OpenSolaris: Sun Microsystems de açılıyor!

0
FZ
Münih, Viyana, Çek Cumhuriyet, Güney Amerika ve KDE standını ziyaret edip KDE sistemini yakın takibe alan Microsoft ekipleri derken... evet, tüm zamanların en önemli ve sofistike işletim sistemlerinden Solaris'i yıllardır geliştiren Sun Microsystems de şirketin ismi ile özdeşleşmiş Solaris'i yavaş yavaş açacağını duyurdu.

http://opensolaris.org/ sitesindeki bilgilere göre Sun Microsystems, OSI onaylı CDDL lisansını benimsemiş durumda ve ilk açtığı kod da son zamanlarda epey gürültü koparan DTrace. Söz konusu yazılımın kaynak koduna buradan erişmek mümkün.

Sun'ın sözünün arkasında durup Solaris'in tamamını kamuya Internet üzerinde açıp açmayacağı merakla bekleniyor.
sun

Görüşler

0
Challenger
Jonathan Schwartz' ın IBM CEO' suna Sam Palmisano' ya gönderdiği "Allah aşkına yazılımlarınızın Solaris portlarını da yapın" tarzı açık mektubu:
http://blogs.sun.com/roller/page/jonathan/20050121#an_open_letter_to_sam1

Bana sanki OpenSolaris ellerinde patlayacak gibi geliyor.
0
realist
Kernelinin, Solaris adminlerinin bizimle dalga geçmesini mümkün kılan özellikleri var. Hotplug CPU desteği sanırım bu konuda fikir verir.
FreeBSD'dekine benzer yöntemle çalışan (hız kaybı olmayan) Linux uyumluluk modu mevcut. Neredeyse tüm GNU uygulamaları bu moda ihtiyaç duymayacak. Çoktan aktarıldı.
IA32'de makul hızda çalışıyor, AMD64 üzerinde uçuyor. Benden duymuş olmayın, PowerPC portu da geliyor.

İlerde neler olabileceği yönünde tahmin yürütmek için CDDL'i (layığıyla) çevirecek bir -ya da bir kaç- cengaver aranıyor. Okumaya çalıştım, tıkandım kaldım.
0
tongucyumruk
Acaba diyorum, Solaris'in bu yeni lisansı DFSG uyumlu da olsa, Debian GNU/Solaris diye birşey çıksa, server'larımıza kursak işlemcileri kafamıza göre söküp taksak... hmm, hmm, hmm....
0
realist
Elimizdeki donanım buna izin vermeyeceği için olmayacaktır haliyle.

Ayrıca GPL bile olsa Debian'ın tepesindekiler uygun görmeyeceğinden bir kulp takacaklardır.
0
roktas
Mozilla lisansıyla benzer özellikler taşıyan CDDL çok muhtemelen DFSG uyumlu, ama GPL uyumsuz. Çekirdek kodunun GPL uyumlu olmamasının basit sonucu Linux ile Solaris arasında ortak bir kod tabanı oluşturulamaması. Öte yandan Solaris çekirdeğinin CDDL olması bu çekirdek üzerinde GNU araçlarının kullanılmasına engel değil, yani GNU/Solaris gibi bir şey kanaatimce mümkün. Ben bu gelişmeyi çok önemsiyorum. Fakat realist'in söylediğini biraz daha farklı şekilde ifade etmem gerekirse, arada kültürel bir uyuşmazlık var ;-) Böyle bir Debian türevi konusunda pek ümitli değilim doğrusu, ama olmasını isterim.
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Solaris, Linux ve FreeBSD Çekirdeklerinin Karşılaştırması

honal

"Bu günlerde zamanımın çoğunu, sınıflarda öğrencilere Solaris'in iç yapısı, aygıt sürücülerini ve sistem çökmeleri anında çekirdek tarafından üretilen çıktıları (kernel crash dump) analiz ederek hata ayıklamayı öğretmek için harcıyorum. Sınıflarda ne zaman ki Solaris'e ne çeşit alt sistemlerin adapte edildiğini izah etsem, öğrenciler sıksık "Bu Linux'da nasıl çalışıyor?" ya da "FreeBSD'de falan böyle çalışıyor, Solaris'te nasıl?" şeklinde sorular yöneltiyorlar.

Oracle Sun Microsystems'i Satın Aldı

FZ

Uzun zamandır Slashdot'ta gördüğümüz en önemli haber: Oracle Buys Sun

Sun'dan Jonathan I. Schwartz'ın 'Today's Sun/Oracle Announcement' başlıklı e-postası da burada.

Acaba bunun endüstrideki bilgisayarcılar açısından etkisi nasıl olacak?

Sun Linux

GaripFakir

Sun da nihayet kendi desktop için Linux sürümünü çıkardı. Mad Hatter adlı linux sürümü Star Office, Mozilla ve Evaluation gibi bileşenlerden oluşuyor. Aşağıdaki linkte ilk ekran görüntüleri de verilmiş:

http://www.sun.com/2003-0805/feature

Sun Microsystems Açık Kaynak Günleri Başlıyor

FZ

Açık kaynak kodlu yazılımların en büyük destekçilerinden olan Sun Microsystems Türkiye, 'Sun'dan Açık Kaynak Günleri' temalı ücretsiz atölye çalışmalarını başlatıyor. Ocak ayından başlamak üzere her ayın 3. Perşembe günü düzenlenecek olan “Sun’dan Açık Kaynak Günleri”, bağımsız yazılım geliştiricilere interaktif bir ortamda açık kaynak koduyla ilgili konularda tartışma, projeleri hakkında fikir alışverişinde bulunma olanağı tanıyacak.

IBM Sun'ı alır mı?

auselen

Görünen o ki son ekonomik dar boğaz içerisinde Sun iyice sıkıntıya düşmüş durumda ve kendisine destek olabilecek bir şirketle birleşmeye çalışıyor. Yıllardır IBM, Sun ve Microsoft ürünleri (programlama dilleri dahil) arasinda yaşanan rekabetin sonucu ne olacak diye beklerken belki de cevabı teknolojik üstünlük değil, bildiğimiz eski ekonomik kriterler verecek.

Hatırlayacağınız gibi Sun'ın daha önce borsadaki etiket ismini JAVA olarak değiştirmesinden de bahsetmiştik. Görülen o ki yazılım/donanım devi ne yaparsa yapsın hisse senedi sahiplerini bir türlü memnun edemiyor.