Hollywood ve Bilgisayarlar

0
FZ
Zaman zaman bu sayfalarda teknoloji muhabbetinin yoğun olarak geçtiği filmleri ele alıp eleştirdik (PI, Kod Adı Kılıçbalığı, AntiTRUST, vs.) ve bu filmlerde teknoloji dünyasının gerçekçi şekilde yansıtılıp yansıtılmadığına baktık. Kimi filmlerde bilgisayar dünyası saçmalığın doruklarında gezinirken kimilerinde de epey gerçekçi şekilde ele alınıyordu.

Bu konu ile ilgili "Computer Movies Suck" başlıklı çok güzel bir makaleyi sizinle paylaşmak istedim.

Makalede beni kopartan bir iki maddeden örnek vermem gerekirse: Mesela mevcut teknik jargonun abuk sabuk şekilde bir araya getirilmesi: "Token ringi ethernet switchine yama yapıp bitmap decoder algoritmasındaki çarpışma oranını artırmamız gerekli!" Bir başka fantastik örnek ise Terminator filminden, yazarın deyişi ile doğru olsa bile aslında yanlış: Bu filmde, Arnold'ın kafasının üstündeki kırmızı göstergede habire görüp durduğumuz assembly kodunun Apple DOS 3.3'teki RWTS (read/write a track/sector) rutinleri olduğu iddia ediliyor. Ancak olağanüstü reflekslere sahip ve insan anatomisine dair tüm veritabanını kafasında taşıyan sibernetik bir ölüm makinasının kafatasında 1 Mhz hızındaki 6502 mikroişlemcisini taşıdığını düşünmek biraz garip bir durum. Belki de boş vaktide sırf eğlence olsun diye eski günleri yad eden bir emülatör çalıştırıyordu ;-)

Görüşler

0
conan
hackerlarin kullandiklari dogaustu GUI`lere harcadiklari cpuyu encryption kirmak icin harcamamalari zaten olayda temelden bir(den fazla) yanlislik oldugunun bir ispati :P
0
anonim
sinema görsel malzemeye ihtiyaç duyuyor haliyle...

sonuç: renkli gui'ler! :)
0
ATLaNTiSs
alakası varmi bilmem ama nereye yazacağımı bulamadım bnm bir sorunum var adıda vector linux.
ben bunu kurdum iyi guzelde pentide dosyasını
komutla açıcam jxvf kısmı için hata veriyor j yanlış diyor.
ve ben bunu linuxsu başlatmadan öncemi başlatıncamı acıcam. linuxsun partitionundamı yoksa fat32 deki veclinux dizinindemi acıcam . vmlinuz u veclinux dizinine kopyalayınca uncompressing package error (err:1) diyor system halted diyor . bana bir yardım ediverin kafayı yicem :)))
0
anonim

sevgili ATLaNTiSs mesajina verecek bir cevabim yok ama bende bu alakasiz mesajinin vesilesiyle bir kere daha `fazlamesai forum` istegimi dile getirmek istiyorum;

fm`ye hemen hergun bakiyorum. ama sizinle haber niteligi tasimamasina ragmen diger fm`cilerle paylasmak istedigim birdolu soru ve dusuncem var. eminim diger fm`cilerinde vardir.
En azindan kenardaki anketi ``pcworldde fm bolumu acilmis, nasi olmus. iyimi olmus yoksa cok iyimi olmus???`` gibi anlamli(!) konulara ayirdigimiz gibi bu forum olayi icinde bi anket yapsak.

sLeytr
0
sundance
sevgili sleytir kardesim. kenardaki anketi, iyi mi olmuþ, yoksa cok iyi mi olmus diye anlaman beni oldukça üzdü. O yüzden, bu anlayýþýn (aslýnda anlayamayýþýn) üzerinde biraz deðiþiklik yapmak için bir açýklama yapmayý gerekli buldum.

Fazlamesai'nin yazýlý bir medya üzerinde olmasý, bizim taa en baþýndan beri en büyük hayalimizdi. Zira söz uçar yazý kalýr mantýðýyla, yýllar sonra da hatýrlanmasý için, çok sevdiðimiz emek verdiðimiz bazý sitelerin yokolduðu gibi yok olup gitmemesi için önemliydi.

Bu sebeple böyle bir fýrsat doðunca bunu heyecanla karþýladýk. Bu yüzden bu anket de senin anlamadýðýn gibi, nasýl olmuþ, daha iyi nasýl olur sizce anketiydi. Zira Fazlamesai'nin böyle bir ayaðýnýn olmasý illa ki güzel bir þey, ha biz bir kusur etmiþizdir, yeteri kadar iyi yapamamýþýzdýr, bu konuda yorumlara açýðýz, nasýl daha iyisini yapalým anketiydi, istersen þýklarý bir kez daha oku. Ha bunu da anlamsýz bulabilirsin, bu da senin takdirin. Fakat Fazlamesai'yi seven birisi olarak, ve bizim de yorumlarýný sevdiðimiz birisi olarak, lütfen biraz daha yapýcý, biraz daha az kýrýcý olmaya çalýþýrsan sevinirim.

Forum konusuna gelince, sanýrým yakýn zamanda böyle bir forumumuz olacak, senin ve birçok Fazlamesai'cinin istekleri doðrultusunda.

Kendine iyi bak.
0
sleytr
merhaba

kırıcı olmak istememiştim. anket için olumsuz görüş belirtmemin nedeni ilk iki şık ile özelliklede sonuncu şıkkın aklımda kalmış olması. doğrusu diğer üç şıkkı gerçekten göz ardı etmişim, özür.

sanırım bu son anketi bu kadar anlamsız bulmamın asıl nedeni türkiyedeki bilgisayar dergilerine pek inancım kalmamasından kaynaklanıyor. (türkiyede neye inancımız kaldı ki!?)
Aslından bence tam tersine yazılı dergiler gelip geçici, internet baskısı kalıcı. Bilgisayar dergilerinin kendileri bile pek uzun ömürlü değiller, coşkulu bir heyecanla yayınlanmaya başlayan bu tip bölümler (programlama, linux vb.) ise daha bile kısa ömürlü oluyorlar.
İçeriklerinin kalitesi ve özellikle tarafsızlıklarından şiddetle şüphe duyduğum donanım incelemelerine bazı yazarların engin(!) bilgileride eklenince bilgisayar dergilerine 3milyon lira vermek yerine siteleri takip etmeyi tercih ediyorum...


the web, only the web!
0
FZ
İstisnaları zaman zaman çıkabilmekle birlikte Türkiye'de bilgisayar dergilerinin çok doyurucu ve detaylı olmadıkları (özellikle yazılım, vs. gibi konularda) hepimizin malumu.

Ancak şu da var ki dergiler daha geniş kitlelere ulaşıyorlar ister beğen ister beğenme, gönül isterdi ki Türkiye'nin %44'ü Internet'e bağlı olsun (İngiltere'de olduğu gibi) ama böyle bir durum söz konusu değil ve o beğenmediğimiz, eleştirdiğimiz yayıncılık anlayışını adım adım geliştirmek de gene bizim elimizde öyle değil mi?

Yani eğer sıfırdan bir dergi çıkaracak gücümüz yoksa ki şu anda yok ve eğer tüm Türkiye'deki gazete bayilerine dağıtılan bir bilgisayar dergisi de bize min. 10 sayfa yer ayırıyorsa o halde yapılabilecek en güzel iş bu fırsatı sonuna kadar değerlendirmek ve ne kadar güzel işler çıkarabileceğimizi cümle aleme ispatlamaktır.

Karanlığa küfretmeyeceğim ve aslına bakarsan mum da yakmayacağım, gidip enerji tasarruflu 120 Watt gücünde kocaman bir ampul üreteceğim daha doğrusu üreteceğiz... öyle değil mi?
0
sundance
Yazýda da önemle belirttiðim gibi, eðer Linux konusunda tecrübeli deðilseniz, ikinci yöntemi izlemeliydiniz :( Ama yine de size elimden geldiðince yardýmcý olmaya çalýþacaðým.


Bütün kurulum iþlemi bittikten sonra (linuxtan) tar jxvf pentide.bz2 -C / yapmanýz gerekiyor. Eðer bu olmuyorsa, bir yerde bir þeyler ters gitmiþ demektir ve boot disketi oluþturup kurulum yapmanýzý tavsiye ederim
0
anonim
belkide daha az masraf oluyordur
Pissa kulesini yıktıktan sonra tekrar yenisini yapmak orjinalini bozar
0
tongucyumruk
Linux altında o hackerlı filmlerdeki tada biraz olsun yaklaşabilmek için tavsiyem 3dfile kullanmanızdır. Adresi hatırlayamadım şimdi ama güzel üç boyutlu dosya yöneticisi. Dizinleri üç boyutlu döndürerek falan açıyor. Tabii dosya yöneticisi özellikleri son derece çelimsiz o ayrı... Tabii birde bunu enlightenment altında arkada bi terminalde (tabiiki Eterm) BitchX diğerinde vi'de bi c kodu açıkken yapacaksınız ki tam olsun... Bi terminalde de ağır bişeyler derleyip (ağır olacakki uzun sürsün) yazılar akıtabilirsini opsiyonel olarak.
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

İnanılmaz filmler listesi

sundance

Yaklaşık son bir ay içinde seyrettiğim 5 tane filan film var ve inanın bana adam gibi film nasıl yapılır, içinde çalıştığımız iş ortamları ne kadar iğrenç, yaşamdan nasıl keyif alınabilir konusunda inanılmaz şeyler öğrettiler.

Öncelikle Kevin Smith Filmleri (bu adam muhteşem senaryo yazıyor)
Clerks (1994), MallRats (1995), ChasingAmy (1997), Dogma (1999)

Ve Mike Judge`dan, muhteşem OfficeSpace (1999)

Size bir tavsiye ne yapın edin bu filmleri bulun (hepsinin DivX halleri internette bir yerde var) ve oturup seyredin, eminim bir şekilde hayatınız değişecek...

Not: Olmazsa olmaz Fight Club ve Matrix...

İşaretler

m1a2

Bu sene ilginç bir Ramazan ayı geçiriyoruz. Çözülen şifreler, gizli kalmış kehanetler, 2006`da Newyork açıklarına ulaşması beklenen göktaşı vesaire. Shyamalan`ın yazdığı ve yönettiği Signs`a böyle bir atmosferde gitmeniz halinde aldığınız tadda farklı oluyor tabii. Benzer bir tadı almak isteyenlere önerim odur ki filme gitmeden önce ısınma hareketleri babında Ceviz Kabuğunu seyredin. Neyse... Zekeriya Beyaz yorum girerse şimdi yanarız. Film`e dönelim.

PI filmi ile ilgili bir tartisma...

FZ

Pi..

Bilimkurgu ve psikoloji alanında çok sağlam bir filmi acaba ıskaladık mı ? Acaba filmi yapanlar bir şeyler ıskaladı mı?

Pi, sadece matematik disiplinindeki en önemli sabitlerden biri degil tabii ki. Ayni zamanda iki yil önce Sundance Film Festivali'nde birincilik kazanmis basarili bir sinema eseri.

SONATINE

FZ

Tokyo'da yaşayan yorgun bir Yakuza lideri, işlerden elini eteğini çekmek üzere iken Okinawa'daki bir karışıklığa son vermek için çağrılır. Bu şüpheli görevi kabul eder ve gider ancak adamlarının öldürüldüğünü görür. Sahildeki bir eve çekilen Yakuza lideri, orada genç bir kadını saldırganlardan kurtarır. İşler gittikçe sarpa sararken kahramanlarımız konuşmaya başlar...
Yönetmen : Takeshi Kitano
Tarih : 5 MART 2002 (bugün ;-)
Saat : 17:00
Yer: İstanbul Bilgi Üniversitesi, Kuştepe Kampüsü, Sinema Salonu Giriş ücretsizdir.

Yaşasın yanlış satış stratejileri

butch

Hollywood'un 5 önemli stüdyosu (MGM, Paramount Pictures, Sony Pictures, Warner Brothers ve Universal Pictures) 30 gün boyunca ilk izlemenizden itibaren 24 saat izlenebilir olan filmleri Internetten kiralamaya başlıyorlar. Filmler, satışlarını engellememesi amacıyla DVD'ler piyasaya çıktıktan sonra kiralanabilir olacaklarmış. Sistem tam olarak nasıl çalışıyor bilmiyorum ama sanırım kırılması birkaç aydan fazla sürmez ve bu sayede kısa sürede çok daha geniş bir film arşivimiz olur. Detaylar burada...