mfayks

mfayks


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Yeni bir tür hastalık mı bu Debian? ( 6)

Eski bir slack kullanıcısı olarak ubuntu denedim geçenlerde debian özellikle ilgimi herzaman çekmiştir zaten ama ubuntunun yenilikçi yüzü laptop üzerinde hiç kastırmadan çalışması çok hoşuma gitti üstelik gnome ve ne fazla ne az gayet yeterli. Server tarafında deneme şansm olmadı hiç ama gerçekten debian tabanlı olması yenilikçi olması çok hoş. Üstelik en güzel tarafı bir takım ticari kaygısı olan dağıtımlar gibi x üstünde çalışan garip garip bilimum konfigurasyon araçları yok. Üstelik bir acpid desteği için saatlerce kasmıyorum ama istediğimde nasıl çalışıyor görüyorum. herkese tavsiye ederim debian dünyasınada çok şeyler kattığına eminim.

Bir XP macerası ( 11)

Hocam hiçbir markalı sistem ile (yerli markalar hariç) XP cd'si gelmez ben HP yetkili servisinde çalışlıyorum sistemlerle beraber HP recovery cd ve Os cd diye 2 cd gelir ve kurlumu okadar kolaydır ki neredeyse 3 tuşa basıp kurarsınız arkadaşınızın gözünden kaçmış olabilir tamam bende M$ ürünlerini ve os lerini sevmem ama bunu HP gibi Linux'a sonsuz destek veren bir markaya mal etmeyelim.

.Net Seminerinin Ardından... ( 14)

Bu konu biraz üst seviye bana göre ben donanımcıyım ama Ms ve Linux arasındaki farkı anlatmak için başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum çünkü bu yazıya çok seyler katacağına inanıyorum. İşte size yaşanmış bir gerçek. Türkiyede Önemli enstitülerden birinde yeni server''ların gelmesine 1 hafta kala web server çöküyor (W2K+IIS) yani çöküyordan kastım bütün servisler stop sistem logon ekranında çakıyor ms ayağa kalkmıyor. Web yayını 3 gün stop vaziyette bu enstütü herşeyini webden yayınlıyor. İşte size felaket... durumu kurtarmak gerek hemen dos''dan sistemi açıyorsun NTFS for dos programını çalıştırıp web datalarını başka bir diske yedekliyorsun makinayı formatlayıp üstüne linux çakıyorsun dataları atıyorsun apache amcam yıldırım gibi yayına başlıyor. bir kaç gün sonra enstütüden bir telefon kardeşim madem bu Linux var bize niye yeni server yerine Linux satmadınız. Yeni server almalarının sebebi eski server''in performansından memnun kalmamalarıydı.