Gazi Üniversitesi´nde olup da İTÜ ve Boğaziçi´nde olmayan!

0
sundance
Deniz ? Kesinlikle hayır. Güzel bir kampüs ? Boğaziçi daha iyi :)
Peki nedir Gazi Üniversitesinde olup da ITU ve Boğaziçinde olmayan ?

Internetten rahat rahat, adam gibi kaydolabilmek! Ne o şaşırdınız mı ? O zaman, siz son zamanlarda ITU ve Boğaziçinin muhteşem kayıt sayfalarına girip, web serverın boş bir anını bulamadığınızdan dolayı saçınızı başınızı yolmadınız.

Her yıl üç dört günlük süreye sıkıştırılan bu kayıt eziyeti, Internet üzerinde tamamen işkenceye dönmüş durumda. Geçe dörtte uyanıp kaydolmaya çalışanlar mı dersiniz, okulun laboratuvarlarına gidip ordan sisteme girmeye çalışanlar mı ?

Peki Sun'dı Oracle'dı hiçbir masraftan kaçınmayan bu üniversitelerin yapamadığı da Gazi'nin yapabildiği nedir ? Tabi ki GNU/Linux çözümü ;) geçici bir cluster...
Evet yanlış duymadınız, bu güzide üniversitelerimizin (ve daha birçoğunun) yıllardır öğrencileri süründürdüğü, online-kayıt yalanı, çok basitçe bir Linux cluster ile çözülebilmekte.

İsterseniz problemi biraz daha açalım.

Problem temelde, web sunucularının sene içinde iki defa yaşanan bu 3-4 günlük yoğunluğu kaldıramıyor olmaları. Halbuki arka tarafta gayet güçlü bir SUN makine üstünde veritabanlarının şahı diye geçen Oracle koşuyor. Düşünsenize, sadece bu üç dört gün için daha güçlü web sunucusu kurmanın ne alemi var ?

Fakat bu işin çok pratik çok şık bir yöntemi var. Bu yöntem de 2002 yılı Inet-tr seminerlerinden YüksekBulunurluk seminerinden Devrim Seral tarafından anlatıldı. Basitçe bir yük dağtımı ve kümeleme çözümü olan Linux Virtual Server'ın nasıl kullanıldığını anlatan Devrim arkadaşımız, sununum bir yerinde bu sistemi kendi okulunda kayıt dönemlerinde on katına çıkan yükü karşılamak için kullandığını belirtti.

Bunu nasıl yaptığı sorulduğunda yaptığı açıklama ise çok daha akıllarda kalıcıydı;
'Kayıt döneminde sunucuların bu artan yükü kaldırması mümkün değil. Bu sebeple, CD üzerinden çalışan bir GNU/Linux dağıtımı hazırladık. Bunun yaptığı, çalıştığı makinayı bir LVS node haline getirmek ve bu yoğun yükün kaldırılmasına yardımcı olmak. Bu iş için de ofiste kullandığımız desktop makinaları, bu yoğunluğun olduğu bir kaç gün için toplayıp CD'den boot ediyoruz. Ne üzerilerindeki işletim sistemine bir zarar geliyor, ne de sene boyunca üç dört günlük bir yük için koskoca bir clusterı devamlı meşgul tutuyoruz.

FZ ve Sundance sunumun bu noktasında birbirlerine dönüp gülümsediler. Demek ki, bu ülkede bilgisayar ve bilişim denildiğinde hala 'ben nasıl voliyi vururum' diyen firmalar ve insanlar bir yana, 'bu iş nasıl adam gibi, mühendisçe, minimum efor ve maksimum verimle yapılabilir' diyen gerçekten zeki bireyler varmış.

Internet'ten kayıt işkencesiyle uğraşan bütün arkadaşlarımıza buradan kolay gelsin diyor, ITU, Boğaziçi ve bütün diğer sorunlu üniversitelerimize de Devrim gibi öğrenciler diliyoruz.

Not: Bildiğim kadarıyla sözkonusu üniversite Gazi, fakat eğer başka bir üniversiteyse de karıştırdıysam bu benim hatam, ama önemli olan da bu değil zaten ;)

Görüşler

0
Challenger
Internet üzerinden kayıt problemi anlatılıyor ama, daha internet üzerinden kayıt yapamayan üniversitelerimiz var.
0
ShaarDaar
valla geçen seneki isyanlarımızdan sonra böyle bir çözümde bulunmaları beni dahil herkesi sevindirdi ne diyelim yaşasın linux
0
sundance
Eeeee ? Ne demek istiyorsun yani ? Daha Internet uzerinden kayıt yapamayan üniversitelerimiz de var mı diyorsun ?Ben de diyorum ki, Türkiye'nin en eski üniversitelerinden ikisi, en önde gelen teknik üniversiteleri bu kadar basit bir işi beceremiyor. Şimdi Internet üzerinden kayıt yapamayan üniversitelerimiz var diye bundan bahsetmeyelim mi ?E kapatalım o zaman Internet'i, Türkiye'de Internet'e girebilen sadece bir milyon insan var, hal böyleyken bizim Internet'i konuşmamız lüks diyip çekilelim kenara...


0
Challenger
Galiba yanlış anlaşıldı. Benim anlatmaya çalıştığım mühendislik fakülteleri bulunmasına rağmen internet üzerinden kayıt yapamayan illa oraya gitmeniz gereken ünviersiteler var. Yanlış anlamayın. Lüks olarak düşünmedim.
0
mos
bence de yanlis anlasilmis
0
urxalit
"daha internet üzerinden kayıt yapamayan üniversitelerimiz var"

PHP ve Mysql/Postgresql kullanarak basit bir form olan bir sayfa ve sonra bu kayıtları listeleyen ayrı bir sayfa 1 (bir) günde bile hazırlanabilir. Sorun nerede veya kimde?
0
FZ
1 gün ne ki, ben sana öğle yemeği arasında hazırlayayım, geriye kalan birkaç saat içinde de 15,000 öğrencinin (ve birkaç yüz hocanın) tüm ders alma, alamama, seçmeli ders alma, hoca-ders-kontenjan dağılımı, vs. durumlarını ayarlar, 15-20 dakika içinde de testini, `debugging´ini falan yaparım. Zaten PHP ve MySQL programlamak çok kolay, dokümantasyona bakar bakar yaparım. Kayıt sürecinin kendisi de hiç karışık değil, çocuk oyuncağı. Biri bana şöyle bir ayaküstü izah etsin, gerisini ben hallederim. Anlamıyorum ki sorun nerede veya kimde?
0
mos
sadece "MS" ofis'in Word'unu calistirmayi becerebilen profosorler gordum yahu.. boyle bir projeyi sundugunuzda anlamli bakislarla dinleyip de "gec bile kalmistik hemen yapmaliyiz" diyecek cok az akademisyen var.. herhalde ondan

neden paso cikarmak icin gittigim kurum bana "ssk 'dan, emekli sandigi'ndan, bag-kur'dan ayri ayri belge getir" diyor da online goremiyor?
neden tc kimlik numarami yazdiklarinda bana dair bu bilgilere ulasamiyorlar? :)

evet konuyu dagittim ama, neden hala en basit bi is icin bile "temiz kagidi" isteyip de (ki bu kagidi her adliye veremiyor) ta adliyeye gidip kuyruk bekletiyorlar?

e-devletmis.. peh
0
robertosmix
Sayın FZ ve sundance'ın bu tespiti oldukça yerinde. Bürokrasiye bulanmış bir bilişimin nasılda hezimete uğradığını akademik çalışmalara bakarak fark edebiliyoruz.Para odaklı değil akıl odaklı çalışmalar her zaman kendilerini sıyırırlar zaten.
Tüm Gazi Üniversitesi bilgi-işlem çalışanlarını tebrik ediyorum.
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Caldera, Micro$oft tarzı koltuk başına lisans sistemine geçiyor

larweda

Caldera sistems, oldukça popüler olan Caldera OpenLinux Workstation paketinin bu hafta piyasaya çıkan yeni versiyonunun satışlarını Microsoft`un windows ürünlerinde yaptığı gibi koltuk başına lisanslandırma ile yapacağını açıkladı. Bu bağlamda destek istenirse bir 'koltuk'luk Caldera Openlinux Workstation 99$`a, desteksiz bir 'koltuk'luk Caldera Openlinux Workstation 59$`a satılıyor. Bu, genelde paralel kullanıcı sayısını baz alan geleneksel unix ücretlendirmesinden de tamamen farklı bir yaklaşım. Linux dağıtımı gibi hataya izin vermeyen bir piyasada bu tarz radikal bir denemenin nasıl sonuçlar vereceğini de birkaç ay içinde hep beraber göreceğiz.

Linux`un önündeki en büyük engel kalkıyor!

sundance

Linux`un önündeki en büyük engel sizce ne ? Hayır, Microsoft veya IBM değil, MacOs X ya da BSD`de değil.

Bence Linux`un önündeki en büyük engel kendisi. Genel olarak POSIX standardı dışında bir standarda sahip olmayan, onlarda dağıtımın herbirinde farklı dosya yerleri, farklı isimler, farklı install prosedürleri ile önde gelen yazılımcıları kortutan bir sistem Linux.
Fakat bu artık değişiyor Linux International üç yıldır sürdürdüğü Linux Standartları çalışmasının sonuna geldi. Umarız bu sayede Linux CBM makinalarının akibetinden kurtulur.

Debian GNU/Linux 2.2.r7 Duyuruldu!

anonim

Debian`in stable sürümlerinden kodadı `potato`nun 7. versiyonu duyuruldu. Bu sürümde öncelikle güvenlik açıklarına yer verilmiş, bunun dışında ise bir kaç ufak bug ile uğraşılmış. Eski potato sürümünü kullananlar ve apt ile sistemlerini güncel tutmayı başarmış olanlar için sorun yok, yine apt ile tüm güvenlik açıklarını kapatabilirler.

Konu hakkında ayrıntılı bilgi icin: http://www.debian.org/News/2002/20020713 adresine göz atabilirsiniz

2006 Yılı GNU/Linux Yılı Oldu

Titus

Eğer bir yıl masaüstlerinde GNU/Linux'un başarısını temsil edecekse bu yıl 2006 olmadır, kuşkusuz bu yıl içerisinde bir çok kullanıcı sistemlerini GNU/Linux'a terfi ettirdi bunun çok önemli sebepleri vardı tabi Ubuntu Dapper Drake ya da Novell Suse 10.0 bunların en önemlileridir, her ikisi de çok güzel pazarlama taktikleri kullandılar, Ubuntu evimize kadar ücretsiz CD yolladı. Novell'ın sloganı olan "Your Linux is ready" ise GNU/linux'un ekmeğine yağ sürmüş oldu. Bunların karşısında MS ise Vista'nın çıkışını sürekli erteledi bu da 2006 yılını GNU/Linux yılı olarak anılmasını sağladı.

Bu konuya küçük bir giriş oldu tabi, gerisi ve hatta daha da detaylısını burada bulabilirsiniz.

Ruhuna Gentoo Bulaşan Adam

conan

Gentoo’yu ilk fazlamesai’de duyduğumu söylemekle yazıya başlamak istiyorum. Ama ilk defa tanışmam yine bir FM katılımcısı olan petkutin arkadaşımızın kubikindeki matrix screensaver’li Linux’unu yenilemeye karar verdiğinde oldu. O andan itibaren ne kadar mantıklı bir şey olduğunu farkederek ben de denemeye karar verdim. Sağolsun petkutinin yarattığı isoyu alarak ilk denememe ofisteki makinamda başladım. İsterseniz önce burada bir duralım ve Gentoo’nun ne olduğuna bir göz atalım.