Linux, Windows´a `ön ayak´ oluyor

0
anonim
Piyasa araştırma şirketi Gartner, Linux tabanlı masaüstülerin önemli kısmının Windows işletim sisteminin korsan olarak yüklenmesinde kullanıldığı yönünde bir araştırma yayınladı.

Gartner raporunda, özellikle açık kaynağın popüler olduğu Asya pazarlarında, Linux yüklü olarak satılan bilgisayarların satın alındıktan sonra korsan yolla tersine geçiş yapılarak Windows´a çevrildiği belirtildi.
LINUX´LARIN ÇOĞU WINDOWS OLUYOR

Gartner raporu, Linux ile çalışan masaüstülerin istendiği takdirde açık kaynak iptal edilerek korsan kopya Windows yüklendiğine dikkat çekiyor. Bu nedenle tüm dünyada meşru Linux yüklü bilgisayarların sayısı ile aktif Linux masaüstüleri arasında fark bulunuyor. Gartner araştırması, aktif Linux bilgisayarlarının sanılandan daha az olduğunu savunuyor. Gartner araştırmasına göre, 2004 yılında dünyadaki tüm bilgisayarların yüzde 5i Linux yüklü olarak satılacak, ancak bunların sadece 1.3ü aktif açık kaynak ile olarak çalışacak.

TERSİNE GEÇİŞ SÖZ KONUSU

Microsoft´tan Linux´a geçiş medyada oldukça ses getirmesine karşın, geçişin rakamları esasen sanılanın çok daha altında. Ancak, Gartner araştırması tersine bir geçiş olduğunu, kullanıcıların Linux yüklü bilgisayardan Windows´a da geçiş yapıldığını gösteriyor. Uzmanlar, Linux´a geçişin sürücü desteği, teknik destek ve geçiş süreci zorlukları nedeniyle `güdük´ kaldığını belirtiyorlar. Gartner uzmanları, Avrupa´daki yerel ve bölgesel hükümetlerin Linux´a geçişlerinin henüz sonlanmadığına ve bu geçişlerin ancak `gelişme´ aşamasında olduklarına dikkat çekiyor.

WINDOWS´UN GÖRECELİ MALİYETİ YÜKSEK

Windows´un korsan olarak Linux bilgisayarlarına yeniden yüklenmesi aslında kullanıcıların Windows´tan henüz vazgeçemedikleri anlamına geliyor. Düşük maliyetli Linux masaüstüyü aldıktan sonra, makineye Windows yüklenmesi her şekilde telifli ürüne göre kullanıcıya çok daha ucuza geliyor. Gartner, Windows´un gelişmekte olan pazarlar için yüksek maliyetli olduğunun altını çizerek, başlı başına yüksek fiyatın kullanıcılar için korsana yönelme nedeni olduğunu savunuyor. Gartner verilerine göre, Windows işletim sisteminin profesyonel bir bilgisayarın toplamına göreceli maliyet oranı yüzde 6 iken, diğer bilgisayar parçaların fiyatlarının ucuzlamasıyla bu rakam yüzde 15e çıktı.


Kaynak: Ntvmsnbc.com

Görüşler

0
conan
Ne yani? Ben simdi bos bi sistem alip ona kacak Windows yukleyemez miyim? Niye illa ki Linux yuklu sistem alacakmisim? Bu ne sacma bi arastirmadir allaskina? Gartner'in isi gucu kalmamis bunlarla ilgili raporlar yazio. Dunya iyice sapitmaya basladi.

Icinde Linux isletim sistem olan makinalar isletim sistemsiz makinalardan daha mi ucuza satiliyor? Yoksa Linux'u promote icin bi yontem de bu biz mi bilmiyoruz?

Cal karayi nasil olursa olsun. Harika!
0
desenturk
bilgisayarların işletim sistemi kurulu bir şekilde satılması zorunluluktur. linux kurulu bir işletim sistemi windows kurulu bir bilgisayardan daha ucuza satılıyor. bu sayede son kullanıcı birkaç dolar kar ediyor.
0
o_ozardic
bu zorunluluk neye dayanıyor ? yaptırım gücü var mıdır? varsa nedir ? belki ben kendi yazdığım işletim sistemini kurmak istiyorum ? :)
0
ebola
Tam neye dayandığını bilmiyorum ama Microsoftun zorlaması sebebi ile böyle bir şey olduğunu duydum.
Hatta bu yüzden arkadaşımın çalıştığı firmadan alışveriş yapraken bir bilgisayara üç dört fatura kesiyoruz. Sanki komple sistem toplanmamışta parça parça OEM alışveriş yapılmış gibi. :)
0
conan
Istedigin zaman isletim sistemsiz bilgisayar alabilirsin. Belki online siparis ederken Dell ya da Compaq'in sitesinden o isletim sistemi ucretini cikarttiramazsin ama telefon edip bir musteri temsilcisiyle her zaman bu konuyu tartisabilirsin. Kimse kimseye zorla bir mal satamaz.
0
zahter
Turkiye'de uzunca bir suredir (1-2 yil) "isletim sistemli bilgisayar" zorunlulugu varmis havasi estiriliyor.Turkiye'deki oemciler ugrasmamak icin (ama kimle ugrasmamak icin bilmiyorum) faturada isletim sistemi olarak RedHat,Mandrake gosteriyorlar.Ucuza satilan dizustu bilgisayarlarin cogu boyle satiliyor.Donanim uyumluluguna bakiliyor mu bilmiyorum.Isin komik yani "korsan cd saticilarinin" cogu RedHat (parali surumleri degil),Mandrake satarken korsan ruhunu koruyorlar.:)
0
nakkaya
yurt disinda isler turkiyedeki gibi islemiyo insanlar genelde marka bilgisayarlar aliyolar kendiler toplamiyorum veya bi bilg toplatmiyolar ben amerikada okuyorum ve bulundugum sehirde bi tane bile bilg yok ya marka alicam yada kendim topliycam bilen icin internetten toplamak kolay ve ucuz ama yeni bilg alan biri nasil toplasin kendi bilgisayarini dolayisiyla burda buyuk supermarketlerde linux yuklu bilg satiyorlar bu makineler 200 dolar civari oluyo. windows yuklu olmadi icin lisans parasi odemiyorsunuz Gartner anlatmak istedi bu makinalari alan insanlarin sadece lisans ucretinden kurtulup bu makinalara windows kurduklari ne kdr dogru orasini bilemem.
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

.NET Kaynak Kodu açılıyor

elrond

Microsoft bu konuda eleştirilere, baskılara karşı dayanma gücünü her geçen gün yitiriyor ya da bunun iyi birşey olduğunu anlamış durumda. Hangi açıdan bakarsak bakalım sonuç nedir dersek sonuç iyi birşey diyebiliriz sanırım. Microsoft çalışanlarından Scott Gu' nun bloguna göre bazı kütüphanelerin kaynak kodu açılıyor.

Microsoft, Windows Kaynak Kodunu Türk Silahlı Kuvvetleri´ne Açtı

anonim

Kısa bir süre önce Microsoft'un Windows kaynak kodunu bazı devletlere açacağını belirtmesinin ardından 15'i NATO üyesi olmak üzere 23 devlete kaynak kodu açıldı. Microsoft, her ülkede seçtiği bir devlet kurumu ile çalışmalarını yürütüyor. Türkiye'de bu işbirliği için Türk Silahlı Kuvvetleri seçildi.

Windows kaynak kodunun yanı sıra Amerikan Hükümeti'nin mülkü sayılan şifreleme algoritmaları da Türk Silahlı Kuvvetleri'ne açıldı. Bulunduğumuz bölgede bu ayrıcalık sadece Türkiye ve İsrail'e verildi.

Kaynak: BTNet Aslı Evren

Rahibin Sırrı

anonim

Anlık mesajlaşma yazılımları denince akla ilk önce MSN Messenger (yeni adıyla Live Messenger) gelir. Peki sansür denince?

Babadan kalma! Google

sundance

Malesef bilişim dünyamızda Micros~1 Türkçe'si diye bir kavram var, genelde terimlere çok da iyi araştırmadan, zorlama karşılıklar bulunması ile oluşturulmuş eğreti bir sözlük dağarcığından oluşuyor.

Peki MS İngilizcesi, yani bazı şeylerden bahsetmek içn MS'in ürettiği terimler nasıl acaba? Mesela ISV (Bağımsız Yazılım Üreticisi) lafına "Microsoft olmayan yazılım firması" anlamını yüklemiş durumdalar. Daha eğlencelisi ise "legacy (miras, babadan kalma)"lafı. Micros~1 bu kelimeyi yine kendisinin olmayanları karalamak için kullanıyor. Cümle içinde kullanımı ise "Legacy search engine Google" şeklinde

Lütfen Fazlamesai yine taraf tutuyor diye bizi suçlamayın, bu sözler uzun yıllar MS'da çalışmış yazılarının birçoğu Türkçe'ye de çevrilen Joel Spolsky'e ait.

Microsoft, Türk Bilişimcisini Ciddiye Almıyor mu?

FZ

Güncelleme (2004-10-21): MS Türkiye'den henüz resmi bir açıklama gelmemiş olmakla birlikte habere konu olan sayfa düzelmiş görünüyor şu anda.

FM üyelerinden bm'nin turk.internet.com sitesinde yer alan haberini alıntılıyoruz:

Ben aslında, oldukça yeni duyurulan .NET açığının [1] Türkiye'de büyük bankalardan kaçının sitesini etkileme ihtimali olduğunu açıklayan kısa bir yazı yazacaktım. Hangi bankanın hangi sunucuyu kullandığını anlatmadan önce, MS Türkiye'nin bu bankaları uyardığından emin olmak istedim. Siz olsanız ne yapardınız?