Microsoft'tan Mono Yorumu

0
anonim
Mono projesini ilk duyduğumdan beri içinde beni rahatsız eden birşeyler vardı. Her ne kadar açık kodlu bir proje olsada standartlarının M$ tarafından belirleniyor olması ve onların yararına olacak şekilde bir çok programcının emeğinin harcanması beni rahatsız ediyordu. Sonuçta hiçbir taklit aslının yerini tutamaz ve orjinalinin reklamını yapmaktan öte bir işe yaramaz. Habere gelince...
SearchVB.com'un "Ask Microsoft" uygulaması ile Microsoft'a sorulan soruyu ve cevabı aşağıda bulabilirsiniz.

Does Microsoft support the Mono project? If it does, then developers like me will not have a problem developing applications or components for .NET. I have been using Linux as my development environment and for regular computing work and I don't plan to switch. -- Sri Thuraisamy

No, Microsoft does not support the Mono product, nor has it licensed anything to Novell/Ximian. Mono is an attempt by Novell to reverse engineer parts of Microsoft's .NET Framework. It is not an extension of the .NET Framework and it should not be considered as such.

Frankly, Mono is just one example of the level of excitement within the developer community around .NET. At this point there are millions of developers building .NET connected applications, and more than 80 million distributions of the .NET Framework. Microsoft has also worked with partners to standardize parts of the .NET Framework in ISO. -- Amanda Morgan, Group Product Manager, Microsoft Global Positioning

Buradan da görüldüğü gibi adamlar Mono projesini tamamen "bizim seviyemize ulaşamaya çalışıyorlar " diye aktarıyor insanlara. Aslında bu çabaları gördükçe çok da haksız olmadıklarını düşünüyorum. Ortada desteklenecek bu kadar açık proje varken gidipde M$ projelerine zaman ve kaynak ayıranlara müstehak gibi geliyor bu sözler.

Kızgın FM'ci Nightwalker :)

Kaynak: searchvb.techtarget.com

Görüşler

0
mentat
pardon ama bu haber'de enteresan birsey goremiyorum ben, illa polemik lazimsa hadi baslatmis olayim ben boylece. ama ms'in ne demesini bekliyordunuz ki? aa mono super, hatta .net'in kendisini cope atin, mono kullanin, hazir atmisken windows'u da atin linux kurun, zate biz de karar verdik, monoya on yuz milyon dolar yardim yapicaz mi desin? adamlarin gayet de dedigi, ve senin de dogru saptadigin gibi bir durum var iste.. bunun haber yani neresi ki? ms .net'i gelistiriyor, acik bir standardi var, isteyen bir kisim baska adam da ona bir alternatif gelistiriyor. bunu elestirmenin, tartismanin en guzel yeri mono'nun kendi sitesi, ya da illa tartismaksa dert fm forum olabilir..

neyse, sonucta, haklisin ve sana 100% katiliyorum soylediklerinde bu arada..
0
Nightwalker
Bana bi buçuk kilo lazımdı polemik bi yarım kilo daha koy. Şimdi baktım da bu 63. haberim olmuş FM'e gönderdiğim. Bunların hiç birinde hadi polemik başlasında ben de izleyim diye bir tavrım olmadı. İnsanların yazdığım haberle ilgilenmeleri yorum yapmaları tabi ki hoşuma gider çünkü haberin amacı bilgilendirmek ve uyarmaktır. Üstelik kimi zaman bu haberde hiçbir şey söylemeden de sadece insanların fikirlerini isteyerek de yapılabiliyor ( bkz. " FM'ye soralım..." ve benzeri haberler ). Fm'nin en sevdiğim tarafı (ki bu onu diğer haber sitelerinden ayırıyor) belirli bir düzeyin üzerindeki insanların tartıştığı bir platform olması. Klasik bir haber portalında bu işin yeri genel de forum sayfaları olurken burada sitenin kendisi. Yukarıda burasını çok güzel tanımlayan bir söz var, "Bilgisayarcılar Kıraathanesi".

Ama halen bu haberin haber değerini soruyorsan, bu ( takip edebildiğim kadarı ile ) M$ tarafından mono üzerine yapılan ilk resmi ve net açıklama.
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Bilgisayarı Olup da Kullanamamanın Dayanılmaz Ağırlığı

FZ

Dün akşam başımdan geçen bir olayı paylaşmak istiyorum... Makinanın başında güzel güzel işime gücüme bakarken ve bir yandan "hmm, acaba önce ödevimle ilgili olarak Prolog mu çalışsam yoksa keyifli bir şekilde Common Lisp mi çalışsam" diye düşünürken ve Emacs'i her ikisi için de ayarlamış, dosyaları filan açmışken telefonum acı acı çaldı. Arayan, İTÜ Matematik Müh. bölümünden bir dostumdu. Kendisi birkaç yıldır bir lisede matematik öğretmenliği yapıyordu. Müsait olup olmadığımı, bana gelip bilgisayarımı kullanması gerektiğini söyledi. Hay hay, tabii ki dedim ve şöyle düşündüm: Bu dostumun evinde iki bilgisayar var, gemi mühendisi eşinin kullandığı güçlü bir bilgisayar ve kendisinin kullandığı yine yeni alınmış sağlam bir alet, herhalde ikisinde de ciddi bir sorun oldu ki bana gelmesi gerekti. Biraz sonra okuyacağınız gibi durum biraz daha çetrefilli imiş...

Windows Kullanmanın Dayanılmaz Maliyeti

cayfer

Bugün, ağ sorunları yaşadığı için destek isteyen bir tanıdığım bilgisayarını bana getirdi (dizüstü).

Hailstorm Microsoft´un 2003 planından çıkartılmış.

conan

.NET My Services Microsoft'un oldukça önem verdiği XML web servislerinden birisiydi. Microsoft, kod adı Hailstorm olan ve içinde elektronik online adres defteri, online telesekreter gibi 14 tane servis barındıran bu projesini 2003 planından çıkarmış görünüyor. My Services'ın başlangıç tarihi geçtiğimiz Nisan ayında da yaklaşık 8 ay ileriye atılmıştı.

İki gün once açıklanan 2003 planında web servisleri ile ilgili tek madde XML protokolleri üzerineymiş. Şirket 2003de web servislerinin güvenliğini arttırmak üzere VeriSign ve IBM'in kaleme aldıkları WS-Security standartını uygulama yönünde çalışmalar yapacagını da belirtmiş.

Ah Microsoft Vah Microsoft...

elrond

Bildiğimiz gibi Passport.com Microsoft`un .Net vizyonunun en önemli mihenk taşlarından biri. Passport servislerinin en güzel kullanım yerlerinden biri de e-Wallet. Evet! Bildiniz! Passport Authentication`da tespit edilen bir güvenlik açığı nedeniyle servis geçici olarak hizmet dışı. (Ne yalan söyleyeyim ben bile bu servisi güvenip te kullanmamıştım)

Microsoft Anti-Virus!

Challenger

NTVMSNBC' de yer alan bu habere göre Microsoft, anti-virüs yazılımı geliştiriyor
Daha önce anti-virüs sektörüne gireceğini açıklayan Microsoft, bilgisayarları virüs saldırılarına karşı koruyacak bir program için çalışmaların devam ettiğini teyit etti. Microsoft güvenlik bölümü başkanı Mike Nash, kurumun anti-virüs programı üretme çalışmalarının sürdüğünü ifade etti. Nash, piyasaya sürüldüğünde, anti-virüs programının Windows’tan ayrı bir ürün olarak satılacağını belirtti.
Not: Komplo teorileri beynimi sarmış durumda. Virüslere karşı o kadar zayıflığı olan yazılımları üreten bu kadar büyük bir şirketin, o zayıflıkları kasten yapıp yapmadığını düşünüyorum.