Nerde o eski oyunlar?

0
sundance
Siz de otuzlu yaşlarına gelmiş bazılarımız gibi, bir sonraki ekran kartını istemek dışında pek de bir yeniliğe sahip olmayan oyunlara gıcık oluyor, C-64 çağının basit fakat bağımlılık yapan oyunlarını özlüyor? Birisi sorduğunda son altı aydır hiç oyun oynamadım diyor musunuz?

The Underdogs ve Retro Remakes en çok ziyaret ettiğiniz siteler arasında mı ?

O zaman sıkı durun, çünkü Remakes 2004 yarışması sonuçlandı. Bütün dinazorları listeyi gözden geçirmeye davet ediyorum, Quest for Tires'dan, Jumping Jackson'a, Beach Head'den, Manic Miner'a, Retro River Raid'den, Jet Set Willy'e kadar birsürü eski dost sizi bekliyor :) Hatta ATARI bağımlıları için ADVENTURE bile mevcut.

Görüşler

0
mos
pesin pesin soyleyeyim *abi*
ben o yas grubuna dahil degilim, henuz gencim :-)

ama C= ile az sarmas dolas uyumadim yine de..
ah ah
rick dangerous mi desem
terry's big adventures mi desem
giana sisters mi desem
BOULDER DASH !!! mi desem?

su listeyi bir altust etmek lazim

ama bu oyunlarin tadi biraz da kafa ayari yapinca cikiyordu, simdi ayni hazzi verir miki?
0
FZ
Şu memlekette C-64 ve Amiga'nın arkasındaki Teleteknik gibi bir firma da Sinclair Spectrum için çıkmadı ya ona yanarım! Daha az hafıza, daha yavaş ve düşük işlemci, daha basit mimari ama C-64 ile yarışan bir bilgisayar platformu ve oyunları! ;-) Hayır Spectrum emülatörü istemiyorum, bozduğum Spectrum 48K'mı istiyorum, müzik setine bağlayıp kasetten program yüklemek ve televizyona bağlayıp oyun oynamak istiyorum. Vakti zamanında C-64 ve Amiga için zebil gibi ortalıkta bol bol bulunan o kartuşlardan istiyorum ki programların kaynak koduna dalabileyim, genişletme kartları ile joystick takabileyim. :)
0
urxalit
Valla benim evde bir tane Spectrum +3 (3" disketli) yatıyor. Kitabı bayağı detaylıydı, ama ben hep basic çalışıyordum. Sonlara doğru baktim assembly örnekleri var. Aleti açtım meğer işlemci Z80'miş. Ama tabi ithalatçı amcalar assembler disketlerinden kâr etmeyi düşünmüşler, İzmir'de hiçbir yerde bulamamıştım.

Spectrum hala dururken sonra Amstrat 6128'e geçtim. Onun disketleri vardı. CPM'e geçip herşeyi yapabiliyordum. Hatta Logo yorumlayıcı bile vardı. :)
(bilmeyenler için logo bir dil, hatta TRT'de o zamanlar Logo ile yazılmış bir yarışma vardı, insanlar en kısa yoldan hedefe ok ile ulaşmaya çalışıyordu)
0
bio
Daha yavaş işlemci kısmına bir düzeltme: Commodore 64'te 1 MHz (hatta 998 KHz) Motorola 6510 işlemci varken ZX-Spectrum'da 3.5 MHz Zilog Z80 işlemci vardı. İşlemci daha hızlıydı hızlı olmasına ama grafik ve ses için özel çipler olmadığından, her şeyi CPU yaptığından ortaya daha yavaş bir bilgisayar çıkmıştı.

Yine de Spectrum BASIC'i gibisini sonradan hiç bir bilgisayarda göremedim. Ta o zamanlar dynamic method invocation (heh, aslında LET X = 10 : GO TO X ne kadar bu tanıma uyarsa) desteklerdi bu alet.
0
mos
bu haber neden boyle sessiz sedasiz asagilarda kaldi yahu?!

ben de simdi nostalji olacak diye her gun bu habere eklenen yorumlara bakip duruyorum habire..
" - su oyun vardi hani " diyecek biri, sonra
"ohaaa nasi unutmusum ne oynardim onu"
diyecez hep beraber filan :)/me yem atar : Turbo Outrun?

ehe

0
sundance
Olmaz mi ? Lotus vardır yalnız, hayatımın ilk copy partisinde, delirmiştim "Off bu ne biçim oyun" diye.

85'de Side'de Scramble ve Le Mans oynayıp bir servet kaybetmiştim. Hala Hunchback oynarım. International Karate, The Way of The Exploding Fist II, Uchi-Mata, Pirates, offf offffff
0
bio
Pirates deyince, Sid Meier's Pirates: Live the Life çıktı... Üstelik Sid amcanın şirketi Firaxis'ten çıktı...

Bakkalınızdan marketinizden ısrarla isteyiniz.
0
mos
hah
international karate !
2 'si de vardi onun ehhe muzikleri filan peki bi guzeldi hatta
0
ttk
Merhaba

Ben de kuyruğa takılayım.
Eski oyunlar şimdikilerden ölçülemeyecek derecede daha güzeldi bence.
Yalnız benim makina Commodore 16 olduğundan (para ona yetmişti bilgisayar alırken, ayrıca C64 oyunlarını da oynayabilir zannıyla almıştık :) eskiden oyun bulup da oynayamadım pek.
Başıma uğrayan kıtlık sebebi ile Basic ile uğraşıp programlamaya merak sarmıştım, iyi de oldu :)
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Worms of Prey sevenler!

coskung

Kendine özel bir hayran kitlesi olan Worms oyununun Linux versiyonuna denk geldim. Ağ üzerinden oynama gibi opsiyonlar ve çok enteresan ses & görüntü olayları var. Worms hastaları buraya

Céidot Studios Teknoloji Demosu Bugün Yayınlanıyor

Tarık

Uzun süre bekleyip bir türlü dişe dokunur oyunlarını göremediğimiz Türk Oyun yapımcı gruplarının (birkaç istisna dışında) belkide en iddialısı ve gerçekçisi Cèidot Studios, Ageia firmasının fizik motoru PhysX' i kullanan ilk teknoloji demosunu bugün yeni site tasarımıyla birlikte indirmeye açacak. Bu demonun firmanın Hükümran Senfoni isimli oyunu hakkındaki teknolojik beklentileri karşılayacağı düşünülüyor.

Çabuk, çiz!

butch

Konumuz makine öğrenimi ve karşımızda Google'dan yeni bir oyuncak "Çabuk, çiz!".

Oyun, anahtar kelimeler ile verilen nesneleri kısıtlı bir süre içinde ekrana çizmeniz ve yapay sinir ağlarına dayalı sistemin siz çizmeye çalışırken çizdiğiniz objeyi tahmin etmeye çalışması üzerine kurulu. Zaman kısıtı ve yapay zekanın sürekli değişen tahminleri ile size güzel bir zaman vaat eden...

BroodWar 1.08 En sonunda Çıktı

sundance

Aylardır beklediğimiz, InGameVoiceChat, GameReplay ve ComputerAlly gibi inanılmaz özellikleri olan Starcraft BroodWar 1.08 çıktı. Hem de tam benim tatile çıktığım gün :)))

Tabi BroodWar`ın başlangıcından itibaren devam eden Terran sempatizanlığı (Turret`ler 75 mineral!) ve Zerg düşmanlığı (Spawning Pool 200 mineral) burada da ayyuka çıkmış, ama öyle de yeneriz böyle de :)))
Son olarak eğer siz de bizim gibi CD`siz oynuyorsanız BroodWar Cracks asıl gitmeniz gereken yer. Beni aramayın `telefonu çalan ölür` oynuyoruz...

Oyun Teknolojileri ve Oyun Programlama Semineri

FZ

Amiga, Commodore, Spectrum ve IBM PC uyumlu bilgisayarlar üzerinde pek çok popüler oyuna imza atmış Mevlut Dinç, 22 Nisan Salı günü 18:30´da İstanbul Bilgi Üniversitesi, Bilgisayar Bilimleri Bölümünün davetlisi olarak bir konuşma gerçekleştirecek.

Bilgisayar Oyunları ve Türkiye başlıklı konuşmaya konu ile ilgilenen herkes davetlidir. Konuşma mekanı Bilgi Üniversitesi, Kuştepe Kampüsü, Akademik Kurul Odası´dır.