İTÜ'de Süperbilgisayar Merkezi Kuruldu

0
FZ
İTÜ Ortadoğu'nun en büyük süper bilgisayarını geliştirmek için proje başlattı. Halen 300 işlemcili ve saniyede bir trilyon işlem yapabilen süper bilgisayara sahip olan İTÜ, Devlet Planlama Teşkilatı'ndan ayrılan ödenekle 22 milyon dolarlık bir proje yürütüyor. Bu ödeneğin 10 milyon dolarını Avrupa Yatırım Bankası karşılayacak. Yeni süper bilgisayar, 2500 merkezi işlemciden oluşacak ve Ortadoğu'nun en büyüğü olacak. Projenin 2007 yılında tamamlanması öngürülüyor.

22 Milyon Dolarlık Proje

Proje kapsamında 27-30 Haziran 2005 tarihleri arasında İTÜ'de gerçekleştirilen Uluslararası Hesaplamalı Bilim ve Mühendislik Konferansı'yla ilgili bilgi veren Bilişim Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Dağ, konferansın sonunda yüksek başarımlı hesaplamanın bilimin ilerlemesi için kaçınılmaz olduğu sonucunun bir kez daha vurgulandığını söyledi. İTÜ'nün süper bilgisayar çalışmalarında DPT'nin desteğinin önemli olduğunu belirten Dağ, "Yeni bir süper bilgisayar geliştirilmesi için de 22 milyon dolarlık bir proje yürütülüyor. Bunun 10 milyon doları Avrupa Yatırım Bankası'ndan geliyor. Şu anda ihalesi yapılıyor. 2000-2500 civarında merkezi işlemciden oluşacak bir süper bilgisayar kurulacak. Şu an 300 bilgisayarlı sistemimiz de Ortadoğu'nun en büyüğü. 2007'de 2500 merkezi işlemciden oluşan süper bilgisayara ulaşılacak" diye konuştu.
İTÜ'deki süper bilgisayarlarda özel sektör için de çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalardan örnekler veren Prof. Dr. Osman Yaşar, beyaz eşya, otomobil tasarımı alanında bilgisayar merkezimizde yazılımlar eklendiğini belirterek, sağlık sektörü, hasta veritabanı geliştirilmesi, nükleer serpintilerin simülasyonunun gerçekleştirilmesi, ekonomideki anlık değişmelerin gerekli yerlere anında ulaştırılması ve iklim simülasyonları alanlarında bu merkezin kullanılabileceğini belirtti.

Kaynaklar: http://www.egitimportali.com
http://www.btnet.com.tr
http://www.hurriyetim.com.tr

Görüşler

0
mrtksn
sanırım itünün odtüyle rekabetini herkes biliyordur. itü ve odtü ortak proje geliştirmezler zorunlu olmadıkça. odtüde de süperbilgisayar kurulacağının haberini almıştık 10 gün önce. itünün buna cevabı sert olmuş.

itü uçak müh. ile odtü havacılık müh. arasındaki rekabetin ezeliği olduğunu biliyordum zaten. demekki bilgisayarda d çok sağlam rakipler. odtü 2023 e kadar kendi yaptığı araçla uzaya bir türkü göndermeyi planladığını açıklamıştı, bakalım itü süperbilgisayardan sonra uzaya bir türk gönderme yarışına da katılacak mı?
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Ağ Cihazlarının Öntanımlı Parola Listesi

Soulblighter

Bu adreste birçok ağ cihazının üretici tarafından tanımlanan parolalarını bulabilirsiniz.

Efsane Nokia 770 için yeni OS 2006 update çıktı!

banger

Nokia'nın internet tableti 770 için yeni update kullanıcılara sunuldu. Önemli değişikler mevcut. Daha fazla bilgi için bu adresi download içinde bu adresi kullanbilirsiniz.

Cep Telefonları Aklandı! (şimdilik)

anonim

13 ayrı ülkede, ülke çapında yapılan araştırmalar sonucunda cep telefonlarının 10 yıllık kullanımının beyin kanseri oluşturma riski olmadıgı kanıtlandı: http://www.newscientist.com/news/news.jsp?id=ns99994624

Conexant sorunu bitiyor

demonic

Eğer PCI modeminiz Conexant HSF ya da HCF çipsetli bir modemse dertleriniz bitiyor. http://www.linuxant.com kısıtlı sürücülerinin aksine vereceğim adresteki sürücüler modemin tüm hızını kullandırtıyor.

http://aslan.no-ip.com/~iphitus/linux/download.php?list.3 adresinden indireceğiniz sürücüler. Mandrake Users Board'a ve Freenode IRC sunucusunda #musb kanalındaki iphitus'a teşekkürler.

Hardisk kapasitesi nasıl 10 kat genişletilir?

zentoo

Hitachi 2007 de 1TB disk üretmeyi planladığını açıklamıştı. Şimdi de bunu nasıl yapacağını bir flash animasyonla anlatmış. :-]