Güney Kore'de Okullar GNU/Linux'a Geçiyor

0
FZ
Güney Koreli uzmanlar tarafından geliştirilen açık kaynak işletim sistemi halen başkent Seul’de 190 okulda birden denenmeye başladı. Güney Kore, böylece kendi ulusal Linux sistemini okullarında yaygınlaştırmış oluyor. Güney Kore Bilişim Dairesi (KIPA) Başkanı Jin Ko Hyun, Linux’un Güney Kore versiyonunun başarısına inandıklarını açıkladı.

Hyun, yeni sistemin yazılım devi Microsoft’a karşı bir hamle olmadığını, ülkenin kendi ulusal yazılım ve donanım teknolojisini geliştirmede bir adım olduğunu vurguladı. Hyun, ayrıca güvenlik sorunlarının ve maliyetin kendileri için önem taşıdığının altını çizdi. Hyun, yerli sistemlerin kullanılmasının yerli yazılımcıların etkinliğini artıracağını ve yerli endüstrinin güçlenmesinin yolunu açacağını belirtti.
Güney Kore’de en büyük bilişim kurumu olan KIPA, yıllardır Linux ve diğer açık kaynak sistemlerin yaygınlaştırılması için çalışmalar yapıyor. Kurum 2010 yılında ülkedeki Linux tabanlı sunucuların payının yüzde 40’a ulaşmasını hedefliyor.

Kaynaklar:

http://www.ntvmsnbc.com/news/330124.asp

http://software.silicon.com/os/0,39024651,39131325,00.htm

Görüşler

0
zekeriya_akyildiz
Bizim durum vahim :( Bizimkiler Mic~1 la çoktan anlaştılar sayılır bile -öğretmen kampanyası- yani artık devlet dairelerinde yaptığınız her işi mic~1 takip edebilecek. Mahkemede adınımı değiştirdin, vede evdeki XP makinanın kullanıcı adın eski adınmıydı, sen daha mahkemeden evine varana kadar mic~1 onu otomatik olarak senin yerine değiştirecek; sende yorulmamış olacaksın.

lisansız kullanıcılar için durum daha vahim.
1. Lisansız XP vs.vs makinanı İP nosunu alacak
2. Hemen TTnet ten ev telefonunu öğrenecek
3.Ev telefonundan adını vs.vs. öğrenecek.
4.Adındanda kayıtlı tüm bilgilerin ele geçirecek
5.-MIT'de windows kullanıyorsa telefon kayıtlarınıda öğrenirler.
6.Ertesi gün bir BSA yetkilisi telefonda size "faturayı gelip ödermisiniz yoksa paketmi yapalım?" sorusunu yöneltecek.

sonuçta gizliniz saklınız kalmasın.

Ha buarada TC. İş Bankası Win~2003 kullanıyor, TC. Ziraat NT4 ile Win~2000 Citybank Win~200 ile Xp kullanıyor. Yani demek istemem şu ki bankadaki paralarınızda güvende değil! mazaallah türkiyeyede bir tıklamadan alışveriş teknolojisi getirirler alayınız şaşar.
0
SilWeX
Bizde ne zaman insanlar Linux yada BSD sistemlere geçiş yapar ? Kullandıkları sistemin aslında paralı olduğunu, internet üzerinde iz sürmenin normal yaşamdan kat kat kolay olduğunu (heleki iz süren firma OS'i yazan firma ise) vede artık görece dönülmez noktaya gelindiğini ilgili firmanın her türlü alanda iyice yerleştiğini ve onlar uyurken zibilyon tane anlaşma yapıldığını farkettiklerinde linux/bsd sistemlerine geçerler, ha iş işten geçmiş olurmu ? Bugün "İyide gidip ~100$ vermiyorumki, alıp kopyasını kullanıyorum, hehehe" diyen kişiler kızılcık sopası ile evire çevire okşanırmı , bilinmez...
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

78. Akademi Ödülleri Sahiplerini Buldu

ahazer

Geçtiğimiz gün sabah saatlerinde 78.Academi Ödülleri sahiplerini buldu. Bunlar arasında en ilginci "MARCH OF THE PENGUINS" oldu. Böyle bir belgeselin böyle bir ödülü kazanması penguen sevenleri mutlu etmiştir umarım. Oscar sayfası

Herkese Açık Tamamen Türkçe ve Video Destekli Programlama Eğitimi Başladı

FZ

Türkiye'de bir ilki gerçekleştiren İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri bölümü herkese ama özellikle de hevesli ortaokul ve lise öğrencilerine açık, tamamen Türkçe, zengin video destekli bir "programlamaya giriş" ve "bilgisayar bilimleri" dersi hazırladı.

IBM tarafından global olarak verilen Fakülte Ödülü'ne layık görülen bu eşsiz uzaktan eğitim projesinden faydalanmak isteyen öğrencilerin tek yapması gereken http://kleene.cs.bilgi.edu.tr/learn/ adresindeki uzaktan eğitim sunucusuna bağlanıp Bilgisayar Kulüpleri bağlantısına tıklayıp sonra da Yeni Hesap Oluştur düğmesine basmak.

En ucuz Internet Kafe Türkiye'de

conan

Foreign Policy'nin yaptığı bir araştırmaya göre en ucuz Internet Kafe saati ($0.50) ile Türkiye'de. 26 ülkenin kapsayan bu araştırmada en pahalı ülkeler olarak İsveç ($6.40) Avusturya ($6.00) Nijerya ($5.40) Amerika ($5.00) gözüküyorlar. (Evek. Haberi slashdot sitesinde gördüm) :)

Biraz da Dijital Sanat

anonim

Dijital art'la ilgilenen arkadaşların ziyaret etmesi ve incelemesi gereken iki portfolyo.
Portfolyo 1, Portfolyo 2

Ayrıca bu portfolyoların sahibinin ülkemizden biri olması bizi dahada memnun ediyor :). Eline sağlık Kerem Beyit.

2006 Nobel Edebiyat Ödülü: Orhan Pamuk

FZ

Orhan Pamuk, 2006 yılı Nobel Edebiyat ödülünü bugün kazandı.