.Net Seminerinin Ardından...

0
anonim
FM takipçileri daha önce forumda 10 nisan'da üniversitemizde yapılacak olan .net seminerinden bahsettiğimi hatırlarlar. Seminer bugün gerçekleşti. Konuşmacı microsoft yetkilisi konuya oldukça hakim bir tablo çizdi. Seminer 3 saat süren tam bir beyin yıkama gösterisiydi. Ancak bu .net in iyi ve kötü yönlerine objektif olarak bakmama bir engel teşkil etmiyor. İlk olarak istanbulda yapılan bir akademik zirvenin görüntüleri ile başladı bir çok üniversiteden akademisyenler .net in ne kadar güzel ve gerekli bir şey olduğunu kendi okullarındaki ders programlarına .net konusunu nasıl ve neden entegre edeceklerini ilerde piyasa koşullarında .net in ne kadar gerekli olduğunu anlattılar.
Ardından .net in en önemli özelliği olarak gösterilen platform bağımsız ve dil bağımsız oluşundan bahsedildi. Verilen örnek normal şartlar altında c++ bilen bir programcı işinden ayrılırsa bu bilgisinin java vb vesaire gibi dillerden birini kullanan programcı arıyan kurumlarda işe girmesi için işe yaramadığıydı. Oysa .net platformu ile bu ayrım ortadan kalkıyor. .net üzerinde yazılım geliştirmekte uzmanlaşmış bir programcı için hangi dili kullandığının önemi kalmıyordu. Bu noktada .net uygulamaları geliştirmek için 37 farklı dil kullanılabileceği anlatıldı. Ayrıca .net in ürettiği kodların unix de dahil her platformda çalışacağından bahsedildi. Bu olay .net in programcı tarafından girilen kodları common language runtime ile çalıştırmasıyla oluyormuş.

Daha sonra .net in her dili desteklediği ancak resmi dilinin c# olduğu , bu dilin daha önce borland da delphi yi sun da ise java yı geliştiren ekip tarafından yapıldığından bahsedildi. Bu saydede java ve delphi de eksik olan yönlerinde c# da tamamlandığı anlatıldı.

Bir sonraki aşamada .net in platform bağımsız olamasının teknik alt yapısı anlatıldı. Bu teknik alt yapı .net framework ve ado.net ile gerçekleşiyormuş. Ado.net ve xml vasıtası ile platform bağımsız ve hata oranı düşük biçimde veriye erişilirken .net framework serverlar istemcileri tanıyarak ( pda cep telefonu vs. ) veriyi onların anlayabileceği şekle çevirip öyle gönderiyor. .net in bu platform bağımsızlığını meta data ile sağladığı anlatıldı. Meta datalarda her veri kendi üzerinde ne olduğu ve ne iş yaptığına dair etiketler taşıyor böylece registery ye olan bağımlılık ve dolayısı ile platform bağlılığı ortadan kalkıyor. Bu sayede platformlar arası işbirliği şansı zahmetsizce doğmuş oluyor. Örneğin koç bilgi işlem departmanında sistem bir arıza verdiğinde cep telefonu yardımıyla coğrafi konum olarak en yakındaki sistem yöneticisine ulaşılıp cep telefonuna mesajla sorun hakkında bilgi veriliyor ve gelmesi istenebiliyor.

Birazda asp.net`den bahsedildi. Asp.net in alt yapısı xml e dayanıyor ama visual basic mantığı kullanılarak xml oluşturmak drag&drop ve formlar kullanılarak oldukça basitleştirilmiş. Böylece web servisleri hızlı biçimde yazılabiliyor. Bu servisler visualstudio.net kullanılarak mobil cihazlar içinde aynı kolaylıkta yazılıp entegre emülatörler vasıtası ile test edilebiliyor.

Son olarakta .net in bugünkü konumunu göstermek için microsoft ve sun tarafından bağımsız bir firmaya yaptırılan .net server ve j2ee server karşılaştırması sunuldu. Bu sunumda .net server maliyet ve güvenilirlik açısından önde gözüküyordu.

SONUÇ:
Benim değerlendirmem .net şu an çalışıyor ve işe yarar gözüküyor. Yazdığım c++ kodunu web üzerinde çalışan bir uygulamaya dönüştürmek oldukça kolay ve üstelik her platform için ayrı kod geliştirmek zorunda da değilim. Linux cephesinde buna yanıt ( o da yalnızca dil bağımsız yazılım geliştirme konusunda ) parrot la gelecek muhtemelen ama bu tabiki yetersiz. .net in görünürde rakibi yok gibi. ANCAK tabi ki açık noktalar var.

 • C++ desteği 2005 yılında sona eriyor. Yani bu tarihten sonra çıkacak uygulamalarla .net kodu geliştirmek için c# bilme zorunluluğu var. Daha açık anlatırsak, sizin çalıştığınız şirket o zamana kadar avantajlarından dolayı .net i tercih etmişse ve sizde c# bilmiyor ve yeni çıkan programlarla uygulama geliştirmeniz gerekiyorsa...
 • Konuşmacı bile "microsoft dendiğinde herkesin aklına güvenlik geliyor " dedi :) Ama .net ile çok katmanlı güvenlik yapısı sayesinde bu sorun ortadan kalkıyor diye de ekledi. Ancak seminer boyunca buna hiç değinmedi seminer sonundaki soru bölümünde bu konuyu özel olarak sormam üzerine .net ve güvenlik hakkında bir takım açıklamalar yaptı ama bunlar zaten bilinen eski ssl, sertifika, password auth., Cookie auth., gibi yöntemlerden ibaretti yani güvenlik konusunda GARP CEPHESİNDE DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK.
 • Görüşler

  0
  FZ
  Ardından .net in en önemli özelliği olarak gösterilen platform bağımsız ve dil bağımsız oluşundan bahsedildi.

  Platform bağımsız? Kulağa hoş geliyor tabii. Ama sadece kulağa hoş gelmesi için tasarlanmış tonlarca cümleden biri gibi. Pratikte ne kadar anlamı var? Biraz bakmak lazım.


  Verilen örnek normal şartlar altında c++ bilen bir programcı işinden ayrılırsa bu bilgisinin java vb vesaire gibi dillerden birini kullanan programcı arıyan kurumlarda işe girmesi için işe yaramadığıydı.

  Sağlam C++ bildiğini somut olarak gösteren adamın başımın üstünde yeri var ;-) Böyle bir adam, inan bana iş bulmakta güçlük çekmez ;-)

  Oysa .net platformu ile bu ayrım ortadan kalkıyor. .net üzerinde yazılım geliştirmekte uzmanlaşmış bir programcı için hangi dili kullandığının önemi kalmıyordu.

  Hangi dili kullandığının önemi yok. Emin misin? Eğer bir ekip içinde çalışıyorsan, inan bana önemi var.

  Ayrıca .net in ürettiği kodların unix de dahil her platformda çalışacağından bahsedildi.

  Evet, MONO projesi güzel bir proje ancak hala tamamlanması gereken bir sürü class bildiğim kadarı ile. ROTOR projesi ise sadece akademik ortamda inceleme amaçlı sunulan bir yapı diye biliyorum.

  Birazda asp.net`den bahsedildi. Asp.net in alt yapısı xml e dayanıyor ama visual basic mantığı kullanılarak xml oluşturmak drag&drop ve formlar kullanılarak oldukça basitleştirilmiş. Böylece web servisleri hızlı biçimde yazılabiliyor. Bu servisler visualstudio.net kullanılarak mobil cihazlar içinde aynı kolaylıkta yazılıp entegre emülatörler vasıtası ile test edilebiliyor.

  ASP.NET´in mantığı ASP´ye dayanıyor. XML sözcüğünü zırt pırt kullanarak olsa olsa `HYPE´a yol açılır. Visual Basic mantığı, drag-drop programlama, aman ne güzel! Buna karşılık ben de sana son aylarda ASP.NET ile ilgili karşıma en çok çıkan makale türünün ne olduğunu söyleyeyim mi? Şu meşhur `GRID´nesnesini özelleştirmek için yazılması gereken tonlarca koda dair makale? Drag-drop? Geçiniz bir kalemde! Peki ya şu meşhur `VALIDATION´ kontrolü? Olduğu gibi kabul ederseniz ne ala, ama IDE´nin yani Visual Studio.NET´in ürettiği JavaScript koduna bakarsanız, allahına yan bakan bir kod olduğunu görecekseniz, bir müdahale etmeye kalkın bakalım ne kadar vaktinizi alıyor ;-) Web servisleri, alın size bir `buzzword´ daha. Web servisi nedir, ne değildir bunlardan bahsedildi mi acaba?

  Son olarakta .net in bugünkü konumunu göstermek için microsoft ve sun tarafından bağımsız bir firmaya yaptırılan .net server ve j2ee server karşılaştırması sunuldu. Bu sunumda .net server maliyet ve güvenilirlik açısından önde gözüküyordu.

  SONUÇ:
  Benim değerlendirmem .net şu an çalışıyor ve işe yarar gözüküyor. Yazdığım c++ kodunu web üzerinde çalışan bir uygulamaya dönüştürmek oldukça kolay ve üstelik her platform için ayrı kod geliştirmek zorunda da değilim. Linux cephesinde buna yanıt ( o da yalnızca dil bağımsız yazılım geliştirme konusunda ) parrot la gelecek muhtemelen ama bu tabiki yetersiz. .net in görünürde rakibi yok gibi. ANCAK tabi ki açık noktalar var.  .NET´in görünürde rakibi yok? Bu biraz komik bir iddia olmuş, Internet üzerinde biraz araştırma yaparsan J2EE´ye tonlarca yatırım yapmış devasa işletmelerin .NET´le pek de ilgilenmediklerini göreceksin.

  Bir de biraz paradoksa bir yaklaşım söz konusu, eğer bütün derdimiz web servisi yazmak ise ki bu durumda SOAP, XML, vs. gibi standarlar var değil mi? E ben oturur Linux üzerinde bu standartlara uygun bir servis yazarım istediğim dil ve araç ile sen de istediğin platform üzerinde yine aynı standartlara uygun bir şekilde benim servisimden veri çeken bir uygulama yazarsın istediğin araçla. .NET diye bir şey olmasa bunu yapamayacak mıyız? Web servisi kavramının kendisi standartları saymaz isek zaten FRAMEWORK bağımsız değil mi? Ve .NET bir FRAMEWORK değil mi? Peki, bu standartlara uygun iş güç yapmak için gerekli araçlar UNIX ortamlarında yok mu? Java ile, Perl ile ya da başka bir şey ile yazılamıyor mu? XML yollanıp gelen XML parse edilemiyor mu? Edilebiliyor, e o halde? Rakibi yoktur cümlesi biraz enteresan bir cümle olmuyor mu? Kavram kargaşası ve karambol yaratıp insanların kafasını karıştırmak pek hazzedilesi bir şey olmasa gerek ;-)

  # C++ desteği 2005 yılında sona eriyor. Yani bu tarihten sonra çıkacak uygulamalarla .net kodu geliştirmek için c# bilme zorunluluğu var. Daha açık anlatırsak, sizin çalıştığınız şirket o zamana kadar avantajlarından dolayı .net i tercih etmişse ve sizde c# bilmiyor ve yeni çıkan programlarla uygulama geliştirmeniz gerekiyorsa...


  ... derim ki nasıl olsa bu alet 37 dilden birini destekliyordu. Ben de onlardan birini kullanırım, C# olması şart değil, misal içinde bulunduğum 5 kişilik ekipteki 4 kişi C# kullansın ne fark eder ben gider X.NET dilini kullanırım. Dil bağımsız ya ;-) Telaşa mahal yok di mi?

  GARP CEPHESİNDE DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK

  Değişen bir şeyler var ama bu anlatılardan çok daha farklı, kapsamlı ve derin. Balonların ötesinde.
  0
  Nightwalker
  Öncelikle şunu belirtmek isterim ki sonuç kısmına kadar anlattıklarım tamamen seminer notlarıma dayanıyor ve konuşmacının söylediklerini özetlemekten ibaret kendi yorumum sonuç kısmında yer alıyor. Sonuç bölümünden öncesi için yazdıklarına sadece anlatılanları aktararak yanıt vereceğim. Benim yorumumla ilgili yazdıklarına da daha sonra geleceğim.
  >Platform bağımsız? Kulağa hoş geliyor tabii. Ama sadece kulağa hoş gelmesi için tasarlanmış tonlarca cümleden biri gibi. Pratikte ne kadar anlamı var? Biraz bakmak lazım

  Başlangıç olarak .net in platform bağımsızlığı ile anlatılan .net in sonuç olarak ürettiği kod xml soap vs gibi standartlara uygun olduğundan örneğin bir oracle serverdan aldığı bilgiyi ms access veri tabanına aktarıp kullana biliyor . Aynı şey üretilen xml kodunun unix üzerinde çalışabilmesi içinde geçerli.
  >Hangi dili kullandığının önemi yok. Emin misin? Eğer bir ekip içinde çalışıyorsan, inan bana önemi var.

  Burada anlatılan ekip içinden çok örneğin c# ve c++ kullanan iki ekip arasındaki kordinasyondu.
  >Web servisi nedir, ne değildir bunlardan bahsedildi mi acaba?

  Evet

  Buraya kadar seminerde anlatılan konulara açıklık getirmeye çalıştım. Gelelim benim yorumlarıma.

  >NET´in görünürde rakibi yok? Bu biraz komik bir iddia olmuş. ir de biraz paradoksa bir yaklaşım söz konusu, eğer bütün derdimiz web servisi yazmak ise ki bu durumda SOAP, XML, vs. gibi standarlar var değil mi? E ben oturur Linux üzerinde bu standartlara uygun bir servis yazarım istediğim dil ve araç ile sen de istediğin platform üzerinde yine aynı standartlara uygun bir şekilde benim servisimden veri çeken bir uygulama yazarsın istediğin araçla. .NET diye bir şey olmasa bunu yapamayacak mıyız? Web servisi kavramının kendisi standartları saymaz isek zaten FRAMEWORK bağımsız değil mi? Ve .NET bir FRAMEWORK değil mi? Peki, bu standartlara uygun iş güç yapmak için gerekli araçlar UNIX ortamlarında yok mu? Java ile, Perl ile ya da başka bir şey ile yazılamıyor mu? XML yollanıp gelen XML parse edilemiyor mu? Edilebiliyor, e o halde? Rakibi yoktur cümlesi biraz enteresan bir cümle olmuyor mu? Kavram kargaşası ve karambol yaratıp insanların kafasını karıştırmak pek hazzedilesi bir şey olmasa gerek ;-)


  O zaman biraz daha açık anlatmaya çabalayım. .Net olmadan web servisleri yazılamaz gibi bir iddâ cidden komik olurdu. Ama benim anlatmak istediğim şu anda benim yazdığım c++ kodunu bir web uygulamasına bu derece rahatlıkla dönüştüren web den de istenilen cihaza uygun olarak bu uygulamayı aktaran başka bir sistem yok.Örneğin:

  C++ ile bir hesap makinesi programı yazıyorum. Bunu visual studio .net ile derleyip anında web sayfası olarak server a yerleştiriyorum. Ardından cep telefonumdan bu uygulamın sayfasına ulaşmak istediğimde .net framework benim cep telefonumun tipini tanıyarak kodu otomatik olarak bana uygun hale getiriyor ve gönderiyor.


  Bu verdiğim örneği bu kadar basit ve hızlı (ve tabi ki az kod yazamı da sağlayarak ) gerçekleştiren başka bir uygulama varsa öğrenmek hoşuma gider.


  Son olarak ben burada hiçbir firmanın yada teknolojinin tarafında yada karşısında değilim. Beni ilgilendiren İsimler değil davranış şekilleridir. Bundan önceki yazılarımda ve yorumlarımda ve bu yazı içinde de microsoft u gerek gördüğüm noktalarda en ağır şekilde eleştirdim. Ancak yapılan iş eğer insanlara daha efektif çalışma olanağı verecekse bunun da objektif bir biçimde belirtilmesinden yanayım.
  0
  FZ
  Aynı şey üretilen xml kodunun unix üzerinde çalışabilmesi içinde geçerli.

  XML, metin verisi yani `text data´, çalışabilmesi ne demek ki? Kast ettiğin `parse´ edilebilmesi ise, evet hemen her işletim sistemi üzerinde çalışan birçok XML `parse´ edici var. Ve açıkçası bunda abartılacak, ya da `aaa, bakın biz yaptık, ne güzel oldu´ denilecek bir yan göremiyorum.

  Ama benim anlatmak istediğim şu anda benim yazdığım c++ kodunu bir web uygulamasına bu derece rahatlıkla dönüştüren web den de istenilen cihaza uygun olarak bu uygulamayı aktaran başka bir sistem yok.

  `C++ kodunu web uygulamasına dönüştürmek´ kavramı biraz enteresan olmuş ;-)

  Örneğin:

  C++ ile bir hesap makinesi programı yazıyorum. Bunu visual studio .net ile derleyip anında web sayfası olarak server a yerleştiriyorum. Ardından cep telefonumdan bu uygulamın sayfasına ulaşmak istediğimde .net framework benim cep telefonumun tipini tanıyarak kodu otomatik olarak bana uygun hale getiriyor ve gönderiyor.


  Burada çok ama çok yüzeysel bir örnek verdiğinin bilmem farkında mısın? Mesela, hesap makinası programı derken bunun bir web servisi mi yoksa görsel bir uygulama mı olduğuna bir açıklama getirmemişsin. Ama yazdıklarından anladığım kadarı ile Windows´daki standart Hesap Makinası programına benzer görsel arabirimli bir hesap makinası sisteminden bahsediyorsun.

  Bu örnek üzerinden gidecek olursak, biraz talihsiz bir örnek olmuş çünkü söz konusu örneği .NET kullanmadan web sayfası olarak geliştirmek ve sunmak zor değil. Yani illa ASP.NET´i vurgulayacaksan çok farklı şeyleri vurgulamanı beklerim. C++´tan ASP.NET´e geçmeye kalktığında sana üretilecek ASP, JScript ve HTML kodu ve bi ton server post-back mekanizması pek hoşuna gitmeyebilir ;-)

  Cep telefonu örneğine gelince, içimden bir ses bu mobil cihazların biraz fazla abartıldığını söylüyor. Teknoloji olarak evet, parayı bastırıp süper şahane cihazlar alabilirsiniz ama bunların yaygınlıkları ne kadar?

  Ayrıca farklı cihazlar ve farklı görüntüleme standartları olduğunu unutmayalım, bunlar için de illa ki bir noktada görüntü şablonlarını `customize´etmek gerekecektir. Bu da bir emek gerektirir. Tek tuşa tıkla sistem gerisini halletsin, evet, keşke böyle olsaydı.


  Bu verdiğim örneği bu kadar basit ve hızlı (ve tabi ki az kod yazamı da sağlayarak ) gerçekleştiren başka bir uygulama varsa öğrenmek hoşuma gider.

  Problem de bu zaten, çok basit, izole ve soyutlanmış örnekler üzerinden konuştuğumuzda hayat toz pembe görünüyor. Nasıl ki 3x3 ya da 10x10 matrisler için kullanılan basit ve ilkel yöntemler 10000x10000 matrisler için kullanılan yöntemlerden çok farklı ise programlama dünyasında da böyle.

  Son olarak ben burada hiçbir firmanın yada teknolojinin tarafında yada karşısında değilim. Beni ilgilendiren İsimler değil davranış şekilleridir. Bundan önceki yazılarımda ve yorumlarımda ve bu yazı içinde de microsoft u gerek gördüğüm noktalarda en ağır şekilde eleştirdim. Ancak yapılan iş eğer insanlara daha efektif çalışma olanağı verecekse bunun da objektif bir biçimde belirtilmesinden yanayım.

  Şöyle söyleyeyim, yazdığım bir ASP.NET kodunu adım adım debug edebilmek, breakpoint koyabilmek, değişkenlerin durumunu gözetleyebilmek benim etkinliğimi artırır, bunu ASP´de yapamıyorum mesela. (Nedense kimse bunu vurgulamıyor bu da bende yorum yapanların ciddi anlamda web programlama ile uğraşmadığı izlenimini uyandırıyor ;-)

  Ama misal, cicili bicili `visual´ bir grid komponentini isteklerime uydurmak için bilmem kaç satır VB ya da C# yazmam gerekirse (ki gerekir) o zaman derim ki `yalan dünya!´.

  VisualStudio.NET´in arka planda ürettiği bir koda müdahale etmeye kalktığımda karşıma `öcü framework´ tadında bir kod çıkıyorsa (bkz. validation komponentinin kullandığı JScript kodları) o zaman gene derim ki `batsın bu framework´ ;-)

  Kendi adıma konuşayım, üzerinde çalıştığım kompleks ASP projelerini ASP.NET´e geçirmek için (bunlar verdiğin hesap makinası örneğinden biraz (!) daha karışık ;-) (eğer ki böyle bir şey yapacaksam) en az 1 sene daha beklerim. Microsoft´un sağı solu hiç belli olmaz ve acele etmenin de, sırf değişiklik yapmak için değişiklik yapmanın da çok anlamı yoktur diye düşünürüm.
  0
  anonim
  Tartışma hoş olmuş bende bir iki laf etmek istedim. .Net seminerine geçen sene bende katıldım hatta birde gidip sertifika aldım asp.net üzerine.

  .Net bugüne kadar belkide M$ un yaptığı en iyi işlerden biri buna karşı çıkmıyorum amaaaa şu var ki (bence en önemlisi) bir web geliştirici ,bir yazılım mühendisi vs. projesinin gerekliliklerini yerine getirmekle yükümlüdür ve bu yükümlülükler belli paramatrelere bağlıdır. Bu parametrelerin arasında eğer performans,güvenlik gibi önemli şeyler varsa bunlar malesef M$ sağladığı özellikler değildir.Bugün .Net ağzıyla kuşda tutsa IIS üzerinde çalışmaktadır.IIS zaten kendi başına yeterince sorun yaratırken birde onun çalışmak için istediği işletim sistemi olan W$ ortaya çıkınca tadından yenmez bir durum ortaya çıkar. Hal ve şartlar bu durumda olunca bence işler yazıldığı anlatıldığı kadar basit değil.

  Ayrıca yazınızda anlamadığım bir nokta daha web programlama ile programlama arasında hani öyle ince bir çizgi falan yoktur gerçekten arada uçurumlar vardır.Şimdi nasıl oluyorda bu .Net benim C++ kodlarımı alıyorda webde çalıştırıyor.Örneğin ben şimdi bir nesneye dayalı çekirdek yazsam .Net benim için bunu online işletim sistemi mi yapacak??? Yada bunu alıcak web service yapacak clientlerımdan bunu mu kullanacak??? Bazı şeyleri yazarken gerçekçi olalım M$ iyi işler yapıyo olabilir ki yapıyolarda bilmem duydunuz mu ama adamlar bu senenin en iyi *nix yardımcı programı ödülünü aldılar :)

  C# dedikleri şey geliştirilcen değil çalınan bir dil bence.Java yı almışlar bunu şöle yapsak bide şöle desek bunlar yutar demişler hoop işte bu demişler.Saçma C++ a desteğini M$ çekse nooolur çekmese nolur.C++ onlarla mı doğdu onlarlamı ölecek.

  Neyse son olarak O seminerde şu soruyu sormuştum bende M$ firmasından saatlerce seminer dersi almış o yetkili engin bilgili insana Bu işleri madem bu kadar kolay hale getirdiniz,Gerçek programcılar napıcak,yetenekleri nerde belli olacak.Bence kod yazmak ile bir sanatçının tablo yapması arasında hiçbir fark yoktur.Teknoloji bu kadar ilerdeyken hala neden insanlar tuallere resim yapıyor size?Bir program yazın herkes picasso olsun idi oda cevap olarak herkes picasso olamaz dedi.Bilmem anlatabildim mi

  Saygılar :)
  0
  Nightwalker
  >C# dedikleri şey geliştirilcen değil çalınan bir dil bence.Java yı almışlar bunu şöle yapsak bide şöle desek bunlar yutar demişler hoop işte bu demişler.


  Bu noktada microsoft un iddası ile ilgili bir saptama yapmak istiyorum. İdda şöyle Daha önce borland de delphi yi sun da java yı geliştiren ekip şu an microsaftta c# ı geliştiren ekiptir. Eğer idda doğru ise yukarıdaki olay çok da mantıksız değil.
  0
  anonim
  Kulliyeten uydurmaca..

  Bu ekibi iyi tanirim. Hala yazisiriz. SCO ve AT&T UNIX gelistirme ekiplerinden geride kalanlarin catisini olusturdugu yeni bir ekip. Bu ekip basta VMS ekibinin gelistirdigi NT'leri UNIX formasyonunda Win2K'ya tasidilar. Buyuk ihtimallede hazir BSD kernelinin uzerine libraryleri gecirdiler. Buna paralel olarak gorunen buyuk teknik duzelmeler sonunda MS yoneticileri piyasada aralarinda eski borlandcilar da dahil olmak uzere, bilhassa UNIX tabaninda yetismis gelistiricileri yeni projeler icin topladilar. Cunku SCO'nun kapanmasi, IRIX'in tukenmesi, AIX ve HP/UX'in son demlerini yasiyor olmasi, bu tur insanlarin issiz kalmasina yolacmisti. Hatta iclerinde GPL'ci olanlar bile var. Ve hatta hatta bu arkadasi basin toplantisina cikarip, 'Bakin, GPL ile ugrasirken ceket alamiyordum, MS ile ticari yazilim isine girdim ve kendime bir helikopter bile aldim' seklinde beyanat verdirdiler.
  0
  anonim
  Eksik ve yanlis information icindesiniz. Maalesef..

  >> C++ ile bir hesap makinesi programı yazıyorum.

  Hesap makinesi programi yazacaksaniz, cep telefonlarinin hesap makinesi var zaten. Yazacaginiz sey biraz daha dise dokunur olmali.


  >>Bunu visual studio .net ile derleyip anında web sayfası olarak server a yerleştiriyorum.

  OK yerlestirin.

  >> Ardından cep telefonumdan bu uygulamın sayfasına ulaşmak istediğimde .net framework benim cep telefonumun tipini tanıyarak kodu otomatik olarak bana uygun hale getiriyor ve gönderiyor.

  ISte yanlis burada en basta. Eger bu telefon .NET framework kullanmiyorsa sizin alet hic bir halt edemiyor. Istersen deneyelim. Sana anlatan adam 1 tusuna basinca ingilzce, 2 tusuna basinca fransizca Hello world yazan bir uygulama yazsin. Buda benim cep telefonunda calissin bakalim !

  Ha bu arada. Eger cep telefonu java uyumlu ise, ki bunlardan bir suru var. Yolluyorsunuz appleti ve calisiyor. Yani ayni isi Java'da yapiyor yillardir.

  .NET bunlari otomatik olarak yapmiyor. Size oyle soyleniyor. Zaten WSDL diye bir mefhum var. WSDL registry icinde servis siniflari var. Bunlar XML-RPC, SOAP gibi kapsulleme yontemlerini kullaniyorlar. Java ayni yordamlari destekliyor. J2EE belirtilen registry'yi kullanabilmek icin gereken altyapiyi sunuyor.Sonucta siz native XML tabanli SOAP ve XML-RPC kullaniyorsaniz su anda soylediginiz sey gecerli. Yogun kod icin J2EE kullaniyorsunuz. MS burada Java yerine .net IL kdounu getiriyor, degisen sadece bu. Haa, birde her zamanki gibi olmayanlari varmis gibi gosterme yetenegide eklenmis oluyor. Mesela Win serverler autoupdate yapabilir. Fakat nedense yil gecen bir update yapilmadigi icin SQL serverler cildirip interneti cokertiyor. Win98 ve ME kendini onarabiliyor. Fakat nedense bir tanesi gecenin 12'sinde mail atip, abi 'application data\\xxxxx.dll' dosyasini silemiyorum, bir koltuk ciksan da silsek diyor.. Teknik servisler windows formatlayip kurmaktan para kazaniyor..


  Simdi ben oturup C++ ile bir LDAPv3 serveri yazsam. Uzerine SASL eklesem, replication vs. koysam..

  .net bunu alip cep telefonu uzerinde calistiracak mi ? Elbette ki hayir. Ama size sunulan imaj aynen oyle. Siz deniyor. C++, C#, VB, vs ile yazin ve yazin. .net onu heryerde calistirir. Hayir, asla oyle bir sey ok. Eger siz web servisleri icin bir C++ uygulamasi yazmissaniz sadece bu calisir onunla. Eee, bunu yapmak icin Java filan var, yillardir. Bunun neresi yeni ? MS'nin yillardir yaptigi sey. Yilardir mevcut olan kendi urunu veya piyasa urunlerini yeniymis gibi lanse etmek.

  Bunun bas sorumlusu, MS'nin pazarlama ustaligi degil. SUN, IBM, SCO gibi firmalarin yillardir bu guzel teknolojilerini tuzlu rakamlara satmasi ve genis halk kitlelerinin bunlarla maalesef ilk defa MS ortaminda tanismasi. Bu avareler, buyuk kurumlarda, universitelerde filan bu fiyatlarla iyi kazaniyorlardi. Halka inmeye tenezzul etmediler. Ama simdi battilar nerdeyse. Sonuc olarak MS bu guzel teknolojileri halkin onune koyabiliyor. Fiyat ve estetik olarak. Hala bunu gormek istemiyorlar. Yok anti tekel davasi filan ile ugrasiyorlar. Linux'un Windows karsisinda tutunabilmesinin, aslinda cok daha iyi olan BSD'lerin hic bilinmiyor olmasinin sebebi de bu. Linux bir sekilde halka inmeyi basardi. Gelistiricileri onu halkin da kullanabilmesi icin bir suru sey eklediler. Mesela RPM, mesela Yast2..

  Mesele budur. MS hic bir zaman adam gibi bir yenilk yapmaz. Mevcut olanlari yeni gibi sunar. Ama bunu halkin onune susleyip koymayi bilir.

  Linux'ta artik bu yoldan gidiyor. Daha ucuz ve saglam olduguna gore MS'nin de sonu yakindir. MS'de tedbir olarak mesal kodlarini acmaya basliyor.. Bilmem anlayabiliyormusunuz ?  0
  Nightwalker
  >>Hesap makinesi programi yazacaksaniz, cep telefonlarinin hesap makinesi var zaten. Yazacaginiz sey biraz daha dise dokunur olmali


  Hadi ya... bu güne kadar nasıl fark etmedim , ne kadar aptalım demek cep telefonumun hesap makinesi var :) Arkadaşlar yapmayın bunun sadece bir ÖRNEK olduğunu fark etmek bu kadar zor mu ?


  >>Ha bu arada. Eger cep telefonu java uyumlu ise, ki bunlardan bir suru var. Yolluyorsunuz appleti ve calisiyor. Yani ayni isi Java''''''''da yapiyor yillardir.


  Ama web server gelen isteğin nereden geldiğini anlayıp ona uygun çevrimi yıllardır otomatik olarak yapamıyor bu normelde tasarımcının işi ve değişik şekilde veri gönderilmesi gereken her platform için tanımlamaları ayrı ayrı yapmak zorunda.
  burda söz konusu olan sırf java applet de değil en basitinden isteği yapan cihazın deteklediği renk sayısı ekran çözünürlüğü gibi verilerin tesbitinin ardından verilerin o standart çevrimi ve gönderimi de bu işlemler dizisine dahil.Yani cep telefonun .net framework desteği değil önemli olan. .Net framework senin istek yaptığın cihazı tanıyor mu ? Tanıyor. Olay budur. Bu tartışma ile ilgili daha fazla yorum yapmayıda istemiyorum artık. Şu ön yargılı bakışın sonucundaki değelendirmeleriniz yüzünden benide microsoftu savunmak zorunda bıraktınız ya helal olsun yaw :)
  0
  anonim
  Seni microsoftu savunur hale getirdigimiz icin uzgunuz. Binaenaleyh, sizi nasıl keklediklerini anlatmaya çalışıyoruz. Burada bir otomatik konverzasyon filan olayı yok. Bu WSDL uzantılarının getirdiği bir şey. Yani, her iki tarafta WSDL (Web Services Description Language) endpoint binding ilkeleri geregince haberlesiyor. Genellikle SOAP uzerinden veri degis tokusu saglaniyor. Buda mesela Apache icin bile implement edilmis vaziyette.

  Dahasi .NET uygulamasi icin her iki ucta .NET framework olmasi gerekiyor. Oysa native WSDL ile siz her iki ucta ne olduguna bakmaksizin SOAP ile transfer yapabilirsiniz. WSDL genellikle UDDI registry uzerinden tanimlanan servis icin gereken protokolleri tanimlar. Bu da soylediginiz gibi renkler filan degil aslinda. Yani, bir taraf J2EE tabanli, diger taraf ise .NET Tabanli olabilir. Fakat sizin VisualBilmemne.NET ile yazdiginiz karsida mutlak bir .NET Framework'u varsa calisabilir..

  .NET WebService icin WebFormlarini kolayca hazirlamakta cok iyi. Sonucta berbat bir kod ve onunuze acayip kaynak tuketen bir sistem cikiyor ama oluyor iste. Bunlarin C'nin vs. yerini tutmasi pek mumkun degil.

  Bu kadar isleri kolaylastiran bir sey neden tutmadi saniyorsunuz ki ? Su anda Java'nin, VB'nin, PHP'nin filan silinip gitmesi lazimdi. Yillardir .NET diye her yerde karsimiza cikiyor. Ama gercekten .NET dogasini kullanan hemen hic bir sey yok ortada. Dogrusu, .NET kullanarak yaptik denen cok sey sadece HTML formlarindan ibaret, ama VS.NET ile yapilmis. Bu suna benziyor. Size Access'i MS nasil lanse ediyor bir bakin. Sonucta ORACLE filan almak gereksiz diye düşüneceğinize eminim..


  0
  malkocoglu
  .net hakkinda bizim sirkette tanitim yapan bir zat, .net altinda Uygulama Servisi icin ayri surece (process) gerek yok. .NET Windows altinda surekli calisiyor deyince, e zaman program cokerse, coken NE oluyor? diye sormustum. Beyani yapan zat g*t oldu, cunku .net Windows'a o kadar gobekten baglanmis ki (aynen Explorer'da yaptiklari hata), yamulan bir surec butun isletim sistemini yamultabiliyor.

  Sonucta MS'de calisan arkadaslar servis tarafi gelistirmesinden a-n-l-a-m-a-z-l-a-r. Ikidebir satafatli gorsel IDE'ler cikartirlar, o kadar. 10 sene once de direk metinyazar ile kodlama yapiliyordu, simdi Swing, JSTL, HTML ile gene metinyazar kullaniyoruz. Adi uzerinde kod. Servis nesneleri islemeye baslayinca Idare Programlari uzerinde niye 3 boyutlu bir sekilde donuyor? (MTS ile bunu da yapmislardi).

  MS ile yataga girmeden once butun programcilarin bu sirketin tarihini gozonune almasi gerekir diye dusunuyorum. Biz Linux ve genelde Unix'ciler, ozellikle MS tarafinin zayif taraflarini surekli bir liste hatirlarsak ve hatirlatsak iyi olabilir.

  0
  anonim
  Enteresan...

  Gercek dunyada .NET beklenen çıkışı yapamadı bir türlü. Sistemin kilit bileşenlerinden biri olan hellstrom rafa kalkti. Ardından bir ton para harcanıp yapılmış olan bir sürü tanıtıma inat .NET adı sistemlerden çekildi. Böyle devam etti her şey.

  Bu arada sanki konuyu anlatan eleman biraz eksik bilgilenmiş gibime geldi. .NET Platformu XML üzerine bina edilmiş değildir. ASP.NET ile pek fazla ilgisi yoktur. Temelde .NET IL sınıflarına dayanan Java motoru benzeri bir yapı mevcuttur. Bu motor tamamen p-code tabanlı işletilir. Tıpkı java gibi. Yaklaşık 3000+ sınıf ile bu kodun gerekleri tanımlanır. Sistem P-Code'u alır, kendi üzerinde derler ve native uygulama olarak kullanır. Böylece performasn kazancı vs. hedeflenmektedir. Ama bu durumda P-Code'un derleme sonrasında nasıl güvenlik sağlayacağı bir hayli sorun olmaktadır. Elbette 'Dosya açmak yasak' diyebilirsiniz, fakat, P-Code içinde string gibi görünen bir kod, basit bir buffer overflow ile canavar kesilebilir. Kolaymıdır, zormudur ayrı bir tartışma ama mümkündür vesselam. Java kendi garbage kollektörü ile bu sorunlara karşı nispeten bağışıklıdır.

  Gelelim WebServices ve XML konusuna. .NET hedef olarak web servisleri için geliştirilme değil aslında. Ama webservices için uygun bir yapı sunuyor. Konu web olunca platformlar arası iletişim gerekiyor. Platform bağımsız veri taşıma için bilinen XML yöntemleri makul bir çözüm olacaktır. Aynı şekilde veriler RPC için XML ile kolayca kapsüllenebilir. Bu durumda iki serverin birbirinin ne olduğunu anlaması gerekmeden veri transfer etmesi mümkün olur. Örneğin bir SQL server doğrudan XML ile kapsüllenmiş sorguyu alıp sonuçları gene XML ile yollayabilir. Öyleki, istemci bunu bir web serverden yaptığını sanabilir. Fakat madalyonun öbür tarafına bakmak lazım birde..

  Şimdi 32 Baytlık IP Headerini XML ile yazmayı deneyelim:
  ()

  192.168.0.1
  192.168.0.2
  Urgent-hightroughput
  yes
  500


  Veya mesela:

  Bilmem 32 Bayt ile aradaki farkı görebiliyormusunuz ? Dahasi protokol vs.yok daha işin içinde. Şimdi burada bu paketi alan makinenin bu paket bana mı gelmiş diye bakması için neler yapması gerektiğine bakalım:

  tagini bul.
  Bunun içeriğini parse et. Sonra bunun geçerli olup olmadığına bak. Mesela 192.168..1 ise bu ne olacak ?
  Doğru ise, bu adresi binary forma getirki netmask vs. ile işleyebilesin.
  Sonra da bunu karşılaştır..

  Örnek olarak, gidip BASE64 encoding/decoding yaparken CPU yüküne bir bakıverin zahmet edip.

  Sonuçta taşınabilir cihaz dediğimiz küçücük şey için gereksiz yere ne kadar bant genişliği, bellek, CPU gücü vs. gerekeceğini bilmem farkedebiliyor musunuz ? Daha bu işin için şablonlar ve DTD gibi durumlarda yok. Bu kadar bellek CPU vs.harcayacağı pili.. Sonuçta herkes atlar bu cihazlara ama, alanın elinde patlar..

  Kod büyüklüğü önemlidir. Kod işletme zamanı önemlidir. XML kullanmadan da farklı platformlarda aynı anlama gelen veriler kullanılabilir. İnanmazsanız internete bir bakıverin.

  Yapılmak istenen şey şu. XML vs. ile olayı daha kolay gösterecek bir kılıf uydurmak. sonrada insanların boğazına kadar buna batmasını sağlamak. Ardından peş peşe yeni serverleri, clientleri vs. satmak...

  Bilmem bu .NET'in ne olduğunu açıklayabiliyor mu ?


  0
  anonim
  Düzeneğin HTML filter yaptığını sanmakla yanılmışız.. Eksik olan satırlar:
  ()

  192.168.0.1
  192.168.0.2
  Urgent-hightroughput
  yes
  500


  0
  mfayks
  Bu konu biraz üst seviye bana göre ben donanımcıyım ama Ms ve Linux arasındaki farkı anlatmak için başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum çünkü bu yazıya çok seyler katacağına inanıyorum. İşte size yaşanmış bir gerçek. Türkiyede Önemli enstitülerden birinde yeni server''ların gelmesine 1 hafta kala web server çöküyor (W2K+IIS) yani çöküyordan kastım bütün servisler stop sistem logon ekranında çakıyor ms ayağa kalkmıyor. Web yayını 3 gün stop vaziyette bu enstütü herşeyini webden yayınlıyor. İşte size felaket... durumu kurtarmak gerek hemen dos''dan sistemi açıyorsun NTFS for dos programını çalıştırıp web datalarını başka bir diske yedekliyorsun makinayı formatlayıp üstüne linux çakıyorsun dataları atıyorsun apache amcam yıldırım gibi yayına başlıyor. bir kaç gün sonra enstütüden bir telefon kardeşim madem bu Linux var bize niye yeni server yerine Linux satmadınız. Yeni server almalarının sebebi eski server''in performansından memnun kalmamalarıydı.
  0
  FZ
  Excite Clubs is an example of a proper migration strategy and how benchmarks may be wildly misleading. Microsoft often publishes that ASP is faster than JSP. Excite Clubs was a very high volume (more than 20 million pageviews per day) site that was originally written in ASP on Windows NT.

  The original architecture used 20 quad-processor Compaq servers with 2 gigabytes of RAM, ASP, and a Java business layer. This architecture supported 1 million pageviews per day at 80 percent CPU usage with an average response time of one second. It required one full-time system administrator, and the machines had to be rebooted two or three times per day.

  The system was ported directly to JSP, and the Java ran unmodified on 16 twin-processor Sun Solaris machines. These machines were of similar cost to the original Compaq servers. The result was a system that handled 20 million page views per day with a response time of 0.01 seconds and less than 10 percent CPU usage. These numbers equate to a hundred-fold increase in performance. In addition, we replaced the full-time administrator with one who was also servicing 100 other machines.

  The difference was so startling that it´s difficult to imagine how any published benchmarks could have even reasonably similar performance. It is often said that there are lies, damned lies and benchmarks. For example, a recent article contended that .Net performed better than J2EE on the example pet-store application that was delivered with J2EE. It was later revealed that these performance tests were based on an extremely flawed methodology, and the results were essentially meaningless [13] [14].

  Kaynak: Does an organization have anything to gain from .Net?
  Görüş belirtmek için giriş yapın...

  İlgili Yazılar

  Babadan kalma! Google

  sundance

  Malesef bilişim dünyamızda Micros~1 Türkçe'si diye bir kavram var, genelde terimlere çok da iyi araştırmadan, zorlama karşılıklar bulunması ile oluşturulmuş eğreti bir sözlük dağarcığından oluşuyor.

  Peki MS İngilizcesi, yani bazı şeylerden bahsetmek içn MS'in ürettiği terimler nasıl acaba? Mesela ISV (Bağımsız Yazılım Üreticisi) lafına "Microsoft olmayan yazılım firması" anlamını yüklemiş durumdalar. Daha eğlencelisi ise "legacy (miras, babadan kalma)"lafı. Micros~1 bu kelimeyi yine kendisinin olmayanları karalamak için kullanıyor. Cümle içinde kullanımı ise "Legacy search engine Google" şeklinde

  Lütfen Fazlamesai yine taraf tutuyor diye bizi suçlamayın, bu sözler uzun yıllar MS'da çalışmış yazılarının birçoğu Türkçe'ye de çevrilen Joel Spolsky'e ait.

  Windows OneCare M$ sizi düşünüyor

  yilmaz

  M$ yeni güvenlik paketini Hazian ayı içerisinde satışa sürüyor. Bu paket içinde sisteminizi güncelleyen bir yazılım, bir adet antivirüs ve bir adette spyware engelleyen yazılım bulunuyor. Fakat bu yazılımı mevcut antivirüslerle aynı anda kullanamıyorsunuz. (sistem gereksinimleri)
  Ürünün bedeli 50$ görünüyor şimdilik. İlerleyen günler neler getirecek bilinmez.
  http://www.windowsonecare.com/

  Microsoft ve Yeni İşletim Sistemi: Singularity

  coderlord

  Microsoft, Singularity isimli "microkernel" mimarisine sahip yeni bir işletim sistemi üzerinde çalışıyor. Sıfırdan yazılan işletim sistemi MS Windows işletim sistemi ailesinden tamamen bağımsız.

  USENIX'in Temmuz ayındaki konferansında sunumlar yapan Microsoft ekibi güvenlik üzerinde çok fazla çalışmış gibi görünüyor. Kodun hızından çok güvenilirliği üzerinde durulmuş. Yeni işletim sisteminde "process"ler dinamik kod üretemeyecek veya yükleyemeyecekler.

  MS'in Lisans Kontrol Sistemi Açık Verdi

  zilog

  Silicon.com'da yayınlanan bir haberde, Microsoft'un yeni uygulamaya koyduğu ve korsan kopyalara update yapılmasını engelleyen Windows Genuine Advantege (WGA) sisteminin aşıldığı duyuruldu.

  Microsoft, Linux’a göz kırptı

  anonim

  Biraz önce NTVMSNBC de haberleri okuyordum ve bakın Microsoft ne yapacakmış bunu sizlerle paylaşmak istedim. Microsoft yaş yere yatmaz ama bakalım bunun altından ne çıkacak.

  Microsoft, tek makinede çoklu işletim sistemlerinin çalışmasına olanak veren Virtual Server 2005 R2 yazılımına açık kaynak Linux’u katıyor. Haber bu adreste.