Hurriyet kampanya yapiyor

0
bm
Hurriyet web sitesinin ana sayfasindan linkli iyi niyetli ama potansiyel olarak fevkalade zararli bir kampanya var: http://www.hurriyetim.com.tr/dosya/harflerimiz/.

Uc sIk isaretlenebiliyor, ucu de develete yasak koydurmaya yonelik. Ustelik ISO standartlari varken 'Devlet standart koysun, yazilimlarda buna uyma zorunlulugu getirsin' diye bir ifade de var! Bunu yapanlar bir devlet kurulusu olan TSE'nin neleri yapip neleri yapmadigini bize haber vermekle gorevli basinimiz, dikkatinizi cekeyim. Yani mankenlere ve hakemelere standart getirecegiz deyip, "ithal mallarini test edecegiz vakfimiza bagis mukabili" tarziyla aldiginiz her malin maliyetini sisiren, IKI defa (ISO 8859-1 ve 8859-15) Izlanda karakterlerinin Turkce karakterlerin yerini almasina engel olamayan (belki haberi bile olmayan) kurulus olan TSE'nin. Lutfen disariyla is yapmayi zorlastiracak, kucuk sirketler ve kisiler tarafindan yapilacak ithalatin zaman ve kirtasiye maliyetini yukseltecek bu girisime hayir deyin. Ben de memnun degilim Ingilizce alfabeyle Turkce yazmaktan ama artik 2004 senesinde internette basin gucuyle devlete teknolojik yasak koydurma kampanyasi yapilmasini cok daha uzucu buluyorum.
Biz devlet eziyetinden kurtulmaya calisiyoruz, basinimiz masallah uc yeni yasagin uzerine tiklatiyor. Ustelik standardi dayatacak olan site IE'den baska birseyle calismiyor! Ses cikartin lutfen, murekkebi ficiyla alanlarin bilir bilmez yazi yazip herkesin uzerine yasak getirme tesebbusleri sonuc vermesin. Eli kalem tutanin kendi isine bakacagina ne gucu varsa kullanip baskalarinin uzerine yasak getirme hevesi yavas yavas kirilsin bu memlekette.

Görüşler

0
korhan
Hürriyet, geçmişi zaten lekeli olan bir basın kuruluşu, eğer altında yatan maksat bu kadar ucuz ise kendimizi şanslı saymamız gereklidir.

Mail de olan bir tükçe karakter sorununu nasıl çözmeyi düşündüklerini açıklamamışlar...
0
malkocoglu
Cep telefonlari hakkindaki yoruma katiliyorum. Bir de kullanabilecegi zaman TR karakterleri kullanmayanlar var tabii, bu satirlarin yazari gibi... (Tiz vurun kellesini!) Sahsen sag taraftaki Turkce harfleri kullanmamiz gerekir, ve her seferinde "iste bugun baslayacagiz" diyoruz, fakat cabuk bir not icin zor geliyor. Ciddi yazilar icin Emacs postfix kipi kullaniyoruz, ı icin i ve ; tuslarina arka arkaya basmak gibi, bu yuzden TR klavye yetenegi bir turlu gelismedi. Utanarak soyluyorum. FM'e haber gonderirken Emacs postfix ile HTML yazip, onizleme yapip oradan her paragrafi kopyala-birak yaptigimi soylersem, halimi anlarsiniz umarim.
0
bm
Bilkent'te HMM kullanarak ASCII'yi ISO-8859-9'a cevirme calismalari yapan biri vardi uc bes sene evvel. Bunu emacsin icine koymayi dusunmustum bir ara ama sonra o Turkce corpusu bulamadim/alamadim. Zaten simdi ISO-8859-9 da onemini kaybetti cunku euro isareti yok onun icinde. Yavas yavas unicode ve UTF-XX'e donecegiz herhalde, ama bu HMM isi ne olursa olsun fena olmayabilir. Okul icin proje filan arayanlar bir google yapsinlar bence, ilginc bir calisma ve iyi bir hizmet olabilir.
0
bm
Bakmadan konustum, iste link: http://www.nlp.cs.bilkent.edu.tr/deasciifier.html . Ileriseviye.org isin bir yazi cikabilir bundan belki?
0
FZ
Söz konusu programdan haberdarız. Programın daha gelişmiş hali artık Sabancı Üniversitesi´nde çalışmalarını yürüten Dr. Kemal Oflazer ve onunla birlikte çalışan araştırmacılar tarafından hazırlanıyor. Bununla uğraşan bilgisayar ve yapay zeKâ bilimcilerinden ve aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi´nde Dr. Cem Say yönetiminde Türkçe anlama sistemleri konusunda yüksek lisansını tamamlamış Özlem Hanım da bu konu ile bağlantılı bildiğim kadarı ile.

Burada daha fazla detaya girmeyeceğim çünkü yaklaşık iki hafta sonra yani Mayıs ayının başında çıkarmayı planladığımız ve "kült bilgisayar dergisi" (efsane diye okuyun :-P ) olmaya aday bir dergide söz konusu sisteme dair detaylı bir haber yayınlayacağız zaten (meraklı okurlar lütfen burayı soru yağmuruna tutmasınlar çünkü şu anda hummalı ve ``top secret´´ :-P bir çalışma yürütülüyor dergi için, bomba etkisi yaratmak için detay vermemiz yasaklandi ;-).

Ancak tabii buna ek olarak ileriseviye.org ve fazlamesai.net her daim damardan teknik makalelere açıktır, potansiyel yazarlara duyurulur (ve ümitle yazı beklenir) ;-)
0
bm
Bu yeni bilgilerle bir daha google yapınca programı buldum. Açık değil görebildiğim kadarıyla ama bir web form ile webden kullanmak mümkün. Link şuhttp://fens.sabanciuniv.edu/TL/deascii.html
0
bm
Bu yeni bilgilerle bir daha google yapınca programı buldum. Açık değil görebildiğim kadarıyla ama bir web form ile webden kullanmak mümkün. Link şu http://fens.sabanciuniv.edu/TL/deascii.html
0
malkocoglu
Çok baba bir program ve bu satırları bu programı kullanarak yazdim. Teşekkürler.
0
mentat
ya herseyi anladim da q klavye yerine f klavyeye gecmek? yazan arkadas f klavyenin turkce oldugunu, q'nun herhalde q harfinden dolayi gavurca oldugunu zanneden, daktilodan bilgisayara gectiginde (tahminen bu anketi hazirlamadan bir hafta once) bu klavye denen gavur icadi sey bozuk seklinde hislenip bu milliyetci hislerini toplumla paylasmak isteyen zavallinin teki.

biz de mumkunse tum q klavyeleri devlet toplasin, tuslarini bu arkadasa duzelttirip f klavye olarak sahiplerine iade edilsin seklinde bir kampanya acsak? anket de olur..
0
tongucyumruk
Aşağıdaki satırları Q Klavye ile yazdığımı belirteyim önceden.

F klavye standart Türk klavyesidir. Bilgisayardan önceki yıllarda Türkiye'ye giren tüm daktiloların bu tuş dizilimine sahip olması mecburiyeti getirilmiştir. Ayrıca F Klavye türkçe yazmak için en uygun tuş dizilimine sahiptir.

Q klavye ise standart veya başka birşey değildir. Bilgisayarın türkiye'ye ilk geldiği yıllarda Amerikan Q klavyesinde en sağda bulunan 8 işaretin türkçe harflerle değiştirilmesi sonucu ortaya çıkmış tuhaf bir klavye dizilimidir. Dahası Q diziliminin ilk ortaya çıkış sebebi de insanların yazımını hızlandırmak değil yavaşlatarak daktiloların kilitlenmewsini önlemektir. Daha sonra aynı Türkçe'nin F klavyesi gibi ingilizce için de Dvorak klavyesi çıktıysa da tutulmamıştır.

Türkçe yazmak isteyen insanlar için F klavye olabilecek en uygun klavye dizilimidir. Yıllardır gelen Q alışkanlığına ters düşmesi bunu değiştirmez. Türkiye'de bilgisayar alan insanların çoğunluğunun türkçe yazacağı düşünülürse öntanımlı olarak F klavye verilmesi, Q klavyenin ise seçenek olarak sunulması hiç te mantıksız bir hareket olmaz.
0
bm
F klavye tercihi özellikle on parmak yazabilenler ve Türkçe yazacak olanlar için gayet doğru bir tercih. Bulunması da zor değil, piyasada var. Bir daha notere gittiğim zaman bakacağım, oralarda işlerini eskiden daktiloyla ve çok hızlı yapanların Q-klavyeye razı olduklarını zannetmiyorum. Devlet ihalelerinde şartnamelere F-klavye konmaması şaşırtıcı biraz, belki konuyordur? Kanun zoruyla yapmaya luzum yok bunları.
0
aRda_
Gecen ay Besiktas Vergi Dairesi'ne gittigimde benimde dikkatimi cekmisti, oradaki memurlarda Q TR klavye kullaniyorlar.Aslinda buna cok sasirmamak gerek, ne de olsa bankalara ve binlerce devlet dairesinin bilgisayar sistemini IBM yapiyor ;)
0
mentat
haklı olabilirsiniz aslında. bir an F klavye isteruku görünce dellendim galiba. şimdi sakinledim :)

ancak, bilgisayardan "anlayan" kisim q klavye kullanmaya çoktan alışmışken böyle bir standart geçişinin faydadan çok zarar getireceğine inanıyorum sanki hala..
0
bm
Ben mi yanlis hatirliyorum yoksa Hurriyet sonuclari mi degistirdi? Hafta sonu 12-13 bin kisi cevap vermisken %30larda olan sonuclar simdi 19bin kisi icin %60lara cikmis? Nasil is bu?
0
aRda_
Hurriyet'tir ne yapsa yeridir, kendini bir sekilde "hakli" cikarmak icin elinden geleni yapar...

Soz anketten acilmisken Fazlamesai'nin anket arsivinde "hangi klavyeyi kullaniyorsunuz?" diye bir ankete raslamadim.Zaten su anki de eskimisdi.. ;)
0
tongucyumruk
Evet yeni anket isterük:

Ne tip klavye kullanıyorsunuz?

Türkçe Q
Türkçe F
İngilizce Q
İngilizce Dvorak
Gerçek hacker'lar klavye kullanmaz
0
sametc
gercek hackerler klavye kullanmazlarmı ne kullanırlar kafam karıştı :) robot mu ki hackerler :)
0
tongucyumruk
Bilgisayarla gönül bağları vardır desek?
0
murat09
Yapsın. Yeridir ve destekliyorum. Vakti zamanında (2 ay kadar oluyor) PhpNuke News modülü için küçük bir hack ile haberleri site ziyaretçilerinin PDF formatlı kaydedebilmesine olanak sağlayan bir şeyler denemiştim. İngilizce harflerde problem yoktu (ISO 8859-1 de) ama Türkçe karakterler doğru görüntülenemiyordu. Bende lazım gelen dosyaları aramama rağmen bulamadım, çok da tecrübeli olmadığım için ne yapmam gerektiğini de bilemedim. (RTFM yapmadım değil, baştan belirteyim!) Sonunda iso8859-9.map vs. dosyaların bu betiğin kurulduğu dizine yüklenmesi gerektiğini buldum. Dosyaları bulamayınca FM Forum'da ve birkaç yerde daha yardım istedim. O gün bugündür başlık/soruma yanıt gelmediği gibi bir yol gösteren de çıkmadı. Ben mi körüm bilemiyorum ama, Türkçe hazırlanan, NukeCMS dinamiği kullanan sitelerin birinde bile PDF kaydetme olanağı görmedim, bir ilk yapıp bunu paylaşmak istemiştim. Umudum 'Hürriyet'in geçmişi karanlık zaten' denilerek belki de güzel bir geleceğin karartılmaya çalışıldığını, siteye giriş yapınca (http://www.fazlamesai.net/modules.php?name=Your_Account) buradaki Türkçe karakterlerin ABUK SUBUK harflerle yer değiştirdiğini görünce iyicene azalıyor.
Belki bir gün, F mi Q mu diye tartışmak yerine, hala çoğu sitede Türkiye'mizi ve Türkçe konuşan insanları hakir görerek 2-3 milyon nüfuslu, tarihte hiç bir olumlu-olumsuz etkisi olmamış kıytırık ülkelerin altında gösteren anlayışa karşı durup Türkçemize sahip çıkarız.
PS: Ayrıca bir not, bazı devlet kurumlarında isteyene F klavye veriliyor, kimseye zorla Q kullan diyen birini de görmediğim gibi, bunu kendim de sistem admini olarak hiç yapmadım, yeterki kullanıcı istesin...
0
bm
Hürriyet'in geçmişi karanlık denerek güzel gelecek nasıl karartılır? FM mı gelecek karartıyor? Ben bu siteyi idare edenleri net ortamı dışında tanımıyorum ama mesai ve belki para harcayip kimseden birşey istemeden buyurun kullanın, size haberler verelim diyen insanlar geleceği nasıl karartır anlamış değilim. Belki başka bir şeyden bahsediliyor da ben anlamıyorum.

PHPnuke'un sitesinden bunu yazanların istek üzerine ve bedeli mukabili yardım yapabilecekleri gibi bir intiba aldım, belki orayı denemelisiniz?

Türkiye'nin bir çok küçük ülkenin gerisinde kaldığından söz eden yerlerden bahsetmişsiniz. Doğru, pekçok raporda (en son benim bildiğim The Economist'in bir kolunun raporunda) oldukça aşağılarda çıkıyor. Ama bunun Türkçe'nin hakir görülmesiyle bir alakası olduğunu zannetmiyorum. Gayet tabi küçük nüfuslu, nüfusu artmayan, çok başka bir coğrafyada olan ülkelerin gelişimleri farklı olacaktir. Bu bahsettiğiniz 2-3 milyon nüfuslu ülkeler öyle ülkeler heralde (İskandivya, yeni gelişmeye başlayan Baltık ülkeleri, Singapur Tayvan vs.)

Tabi siz gerisinde kalmış değil, "altında gösterilen" demişsiniz. Dışarıda yaşamış birisi olarak sizi temin edeyim, üç beş tarihsel garezi olan gurup hariç kimse sabah akşam ne etsek de şu gelişmekte olan Türkiye hakkında düzmece istatistik uydursak demiyor. Tek boyuta indirgenip sıralama şekline sokulan ölçütlerde nelerin dikkate alındığına iyi bakmak lazım. Mesela nüfus artış olanı, bebek ölüm oranı ve kadın okur-yazarlığını bir karıştırıp bilmemne indexi dersek Türkiye hakikaten berbat bir yer gibi gözükebilir. Bunu yazan da kabahat yok, rakamlar öyle. Genç çalışabilir nüfusun bütün nüfusa oranı istatistiğine bakarsanız orada da çok iyi çıkıyoruz. İkisi de doğru, ama farklı şeyler ölçüyorlar.

Bilgisayarla ilgili istatistiklerin kötü çıkmasının önemli sebeplerinden biri heryerle beraber gelişmemize devletin Telekom tekeli vasıtasıyla engel olmuş olması. Pekçok şeyi yasakladılar, kontürden para kazanıp erişimi çok ucuz yaparak da dial-up'a yatırım yapanın canını yaktılar. Neticede sektöre girecek olan esas girişimci yatırımcı (ve muhtemel yabancı ortakları) bezdi çıktı. Bunu bize yabancılar yapmadı, kendi kendimize yaptık. Şimdi dışarıda net balonu söndü, kimseye kolay yatırım yaptıramıyorsunuz. Bizimkiler bütün heveslileri bezdirdikten sonra ancak bu sene sonuna doğru bir şekilde serbestiliğin kuralını kanunu yapacaklar. Koç ve Sabancı gibi büyük ve hantal şirketler bile 'biz hazırız hadi' diyorlar artık, o kadar geç kalindi yani. Bu arada 96'da 16 yaşında olan Amerikalı çocuklar ayda 20-30 dolara önce 56k sonra 768k ADSL yahut 10Mbit Kablo ile bağlandılar, içlerinden bir kısmı kendisini bu imkandan faydalanarak yetiştirdi ve şimdi yeni başladıkları işlerinde bir sürü şeye bizim zeki gençlerimizden çok daha fazla hakimler.

O kadar kişi netin üzerinde o kadar sene geçirmiş olunca gayet tabi net üzerinden yapılan pekçok şey de çok daha kolay yerleşebiliyor. Türkiye'de hala 'ucuz' TTnet ile günde 10 saat bağlı kalmak asgari ücretin yarısınan fazlasına geliyor. Bizim çocuklar n'apsin? Ama Türkçe konuştukları için olmadı bu! Bu gazetecilerin mahiyetini dahi anlayamadıkları problemleri kanunla çözdürmeye çalıştıkları devletimiz yaptı bunu bizim çocuklara. Resim budur. Ne kadar serbestlik o kadar gelişme. Ne kadar slogan ve yasak, o kadar garabet. (alın size slogan!)

0
murat09
Hürriyet'i savunmak bana düşmez. Ben girdiğiniz yazıya eklenen ilk yorumu kastettim, zahmet edip bakarsanız görebilirsiniz.
Buradaki hiç kimseninde iletişimde devlet tekelinden hoşnut olduğunu sanmıyorum. Türkiye Cumhuriyeti'nin Türkçe'ye "OEM bilgisayarcı!"lardan daha fazla sahip çıkacağını bildiğimden dolayı yazdığım bir yazı için, devletin yaptığı ne kadar olumsuzluk varsa bunları "istatistiklerle", "Amerikalı John" larla, Koç'lar, Sabancı'larla örnekleyip Türkçeye sahip çıkan insanlara günahını yüklemeniz gerçekten ilgi çekici!
Devam edin. Dandik uydurma harfleri Türkçe yerine bize yutturan OEM tekellerine göz yumun. F yerine Q ları aldık, İngilizce şarkılarla Eurovision'a katıldık, madalyamızı da verdiler onlara ne kadar çok benzediğimiz için, sırada bütün bir halkın sömürgeleştirilmesi kaldı. Belki arada benim gibi satın aldığı anakartın, ekran kartının klavuzunun, internet sitesinin Türkçe desteği olmasını isteyenler çıkacaktır ama onlarda bu medeniyet salvolarında ezilecektir. (Gürcistan nerede tam biliyor musunuz? Bulamazsanız Creative.Com da aratmanızı önereceğim, ama sakın Türkiye'yi orada aramayın!)
Ek: PhpNuke.Org adresini de verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Zahmet oldu, bir para vereyim de deneyeyim.
0
bm
Türkçeye sahip çıkanlara hiçbir fatura çıkartmiş değilim. Türkçeye sahip çıkmanın bir yolu var, bu da Hürriyet'ten ögrenilir diyorsaniz o başka.

Ben sadece vatan millet Türkçe diyerek zaten ilerlemeye engel devlete makul olmayan yasaklar koydurulmasını istemiyorum. Siz bu devletin bu kanunları nasıl uyguladığını bilmiyorsunuz herhalde. Görüldüğü gibi değil bu işler, öyle "her satılan yazılım Türkçe ola", "koyduğumuz standarda uymayan satılamaz" deyince sadece bu prosedürü masraf yaparak aşanlar iş görebilir hale gelir. 'Her satılan yazılım Türkçe olmalı'nın arkasından 3-5 milyona Linux CD'si satanların "bu kanunsuz" diye cezalandılırılmayacağını nereden biliyoruz?

Bakın bugün bu tip kanunlar yüzünden bir cok sirketin içinde osiloskop olan bir dolabı var (devlet bilgisayar tamiri için osiloskop bulundurulmasını istiyor, gerekmesi gerekmiyor). İthalat yapmak için mal başına kıyamet kadar TSE prosedürü var. Piyasada üçüncü sınıf mal kalmadı mı zannediyorsunuz bu yüzden? Ama çeşit bulamıyoruz ithalat zor olduğu için. Tabi devlet Türkiye'de ilginç iş yapılmasını istemiyor olabilir, amaç buysa onu bilmem. Sattığı mali garanti süresi içinde çalışır durumda tutmayanın canını yakmak yetmez miydi? Gayet tabi dolandırıcıyı bulup yakalamak ve pişman etmek kırtasiyecilikten çok daha zor ama doğrusu o değil mi? Baştan biz düzenimizi çalıştıramayız nasıl olsa diye hareket edersek bu düzen ne zaman çalışır hale gelir?

PHPnuke konusunda doğru alındınız! Biraz mendeburluk yaptım sabah sabah.


0
bm
Yukarıda bahsedilen kaygıyı destekleyen bir haber: http://www.hurriyetim.com.tr/haber/0,,sid~4@nvid~404049,00.asp

0
bm
Nicin TSE'yi milletin basina daha beter musallat edecek fikirlere ben dahil bazilarimizin tepinerek tepki gosterdigini ortaya koydugu icin arsiv amacli ekliyorum http://www.radikal.com.tr/veriler/2004/09/26/haber_129234.php [www.radikal.com.tr]

Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

NTV ve MS...

urxalit

Bütün gün sinir ettiler. Yarım saatte bir Bilişim'e bağlanıp bir MS elemanını çıkardılar. Yok XP şöyle, yok XP böyle... Adamların da yenilik olarak yeni GUI dışında saydığı birşey yok. :)) Canlı yayın yapmadığı zamanlarda da XP hikayelerini banttan verdiler.

Konser: Genetik Algoritmalarla Müzik - Kim Cascone @ Santralİstanbul

FZ

David Lynch'in ses danışmanı elektronik müzik bestecisi Kim Cascone, 8 Kasım Cumartesi akşamı Santralİstanbul Enerji Müzesi'nde düzenlenecek konserde elektronik müzik dinleyicileri ile buluşuyor.

Kim Cascone, 4-7 Kasım tarihleri arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü'nün konuğu oldu ve 'Basit Genetik Algoritmaları Kullanarak İçerik Yaratma' başlıklı bir atölye çalışması yaptı. 7 katılımcının yer aldığı bu atölye çalışmasının sonunda ortaya çıkan eser 8 Kasım Cuma akşamı saat 19:00'da santralistanbul Enerji Müzesi'nde yapılacak konserde seslendirilecek.

Üstün varlıklar ve diğerleri

ganzo66

Sözlerime şu ünlü özdeyişi hatırlatarak başlayacağım, " Herkes eşittir ama bazıları daha eşittir". Buradan yola çıkarak Redogre'nun yazdığı yazı için insanları patron veya çalışan diye ayırmanın yanlış olduğuna inanıyorum ve diyorum ki: "İnsanlar ikiye ayrılır: ÜSTÜN VARLIKLAR VE DİĞERLERİ"

Almanya e-işçi arıyor

FZ

Avrupa'nın endüstri lideri olmasına rağmen aynı zamanda dev nüfusuyla en yüksek işsizlik oranına sahip Almanya'da çeşitli sebeplerle yurtdışına göç edenlerin sayısı 2. Dünya Savaşı rakamlarına yaklaştı. Ülke bu durumun en çok etkilediği bilişim alanında acil önlem kararı aldı.

Hayır videodaki ben değilim aslında benim ama...

FZ

ABD'deki MIT üniversitesinde çalışan bilgisayar mühendisleri vakti zamanında Arnold Schwarzenneger'in başrolde oynadığı "Running Man" filmindekine benzer işler çevirmeye başlamışlar! \r Araştırmacılar kameraya kaydettikleri bir insan konuşma videosunu işleyip söz konusu insan sanki başka şeyler söylemiş gibi bir video hazırlayabiliyorlar. Hatta daha da ileri gidip bir ingilizce konuşan bir kadının videosunu işleyip o kadının Japonca şarkı söyleyen bir videosunu yapmış, dudak hareketleri falan nerede ise kusursuz gibi ve seyreden deneklerin çoğu da hiçbir gariplik sezmemişler (söz konusu kadın tek kelime japonca bilmiyor tabii!)

\r \r Bu tekniğin bilgisayar oyunlarında çok ilginç efektler yaratmak ya da Marilyn Monroe gibi ölü sinema yıldızlarına yeni sözler söyletmek için kullanılabileceğini söyleyen araştırmacılar işin sakat tarafına da dikkat çekerek söz konusu tekniğin propaganda amaçlı, kitleleri yanıltma ve manipüle etme amaçlı da kullanılabileceğini belirtmişler!