarak adlandırdığı Vista işletim sistemi korsan kullanımlara karşı çeşitli önlemler içeriyormuş.

Belirtilen açıklamaya göre, işletim sistemi kurulduktan sonra ilk başta Vista'dan beklenen bazı özelliklere izin verilmeyecekmiş, dolayısıyla ilk kurulumda Vista'nın gelişen grafik ve diğer bazı özelliklerinden kullanıcı yararlanamayacakmış.

Windows 95 10 Yaşında

sundance

10 yıl önce, 24 Ağustos 1995'de Şirket Windows 95'i büyük bir gala yemeği ile Windows 95'i duyurmuştu.

Opera'dan beş gün küçük olan Windows 95'in 10'uncu yılı ise Şirket'in Windows 95'e olan desteğini 31 Aralık 2000 itibariyle çekmiş olmasından dolayı duyurulmadı bile.