Güney Kore'de Okullar GNU/Linux'a Geçiyor

0
FZ
Güney Koreli uzmanlar tarafından geliştirilen açık kaynak işletim sistemi halen başkent Seul’de 190 okulda birden denenmeye başladı. Güney Kore, böylece kendi ulusal Linux sistemini okullarında yaygınlaştırmış oluyor. Güney Kore Bilişim Dairesi (KIPA) Başkanı Jin Ko Hyun, Linux’un Güney Kore versiyonunun başarısına inandıklarını açıkladı.

Hyun, yeni sistemin yazılım devi Microsoft’a karşı bir hamle olmadığını, ülkenin kendi ulusal yazılım ve donanım teknolojisini geliştirmede bir adım olduğunu vurguladı. Hyun, ayrıca güvenlik sorunlarının ve maliyetin kendileri için önem taşıdığının altını çizdi. Hyun, yerli sistemlerin kullanılmasının yerli yazılımcıların etkinliğini artıracağını ve yerli endüstrinin güçlenmesinin yolunu açacağını belirtti.
Güney Kore’de en büyük bilişim kurumu olan KIPA, yıllardır Linux ve diğer açık kaynak sistemlerin yaygınlaştırılması için çalışmalar yapıyor. Kurum 2010 yılında ülkedeki Linux tabanlı sunucuların payının yüzde 40’a ulaşmasını hedefliyor.

Kaynaklar:

http://www.ntvmsnbc.com/news/330124.asp

http://software.silicon.com/os/0,39024651,39131325,00.htm

Görüşler

0
zekeriya_akyildiz
Bizim durum vahim :( Bizimkiler Mic~1 la çoktan anlaştılar sayılır bile -öğretmen kampanyası- yani artık devlet dairelerinde yaptığınız her işi mic~1 takip edebilecek. Mahkemede adınımı değiştirdin, vede evdeki XP makinanın kullanıcı adın eski adınmıydı, sen daha mahkemeden evine varana kadar mic~1 onu otomatik olarak senin yerine değiştirecek; sende yorulmamış olacaksın.

lisansız kullanıcılar için durum daha vahim.
1. Lisansız XP vs.vs makinanı İP nosunu alacak
2. Hemen TTnet ten ev telefonunu öğrenecek
3.Ev telefonundan adını vs.vs. öğrenecek.
4.Adındanda kayıtlı tüm bilgilerin ele geçirecek
5.-MIT'de windows kullanıyorsa telefon kayıtlarınıda öğrenirler.
6.Ertesi gün bir BSA yetkilisi telefonda size "faturayı gelip ödermisiniz yoksa paketmi yapalım?" sorusunu yöneltecek.

sonuçta gizliniz saklınız kalmasın.

Ha buarada TC. İş Bankası Win~2003 kullanıyor, TC. Ziraat NT4 ile Win~2000 Citybank Win~200 ile Xp kullanıyor. Yani demek istemem şu ki bankadaki paralarınızda güvende değil! mazaallah türkiyeyede bir tıklamadan alışveriş teknolojisi getirirler alayınız şaşar.
0
SilWeX
Bizde ne zaman insanlar Linux yada BSD sistemlere geçiş yapar ? Kullandıkları sistemin aslında paralı olduğunu, internet üzerinde iz sürmenin normal yaşamdan kat kat kolay olduğunu (heleki iz süren firma OS'i yazan firma ise) vede artık görece dönülmez noktaya gelindiğini ilgili firmanın her türlü alanda iyice yerleştiğini ve onlar uyurken zibilyon tane anlaşma yapıldığını farkettiklerinde linux/bsd sistemlerine geçerler, ha iş işten geçmiş olurmu ? Bugün "İyide gidip ~100$ vermiyorumki, alıp kopyasını kullanıyorum, hehehe" diyen kişiler kızılcık sopası ile evire çevire okşanırmı , bilinmez...
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Bir dergiye verilen (!) destek ve hazin son: PozitifPC

FZ

FM ana sayfalarında haberlerini geçtiğimiz ve açık kodlu yazılım geliştirme dünyasına da yer ayıran PozitifPC dergisi artık çıkmayacak mı? Derginin güncellenen web sitesinde Son Mesaj başlıklı yazıda şöyle deniyor:

"2 aylık hazırlık aşamasını saymazsak, dergimiz 5 aylık oldu. Haziran sayısı, önümüzdeki hafta, ayın 6-9'u arası, belirsiz bir gün çıkacak ve bu muhtemelen, Pozitif'in son sayısı olacak.

Dergimizi maalesef yeterince duyuramadık. 'Rekor kırdık' dediğimiz bu sayıda, dergi sadece 8500 kişiye ulaşmış.

OpenBSD 3.3 Çıktı

FZ

Kendine hedef olarak ağ güvenliği ve şifreleme konusunda en yetkin işletim sistemini üretmeyi seçmiş olan OpenBSD ekibinin geliştirmiş olduğu OpenBSD işletim sisteminin 3.3 numalı sürümü 1 Mayıs 2003 tarihinde resmen kamu kullanımına açıldı.

ABD'deki DARPA kurumu tarafından kendilerine verilen destek aniden kesilince maddi bakımdan zor durumda kalan OpenBSD ekibi her türlü olumsuzluğa rağmen kamu yararına çalışmalarına devam ediyor. Ekip kendisini desteklemek isteyen insanların her türlü yardımını kabul ediyor.

Yazılım Patentleri Protestosu Etkili Oldu

FZ

1 Eylül´de AB Parlamentosu'nda oylanması planlanmış olan Yazılım Patentleri yasa tasarısı dünya çapındaki protestolar yüzünden ertelendi.

FM sitesinin de destek verdiği protesto sonucunda dünya çapında pek çok büyük web sitesi belli bir süreliğine gönüllü olarak kendilerini kapattılar ve anasayfalarından patent yasasını protesto ettiklerini belirten duyurular yayınladılar.

Bu konuda hassasiyet gösteren herkese teşekkürler. Konu ile ilgili detaylı bilgiye bu adresten erişebilirsiniz.

Yahoo, Mozilla XUL Programcıları Arıyor

FZ

Yahoo!, Mozilla XUL programlama konusundan anlayan programcılar arıyor. Yahoo! çalışanı Jeremy Zawodny'nin belirttiğine göre C/C++ programcısı başlığı altında geçen iş pozisyonu için en önemli nokta XUL/Javascript/XPCOM deneyimi.

Osliving.com - Açık Kaynak Yazılım Arşivi

parsifal

Henüz dokuz gün önce kurulmuş olmasına rağmen itinalı bir çalışmanın ürünü olduğu belli olan Open Source Living adlı sitede, birçok açık kaynak, kaliteli ve bedava yazılım tanıtımını bulabilirsiniz.

Özellikle windows işletim sistemi kullanıyor olup açık kaynağın tadına bakmak isteyen bilgisayar kullanıcıları için güzel bir arşiv. Zira hala pekçok kullanıcı açık kaynağın sadece GNU/Linux sistemlerine özgü olduğunu sanıyor.