Gazi Üniversitesi´nde olup da İTÜ ve Boğaziçi´nde olmayan!

0
sundance
Deniz ? Kesinlikle hayır. Güzel bir kampüs ? Boğaziçi daha iyi :)
Peki nedir Gazi Üniversitesinde olup da ITU ve Boğaziçinde olmayan ?

Internetten rahat rahat, adam gibi kaydolabilmek! Ne o şaşırdınız mı ? O zaman, siz son zamanlarda ITU ve Boğaziçinin muhteşem kayıt sayfalarına girip, web serverın boş bir anını bulamadığınızdan dolayı saçınızı başınızı yolmadınız.

Her yıl üç dört günlük süreye sıkıştırılan bu kayıt eziyeti, Internet üzerinde tamamen işkenceye dönmüş durumda. Geçe dörtte uyanıp kaydolmaya çalışanlar mı dersiniz, okulun laboratuvarlarına gidip ordan sisteme girmeye çalışanlar mı ?

Peki Sun'dı Oracle'dı hiçbir masraftan kaçınmayan bu üniversitelerin yapamadığı da Gazi'nin yapabildiği nedir ? Tabi ki GNU/Linux çözümü ;) geçici bir cluster...
Evet yanlış duymadınız, bu güzide üniversitelerimizin (ve daha birçoğunun) yıllardır öğrencileri süründürdüğü, online-kayıt yalanı, çok basitçe bir Linux cluster ile çözülebilmekte.

İsterseniz problemi biraz daha açalım.

Problem temelde, web sunucularının sene içinde iki defa yaşanan bu 3-4 günlük yoğunluğu kaldıramıyor olmaları. Halbuki arka tarafta gayet güçlü bir SUN makine üstünde veritabanlarının şahı diye geçen Oracle koşuyor. Düşünsenize, sadece bu üç dört gün için daha güçlü web sunucusu kurmanın ne alemi var ?

Fakat bu işin çok pratik çok şık bir yöntemi var. Bu yöntem de 2002 yılı Inet-tr seminerlerinden YüksekBulunurluk seminerinden Devrim Seral tarafından anlatıldı. Basitçe bir yük dağtımı ve kümeleme çözümü olan Linux Virtual Server'ın nasıl kullanıldığını anlatan Devrim arkadaşımız, sununum bir yerinde bu sistemi kendi okulunda kayıt dönemlerinde on katına çıkan yükü karşılamak için kullandığını belirtti.

Bunu nasıl yaptığı sorulduğunda yaptığı açıklama ise çok daha akıllarda kalıcıydı;
'Kayıt döneminde sunucuların bu artan yükü kaldırması mümkün değil. Bu sebeple, CD üzerinden çalışan bir GNU/Linux dağıtımı hazırladık. Bunun yaptığı, çalıştığı makinayı bir LVS node haline getirmek ve bu yoğun yükün kaldırılmasına yardımcı olmak. Bu iş için de ofiste kullandığımız desktop makinaları, bu yoğunluğun olduğu bir kaç gün için toplayıp CD'den boot ediyoruz. Ne üzerilerindeki işletim sistemine bir zarar geliyor, ne de sene boyunca üç dört günlük bir yük için koskoca bir clusterı devamlı meşgul tutuyoruz.

FZ ve Sundance sunumun bu noktasında birbirlerine dönüp gülümsediler. Demek ki, bu ülkede bilgisayar ve bilişim denildiğinde hala 'ben nasıl voliyi vururum' diyen firmalar ve insanlar bir yana, 'bu iş nasıl adam gibi, mühendisçe, minimum efor ve maksimum verimle yapılabilir' diyen gerçekten zeki bireyler varmış.

Internet'ten kayıt işkencesiyle uğraşan bütün arkadaşlarımıza buradan kolay gelsin diyor, ITU, Boğaziçi ve bütün diğer sorunlu üniversitelerimize de Devrim gibi öğrenciler diliyoruz.

Not: Bildiğim kadarıyla sözkonusu üniversite Gazi, fakat eğer başka bir üniversiteyse de karıştırdıysam bu benim hatam, ama önemli olan da bu değil zaten ;)

Görüşler

0
Challenger
Internet üzerinden kayıt problemi anlatılıyor ama, daha internet üzerinden kayıt yapamayan üniversitelerimiz var.
0
ShaarDaar
valla geçen seneki isyanlarımızdan sonra böyle bir çözümde bulunmaları beni dahil herkesi sevindirdi ne diyelim yaşasın linux
0
sundance
Eeeee ? Ne demek istiyorsun yani ? Daha Internet uzerinden kayıt yapamayan üniversitelerimiz de var mı diyorsun ?Ben de diyorum ki, Türkiye'nin en eski üniversitelerinden ikisi, en önde gelen teknik üniversiteleri bu kadar basit bir işi beceremiyor. Şimdi Internet üzerinden kayıt yapamayan üniversitelerimiz var diye bundan bahsetmeyelim mi ?E kapatalım o zaman Internet'i, Türkiye'de Internet'e girebilen sadece bir milyon insan var, hal böyleyken bizim Internet'i konuşmamız lüks diyip çekilelim kenara...


0
Challenger
Galiba yanlış anlaşıldı. Benim anlatmaya çalıştığım mühendislik fakülteleri bulunmasına rağmen internet üzerinden kayıt yapamayan illa oraya gitmeniz gereken ünviersiteler var. Yanlış anlamayın. Lüks olarak düşünmedim.
0
mos
bence de yanlis anlasilmis
0
urxalit
"daha internet üzerinden kayıt yapamayan üniversitelerimiz var"

PHP ve Mysql/Postgresql kullanarak basit bir form olan bir sayfa ve sonra bu kayıtları listeleyen ayrı bir sayfa 1 (bir) günde bile hazırlanabilir. Sorun nerede veya kimde?
0
FZ
1 gün ne ki, ben sana öğle yemeği arasında hazırlayayım, geriye kalan birkaç saat içinde de 15,000 öğrencinin (ve birkaç yüz hocanın) tüm ders alma, alamama, seçmeli ders alma, hoca-ders-kontenjan dağılımı, vs. durumlarını ayarlar, 15-20 dakika içinde de testini, `debugging´ini falan yaparım. Zaten PHP ve MySQL programlamak çok kolay, dokümantasyona bakar bakar yaparım. Kayıt sürecinin kendisi de hiç karışık değil, çocuk oyuncağı. Biri bana şöyle bir ayaküstü izah etsin, gerisini ben hallederim. Anlamıyorum ki sorun nerede veya kimde?
0
mos
sadece "MS" ofis'in Word'unu calistirmayi becerebilen profosorler gordum yahu.. boyle bir projeyi sundugunuzda anlamli bakislarla dinleyip de "gec bile kalmistik hemen yapmaliyiz" diyecek cok az akademisyen var.. herhalde ondan

neden paso cikarmak icin gittigim kurum bana "ssk 'dan, emekli sandigi'ndan, bag-kur'dan ayri ayri belge getir" diyor da online goremiyor?
neden tc kimlik numarami yazdiklarinda bana dair bu bilgilere ulasamiyorlar? :)

evet konuyu dagittim ama, neden hala en basit bi is icin bile "temiz kagidi" isteyip de (ki bu kagidi her adliye veremiyor) ta adliyeye gidip kuyruk bekletiyorlar?

e-devletmis.. peh
0
robertosmix
Sayın FZ ve sundance'ın bu tespiti oldukça yerinde. Bürokrasiye bulanmış bir bilişimin nasılda hezimete uğradığını akademik çalışmalara bakarak fark edebiliyoruz.Para odaklı değil akıl odaklı çalışmalar her zaman kendilerini sıyırırlar zaten.
Tüm Gazi Üniversitesi bilgi-işlem çalışanlarını tebrik ediyorum.
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Cisco da ''Masaüstünde Linux'' dedi

sundance

Slashdot'da yer alan habere göre Cisco IT halihazırda şirket bünyesindeki 2000'den fazla masaüstü bilgisayarı Linux'a geçirmiş, önümüzdeki dönemlerde de başta laptoplar olmak üzere büyük ölçüde Linux'a geçmeyi planlıyorlarmış.

Bu geçişte temel sebebin, lisans maliyetleri değil destek maliyetleri olduğu belirtilmiş ve bir Windows admini ortalama 40 Windows PC'e destek verebilirken, bir Linux admininin 200 ila 400 arası Linux PC'e destek verebildiği belirtilmiş.

Linux'un toplam sahip olma maliyeti daha pahalı, çünkü Linux adminleri daha çok para istiyor, diyenlere duyrulur.

Yeniden okullu olmak isteyen?

anonim

Aranızda benim gibi acemi linux çular olduğuna eminim ve büyük olasılıkla siz de benim gibi nette döküman avına çıkmışsınızdır. Ben safarim sırasında ilginizi çekeceğini düşündüğüm bir adrese rastladım http://www.mandrakecampus.com bu site popüler linux dağıtımı mandrake nin eğitim sitesi... Hayatında ilk defa linux kullanmaya başlayanlar için hazırlanmış, oldukça anlaşılır bir dile sahip olan sitenin adı da konuya cok uymuş :) yeniden okullu olmak isteyenler, bir ziyaret edin bence...

Almanca knoppix dökümanı, fırından yeni çıktı

cbc

Knoppix ve anladığım kadarı ile basitçe GNU/Linux hakkında Almanca bir dökümanın yansılara dağıtıldığı dedikodusu etrafta dolaşıyor. Dökümanın Türkçe versiyonunu hazırlayacak fazlamesai neferleri var mi acaba?

http://godel.cs.bilgi.edu.tr/mirror/knoppix/docs/knoppix_tutorial/

Mandriva Linux Limited Edition 2005

darkhunter

Mandriva ilk meyvesini verdi. Önümüzdeki günlerde halka da açılması beklenen Mandriva Linux'un temel özellikleri şöyle :
- Linux kernel 2.6.11.6
- KDE 3.3.2 (with some backports from version 3.4, including kpdf)
- GNOME 2.8.3
- Firefox 1.0.2
- GCC 3.4.3
- The GIMP 2.2
- Cdrecord 2.01.01a21 (with DVD+R dual-layer support)
- OpenOffice.org 1.1.4
- MySQL 4.1.11

Linux ve *BSD

misafir

Hayır, şurada okuduğum habere göre diye başlamayacağım yazıya. Çeşitli linux dağıtımları ile BSD dağıtımları arasındaki ilişkiye dair bir gözlemimi paylaşmak istiyorum sadece.