oeylem

oeylem


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

IBM Haber Linux Evinizde ( 16)

son sayfada kamu sektoru linux yetkinlik merkezi reklamindaki link yanlis http://kylm.meb.gov.tr yerine http://klym.meb.gov.tr olacak. simdi bu mertebedeki hata uzerine soylenebilecek cok sey vardi ve buraya yazmak yerine kuruma gondereyim dedim ama en son seminerin 15.6.05 tarihli oldugunu gorunce bosa olacagi hissiyati dogdu. Umarim buradan ilgili birileri gorur ve duzeltir. Cunku kurumsal hizmet verme iddiasi ciddi bir seydir ve biz su an kendi reklamini veremeyen bir merkezden sozediyoruz. Bilemiyorum uzuntumu ve/veya hayal kirikligimi anlatabildim mi?

fazlamesai.net'e soralım: Pardus ne? Yenir mi? ( 102)

galiba siz ortami germek bulandirmak cevap yazdirmak icin fz nin yazdigi botsunuz. ai kismi biraz zayif kalmis ama olur o kadar hic birsey mukemmel degil pardus bile.

fazlamesai.net'e soralım: Pardus ne? Yenir mi? ( 102)

Efendim elestiri baskalarina farazi kitap tavsiyelerinden sonra isine gelen seylerin ardina +1 eklemek midir? Zat-i alinizin cozum onerilerini gorseydi keske. Buradan bir kervan gecmis gordunuz mu?

fazlamesai.net'e soralım: Pardus ne? Yenir mi? ( 102)

Elestiri problemleri alt alta koymak degildir, cozum onerilerinide bu listeye ekleyebilmektir. Oteki turlusu icin hani kervan yurur diye biten bir sey soyluyorlardi ama simdi basini tam hatirlayamadim.

0.006 oranından 0.02 oranına çıkabilecek miyiz? ( 11)

Bu arada aynı sayfadaki Garfield linkine de tıklayınız. Pek bir manidar olmuş. Fareyi yakalayacağız ama sos yok yani en sonunda paramız var artık bilimsel çalışma için ama bu seferde işi yapacak parayı dağıtacak adam yok. Tabi bir de işin "Bilim Kültürü" tarafı var ama aman boşverin AB'ye girmeye en azından daha 10 sene var, oluşur nasıl olsa.

2 Günde İşletim Sistemi Yazabilir Misiniz? ( 23)

Buradaki problem kavramların yeteri kadar iyi tanımlanmamış olmasından kaynaklanıyor. Programlama nedir? Progamlama yapan ne yapar? Program yönetmek nedir? Hatta projenin dediğinde insanların ne anlatmak istediklerin bildiklerinden bile şüpheliyim ve bu tartışılmalı ama bu acilen yapılmalı. Türk bilgisayar akademisyen(ler)i bu konuda yavaş ve plansız davrandıklarından sonuç bu oluyor gibi geliyor bana, çünkü bu tartışmayı yapması gerekenler (yapabilecekler) ve bunun sonuçlarının genç insanlar tarafından anlaşılacak şekilde yayma görevi onların. Yoksa Türk bilgisayar akademisyeni dediğimde üniversitede ders veren ve yayın yapan, kitap yazan insanı anlıyorsak unutun gitsin! Zayıf temel üzerinde süslü yapılar kuralım olsun bitsin.

Bir MEB Okulundaki GNU/Linux Öyküsü... ( 34)

Duvardaki bir gedikten daha onemli olan boyle bir talep yaratmak bence cunku talep olmadan bir arz beklemek yersiz.

Sana dokunan yılandan bana ne (eğer para kazanmıyorsam!) ( 56)

aslinda ben o tavsiyeyi ttk icin yapmistim ama sanirim yanlis "cevap ver" linkine tiklamisim. sadece 7.4 kismina bakip yazinin geri kalanina bakmayan o idi cunku.

Sana dokunan yılandan bana ne (eğer para kazanmıyorsam!) ( 56)

bence burada cok sIk yapilan hataya dusuyorusunuz bence elestiri veya yorum yapacakken tum yaziyi elestirmelisiniz sadece bir kismi ya da verilen bir ornegi degil. nacizane yorum icin tum yaziyi okumanizi tavsiye ediyorum.

Das Keyboard - Über Geeks ( 7)

Normal klavye ve saf asetonda buyuk ihtimalle aynı sonucu verir.
Herseyi devletten beklememek lazım tabi :)

İ.T.Ü ve Internet ( 13)

Aslında hiçte fena bir fikir degil. FM Sosyoloji ya da FM Ağlama Duvarı gibi bir forum bu ahval ve şeraitte çok iş yapar.
ITU konusunda soylenecek şeylerin çoğu söylenmiş zaten ama 1993ten bugüne hala orada olan birisi olarak bir kaç birşey ekleyebilirim. Hoca kalitesi, akademik dedikodu, gelen öğrenci kalitesindeki düşüş (FZ'nin dediği üzere gelenler daha yüksek kesimden olmaya başladı öte yandan hangi kesimden olursa olsun gelen ögrenci televole kuşağına ait olduğu için düşüş kaçınılmaz oluyor), fantastik yönetim karar ve uygulamaları vs. vs.

Peki, gördüğüm kadarıyla şöyle bir durum var ki memleket genelinden çok da farklı değill. İşini iyi yapan, ciddi manada idealist ve gerçekten iyi birkaç hoca var (isimde verebilirim isterseniz). Onlar öyle bina sutunu gibi yalnız başlarına duruyorlar.

Son olarak böyle bir hocanın bana hocam niye uğraşıyorsunuz ki? soruma binaen verdiği cevapla bitirmek istiyorum.

SİSTEMİMİZ KÖTÜ BİR SİSTEM BUNUN HİÇ SAVUNULACAK TARAFI YOK. ANCAK BİREYLER İYİ NİYETLE ELLERİNDEN GELENİ YAPTIĞI SÜRECE HER SİSTEM İNSANLARI MUTLU EDEBİLİR yada buna benzer birşeydi çok zaman girmiş araya yaşlanıyoruz tabi.

İ.T.Ü ve Internet ( 13)

Benzeri sikayetleri daha once de duydum, yasadim. Aslinda aldigin en dogru karar bence, zati 3. dünya ülkesinde ne gereksiz şeydir akademik kariyer, bilmek, boşver gitsin yani.
Yalnız daha sonra gelecek olan insanlari uyarmak adına birşeyler olsun diye, bence her yere haber salınmalı. ITU'ye gelecekseniz boyle süper gerizekalı bir sistem var ona göre demek için. Acaba diyorum Alo Reha Muhtarı mı arasak ?

And the Oscar goes to ... ( 8)

size nacizane bir tavsiye olarak internet uzerinde ne kadar bulunur bilmiyorum ama en yakin kitapcida bircok kaynak bulabilirsiniz, elestirinin nasil yapilmasi gerektigi, dogru uslubu, yapici elestiri denilen seyin ne oldugu hakkinda bir kac birsey okumanizi hararetle tavsiye ediyorum, iyi gunler dilemistim saniyorum

And the Oscar goes to ... ( 8)

eh isin ehli olarak siz birseyler yapinda ovunelim gogsumuz kabarsin herkese ornek olsun cita yukselsin insanlar birbirine dangalak falan demek yerine aha git mr. anonim'in sitesine bak nasil oluyormus gor desin.
en kisa zamanda mumkunse
ama bu durumlarda soyle bir tavir sergilenir ah kralini yaparim ama vaktim yok, tabi tabi anladim ben sizi iyi gunler dilerim

İTÜ Matematik ve Bilg. Kulübü İnternet Haftası Etkinlikleri ( 4)

Yanlis anlamaya mahal vermemek icin minik bir aciklama yapmaliyim, ben matematik ve bilgisayar kulubunden degilim hatta matematik muhendisligi ogrencisi bile degilim, hatta ve dahi su an bu satırları farelerin cirit attıgı bir kimya labından yazıyorum (elektronik medyanın en kotu yanı mektubunuzun uzerine gozyası akıtamamak ;). Sadece okula gelirken afisi gordum buraya yazmanın iyi bir fikir olacagını dusundum. Iyi günler dilerim.