Papapishu chimpanzee

gibraltar

Bilgehan Korkmaz

Türkiye


4 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Debian 9.0 (Stretch) Yayınlandı ( 1)

Rahmetli Murdock'ın anısına ha, ölen ölür yaşayanlar için hayat devam eder. :)

Türkiye’nin beyin göçü: Gidenler nedenlerini anlatıyor ( 1)

Halkı temel demokratik kavramların gerçekten gerekliliğine iknâ edebilen, alarm veren sorunlar için çözümler üretebilecek, halk dalkavukluğunu kendine mekanizma edinmemiş bir oluşum sistemde dengeyi yeniden sağlayabilir.

bir oluşum biraz "zamanda yolculuk yapabilmek için bize akı kapasitörü lazım." cümlesindeki akı kapasitörünü andırıyor.

Ama büyük olasılıkla imkansız değil. En azından ben birilerinin o akı kapasitörünü imal etmek için bir yerlerde kafa patlattığını düşünüyorum.

İnsan, hayatını güvenceye almak ve hedeflerine varmayı sağlayacak daha iyi şartlar için ülkesini terk edebilir, sonuna kadar destekliyorum. Albert Einstein ülkesini terk etmeseydi de SS'lerle çarpışırken kimin attığı belirsiz bir kurşunla mı ölseydi. Ya da keşke Alan Turing ülkesini terk etseydi de genç yaşta ölmeseydi.

Siz ekrana çizin, o da kağıda! Çizim yapan mini robot kol ( 1)

"Useful product"?

Bu tip edevatları görünce aklımda "eldeki çözüm için problem aramak" gibi cümleler beliriyor.

Dijital veriyi fiziksel bişiylere çevirme fikri bana her zaman çok ufuk açıcı gelmiştir. Ya da uzun mesafeler arasında veri iletip uçtan uca fiziksel birşeyler yapabilmek.

Tabi nihâyet, kafasındaki parlak fikirleri imal edebileceği tezgah bulmuş bir AI. Sonra gelsin hal 9000, Terminatör... :)

Stack Overflow Araştırması : "Eve gitsem de hangi programlama diliyle uğraşsam" ( 5)

FZ'yi istisna kabul edersek aslında ilk düşüncende haklı olabilirsin.

opengl ve assembly'i kullanıp hobi ve gösteri amaçlı bir şeyler yapan insanlar var ama bir ürün ortaya çıkarmak için bu ikisini aynı işte aktif olarak kullanan birilerinin kaldığını sanmam.

Grafikle ilgilenmek isteyen insanlar için şimdilerde anahtar kelimelerimiz shadertoy, vulkan, d3d12, compute shader, unity3d, unreal engine 4

Fazlamesai'ye soralım: "Hızlı Paylaş"ı nasıl sıralamalı? ( 4)

Veriyi default "yz" görsek, sıralama kriterini mini bir düğme ile kullanıcı değiştirebilse. (Web teknolojileri yetkinliğim 3-5 sene öncesinin css, html, javascript'i ile sınırlı.)

Fazlamesai'ye soralım: Türkçe Soru/Cevap sitesi bir ihtiyaç mı? ( 5)

İngilizce okur-yazarlığı olmayan bilgisayara hevesli biri için kendi ana dilinde belgeye ulaşabilmek ihtiyaç gibi duruyor. Belli bir seviyeye kadar da doğru olduğunu düşünüyorum. Yani başlangıçta sizi konu hakkında en azından doğru soru sormaya götürebilecek kadar materyalin kendi dilinizde sunulmasını talep etmek makul.

Ancak üzerine düşündüğünüz konu hakkında derinleşmek istediğinizde muhtemelen ana dilinizde birikmiş veri sizi tatmin etmeyecek. Hatta bazı durumlarda birden fazla doğal dil bilmek dahi sorularınıza cevap bulmanıza yetmez.

Üstelik konu bilgisayar olduğunda iş dönüp dolaşıp matematik, akademik makale okuma/anlama gibi şeylere de gebe.

Kısa keseyim; yeni yetme bilgisayar meraklısı için gerekli, geri kalan ahali için ana dilde materyalin katma değeri yok. :)

Scienta fides aventus est! ( 2)

Sırf sermayedar, amir, yetkili falan filan sıfatını taşıyor diye köşe başlarını tutmuş muhafazakâr tiplerin, o tiplerin oluşturduğu kurumların insanların hayatını kolayca zehir edebilmesi acı verici bir durum.

Ömrünü mevkii, para gibi şeyleri kazanmak için devletin abuk subuk uygulamalarını yürütmekle geçireceksin ve bir yerlerde insanlık için bir şeyler yapmayı başarabilen pırlanta gibi genç insanları dolaylı olarak intihara zorlayacaksın, yapabiliyorsan ortadan kaldıracaksın. On yıllar geçiyor, devlet denen sapık kurumun insanlara reva gördüğü değişmiyor. bkz: turing