LUDWIG ve Robotların Neşeli Dünyası

0
FZ
LUDWIG ortalama bir insanın %80'i kadar bir hacme sahip, iki kollu (her biri üç serbestlik derecesine sahip), dönebilen kafası üzerinde stereoskopik kamera taşıyan insansı bir robot. Diğer insansı robot örneklerine kıyasla daha az serbestlik derecesine sahip çünkü geliştirilmesindeki esas amaç algılama, bilgiyi temsil etme ve tanıma problemleri üzerinde çalışan araştırmacıların bu konular üzerinde yoğunlaşmalarını sağlamak...
Diye sürüp gidiyor söz konusu robotun tanıtımı. Imperial College'de doktorasını sürdürmekte olan elektronikçi dostum Seçil'in bana gönderdiği bir e-posta üzerine dayanamadım ve süper eğlenceli videolarını da web sitesinde izlediğim bu robotla ilgili haberi sizinle paylaşmak istedim.

Bu arada çok fazla kurcalamadım ama bence LUDWIG ile meşhur filozof Ludwig Wittgenstein'a göndermede bulunmuşlar, topların rengine ve filozofun renklerle ilgili yazılarına dikkat! (hayır, hayır, bence Beethoven değil ama gene de yaratıcılarına sormak lazım tabii).

Görüşler

0
Necrodome
:) top takip videosu gerçekten de çok eğlenceli. daha önce böylesine gerçekçi bir izleme izlememiştim(ne dedim şimdi ben :)
0
FZ
Özellikle de adam topu sakladığında sevimli robotumuzun çılgınlar gibi kafasını sağa sola çevirip topu araması ve sonra top ortaya çıkınca hemen yerini tespit edip sakinleşmesi görülmeye, izlemeye değer bir manzara doğrusu! :)
0
conan
hepsinden onemlisi turuncu topla mavi topu karistirmiyor ;)
Benim kedi de boyle. Ama o pengueni saklayinca soldaki kirpiye saldiriyor hehehe :)
0
FZ
Kedinin firmware'ini kontrol ettin mi? WinCat mi yoksa LinCat mi?
0
anonim
.avi dosyasını indirdim ancak codec yok heralde izleyemedim :(
0
FZ
İzlemeye çalışırken Internet'e bağlanma imkânın var ise bir de öyle dene, büyük ihtimalle gerekli codec yazılımını tespit edip otomatik olarak sistemine yükler.
0
conan
http://world.honda.com/ASIMO/
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Gözlükte Monitör

anonim

Mercek ve aynalarını tasarladığım gözlük boyutuna yakın monitorün ilk prototipini bitirdik. Teknik detaylarına ve resimlerine şu sayfadan erişebilirsiniz:

http://students.creol.ucf.edu/ozan/eyeglass.html

TCP/IP destekleyen Lego!

FZ

Efsanevi Lego'nun efsanevi robotu Lego Mindstorms ile bir ilke daha imza atıldı ve söz konusu sistemin TCP/IP destekleyen bir versiyonu gerçekleştirildi.

Gayet minik bir TCP/IP stack uygulaması olan "uIP TCP/IP stack" sistemini Lego Mindstorms bilgisayarına entegre eden Olaf Christ'in anlattıklarına bakılacak olursa şu anda ancak sisteme ping çekebiliyoruz ancak Olaf, en kısa sürede basit bir web sunucuyu Lego Mindstorms bilgisayarı üzerinde çalıştırabileceğini iddia ediyor.

Cisco routerlar MPC7450 chipleri ile geliyor

anonim

Dünya internet donanım devi Cisco, yeni kuşak routerlarında artık Apple`ın şu an PowerMac ve PowerBook G4`lerinde kullanmakta olduğu PowerPC7450 chiplerini kullanacağını bildirdi. Yıllar önce Amiga`ya, yıllardır Macintosh`lara ve birçok saygı duyulan donanımlara hayat veren Motorola işlemciler, artık Cisco router`ların da temelini oluşturacak.
İlgili Haber

Ecrix ve Exabyte Birleşti

anonim

Küçük ölçekli firmalar için backup çözümleri sunan ve bu konuda dünyanın önde gelen firmalarından Ecrix ve büyük ölçekli firmalara network storage çözümleri sunan Exabyte geçtiğimiz haftalarda güçlerini birleştirme kararı aldılar. HP ve Compaq Desktop ve Sunucularda standart olarak gelen Ecrix backup uniteleri, artık network storage piyasasında da kendini göstermeye başlayacak. Son aylardaki dünyadaki IT sektöründeki kriz bakalım başka hangi firmalarin evliliklerini karşımıza çıkaracak.

Bu tip güç birliğini ve evlilikleri bizim ülkemizdeki firmalar da başarabilse belki de ekonominin en azından IT Sektörünün gelişmesi ve IT sektöründeki işsizliğin bir nebze de azalmasına sebep olabilir.

Türkiye´nin İlk Bilgisayar Tarihi Sergisi

FZ

Rahmi M. Koç Müzesi'nde Türkiye'nin ilk bilgisayar tarihi sergisi açıldı.

Microsoft Bilgisayar Tarihi Sergisi, Microsoft Türkiye'nin sponsorluğunda Rahmi Koç Müzesi'nde açıldı. Bilgisayar ve yazılımın tarih boyunca gelişiminin anlatıldığı sergi sürekli olarak açık kalacak ve Rahmi Koç Müzesi'nin kapalı olduğu Pazartesi günü hariç haftanın tüm günleri ziyaret edilebilecek.