Kampanya: Bilim kurgu dizilerimi geri istiyorum!

0
korhan
Xasiork Ölümsüz Öykü Kulübü tarafından başlatılan kampanyaya katılımlarınızı bekliyoruz.

TRT'nin tek kanallı olduğu zamanlarda, yayın saatleri sınırlıydı ama hayal dünyamızı genişleten, bize farklı düşünmeyi öğreten, ilk defa duyduğumuz bilimsel terimlere bizi aşina kılan bilimkurgu dizileri vardı. Oysa şimdi onca televizyon kanalı olduğu halde bu tür dizileri seyredemiyoruz.
Yeni nesillerin de, her bölümü başlı başına bir eğitim sayılabilecek bu dizileri seyretmesi için biz; Xasiork Ölümsüz Öykü Kulübü ( www.xasiork.com ), Gizemli.org ( www.gizemli.org ), DerinBoyut ( www.derinboyut.com ), FRPWORLD ( www.frpworld.com ), FANTASTÜRK ( www.fantasturk.com ), KARAKULE ( www.karakule.com ) ve BİLİMKURGU2000 ( www.bilimkurgu2000.com ) olarak "BK dizilerimi istiyorum!" kampanyası açıyoruz.
Logan's Run (Logan'ın Kaçışı):
Mahvolmuş bir Dünya'dan kaçmak için yeraltında bir kent kuran insanlar. Nüfusu sınırlı tutmak için 33 yaşına gelenlerin öldürüldüğü bir din. Ve zamanla yeryüzü yaşanacak bir hale gelir ama dini yönetim kemikleşmiştir. Logan bir arayış için yeryüzüne kaçar.
Battlestar Galactica (Savaş Yıldızı Galaktika):
Robot uygarlık Saylonlular ile insanların 12 gezegeni bir savaş halindedir. Bir ihanet neticesinde 12 gecegen yok edilir. Sağ kalan yegane insanlar Savaş Yıldızı Galaktika ve onunla seyahat eden bir gemi topluluğu içindedir. Bu insanların amacı 13. kabile, yani adına Dünya denilen gezegene giden kayıp insanları bulmaktır.
Space 1999 (Uzay 1999):
Ay'ın bir bölümü Dünya'nın radyoaktif çöplüğü olmuştur. bu radyoaktif çöplük patladığında uydumuz Ay yörüngesinden çıkarak dış uzaya savrulur. Üstündeki Alfa üssü ve içindeki insanlarla. Bu insanların tek amacı Dünya'ya dönebilmektir artık.
Star Trek (Uzay Yolu):
Kaptan Kirk, Volkanlı Mr. Spock ve diğer Atılgan mürettebatı Uzay federasyonu emrinde uzayın bilinmeyen bölgelerine seyahat ederken şaşırtıcı maceralar yaşar.
UFO (Uzaylı İstilacılar):
Bilinmeyen bir yerden Dünya'ya gelen UFO'ların içindeki uzaylılar Dünyalılarla değişmektedir. Gizli bir örgüt onlarla mücadelededir. Bu dizi özellikle müthiş müziği ile dikkat çekiyordu.
Visitors (Ziyaretçiler):
Bir gün Dünya kentlerinin tepesine kocaman uzay gemileri dikilir. Öncelikle dostça yaklaşan bu Ziyaretçilerin amacı çok başkadır.
Mahkûm:
Bir İngiliz ajanı bir gün kendini gizemli bir adada tutsak bulur. Her bölüm özgür ve tutsak olma üzerine felsefelerle yükle, kaçma denemeleri ile geçer.
Buck Rogers:
Buck Rogers günümüzde bir uzay pilotu iken kaza sonucu uzaya savrulur ve mutlak soğukta donar. 25. yüzyılda donmuş halde bulunur ve hayata döndürülür.
Evet bunlar ve diğerleri. İnanılmaz güzellikteki senaryoları ile bir nesli eğiten bu dizileri tekrar istiyoruz.

Katılanlar:

XASİORK ÖLÜMSÜZ ÖYKÜ KULÜBÜ - www.xasiork.com

GİZEMLİ - www.gizemli.org

FANTASTÜRK - www.fantasturk.com

DERİNBOYUT - www.derinboyut.com

FRPWORLD - www.frpworld.com

BİLİMKURGU2000 - www.bilimkurgu2000.com

BEYONDTHEREALM - www.www.beyondrealm.net

Kitle imha silahlarının bulunudğu tek yer.. -www.karaliman.com

Görüşler

0
yalcink01
Her ne kadar dizinin sonunda gemileri patlayıp, elemanların hepsi ölmüşte olsa; Blake ve Yedilisi dizisini anmadan geçmemek gerekir. Hani şu mahkumları taşıyan hapishane gemisi, uzayın sonsuz boşluğunda bir başka gemiye rastlar ve araştırma için mahkumları gönderir. Ve dizimiz başlar...
0
Teorisyen
Bakın ne buldum !
Blake's 7 sitesi
http://www.hermit.org/Blakes7/index.html

Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Dark City vs. The Matrix

parsifal

Dark City, 1998 yılında çekilmiş, meslek icabı; "ulen bizde de böle bi imkan olsa ne maketler, ne projeler çıkardı ortaya" dedirten, pek çok yönden akılda kalıcı bir filmdi.

İspanyolca bilmediğimden sadece resimlerine bakarak "aradaki 30 benzer noktayı bulun" tadında olduğunu sandığım bu adres oldukça ilginç.
Esinlenme mi yoksa başka bir şey mi? Sırada hangi filmlerle benzerlikleri çıkacak acaba?
Yazarın notu: haber kaynağı için teşekkürler Jazzy

Dikkat edin isminizi bile elinizden alabilirler...

sundance

İsim hakları, patent hakları vs. derken gerçekten de saçma sapan bir noktaya geldik.
Slashdot'da yer alan bir habere göre Blizzard, `Diablo` isminde bir film yapmaya hazırlanan NewLine Cinema`yı dava ediyor.

Bu davayı kazanırlarsa ne olacağını tahmin edebilenler var mı ?
Sanırım ardından da Lamborghini Diablo'yu dava ederler :)

Hollywood ve Bilgisayarlar

FZ

Zaman zaman bu sayfalarda teknoloji muhabbetinin yoğun olarak geçtiği filmleri ele alıp eleştirdik (PI, Kod Adı Kılıçbalığı, AntiTRUST, vs.) ve bu filmlerde teknoloji dünyasının gerçekçi şekilde yansıtılıp yansıtılmadığına baktık. Kimi filmlerde bilgisayar dünyası saçmalığın doruklarında gezinirken kimilerinde de epey gerçekçi şekilde ele alınıyordu.

Bu konu ile ilgili "Computer Movies Suck" başlıklı çok güzel bir makaleyi sizinle paylaşmak istedim.

CUBE

FZ

Tek kelimeli vurucu filmler listem var: Karakter, Yalancı ("Deceiver"), Heat, Şarküteri, ...

Bu listeye çok önemli bir film daha eklendi!

"CUBE".

Süper şahane ve de kaliteli bir film olması itibari ile vizyonda fazla barındırılmayacağını tahmin ediyorum o yüzden bu haberi okur okumaz gitmenizi tavsiye ederim :-).

Nedir mevzu derseniz... Asal sayılar, bir kübe sıkışmış ve kafayı yemek üzere olan bir grup sıradan (!) insan, insanların yavaş yavaş ama vurucu şekilde değişen ilişkileri, sinir bozucu ve rengarenk mekanlar, müthiş diyaloglar, bir an bile düşmeyen tempo, müthiş bir yaratıcılık!

Filmin finalinde aklımdan geçenler: "Sanırım yeni bir Stanley Kubrick doğuyor!"

Son söz: "CUBE", gidin!
Ve tabii yorumlarınızı yazın :-))

Bilmediğiniz bir Spielberg: A.I.

gencbeyin

İnanılmaz beyin oyunlarıyla parlak bir görsel show'a dönüşen bir Spielberg bekliyorsanız, yanılırsınız. Daha ziyade duygusal kaslarınızın, beynin duygu merkezinin hiper çalıştırılarak uzatılırcasına koparıldığını hissedeceksiniz. 32 yaşındayım, filmden sonra annemi özledim...