Robotlar Yarışıyor - Ödül: Bir Milyon Dolar

0
malkocoglu
İleri Savunma Araştırma Proje Bürosu DARPA, Internet'ten sonra yapay şöförlerde mi sanayiye kazandıracak? Umarız öyle olur. Şu bir gerçek ki, bir yarışma ve hedef kadar mühendisleri motive eden bir şey olamaz. DARPA'nın koyduğu yeni hedef, 300 millik bir arazinin bir robot araç tarafından kendi başına geçmesini öngörüyor.
Bu amacın ilk seferde başarılacağı beklenmese de, her sene düzenlenecek ve hazır bekleyen 1 milyon dolar muhakkak birilerini kamçılayan bir teşvik olacak.

DARPA'nın bu projesini, Amerikan ordusunun şöförsüz askeri araç atılımını desteklemek için başlattığı biliniyor. Pilotsuz uçaklarda elde edilen başarının, yer araçları için de tekrarlanabilmesi umuluyor.

Yarış, Las Vegas çevresinde şimdilik gizli tutulan bir arazide gerçekleştirilecek.

Newsweek

Büyük Yarışın Sitesi

The Register

Görüşler

0
realist
Daha yeni izledim. Sanırım TRT'deydi. Böyle bir yarıştan ve kimsenin tamamlayamadığından bahsedildi. Görüntüleri de vardı. Üç yüz metre bile ilerleyemeyecek durumdaydılar maalesef. Sanırım bir hata sonucu uzaktan kumanda edilen araçlar olarak aktarıldı. Ama hallerinden yapay zeka denemesi oldukları belliydi. Madem tümseği algılayamadın, bari düz gitmeyi becerseydin :)
Hemen ardından Discovery'nin sonu gelmez tekrarlarından biri denk geldi. Henüz ancak "gerizekalı bir hamamböceğinin beyin loblarından birini kaybetmiş hali" kadar akıllı makineler üretebildiğimizden bahsediliyordu. (Benzetme ekranda görünen bilim adamına veya çevirmene aittir.)

Yeri gelmişken Amerikan ordusunun robotlarla saldırabilecek duruma gelmesi olasılığından delicesine korktuğumu da söyleyeyim
0
malkocoglu
Saldiran robotlar korkunc olur hakikaten...

Bu yarista, dediginiz gibi oldukca cuvalladi. Durum sayfasina (http://www.grandchallenge.org/statusboard/) bakilirsa, en ileri giden 7 mil gidebilmis, o robot ta Kirmizi Takim denen Carnegie Mellon'in Robotics takimindan. Robotlarina 3 milyon harcadiklarini okumustum, isi parasi icin yapmadiklari belli, cunku odul 1 milyon $ :). Prestij daha onemli herhalde, cunku bir kazansalar, yagsin havadan (devletten) arastirma fonlari...
0
malkocoglu
Saldiran robotlar korkunc olur hakikaten...

Bu yarista, dediginiz gibi, robotlarin hepsi cuvalladi. Durum sayfasina (http://www.grandchallenge.org/statusboard/) bakilirsa, en ileri giden 7 mil gidebilmis, o robot ta Kirmizi Takim denen Carnegie Mellon'in Robotics takimindan. Robotlarina 3 milyon harcadiklarini okumustum, isi parasi icin yapmadiklari belli, cunku odul 1 milyon $ :). Prestij daha onemli herhalde, cunku bir kazansalar, yagsin havadan (devletten) arastirma fonlari...
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Intel Açılış Süresini Kısaltıyor!

ersin2k

Intel, Robson adını verdiği teknoloji ile bilgisayarların açılış süresini kısaltmayı amaçlıyor.

Robson teknolojisi ile PC açılış kodunu hard disk yerine daha hızlı olan flash bellekten alıyor. Bir Robson Kartı 64 Mb ile 4 Gb arasında kapasite sağlıyor. Ayrıca bu teknoloji ile notebook kullanıcılarının oldukça güç tüketen sabit disk yerine flash kullanımı sonucu pil tasarrufu sağlayacağı belirtiliyor.

Buna benzer uygulamalar uzun süredir Router ve benzeri cihazlarda vardı. Sanırım yakında İşletim sistemimizi flash a yükleyip harddisklerimizi sadece veri depolamak için kullanacağız. Belki de olması gereken bu...

Dijital Kamera, MP, Objektif

parsifal

Dijital görünteleme zımbırtısı, yazıcı, veya tarayıcı almaya kalktığımızda ilk olmazsa olmazlar arasında MP (megapixel) değeri gelir. Peki bu kadar önemli bir şey mi bu MP? Lens kalitesi, büyüklüğü önemli değil mi? Cep telefonuna kadar giren görünteleme cihazları hergün MP oranları artarak aramıza katılıyor.

Linux Duracell CPU Kullanım Monitörü

anonim

Son zamanlarda karşılaştığım en ilginç donanım hacklerinden biri: Linux Duracell CPU Load Monitor. Hepimiz, Duracell pillerin üzerindeki, pil durumunu kontrol etmemezi sağlayan sarı barı biliyoruzdur herhalde. (Bu arada, onun da nasıl çalıştığını merak ediyorsanız, bu adresten gerekli bilgileri alabilirsiniz.) Hani iki beyaz noktaya bastırdığımızda, pilin doluluğuna göre renk veren bar. İşte, bu hacki gerçekleyen kardeşimiz, bu yapıyı kullanarak Linux üzerinden CPU kullanımını göstermeyi başarmış. Sistemi çalışır halde gösteren bir video için buraya tıklayabilirsiniz.

Silikon Barut

FZ

Mission Impossible dizisi ve filminden aşina olmayanınız yoktur herhalde 'Bu bilgisayar 30 saniye içinde kendini yok edecektir' geyiklerine.

Laboratuvarda bir kaza sonucu, barutun 'silikon muadili'ni keşfeden araştırmacılar bu maddeyi silikon çiplere nano ölçekli patlayıcılar yerleştirerek mikroelektromekanik sistemleri geliştirebilmek için kullanabileceklerini belirtiyorlar.

California Üniversitesi kimyacıları tarafından geliştirilen bu malzemenin olası uygulama alanları: kendini yok eden sistemler, çüpe gömülü retro roketler ve tırnak büyüklüğünde kimsayasal analizörler.

Detaylı bilgi için kaynak : EETimes

En Harbi Kişisel Bilgisayar

parsifal

Bir zamanlar Zihni Sinir vardı. Uçuk uçuk icatlar yapardı.
İşte böyle biri site yaparsa neler olur?
MetkuMods'da arkadaş bilgisayarımda ne gibi değişiklikler yapsamda daha eğlenceli ve verimli bir hale getirsem diye düşünmüş ve uyguladığı fikirleri teker teker şekil ve resimlerle açıklayarak anlatmış.
Matkap, led ve havyayı hazırlayın. Ders başlıyor...