Linux, Windows´a `ön ayak´ oluyor

0
anonim
Piyasa araştırma şirketi Gartner, Linux tabanlı masaüstülerin önemli kısmının Windows işletim sisteminin korsan olarak yüklenmesinde kullanıldığı yönünde bir araştırma yayınladı.

Gartner raporunda, özellikle açık kaynağın popüler olduğu Asya pazarlarında, Linux yüklü olarak satılan bilgisayarların satın alındıktan sonra korsan yolla tersine geçiş yapılarak Windows´a çevrildiği belirtildi.
LINUX´LARIN ÇOĞU WINDOWS OLUYOR

Gartner raporu, Linux ile çalışan masaüstülerin istendiği takdirde açık kaynak iptal edilerek korsan kopya Windows yüklendiğine dikkat çekiyor. Bu nedenle tüm dünyada meşru Linux yüklü bilgisayarların sayısı ile aktif Linux masaüstüleri arasında fark bulunuyor. Gartner araştırması, aktif Linux bilgisayarlarının sanılandan daha az olduğunu savunuyor. Gartner araştırmasına göre, 2004 yılında dünyadaki tüm bilgisayarların yüzde 5i Linux yüklü olarak satılacak, ancak bunların sadece 1.3ü aktif açık kaynak ile olarak çalışacak.

TERSİNE GEÇİŞ SÖZ KONUSU

Microsoft´tan Linux´a geçiş medyada oldukça ses getirmesine karşın, geçişin rakamları esasen sanılanın çok daha altında. Ancak, Gartner araştırması tersine bir geçiş olduğunu, kullanıcıların Linux yüklü bilgisayardan Windows´a da geçiş yapıldığını gösteriyor. Uzmanlar, Linux´a geçişin sürücü desteği, teknik destek ve geçiş süreci zorlukları nedeniyle `güdük´ kaldığını belirtiyorlar. Gartner uzmanları, Avrupa´daki yerel ve bölgesel hükümetlerin Linux´a geçişlerinin henüz sonlanmadığına ve bu geçişlerin ancak `gelişme´ aşamasında olduklarına dikkat çekiyor.

WINDOWS´UN GÖRECELİ MALİYETİ YÜKSEK

Windows´un korsan olarak Linux bilgisayarlarına yeniden yüklenmesi aslında kullanıcıların Windows´tan henüz vazgeçemedikleri anlamına geliyor. Düşük maliyetli Linux masaüstüyü aldıktan sonra, makineye Windows yüklenmesi her şekilde telifli ürüne göre kullanıcıya çok daha ucuza geliyor. Gartner, Windows´un gelişmekte olan pazarlar için yüksek maliyetli olduğunun altını çizerek, başlı başına yüksek fiyatın kullanıcılar için korsana yönelme nedeni olduğunu savunuyor. Gartner verilerine göre, Windows işletim sisteminin profesyonel bir bilgisayarın toplamına göreceli maliyet oranı yüzde 6 iken, diğer bilgisayar parçaların fiyatlarının ucuzlamasıyla bu rakam yüzde 15e çıktı.


Kaynak: Ntvmsnbc.com

Görüşler

0
conan
Ne yani? Ben simdi bos bi sistem alip ona kacak Windows yukleyemez miyim? Niye illa ki Linux yuklu sistem alacakmisim? Bu ne sacma bi arastirmadir allaskina? Gartner'in isi gucu kalmamis bunlarla ilgili raporlar yazio. Dunya iyice sapitmaya basladi.

Icinde Linux isletim sistem olan makinalar isletim sistemsiz makinalardan daha mi ucuza satiliyor? Yoksa Linux'u promote icin bi yontem de bu biz mi bilmiyoruz?

Cal karayi nasil olursa olsun. Harika!
0
desenturk
bilgisayarların işletim sistemi kurulu bir şekilde satılması zorunluluktur. linux kurulu bir işletim sistemi windows kurulu bir bilgisayardan daha ucuza satılıyor. bu sayede son kullanıcı birkaç dolar kar ediyor.
0
o_ozardic
bu zorunluluk neye dayanıyor ? yaptırım gücü var mıdır? varsa nedir ? belki ben kendi yazdığım işletim sistemini kurmak istiyorum ? :)
0
ebola
Tam neye dayandığını bilmiyorum ama Microsoftun zorlaması sebebi ile böyle bir şey olduğunu duydum.
Hatta bu yüzden arkadaşımın çalıştığı firmadan alışveriş yapraken bir bilgisayara üç dört fatura kesiyoruz. Sanki komple sistem toplanmamışta parça parça OEM alışveriş yapılmış gibi. :)
0
conan
Istedigin zaman isletim sistemsiz bilgisayar alabilirsin. Belki online siparis ederken Dell ya da Compaq'in sitesinden o isletim sistemi ucretini cikarttiramazsin ama telefon edip bir musteri temsilcisiyle her zaman bu konuyu tartisabilirsin. Kimse kimseye zorla bir mal satamaz.
0
zahter
Turkiye'de uzunca bir suredir (1-2 yil) "isletim sistemli bilgisayar" zorunlulugu varmis havasi estiriliyor.Turkiye'deki oemciler ugrasmamak icin (ama kimle ugrasmamak icin bilmiyorum) faturada isletim sistemi olarak RedHat,Mandrake gosteriyorlar.Ucuza satilan dizustu bilgisayarlarin cogu boyle satiliyor.Donanim uyumluluguna bakiliyor mu bilmiyorum.Isin komik yani "korsan cd saticilarinin" cogu RedHat (parali surumleri degil),Mandrake satarken korsan ruhunu koruyorlar.:)
0
nakkaya
yurt disinda isler turkiyedeki gibi islemiyo insanlar genelde marka bilgisayarlar aliyolar kendiler toplamiyorum veya bi bilg toplatmiyolar ben amerikada okuyorum ve bulundugum sehirde bi tane bile bilg yok ya marka alicam yada kendim topliycam bilen icin internetten toplamak kolay ve ucuz ama yeni bilg alan biri nasil toplasin kendi bilgisayarini dolayisiyla burda buyuk supermarketlerde linux yuklu bilg satiyorlar bu makineler 200 dolar civari oluyo. windows yuklu olmadi icin lisans parasi odemiyorsunuz Gartner anlatmak istedi bu makinalari alan insanlarin sadece lisans ucretinden kurtulup bu makinalara windows kurduklari ne kdr dogru orasini bilemem.
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Microsoft'tan yeni işletim sistemi: MS-Linux

coskung

PC Magazine yazarlarından John Dvorak, bulunduğu bir ortamda MS'nin Linux'u nasıl altedebileceğine dair üretilen fikirlerden bir alıntı yapmış.
Makale Burada

Gartner Group: IIS`i bırakın !!!

sundance

Fazlamesai ekibi olarak, mümkün olduğunda fanatik kavgaların dışında kalmaya çalıştık. Tartışmasız bu kavgaların en önde gelenlerinden biri işletim sistemi konusunda Microsoft ve Linux arasında... Biz, gerektiği gibi çalışan, minimum problemle, donanımdan maksimum verim alınmasını sağlayan her türlü iyi yazılmış yazılımın hakettiği karşılığı alması gerektiğine inanan tutumumuzu sürdürdük sürdüreceğiz ve ne kimseye gözümüzü kapatmış durumdayız, ne de gözümüz belli birilerinden başkasını görmüyor...

Hal böyleyken ünlü danışmanlık şirketlerinden Gartner Group yayınladığı bir raporla sistem yöneticilerini Code Red ve Nimda gibi virusler yüzünden prestiji oldukça sarsılan Microsoft IIS yerine daha problemsiz web sunucularına geçmeleri konusunda uyardı... Elçiye zeval olmaz

Neremle gülsem?

conan

Türkiye Microsoft'dan Linux hakkında bir taş atma dökümanı. Perakende ve konaklama sektöründekiler mutlaka okumalı!!! (Neden özellikle konaklama sektörü onu anlayamadım ama neyse, Microsoft'tur bilir!)

Dökümanımız kısaca Linux ne değildir onu anlatıyor. Free software ile ne demek istendiğini koskoca şirket olarak anlayamayan (ya da anlamak istemeyen ;) ) Microsoft artık tamamen saldırıya geçmiş gözüküyor. Bir kaç ay önce ingilizcesini okumuş olduğum dökümanın hemen hemen aynısını Microsoft Türkiye'de görmeyi beklemem lazımdı, ama işte yine de şaşırıyor insan ;)

SQL`de veritabanı kopyalama: Copy demek yetmiyor!!!

darkness

SQL Server`la ilgilenen herkes MS SQL server üzerindeki bir veritabanının başka bir MS SQL server`a taşımanın ne kadar illet bir şey olduğunu bilir.

Bilgisayarı Olup da Kullanamamanın Dayanılmaz Ağırlığı

FZ

Dün akşam başımdan geçen bir olayı paylaşmak istiyorum... Makinanın başında güzel güzel işime gücüme bakarken ve bir yandan "hmm, acaba önce ödevimle ilgili olarak Prolog mu çalışsam yoksa keyifli bir şekilde Common Lisp mi çalışsam" diye düşünürken ve Emacs'i her ikisi için de ayarlamış, dosyaları filan açmışken telefonum acı acı çaldı. Arayan, İTÜ Matematik Müh. bölümünden bir dostumdu. Kendisi birkaç yıldır bir lisede matematik öğretmenliği yapıyordu. Müsait olup olmadığımı, bana gelip bilgisayarımı kullanması gerektiğini söyledi. Hay hay, tabii ki dedim ve şöyle düşündüm: Bu dostumun evinde iki bilgisayar var, gemi mühendisi eşinin kullandığı güçlü bir bilgisayar ve kendisinin kullandığı yine yeni alınmış sağlam bir alet, herhalde ikisinde de ciddi bir sorun oldu ki bana gelmesi gerekti. Biraz sonra okuyacağınız gibi durum biraz daha çetrefilli imiş...